Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Čtenáři vybrali nejlepší hardware za rok 2011 (výsledky)

Série hlasování o nejlepší produkty a výrobce v oblasti PC hardwaru byly ukončeny a v článku se můžete podívat, jak to všechno dopadlo. Hlasů se sešlo opět hodně a nutno říci, že letos nebyla vůbec nouze o překvapení. Pojďte konfrontovat své volby s volbami většiny a zabrouzdat si trochu jistě zajímavými statistikami.

Čtenářská volba EHW a rovnou nej- základní desky

To, co jste spoluvytvářeli předchozí týdny, je uzavřeno, sečteno a u (věřím že zajímavého) konce. V atraktivnějších disciplínách se objevilo zhruba 1200 hlasů a vzhledem k tomu, že každou jednotlivou anketu si zobrazilo pět až šest a půl tisíce čtenářů, tak jste letos byli trochu línější hlasovat než loni. Nebo se spíše přihlásit, což je k započtení hlasu potřeba. Loni hlasoval zhruba každý čtvrtý, kdo si anketu zobrazil, letos každý pátý až sedmý. Na druhou stranu je možné, že jste u některých kategorií raději nehlasovali, což je v případě nerozhodnosnosti nebo malé znalosti letošního dění určitě dobře. Ve čtenosti anket samozřejmě nepočítáme nejčastější zobrazení na společné stránce všech anket, která byla pro hlasování nejspíše využívána nejvíce.

 

  Grafické znázornění výsledků najdete opět na stránce anket, kde jste předtím mohli hlasovat.

Nejzdařilejší čipová sada

Mohu jen spekulovat, jestli se letošní vítěz vašeho hlasování o nejpovedenější čipset do velké míry jen nesvezl s velmi úspěšnými procesory Sandy Bridge, každopádně je jím PCH Z68 Express od Intelu.

Na druhém místě se kupodivu umístil starosvětský AMD 990FX pro AM3+ a svého moderního bratra A75 (poprvé integrujícího i USB 3.0) nechal daleko za sebou. Třetí místo si vysložil Intel P67. Vzhledem k tomu, že se povedl až v druhé produkční revizi a kolem chyby řadiče SATA 3 Gb/s byla u Cougar Pointu pořádná mela, utvrzuje mě to v tom, že tyto čipsety byly hodně vytaženy kvalitami procesorů.

 1. Intel Z68 – 39 % (335 hlasů)
 2. AMD 990FX – 19 % (165 hlasů)
 3. Intel P67 – 15 % (124 hlasy)
 4. Intel X79 – 12 % (103 hlasy)
 5. AMD A75 – 10 % (85 hlasů)
 6. Intel H67 – 4 % (36 hlasů)
 7. AMD A55 – 1 % (7 hlasů)

  Loni dopadlo pořadí top 3 takto:

  1. AMD 890FX – 25 % (266 hlasů)
  2. AMD 890GX – 24 % (257 hlasů)
  3. Intel H55 – 18 % (190 hlasů)

  Nejlepší výrobce základních desek v roce 2011

  Pokud by i letos mělo platit, že poměry sil v anketě Volba čtenářů EHW zhruba odpovídají tržním podílům v ČR, pak by se od loňska událo asi malé zemětřesení. O ničem dramatickém ale nevím, a tak se prostě možná letos po delší době jen desky Asus líbily více než ty od Gigabyte.

  1. Asus – 48 % (410 hlasů)
  2. Gigabyte – 29 % (244 hlasy)
  3. MSI – 15 % (129 hlasů)
  4. Asrock – 3 % (26 hlasů)
  5. EVGA – 2 % (15 hlasů)
  6. Intel – 1 % (10 hlasů)
  7. Sapphire – 1 % (7 hlasů)
  8. Zotac – 1 % (5 hlasů) 
  9. Biostar – 0 % (0 hlasů)

  TOP 3 za rok 2010:

  1. Gigabyte – 41 % (649 hlasů)
  2. Asus – 38 % (596 hlasů)
  3. MSI – 15 % (243 hlasů)

  Další články na téma: 
  Oblíbené Tisk E-mail
  Reklama

  Komentáře

  Pro mě je největší překvapení vítězství Asusu v kategorii notebooku.

  Tak je to nejlevnější výrobce "herních" ntb. Co jiného si čekal? že vyhrajou nějácí seriozní výrobci, utíkající ASUSu ve všem o několik let? To je nad možnosti 99% návštěvníků webu.

  No, nemyslel jsem si že by na ehw denně chodila cílová skupina této značky NB...

  Pomineme-li veškeré marketingové žvásty - mohu se zeptat, v čem podle Vás Asus v noteboocích tak zaostává? Jediné co vymyslím je Apple s baterií a pro mě lepším rozlišením v poměru 16:10. Jinak mám sám 3 roky starý Asus a nemohu si prakticky v ničem stěžovat.
  (Očekával jsem na první příčce Asus nebo Lenovo)

  člověk který si jednou do ruky vezme například T520 nebo třeba elitebook na marketing z vysoka ...ignoruje

  Návrh, chlazení, servis. Vlastně ve všem. Chápu, je to consumer segment, ale pro člověka který jednou okusí Dell nebo Lenovo už je to prostě málo. HW je ve všech ntb stejný, ale to jak ho tam poskládali, jak navrhli chlazení a jak se postaví k tomu, když něco umře, tam ještě má ASUS (MSI, Acer, a všichni ostatní) ještě co dělat. Apple vůbec neřeším, nemá nic navíc, jen design.

