Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Netgear ReadyNAS Duo v2: podruhé a lépe (recenze)

I když to s pevnými disky dnes není zrovna lehké, jeden z NASů amerického Netgearu si vaši pozornost zaslouží. Přestože na první pohled se od původního modelu neliší, dostal ReadyNAS Duo v2 mimo zcela přepracovaných střev také nové webové rozhraní. Majitele jistě potěší i dvojice portů USB 3.0.

Představení, parametry, obsah balení

Se síťovým úložištěm společnosti Netgear se na našem webu nesetkáváte poprvé – je to již téměř rok, co byl recenzován model ReadyNAS NVX. Zhlédnutí starší recenze vřele doporučuji zvláště těm z vás, kteří ještě neměli možnost se s těmito úložišti seznámit osobně, o to více pak vynikne propastný rozdíl mezi starým a novým rozhraním.

Jak již název napovídá, jedná se o dvoudiskové úložiště. Disky se ukládají do jednotlivých modulů, které pak zasunete do šachet. Úložiště podporuje hot-swap, disky tedy lze měnit za chodu, bez nutnosti vypnutí (a odstřihnutí tak uživatelů od dat). Tento systém je společný pro všechna úložiště tohoto výrobce. Díky použití instalačních modulů můžete použít 2,5" i 3,5" disky.

Netgear ReadyNAS Duo v2

Podívejte se na tabulku se základními parametry (a srovnání s nejbližšími konkurenty):


Synology DS211QNAP TS-212ReadyNAS Duo v2
Procesor1.6 GHz1,2 GHz1.6 GHz
Operační paměť256 MB DDR3256 MB DDR2256 MB DDR
Pozice pro disky2 × SATA2 × SATA2 × SATA
Spotřeba11-22 W6-13 W35 W
Váha1 kg0,91 kg2,12 kg
Rozměry161 × 88 × 218 mm165.5 × 85 × 218.4 mm142 x 101 x 220 mm
USB porty3× USB 2.03 × USB 2.02 × USB 3.0, 1 × USB 2.0 
Cena6 000 Kč4 500 Kč4 800 Kč

 

Mimo zajeté koleje

Pokud byste vedle sebe postavili ReadyNAS Duo a novou „vé dvojku“, nejspíš byste rozdíl hledali dlouho (snad jen modré zabarvení portů USB by mohlo napovědět). Faktem je, že na designu jako takovém snad ani není nutno nic měnit – celokovové provedení působí velice profesionálně. Snad jen ty hrany by mohly být o něco oblejší (platí tehdy, pokud hodláte mít úložiště vystavené na viditelném místě), dle poslední módy.

Celokovové provedení se podepsalo na váze – ta je dvojnásobná oproti srovnatelným modelům NASů Synology či QNAP, oproti tomu Thecus N2200Plus je ještě o více než půl kilogramu těžší. Celkový dojem trochu kazí plastová dvířka na přední straně (plusové body zase nabírají za magnetické dovírání a kovovou mřížku pro lepší prostupnost vzduchu).

Přední panel je poměrně strohý – naleznete zde tlačítko pro zapnutí úložiště, pod ním je čtveřice svítivých diod (dvě signalizují aktivitu pevných disků, třetí pak celkový status, poslední se signalizuje připojené USB zařízení). Následuje již tradiční tlačítko pro rychlé zálohování (v další kapitole se o možnostech zálohování dozvíte více). Ve spodní části panelu pak naleznete jeden port USB. Z nepochopitelných důvodů je tento port jediný se specifikací USB 2.0 (přitom jej asi většina uživatelů bude chtít použít pro zálohování, které mohlo být výrazně rychlejší).

Zadní panel již tradičně okupuje ventilátor (o průměru šest centimetrů), v dolní části pak najdete zdířku pro napájecí adaptér, zámek Kensington, resetovací tlačítko. Dále pak gigabitový Ethernet a další dvojici portů USB, tentokrát však již splňující specifikace USB 3.0.

Vnitřní uspořádání

Uložení disků je řešeno pomocí instalačních modulů, které mají zajišťovací mechanismus, aby disky náhodou „nevyskočily“ ze svých pozic. Moduly podporují hot-swap, disky v případě havárie (nebo plánovaného rozšíření pole) můžete vyměňovat za běhu. V nich jsou připravené otvory pro instalaci disků o rozměrech 2,5" i 3,5". Přestože úložiště není nikterak chráněno proti vibracím, při testování jsem si žádných nevšiml.

 

 

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Dobrý den. Mám dotaz, je možné instalovat na Netgear NASy Squeezebox server? Popřípadě, jestli mají Netgear NASy přímo podporu pro Squeezebox server?

dobry den
 
je mozne pri instalaci dat nejdriv iba jeden disk a zvolit RAID 1 a ten druhy nainstalovat pozdeji abych neprisel o data na disku?

Dobrý den! Řešil jsem podobný problém. Zvolit RAID1 se mi s jedním HDD nepodařilo. Proto jsem nakopíroval data s jedním HDD a druhý SHODNÝ HDD jsem smazal a přidal do NAS ZA CHODU (doufal jsem, že OS dojde, že druhý disk je prázdný a případné zbytky na něm nesjou validní).  NAS jej detekoval, připravil a vytvořil redundantní X-RAID2. Pravděpodobně jde o jakýsi RAID1, jak píše autor článku, protože kapacita NAS se nezměnila. Přikládám výpis protokolu a přeji mnoho zdaru.
...Sat Aug 18 13:47:26 CEST 2012 RAID sync finished on volume C.Sat Aug 18 09:57:03 CEST 2012 RAID sync started on volume C.Sat Aug 18 09:55:44 CEST 2012 Data volume will be rebuilt with disk 2.Sat Aug 18 09:55:34 CEST 2012 New disk detected. If multiple disks have been added, they will be processed one at a time. Please do not remove any added disk(s) during this time. [Disk 2]...
Disk 1WDC WD10EARS-... 931 GB (36 °C, Vyrovnávací paměť pro zápis zapnuta). Stav: OKDisk 2WDC WD10EARS-... 931 GB (37 °C, Vyrovnávací paměť pro zápis zapnuta). Stav: OK
Firmware: RAIDiator 5.3.5Paměť: 256MBTyp RAID: X-RAID2

dakujem za odpoved, vo vasej ferzii firmwaru uz ide aj FTP? v recenzi popisovany model este nemal tuto moznost

Ano. Ve verzi RAIDiator 5.3.5 (vebove rozhrani 1.0.0.224) lze povolit sluzbu FTP i pristup FTP ke slozkam disku. Ale netestoval jsem. Pouzivam Sambu. Preji hezky den.

Reklama
Reklama