Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Další „anti-Wintel“ počítač z Ruska: linuxový all-in-one s procesorem MIPS

Minulé jaro jsme zde měli novinku o ruských počítačích, založených na zajímavé „domorodé“ architektuře Elbrus, vyvíjené v bývalém svazu za účelem soběstačnosti a nezávislosti na západních technologicíh. Letos se ve zprávách různých médií objevil podobný počin nazvaný Tavolga Terminal TB-T22BT a opět jde o poměrně exotický hardware, i když tentokrát nemá uvnitř VLIW Elbrus, ale procesor s architekturou MIPS.

Tavolga, dílo společnosti pojmenované T-Platforms, je založená na SoC Baikal-T1, který v Rusku vyrábí firma Baikal Electronics, je ale založen na licencovaných jádrech s 32bitovou architekturou MIPS (Warrior P5600 od Imagination Technologies). Jádra má dvě na taktu 1,0 GHz, výkonnostní orgie (i vzhledem k 5W TDP) se tedy určitě konat nebudou. Vzdor pojmu terminál v názvu by ale tento stroj měl být už spíš kompletním počítačem typu All-in-one, běží na něm totiž operační systém Linux (distribuce Debian 8).

 Tavolga Terminal TB-T22BT

 Tavolga Terminal TB-T22BT
Tavolga Terminal TB-T22BT

Počítač je zabudován do 21,5" monitor s rozlišením 1920 × 1080 bodů (typu IPS, což je chvályhodné). K dispozici má 2–8 GB paměti DDR3, která je pravděpodobně napájená napevno na PCB. Úložiště pak lze mít buď ve formě prosté 8GB NAND, 8GB SSD, nebo lže použít 2,5" disk typu SATA. Jelikož Baikal-T1 je spíše SoC pro síťovou infrastrukturu, postrádá multimediální výbavu i podporu pro grafický výstup. To si vyžádalo připojení čipu SiliconMotion SM750, což je 2D grafický adaptér pro tenké klienty s 16MB pamětí DDR4, suplující GPU. Audio pak zajišťuje kodek TI PCM2912A připojený přes USB 2.0, z nějž má přístroj vyvedené stereo reproduktory s výkonem po 2,5 W a výstup pro sluchátka.

Tavolga Terminal TB-T22BT
Tavolga Terminal TB-T22BT

Konektivitu počítače tvoří čtyři porty USB 2.0, PS/2 pro klávesnici (nebo myš, výrobce ale k počítači dodává obojí s rozhraním USB). Zato u síťových rozhraní je to zajímavé. Díky původu použitého procesu má stroj dva gigabitové Ethernety s konektorem RJ-45 a třetí typu SFP, který by ale také měl být gigabitový, byť čip samotný má být připraven na 10 Gb/s. Dále by měla být k dispozici čtečka karet SD/MMC (včetně SDXC).

 

Cílem budou asi hlavně státní instituce či firmy

Výrobce by již měl Tavolga Terminal TB-T22BT nabízet na prodej (minimálně ve formě předobjednávek, termín dodávky je stanoven na druhé čtvrtletí roku). Cena ovšem nikde není uvedena, takže se zřejmě počítá jen s prodejem ve větších objemech firmám a institucím, kde bude hrát do karet lokální výroba a teoreticky lepší bezpečnost (za předpokladu, že výrobce bude svědomitě aktualizovat OS a ovladače, s čímž u alternativního hardwaru/SoC bývají problémy). Na volném spotřebitelském trhu nebude patrně stroj ani zdaleka konkurenceschopný vůči lowendovým PC nebo i zařízením na bázi Androidu, takže nějaké rozšíření asi čekat nelze.

Baikal-T1, v Rusku navržený procesor s architekturou MIPS
Baikal-T1, v Rusku navržený procesor s architekturou MIPS

 

T-Platforms také kromě stroje Tavolga Terminal nabízí jednodeskový modul SF-BT1 (kompatibilní se SMARC) se stejným hardwarem, který lze použít k stavbě podobných počítačů. Lze na něm mít 2 až 8 GB paměti a konektorem MXM jsou vyvedena rozhraní PCI Express 3.0 ×4, SATA (dva 6Gb/s porty), GPIO a Ethernet (10 Gb/s a dvakrát 1 Gb/s). Jako software je podporován Linux 3.19.

MXM Modul SF-BT1 s čipem Baikal-T1
MXM Modul SF-BT1 s čipem Baikal-T1

Zdroje: Imagination Technologies, CNX Software, T-Platforms (1, 2, 3)

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

Proč to dovést či nedělat u nás? Rozhodně jde o zajímavé a efektivní řešení pro obrovské množství pracovišť. S tou rusofobií bychom měli rychle přestat.

Efektivní? To nevíme, to by člověk musel znát cenu. Ale vzhledem k tomu, že to není vůbec ideální procesor pro tenkého klienta ani lowend PC, tak pochybuju, že to bude nějak konkurenceschopné (zaráží například absence nějaké hw akcelerace videa). Určitě by se to dalo udělat líp a za míň s nějakým ARMem nebo Atomem/APU Kabini a při produkci u těch normálních tchajwanských OEMů, kdyby nebyl tlak na to, použít "lokální produkty" (což u GPU/audia stejně nevyšlo).

Nějak se zapomíná, že to, co si dnes představujeme pod názvem "kancelářské PC", je těžce předražený stoj s mnoha HW problémy a backdoors v implicitním OS (penetrační testy to dokazují). Kdo potřebuje ke kancelářské práci akceleraci videa? Aby sledoval pseudokreativity korporátních psychopatů v podobě jejich videoprezentací? Každý zaměstnanec je buď adekvátně svému podílu na prosperitě zaplacen nebo je podhodnocen finančně a je mu to kompenzováno bezduchými křápy s hw alcelerací, které se po třech letech a repasi střílejí hluboko pod 5000,-. Láce procesoru není záruka láce TCO celku, hw limity mohou jednoduše eliminovat neproduktivní prvky v obsahu i v práci s ním. Vím co říká, znám to do detailu. Nejsem proti jiným HW kompozicím, ale tohle mi nepřijde jako nepoužitelný TC. Ideální by bylo otestovat to v provozu, mnohdy z papírově nemohoucího se vyklube funkční a plně použitelné.

To co píšete ale nemá nic moc co dělat s tím, co jsem napsal já. Ten Baikal je pro danou úlohu neefektivní řešení (to za jedna) a (za druhé) jestli to vyrábí v menších sériích nějaká firma v Rusku, tak budou i o to výrobní náklady patrně vyšší. Dovolím si tipnout že jak proti hypotetickému řešení na bázi nějakého ARM SoC se stejnými schopnostmi, tak i ve srovnání se standardnější architekturou jako jsou ta APU třeba, které se do TC montují.

Ta akcelerace vide jinak není blbina, ale používá se to pro videokonference, ale také vzdálený přístup k aplikacím na serveru, což je pro TC důležité.

 

TL;DR jsem tím jen chtěl polemizovat s tím výrokem, že by to mohlo být atraktivní vyvážet/dovážet k nám. IMHO je málo pravděpodobné, že to bude konkurenceschopný produkt - pokud nemáte v polostátní firmě nebo v úřadu shora pokyn, že máte koupit "ruský počítač bez CPU z USA" a v podstatě nic jiného než tohle na trhu nenajdete.

Reklama
Reklama