  Povzdech nebyl ani tak nad firmou ASUS ale spíš nad tím, kdo že zvolil ASUS jako výrobcem roku v kategorii ntb a proč.

  Já třeba ano na základě zkušeností (osobně vlastním G73JH a i přes jeho stáří pořád funguje jako plnohodnotný herní ntb bez problémů), letos to bylo na vážkách, protože veškeré top herní řešení nabízí Asus jen s nVidia kartami. Ale i tak jsem měl příležitost vyzkoušet top modely právě od Asusu a jednoduchost, kvalita i styl zpracování mi prostě sednou. Možná je taky na vině, že jsem ani jeden ntb nemusel reklamovat, takže v tomhle ohledu nemám žádné zkušenosti (neberu pokus o domluvu s lidma z CZ zastoupení Asusu před nějakými šesti lety, kdy jsem je už měl chuť poslat tam, kam slunce nesvítí).

  Asus určitě nelze všeobecně uznat jako nejlepšího výrobce notebooků, ale na druhou stranu člověk musí uznat že je jedním z nejlepších výrobců levnějších herních notebooků. To že Asus vyhrál jen dokazuje jaká skupina uživatelů navštěvuje tento web - tedy značná část jsou hráči.
  Jinak Apple něco navíc má - špičkové tělo, výborná klávesnice, dobře řešené chlazení (klidně si ho můžeš položit do peřin), poměr stran 16:10...ale hold i jen pro příležitostné hráče Apple není nic co by je zajímalo.

  Tak s tím chlazením bych byl velice opatrný. Apple jej má na efekt a ne na efektivnost. Do peřin bych s MBP rozhodně moc nelezl - dokáže se rozpálit i na stole (napájení+práce s diskem+vytížení cpu).
  (pozn. osobní zkušenost ;-) )

  macbooky nasávají i vyfukují vzduch v horní hraně pod displejem, takže ho s klidem můžeš položit i do peřin aniž bys ucpal perforaci na nasávání či vyfukování, tak jako tomu je u kalsických notebooků. Samozřejmně při plné zátěži se umí taky řádně rozpálit. Hlavně u probooků s i7 přeci jen toto řešení chlazení to už moc nezvládá.

  MBP13" vyfukuje vzduch mezerou v kloubu displaye. Když je ntb v peřinách, tak je právě zadek ntb zabořený v peřině a ta brání vyfukování. 13" model nemá (narozdíl od větších brášků) vedle klávesnice otvory pro repro (či co to je) a nemůže tudy nasávat - předpokládám, že si nasává kde může, tj. přes klávesnici a i zadem přes kloub.

  Mám rád tiché počítače, takže mi tichost MBP vyhovuje i přes jeho vyšší teploty (a to mám ještě "studený" model Mid 2009. Brácha s loňským je na tom hůř ;-) ).

  Podíval bych se na to jinak, a to podle cenových segmentů. Když vezmete notebook do 15000, možná někdy až 20000 tak je to vesměs podobné. To jsou modely, kde se povětšinou šetří, jak to jen jde. Tedy i na šasi atp. Je pravdou, že z levného Lenova jsem měl (co se pevnosti týká) asi nejlepší dojem, nicméně pokud se k tomu stroji slušně chováte, tak to zase takový problém není. Chlazení mi přišlo u levných modelů celkem srovnatelné, návrh nebudu diskutovat - tam příliš nevím (pokud myslíte formu "notebook-puzzle").
  Z dražších modelů Asusu jsem posledně viděl notebook řady N53 a ten mi přišel úplně bez problémů.
  Záruku jsem zatím nikdy uplatňovat nemusel, rodina má vesměs též Asusy a všechny běží bez problémů.
  Vrátím se k Vašemu povzdechu nad vítězstvím Asusu - pominu veškerý marketing a budu počítat pouze lidi co znám osobně a kteří občas nějaký počítač někomu doporučí a mají k tomu důvod. Jak často se Vám stane, že by přišel nějaký Váš známý s tím, že chce do notebooku, který má na čtení webu a sem tam nějakou hru vrazit 20000+. V mém okolí se to stalo asi 2x, zbytek co nejméně, většinou kolem 10000, občas 15000 (též minimum). Za tu dobu byl v 80% nejvýhodnější nějaký model Asusu (co se cena/výkon týká); zbylých 20% byl Acer a Lenovo (pozn. Acer jen opravdu z nouze pokud odmítli uvolnit tu stovku na jiný model).
  Neříkám, že je Asus nejkvalitnější, to určitě ne, jen má velmi dobře strukturovanou nabídku a většinou dobře pokryty cenové segmenty.
  Pokud vezmu školu (informační technologie), tam nastává slušný mix všech značek od Applu přes Asus, Dell k Lenovu. To byly ale povětšinou notebooky nad 20000 brané na základě specifických požadavků. Z porovnání bych řekl, že dražší modely Asusu, Lenova a Dellu jdou velmi dobře konkurence schopné co se výdrže, zpracování i chlazení týká (pozn. Nejvíce problémů u nás bylo s Delly - 2x reklamace).
  Co to podle mě znamená - lidé kteří hlasovali pro Asus jsou buď ty osoby co potřebují počítač na čtení webu a jsou tu s levným modelem, nebo ty s dražším co tak nějak došli k názoru, že Asus se snaží nejvíce vyjít vstříc normálním uživatelům, pro které občas nějaký ten notebook kupují.
  Snažím se být při každém výběru nestranný a objektivně zhodnotit, co uživatel chce a který model je k tomu v dané cenové hladině nejblíže. Jak to za tu dobu procentuálně vypadá z pohledu značek, jsem popsal výše.

