Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Soud rozhodl: Oracle musí nadále vydávat nové software pro Itanium

V únoru letošního roku jsme informovali o soudním sporu, který spolu vedou dva giganti z oblasti informačních technologií, HP a Oracle. Tehdy bylo skóre vyrovnané, nyní ale padl rozsudek, podle kterého Oracle musí nadále podporovat a vydávat nové verze svého software pro servery s procesory Intel Itanium, které nabízí právě Hewlett-Packard. Oracle své rozhodnutí omezit vývoj aplikací pro architekturu IA-64 jen na kritické záplaty oznámilo koncem minulého roku, od té doby se s HP soudí.

Kalifornský soud nyní vynesl přelomový verdikt, podle nějž má Oracle povinnost vyvíjet a vydávat nové verze svého software pro platformu Itanium. Firmu k tomu prý zavazuje dohoda, kterou s HP podepsala 20. září 2010 a která se týká veškerého software, které mělo Oracle tou dobou v nabídce. Oracle nemá od HP nárok na finanční kompenzaci a povinnost trvá do té doby, než HP přestane dodávat servery s Itaniem. Laicky řečeno, Oracle je zcela v moci HP a nemůže dělat vůbec nic.

 

Celé kauze ale zdaleka není konec. Oracle rezolutně odmítá, že by kdy podepsalo takto nevýhodnou smlouvu, a proti rozsudku se odvolá. Zatímco Oraclu jde o náklady vynaložené na vývoj, které se jí vzhledem k malé velikosti cílového trhu nemusí vrátit, u HP je v sázce prakticky celý segment serverů pro velké podniky a výpočetní centra. Prodeje serverů Integrity a Superdome sice už několik kvartálů po sobě klesají, HP je ale potřebuje udržet při životě do té doby, než své stěžejní aplikace portuje na architekturu x86.

Zdroj: X-bit labs

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

http://www.scribd.com/doc/101776176/HP-v-Oracle-Proposed-Statement-of-De...
Soud v rozsudku nestanovuje lhůtu do kdy má Oracle budoucí verzi, release, update SW pro danou platformu vydat. Je otázkou zda se tím explicitně zabývá smlouva mezi HP a ORCL (například formou stanovení maximálního zpoždění vydání proti primární vývojové platformě) z níž mj. rozhodnutí soudu vychází. Pokud ne, zajímalo jak by bylo interpretováno oznámení ORCL o dostupnosti budoucího SW pro dotčenou platformu například na rok 30012.
Neméně podstatnou může být volnost Oracle ve stanovení dostupné úrovně podpory (response/solution time) pro danou platfromu. V případě volnosti by mohl jejím významným prodloužením případné zájemce o danou platformu odradit.

Zvlastni je, ze soud donuti Oracle k dalsimu vyvoji a podpore, a treba takovy MS a Red Hat uz zastavili vyvoj pro tuto platformu davno, a nikomu to nevadi. :-)
HP mi pripada jako ubrecene decko, co jde zalovat za svym rodicem... :-))
At tak nebo tak, platforma Itanium je temer mrtva, tohle jen protrahne jeji agonii.

Tam také může potenciálně jít o to, že Oracle s akvizicí Sunu získalo jednak výrobu serverů, které konkurují těm od HP, a navíc ještě procesory SPARC (zase, konkurence Itanií a POWERů). Takže jednání firmy (využití svého softwaru k potlačení konkurence) by se dalo možná postihnout na základě zákona na ochranu hospodářské soutěže. Možná.

Tak pokud se budeme bavit jen v poloze databzi, tak uplne ve stejne situaci je i IBM - PowerPC / DB2. U IBM platformy se vsak toto nedeje, logicky, pro Oracle SW znamena platforma IBM velky business. HP s Itanii se s tim ubec neda srovnat, v tom je ten problem.

Akvize SUNu Oraclem byla určitě přezkoumána zodpovědnými úřady v U.S.A mj. s ohledem na anti-trustové zákony. http://en.wikipedia.org/wiki/Sun_acquisition_by_Oracle
Dovedeno do extrému, situace kdy si jediný Itanium-based server od HP koupí právě Oracle (či obecně celkově celosvětově mizivý prodej), aby mohl dostát nařízení soudu zas pro změnu zavání dumpingem (prodej výrobků a služeb pod prokazatelnými náklady). V případě očekávání malých prodejů by Oracle mohl s ohledem na nákladnost vývoje/podpory stanovit cenu za CPU licenci natolik vysoko, že si nikdo rozumný s ohledem na TCO tuto platformu nezvolí.

To uz se deje dnes - Itania 9300 a vyssi, stejne jako Power 7 maji "core factor" dvakrat vyssi nez SPARC, v praxi to znamena, ze za Enteprise edici DB das u HP a IBM dvakrat tolik nez u SUNu. Na druhou stranu proc ne, IBM je schopna davat k HW DB2 zdarma. :-)

Neznám značení produktu DB2, ale například výčetka sestavy z druhého místa tabulky TPC-C (z 8/2010) má u pro kalkulaci $/tpmC u DB2 SW cenu cca 11,5 M$. To s tou DB2 zdarma k HW platí pro všechny edice?
http://www.tpc.org/tpcc/results/tpcc_result_detail.asp?id=110081702

Nevyjadril jsem se uplne presne, moje chyba. IBM, aby protlacila prodej sveho HW, je schopna nabizet svuj DB SW (DB2) zdarma jako bonus k prodanemu HW. Jinak samozrejme DB2 svuj cenik ma. :-)

U řešení na prvním místě TPC-C, postavené na SUN + Oracle je poměr ceny SW+SUPP:HW_SERV(bez storage) cca 4:1, takže by se dal očekávat spíše opak, tj. HW zadarmo k zakoupenému SW. ;-)
http://c970058.r58.cf2.rackcdn.com/individual_results/Oracle/Oracle_SPAR...

Tak ono to tak byva, napr. Oracle ma v EE edici cenu skoro 1M na normovane CPU, a kdyz pouzijes 6-jadorvy procesor, tak ta normovana CPU napocitas celkem 3 = 3 licence = 3M CZK na jedno fyzicke CPU. :-)

U velkých řešení se často nedá obejít bez dalších EE Options, například Partitioning+RAC dle price listu vyjde cca stejně  co zmiňovaná CPU licence EE. Optimalizace výkonu IS (náročnost dotazů) může být s ohledem na případnou licenční/HW úsporu zajímavý business case.

Reklama
Reklama