  Souhlasím, s tím, že do těch rozumných cen kolem 15000, co jsem pomáhal vybrat, se mi kupodivu dostaly i zajímavé HP ProBooky, myslím že rozumná kvalita, rozumný vzhled, vybavení a matné displeje. Nemusí to být jen Asus ap.

  Tak na Appluv touchpad se (bohužel) nechytá žádný jiný výrobce. A lépe řešený multitouch jsem jinde taky neviděl.

  Pro mě tedy žádné překvapení. Vyhrává ve všech kategoriích produkt který má typický návštěvník těchto stránek, který si ho koupil na základě testů z těchto a podobných stránek, což je v pořádku.
  Osobně vidím jako CPU/GPU roku Llano, pro domácí počítač bych si nic jiného nepořídil (navíc v ITX).

  "Nejlepší výrobce paměťových modulů v roce 2011 - 6. OCZ – 3 % (19 hlasů)

  Tak tohle je překvapení zase pro mě. OCZ v lednu 2011 ukončilo výrobu pamětí a od té doby v ČR nejsou. Přesto 19 hlasů, tomu říkám loajalita zákazníků :-)

  První SSD od Samsungu je až na místě devátém a slušný a hlavně rovněž bezproblémový Samsung 470 získal pro mě překvapivě pouze dva hlasy.
  To naopak překvapení není a odraží realitu trhu. Samsung je vzhledem ke konkurenci nezajímavý a nesmyslně drahý.

  Mimochodem když porovnám návštěvnost EHW a počet hlasujících, tak se obávám, že označení "Volba Čtenářů Extra Hardware" nemá defakto žádnou váhu. Hlasovalo mizivé procento jak lidí co sem chodí sem.

  Vidíte, že hlasujících jsou řádově stovky až tisíce, to sice nejsou všichni čtenáři EHW, je to ale velice dobrý statistický vzorek.

  Mne osobně třeba odradilo od hlasování velice zdlouhavé a zmatené překlikávání tam a zpět mezi anketami.

  Tak vypadá to tak, že Bulldozer ovplyvnil AMDčkarov až do bojkotovania hlasovania z 38 % (518 hlasů) v roku 2010 na 17 % (156 hlasů) v roku 2011.
  Na druhej strane VIA z 2 % (31 hlasů) v roku 2010 na 7 % (69 hlasů) v roku 2011 je aj pre mňa rarita.

  Tak tohle snad není o loajalitě nějaký značce, snad nejsou lidi blbí a nebudou volit procesor, který neměl zrovna nejideálnější uvedení (řečeno velmi mírně). V grafikách je AMD top, v segmentu nejvýkonnějších procesorů už se asi žádné bomby od AMD nedočkáme.

  Co to tady pořád žvaníš o AMD top grafikách? Není to už trochu zaslepenost? Nejvýkonnější jednočipové řešení byla skoro po celý rok 580 GTX. Tak bych o tom topu pomlčel. Na to musí AMD naházet víc GPU na PCB a pak to díky neustále nedoladěným driverům blbne a nezobrazuje ani všechny postavy ve strategiích

  Jelikož je politika AMD trošku jinde, než v jednočipových řešeních, tak je HD 6990 holt králem výkonu. A nejde o zaslepenost, jde o prostý fakt a díky postupně vyvíjeným driverům (společně s aktuálním vývojem her, to je ta tvoje nedoladěnost) jen čím dál tím víc utíká jak GTX 580, tak srandovnímu pokusu nVidie o multiGPU (i s jejich slavnou napájecí kaskádou a přes, popravdě, neskutečnej řev ventilátoru, což je jediná věc, kterou může soudnej člověk HD 6990 vytknout). I když mám aktuálně v PC GTX 580, tak se těším na HD 7970 a je mi fuk, co si kterej chorej mozek myslí ;)

  Jak jsem napsal výš, v grafikách je AMD top, alespoň v tom segmentu, který mě zajímá, jestli jedeš v low endu, tak tam nemám osobní zkušenost, ale ono je to úplně jedno, každý má svojí barvu, je pravda, že já aktuálně červenou, protože si to holt zasloužej.

  takze je ti jedno jak natom bude konkurent od Nvidie proti HD7970?

  mimoto HD6990 se da vytknout nejen ten hluk, ale komplet celej chladic :)

  Kecal bych, kdybych tvrdil, že mi to je jedno, já budu rád, když se nVidia s něčím pořádným vytasí. Za prvé bude z čeho vybírat, za druhé by to, teoreticky, mohlo hnout s cenama, ale tomu moc nevěřím.

  Každopádně teď funguju na GTX 580, jak už jsem někde psal, takže fakt nejsem předpojatej vůči jedný značce.

  Kmho HD 6990 chladič špatnej nemá, teploty drží slušně, ale právě za cenu toho řevu. Měl jsem jí nějakou dobu a nechtělo se mi čekat, než se vytasí Accelero s alternativním chladičem. Teď už je na světě a hrozně mi na něm vadí, jak je ošklivej (cena je teda taky moc pěkná :)).

  o chladici HD6990 a jeho nechutne spatnem slicovani jsem tu kdysi jiz psal, celej ten chladic je ukazka toho jak si predstavuju smejd :)

  Fakt? Tak to já jsem zase nějakej extra problém neměl, ale uznávám, že bez chladiče od Accelera, nebo bez vodníka je pro mě HD 6990 ztracená. Výkon se mi líbí hodně, ale tím chladičem to neskutečně srazili dolů. Nezbývá, než si zbožně přát, aby se z toho poučili a zkusili konečně snad i jinou koncepci chladiče, ale tady bohužel zůstane jen u toho přání.

  nemluvě o tom, že ti "fičí" řádně horký vzduch z jednoho jádra přímo na hardisky a posere ti celou airflow ve skříni. Prostě kupovat tyto dvoučipovky je naprostá blbost. Ještě větší blbost je označovat takovou kartu jako nejlepší kartu roku. Je to jenom marketingová vábnička.
  Když už to musí být tak je lepší koupit dvě HD6950/6970 či dvě GTX570 s pořádnými chladiči.

  tak HDD me natrapej, ty mam ve spodnim oddilu/komore se zdrojem oddelene od zbytku PC

  Na jaký disky, to jsi trošku ustřelil, ne? Podobnou grafiku by mohl jen blbec instalovat do trpasličí skříně a ještě třeba odhlučněné, jestli to tak někdo provedl, tak si ty vyšší teploty a nefunčkní airflow plně zaslouží. Mně osobně airflow nesrala, teploty byly v normálu, jak procesoru, tak desky, disků a nakonec i tý grafiky.

  jednu nevýhodu vykompenzuješ dá se říci druhou - tedy nutností nákupu velké drahé promyšlené skříně.
  Prostě naprosto nechápu proč takovou kartu kupovat, když dvě HD6970/GTX570 ti dají stejný/vyšší výkon při nižší hlučnosti a ještě máš mnohem větší rezervu k přetaktování. Nemluvě o tom že se to vleze do jakékoliv ATX skříně.
  Navíc pokud je nějaká hra co má s crossfire/SLI potíže tak prostě můžeš crossfire/SLI zakázat a jet jenom na jedné kartě. Další věcí je toeretická nižšší životnost u dvoučipové karty díky vyšším teplotám a větší zátěži na napájecí část karty. Když máš dvě a jedna se odporoučí, pořád ti zbude ta druhá.
  Dvoučipové karty jsou prostě dle mého názoru jen marketingové vábničky. Většinou vždy vyšli jen proto, že daný výrobce chtěl mít na trhu nejvýkonější kartu za každou cenu, aby se mohl chlubit v marketingových slajdech.

  Já nekompenzuju nevýhodu nevýhodou, ten kdo si chce koupit dvoujádrový monstrum musí mít taky něco, kam to nainstalovat. Co se týká hlučnosti, to je relativní, v momentě, kdy jsem plácnul na svojí starou HD 4870x2 chladič od Accelera, stala se z ní najednou nejtišší karta a nejchladnější karta, jakou jsem kdy měl v počítači. To samý u HD 5970, ale tam už jsem byl línej, tak jsem koupil rovnou nereferenční kousek od Sapphire, která už měla Accelero namontovanej z výroby. To samý - nízký teploty a zanedbatelná hlučnost. Naposled jsem to u HD 6990 nestihl, protože v momentě, kdy Accelero vydalo chladič na ní, jsem jí už prodal, tu jsem měl jen tak na ozkoušení.

  Pro mě osobně lepší jedno dvoujádro, protože má sice o něco nižší výkon, než dvě samostatný grafiky, ale taky jinak žerou, místo dvou zacpaných slotů je jen jeden = míň dokurvený airflow, míň napájecích kabelů, atd. Co se týká nVidie, tak to marketingová vábnička je určitě (viz. GTX 590), ale ta nikdy dvoujádra neměla ve stálým portfoliu, u AMD je to něco jinýho, u nich je dvoujádro prostě funkční high-end v podobě jedný karty.

  Intel Z68 je sice ne moc inovativní čipset, ale poměrně vydařený a spolehlivý, takže jeho vítězství mne nepřekvapilo. FM1 je asi nejvydařenější počin AMD v tomto roce, ale vyšší cena desek i procesorů a jen malý rozsah výkonu procesorů a nutnost výměny desky ukazuje, že se moc neprosadil. Na Z68 lze osadit velmi vydařený G620, i výkonný 2600K a ještě využít integrovanou grafiku i více grafických karet, to mu zaručilo vítězství. Asus jako nejlepší značka desek mne taky nepřekvapuje, přeci jen její desky jsou kvalitní a řada Rampage se velmi povedla a nejen ta, Gigabyte nic převratného až tak nepřinesl. AMD v grafikách mne malinko překvapila, neb tento rok nic převratného nepřinesla, ale to ani NVidia, podle mne 6xxx řada oproti 5xxx výkon moc nepřidala, ale ani NVidia nic nového nemá, takže tento rok je to nuda bohužel, čeká se na nové generace příští rok řady 7xxx u AMD a 6xx u NVidie. U zdrojů mne přijde Seasonic jako klišé, ale asi oprávněné, Enermax nabízí lepší leč trochu dražší zdroje. No a FSP se hodně zlepšila a třetí místo by si určitě zasloužila, leč pověst pokaženou z dřívějších let jen těžko bude zpátky dohánět. Fractal Design by vyhrál, kdyby nabízel mnohem více druhů a řad casů, ale to zatím nemá, škoda! U chladičů by si vítězství zasloužil Gelid, ale Noctua je modla a ani vysoká cena lidi neodradí, aby ji koupili, leč s ničím převratným nepřišla. Můj oblíbený Arctic sebral bronz, ale Gelid jako jeho odnož si vedla naštěstí lépe. Kingston má velkou výrobu a dobrý výběr pamětí, ale takovou výhru jsem tedy nečekal zvláště při velké konkurenci. WD vyhrál jen díky šířce sortimentu, ale osobně ho až tak moc nemusím, zklamáním je pro mne poměrně dobře expandující Samsung, který by si zasloužil bronz. Kingston vyhrál oproti OCZ o prsa, ale zaslouženě. Krize cen disků se projevila na jejich pádu v oblibě, ještě snížit cenu a SSD může nastoupit naplno. Vítězství Samsungu jsem u monitorů čekal, kvalitní modely bez vadných pixelů (nebo s minimem) a za slušné ceny, dobrý obraz i u TN modelů, Dell panely nevyrábí, přebírá od LG většinou, ale jako výrobce monitorů jsem jeho umístění čekal, předražený Eizo si díky dřívějším fanouškům stále drží druhé místo, i když asi ne zcela zaslouženě, LG prohrává hlavně díky nevyvážené kvalitě modelů, ovšem jeho tlak na cenu je znát, ale není takový, aby rozdíl v kvalitě ospravedlnil, Benq je podobný případ. HP hodně ztratilo. 2412M se povedl, tak je docela zvláštní, že 2312M nedopadla lépe, ale asi lidé volí u Dell spíše vyšší model. Ani nízká cena LG a Benq monitorů nedokázala dorovnat jejich nedostatky. Na favorita her jsem tipoval skvělý Elder Scrolls, ale Battlefield vyhrál, zato třetí místo je překvápko jak hrom, Portal 2 bych tam nečekal. Výrobce notebooků Asus určitě má první místo zaslouženě, široký sortiment, solidní kvalita za slušnou cenu. Acer má opravdu hodně nevyrovnanou kvalitu a sám s ním mám spíše samé špatné zkušenosti, takže i 5. místo je pro něj hodně dobrých, vděčí za to díky dobré ceně při daných parametrech. Výhra Alfa.cz je díky nízké ceně a dobrému sortimentu pochopitelná, ale bez pobočky kamenné v Praze na osobní odběr pro mne nikdy první místo mít nebude, Alza.cz je drahá a málo osobní a CZC je sice levnější a má lepší recenze a vše, ale skladem nemá to, co Alza. Mironet není špatný, ale hlavně kvůli horšímu webu hodně ztrácí, TSBohemia taky není špatná, ale skladová dostupnost je malá. Softcom je pro mne naprosté překvápko, neb tu firmu ani neznám.

  Softcom můžu doporučit, velmi často mají nejnižší ceny. A je to firma s tradicí, nakupuji u nich minimálně 10let. A na rozdíl od Alfy se u nich dá platit kartou bez poplatku, který je 1,7%, což u dražších věcí už jde do stovek.

  Jinak ale CZC, Alfa, Softcom, Mironet, Alza mi přijdou jako tam vyrovnané shopy, že rozhoduje spíše dostupnost (+občas někdo příjemně ustřelí cenou směrem dolů)

  Já třeba nakupuju dlouho u tiphardware.cz, protože takovou domluvu, jako u nich, jsem nikde ještě nezažil a hlavně tam mají na výběr zboží pro fajnšmekry, které si člověk jinde prostě neobjedná (leda by si nechal vozit komponenty přímo z Ameriky, apod.) a je mi to úplně houby platný, protože ty menší eshopy se tu prostě neobjeví :)

  Doufám, že to nevypadá jako reklama, jen jsem chtěl uvést důvody, proč tam rád nakupuju :)

  Jasan, díky za tip. No já zas třeba včera objevil www.eo.cz a z výběru jsem byl fakt v šoku. Jen třeba namátkou - zhruba 120 regulátorů otáček větráčků, 1000 skříní... Takže tipy se samozřejmě hodí.

  Softcom má na některé věci nějakou opravdu zajímavou cenu, tak to tam něco brávám. Ale rozmýšlím si co, určitě ne dárky. Odrbaná pomlácená krabice je standard a zvlášť u těch zajímavých cen kolikrát i rozbalené, očividně použité zboží, už mi tam i něco chybělo apod... pokud chci mít jistotu, brávám od těch, co jasně uvádějí, rozbaleno, bazar ap., jsou takové a určitě to přispělo k jejich umístění.

  Ati jako nejlepší grafické řešení - fakt dobrej článek na Silvestra.
  Majitelé nVidií asi hrajou a tak nemaj čas hlasovat....

  No obávám se, že příští rok bude NVidia převálcovaná na celé čáře. Zatím to vypadá, že se nové 28nm čipy ATI víc než povedli a NVidia proti nim nic nemá a dlouho mít nebude.

  A výrobci zdrojů taky musí skřípat zuby:-) Intel půjde s TDP o 20W dolů a ATI grafiky minimálně taky. To pak člověk nebude muset kupovat i do špičkové mašiny drahé 650W. ale vystačí si s 500W...

  To se teda rozhodně obávat nemusíš. Podívej se jenom na podíl na trhu. Ty shity od Ati se prodávaj snad jen u nás a v Rumunsku - všude jinde se kouká víc na kvalitu, než na cenu....

  A kde jsi našel aktuální podíl na trhu, prosím tebe? Btw., neplácej tady hovadiny o kvalitě (vzpomeň si na GTX 590 jantare). Kvalitativně jsou na tom oba výrobci podobně, to zrovna není věc, která by sloužila nVidii nějak ke cti.

  Btw., ATI už neexistuje, zaspal jsi dobu a za další si radši koupím shit od AMD (HD 7970), když je tam potenciál na další taktování až do aleluja s možností překonání GTX 580 o nějakých 50-60% na vzduchu (nedej bože i víc, s postupným laděním ovladačů) a daleko nižší spotřebou (ne že to by mě zrovna nějak rajcovalo, ale použít se to musí, že).

  Jantarem myslíš asi zkamenělou pryskyřici, nebo je to výraz tvýho IQ? Potenciál k přetektování a AMD - lepší silvestrovskej vtip jsem léta neslyšel. Asi tak super jak buldozer - nejsem tak bohatej abych mohl kupovat levné věci.
  BTW od prvního dne mi GTX 560 Ti šlape na vodě na 1250 MHz.

  Jantarem myslím skutečně zkamenělou pryskyřici, momentálně jí představuje tvůj mozek.

  Jestli jsi neslyšel lepší vtip, tak čekej na nVidii, až se probudí. Imho srovnuvat HD 7970 s Bulldozerem může jen opravdu chorá hlava, tož ti do Nového roku roku přeju úspěšné vyléčení ;)

  Btw:, mě šlape v kompu GTX 580 (konkrétně N580SO-15I Super Overclock ) a pořád má vyšší výkon, než ten tvůj slavnej vodník, s aktuální řadou AMD to bude zase někde jinde (i když, co si budeme povídat, ten výkon momentálně potřeba není).

  Každopádně plivat na nový AMD grafiky bude pro zaslepený fanoušky nVidie asi povinnost, protože jim nic jinýho momentálně nezbyde, že ;)

  OK, Chtěl jsem bejt slušnej, ale na debila jako ty to asi nejde.
  Je mi totálně u pr...e co máš v kompu a čemu se snažíš věřit po mediální masáži rudého serveru. Jenom ti přeju aby si si s tou přiblblou AMD natlouk hubu (než to udělám já, pokud tě někde potkám), tak jako spousta mejch známejch, co chtěli šetřit a kupujou tento minoritní, nedoladěnej shitovej hardware.
  Jedinej smysl existence takovýho hardwaru je ve snižování ceny elity.

  PS: Ani se nesnaž reagovat, přestal jsem tuhle diskusi sledovat - nejsem zvědavej na puberťácký invektivy nějakýho zoufalce, co znalosti a léta zkušeností nahrazuje nadávkami a rejpáním

  Zpětně přečteno to vypadá, že jsi první začal napadat oponenta spíše ty. Takže buď se příště soustřeď na (slušnou) argumentaci, nebo příště nebude.

  Ty jsi opravdu lehce labilní, viď? ;) Netuším, co bys mi provedl, zkus nejdřív na sobě lobotomii, v tvém případě celkem vhodné předsevzetí.

  A co se týká toho shitovního, minoritního hardware, ani nemám obavu, že bych si s ním natloukl hubu. Zkoušel jsem už kdeco, jak nVidii, tak AMD a ani jednoho výrobce se nebojím. Chápu chudáka, co si vyzkoušel jen jednu značku a nemá na to, aby si otestoval i něco jiného.

  Když jsi s nVidií spokojenej, tak si jí nech, já ti jí neberu. Ale nemel tady sračky o něčem, cos viděl maximálně tak z vlaku a osobně to ozkoušený nemáš a ty invektiva si nech pro členy rodiny, já na to zvědavej nejsem.

  :D 50%- 60% nad GTX 580 to je dosť odvážne. Nemel hovna...

  Podívej se na testy a pak se nauč psát slušně, když už píšeš maďarsky, buď tý lásky. Možná je to nadsazený, ale věřím tomu, že se to OC verzím HD 7970 v některých situacích a v některých hrách podaří, potenciál k taktování je tam obrovský.

  u jak velkeho procenta cekas ze bude ten taktovaci potencial "obrovský" ?

  jiz u omezeneho mnozstvi testovanych karet se obcas nasvet klubou domenky a naznaky informaci toho, ze pro testy byli vybrany jen ty nejlepsi kusy schopne jet treba nad 1GHz a proto jich bylo/je tak malo a veskutecnosti je karet mnohem vic, jen je AMD nechtelo pustit do sveta recenzi

  jako bylo by krasne kdyby onen papir s hlavickou Sapphire kde se muzem kochat necim jako 1.3GHz byl real, ale porad je to 50 na 50 ze to je jen krasne vytisknutej kus papiru kterej si doma mohl vytisknout kdokoliv, neco podobnyho ti vyrobim asi tak za 5 minut a net tim muzu bezpracne zahltit k jakymukoliv produktu jen diky fandum danyho produktu :)

  Já doufám, že ten potenciál bude u většiny plnohodnotných HD 7970 větší, než vysoký :) Uvidíme, možná si to opravdu maluju až moc růžově a ten OC potenciál je jenom nafouknutá bublina, ale osobně věřím tomu, že nebude problém pustit jádro na frekvence okolo 1100MHt, možná i víc. A i když to tak asi nevypadá (jak jsem pochopil z reakcí toho psychopata Alchymisty), opravdu nejsem fanoušek AMD, jen mě nadchla ta karta, jako taková, tak snad bude mít spoustu produkčních sestřiček :)

  http://www.zive.cz/ShowArticleImages.aspx?id_file=432863980&article=159544

  To jsem nevěděl že ČR a Rumunsko jsou tak velké země, že dokážou otočit celosvětový prodej grafik tak, že po minulé 3 roky se prodalo více AMD grafik než Nvidií...

  Masinu mam solidni, nechci rikat spickovou, a vystacim s tou petistovkou zdrojem... byt je fakt, ze dual-gpu mi pres prah zatim nesmi.

  Unsuccessful troll is unsuccessful.

  Docela mne nepřekvapilo, že nejlepší grafika roku je 560 Ti (a o parník), ale jak to, že potom nejlepší grafické řešení je od ATI? to si nějak nerozumí, ne?
  Je pouze škoda, že dostal Zotac tak nízký počet hlasů. Je to dvorní tvůrce pro nVidii (ATI nedělá) a jako takový dostává to nejlepší z GPU. V segmentu 560 Ti má AMP! edition taktovanou vůbec nejvíce (950 MHz) a přitom je levnější než MSI.
  Já Twin, nebo Hawk zvažoval, ale jednak jsou dražší, běží na nižších taktech a mají naprosto nereferenční PCB a nikdo na to nedělá fullcover vodníka.

  Proč by si to mělo odporovat? Když se podíváš na seznam grafik, ze kterých se dalo vybírat, tak tě musí uhodit do očí, že GTX 560 Ti a GTX 560 jsou jediný mainstreamový karty s dostatečným výkonem pro hraní nových her ve FullHD rozlišení, ten zbytek jsou buď šunky, nebo je tam pak HD 6990, se kterou moc lídí osobní zkušenost nemá. Každopádně tam AMD nemá svoje tahouny pro hráče, kteří nepotřebují kvanta výkonu, HD 6850, HD 6870 a HD 6950 (když se podíváš na minulý rok, tak vidíš, jak byly hlasy rozhozený právě po mainstreamu).

  A co se týká AMD grafik, já osobně je už dost dlouhou dobu vnímám jako toho, kdo tahá za delší konec lana. Jestli se v dohledný době nVidia nevytasí s něčím, co alespoň papírově a podle předběžných testů, vypadá tak dobře, jako HD 7970 a HD 7770 (a AMD si to nepodělá šílenýma nápadama a hurá akcema marketingovýho oddělení), tak si nVidia zbytečně nechá odkrajovat z koláče.

  Testy vypadají dobře, ale AMD nasadilo šílené ceny, když se to rozpočte s kurzem dolaru a novým DPH + nějakou tou další marží v obchodech, tak to vychází dost blbě. Pokud se nV s cenami bude držet nízko, tak AMD buď bude muset nasadit normální ceny nebo si ty grafiky strčit do p..... ;)
  AMD si to už podělalo, cenama (šílený nápad), žádné marketingové akce nejsou potřeba.
  Jestli Kepler bude takový,jak se očekává, tak AMD bude mít na konci roku 2012 prodaných maximálně pár grafik pro jejich skalní fandy.

  S cenam nezbývá, než doufat, že se nVidia probere ze zimního spánku hodně rychle. Kurzu to sice nepomůže, ale na druhou stranu uvidíme, jak moc budou ty ceny nadsazený, nebo napasovaný tak, aby to pro výrobce maržově nějak rozumně vycházelo. Navíc je těžké porovnávat generaci HD 6xxx s HD 7xxx, je to jiný výrobní proces, ještě ne kompletně odladěný a mám pocit, že nVidie na tom s cenami nebude o moc líp. Ale zatím si AMD ještě nic nepodělalo, lidi budou ty grafiky kupovat i s vyšší cenou, míň jich možná bude, ale že by na tom AMD nevydělalo dost, to si nemyslím.

  DPH zůstává (základní sazba), takže nevim co tam chceš počítat :) Jen pro info...zvyšuje se jen snížená, což elektronika do toho nespadá.

  a co si jako zájemci o TOP grafiku budou ten rok 2012 kupovat? GTX580 s horším poměrem cena/výkon? To si nemyslím, ta cena je nechutná, ale vždy platilo, že v HI-ENDU jsi připlácel procentuelně více peněz navíc, než jsi dostal výkonu oproti kartě o stupínek níž a u GTX580 vs HD7970 to neplatí a je to opačně, tedy připlácíš méně než je nárůst výkonu. S cenama navíc brečíš na špatným hrobě, ty určuje trh a kde není konkurence tam se děje tohle, známe z minulosti u obou firem.

  Jo a pokud sis nevšiml, tak asi 2 dny koluje po internetu uniklá prezentace od Sapphiru ohledně připravovaných HD7970 která pokud se potvrdí, tak by to znamenalo, že se budou prodávat HD7970 s 1.2GHz pro jádro na vzduchu a 1.3GHz s vodním blokem a to jseš kolem 50% nad všemi OC extreme, Ultra a já nevím čím vším v podání GTX580. Obávám se že ani nevíme jaký potenciál HD7970 skýtá takže bych zatím byl opatrnější s těma p......a :D

  Přesně tak a podle toho, co tam je k vidění, máme se hodně na co těšit, navíc by to bylo snad poprvé za existence funkčních multiGPU řešení, kdy je možnost, že jednojádro nové generace výkonově dožene dvoujádro generace předchozí a to se nepodařilo minimálně od HD 5970 (možná už od HD 4870x2, který právě bylo první opravdu funkční multiGPU).

  HD5870 se ve většině testů vyrovnala HD4870X2, ale Cypress už nebyl to co RV770, byl prostě mířen výš, kdežto Thiti vs. Cayman, to jsou čipy mířený na stejný pozice, takže by to byl výsledek dlouho neviděný, aspoň z mého pohledu

  Určitě je to možný, sice jsem měl jak HD 4870x2, tak HD 5870, ale jak to bylo výkonově, to už si nepamatuju, v tomhle ohledu jsem pěknej kurevník a v počítači se mi toho vystřídalo víc. Ale je mi jasný, že HD 7970 může bejt správnej plnokrevník, těším se na pořádný testy, jak malej kluk :)

  No já bych zase tak nestavěl na nějakých uniklých fake slidech, to už tady bylo a kolikrát to byla v reálu pěkná sprcha. Zrovna tak nedělá pouze frekvence GPU výkon karty. Kde je šířka sběrnice, takt pamětí, počet stream proc. a v reálu pak FPS v Crysis 2(např.)

  první část postu sis mohl ušetřit, v textu píšu "pokud se to potvrdí" tím pádem říkám to stejné co ty a k tomu druhému, na CB.de je test HD7970 po OC na 1125MHz a škáluje vcelku lineárně, takže já nemám důvod si myslet cokoli jiného

  Hledej šmudlo, pravděpodobně jsi byl posledních čtrnáct dní někde mimo civilizaci.

  Imho měřit cokoliv v Crysis 2 je trošu zcestný, ne?

  Hold český trh naprosto ovládá silná trojka Asus, Gigabyte a MSI jak na poli grafik tak na poli základních desek.
  U grafik jediný kdo se ještě uchytil u nás je Sapphire.
  Přitom ve světě jsou mnohem oblíbenější značky jako Zotac, HIS, XFX...Osobně mě nejvíc chybí to, že v ČR není vůbec žádný distributor značky HIS. Dřív se tyto výborné a tak trochu odlišné karty této značky alespoň občas objevovali i v českých shopech, dneska je jen ztěží v ČR seženeš. To samé platí pro XFX.

  Už jsem to psal výš v poznámce k výběru eshopů zabývajících se HW, stačí se mrknout na tiphardware.cz a najdeš tam i HIS, XFX (http://www.tiphardware.cz/komponenty-a-prislusenstvi/graficke-karty?SID=...).

  Tak to by mě zajímalo jak by to bylo s dobou dodání. Oni píšou že jsou skladem u dodavatele, ale v ČR tato značka žádného oficiálního dodavatele nemá. Takže to nejspíš jenom přeobjednávají ze zahraničí. Ale proč ne, aspoň něco. Škoda, že i třeba takovým způsebem nenabízí tyto značky největší české shopy, aby se dostali více do podvědomí českých zákazníků.

  Původně to trvalo docela dlouho, jenže majítel toho shopu si vytvořil německou pobočku, kde má i papírově sídlo a teď je dodací lhůta v pohodě (výhoda německý firmy :) ). Navíc je s níma úžasná dohoda a majitel je tak trošku magor do HW :) Doporučuju pročíst nějaký povídání na Heuréce, z toho si asi uděláš nejlepší obrázek.

  Na Zotacu se mi líbí, že dělá i zajímavě ovýstupované verze :)

  Myslím že propad MB Gigabyte je způsoben absencí EFI biosů. Dobré je že jsou levné a kvalitní, no a těch pár sekund zpoždění při bootu nějak vydržím..

  Spíš to bude tím, že desky vypadají jako pouťové hračky pro malé děcka.

  Tak co sa týka procesora je to jednoznacne a taku hegemoniu Intelu si nepamätám. I5 2500K je sladucky krasnucky Sweet Spot.
  Graficka karta; nech si hovori kto co chce tak Sweet-Spot trafila presne do stredu prave GTX 560Ti.

  Vážená redakce
  Divím se, že ještě nemáte ve svých řadách takového experta, jako je febrik.
  Vždyť co čtu tady pod tím článkem a některými recenzemi grafik, tak on už měl doma vlastně všechno a má tak neomezené zdroje, že kupuje highend vlastně dřív, než je na trhu.
  A ten řízný styl v diskusích ... články by měly říz.

  Když mě někdo napadá, nebo píše nesmysly a je to něco, s čím mám osobní zkušenost, nebo se o to zajímám, tak si odpověď neodpustím, je na tom něco špatného? A ano, měl jsem v pc všechny ty grafiky, co jsem psal a nemusím na to být zrovna boháč, prostě jsem fanda do HW, tak mám prioritu někde jinde, jestli s tím má někdo problém, tak si ho bude muset vyřešit sám ;)

  No a prosím k těm deskám
  Docela prý teď zvyšuje kvalitu a vybavenost Asrock. Údajně se dere vzhůru a snaží o větší podíl na trhu. Sice v té anketě příliš slavně nedopadl, ale já o něm uvažuji do nové sestavy, jako podvozek pro 2600K, OCZ vertex 120 GB SATA III a GTX 560 TI.
  Zkouším porovnat Asrock Z68 Extreme4 Gen3 s GIGABYTE Z68XP-UD4.
  Mohl by mi někdo zkušenější poradit co by bylo lepší?
  A jak topí ten monstrózní chipset - mohu na to dát Koolance CHC-122, jestli to není zbytečné...

  Reklama
  Reklama