Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Desítky pohání 10 % počítačů celosvětově. Proč nerostou rychleji?

S novým rokem jsme se dočkali pár čísel týkajících se podílu Windows 10. Microsoft naznačil, že se nám v novém roce svěří, což ovšem zatím neudělal. Teprve on nám potvrdí, kdo měl pravdu, protože díky telemetrii by měl mít nejpřesnější záznamy o počtu uživatelů. Podle webu WinBeta a jeho anonymního zdroje byly Desítky nainstalovány na více než 200 milionech zařízení.

Na 10 % počítačů

I kdyby bylo číslo pravdivé, nevíme, co všechno se do něj počítá. Mohou to přitom být i mobily a konzole. To je pravděpodobné, neboť podle jiného hlášení od Gregga Keizer z Computerworldu jsou Windows 10 nainstalována na 164 milionech počítačů. Ten vyšel z výsledků Net Applications. Podle analytické služby Desítky mezi listopadem a prosincem vyrostly o 0,96 procentního bodu.

To znamená, že je najdete na 9,96 % osobních počítačů. Prosinec byl pátým měsícem, co jsou Desítky venku zdarma, a to i jako bezplatný upgrade pro majitele strojů s Windows 7 a 8.1. V posledním měsíci Desítky tedy nerostly úplně závratným tempem vezmeme-li v potaz, že jsou dodávány s novými stroji a také na ně může přejít bez větší námahy většina stávajících uživatelů Windows.

 

Computerworld má k dispozici srovnání s Windows 7. Ta v prvních pěti měsících na trhu vydobyla 11,2 %, zatímco Desítky si za stejnou dobu ukously „pouze“ 10,9% podíl – v tomto případě srovnáváme podíly nikoli na všech počítačích, ale pouze v rámci strojů s Windows. Posledním známým číslem z obrazných úst Microsoftu je 110 milionů instalací. Lze předpokládat, že ve chvíli, kdy jeho dítko překročí nějakou magickou hranici (např. 200 mil. instalací), Redmondští se okamžitě pochlubí.

Proč Desítky nerostou rychleji?

To se podle většiny indikátorů nestalo. Můžeme si ovšem připomenout kontext: Sedmičky přišly po negativně hodnocené Vistě, která zase přišla šest let po Ikspéčkách. Byl po nich hlad a Microsoft tehdy dal firmám, co chtěly. Dnes jsou uživatelé více než kdy jindy šťastní se Sedmičkami. Určitou roli může hrát fakt, že jsou Desítky i nadále poměrně neodladěné, takže budou někteří uživatelé s upgradem vyčkávat. Některým se nemusí líbit jich hybridní podstata.

Uživatelé Windows navíc historicky nejsou zvyklí upgradovat. Ne každý pochopí, že mu Microsoft nabízí bezplatně nový systém a není v tom skrytá žádná habaďura, takže nabídku raději odmítnou. Bezplatný upgrade se navíc nevztahuje na firmy. I toto jsou dle mého názoru důvody, proč Desítky rostou nikoli raketovým tempem. Přestože jsou pochopitelné, Microsoft si určitě představoval rychlejší tempo růstu. Své patrně udělají různé způsoby, jak upgrade vynutit.

Zdroj: WinBeta
Net Applications via Computerworld

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

"protože díky telemetrii by měl mít nejpřesnější záznamy o počtu uživatelů" :-D Vtip měsíce ledna už čtvrtého? Toto je učebnicový příklad toho, jak napsat článek úplně o ničem. Jednak se obávám že běžnému čtenáři je naprosto ukradené, na kolika strojích běží Windows 10, proč "nerostou" rychleji, to je myslím také jasné už úplně každému, protože o tom dnes a denně žvaní a píše všude už půl roku a spoléhat na údaje z nějaké telemetrie, kterou každý normální člověk vypíná spolu s dalším balastem hned jako první už při instalaci, to je fakt hodně objektivní analýza :-D

Normalni clovek zadnou telemetrii nevypina. To je proste F.A.K.T.

To je Tvůj názor, výkřik do tmy, a hlavně já, mám prostě jinou zkušenost ... klidně hejtuj dál, je mi to putna ...

Uzivatele nemaji vetsinou potrebu upgradovat, neni duvod menit neco co funguje. Navic problem jsou casto i samotni vyrobci HW - treba podpora desitek pro notebooky prichazi prilis pomalu. U notebooku mladsich 1rok to bylo celkem rychle, ale ostatni dostavaj aktualizace jen velmi pomalu. A je precijen pohodlnejsi pockat az se objevi ze je notebook kompatibilni s W10 primo na webu vyrobce.

Píšete, že "Ne každý pochopí, že mu Microsoft nabízí bezplatně nový systém a není v tom skrytá žádná habaďura", přitom hned v další větě mystifikujete. Vůbec není pravda, že se nabídka nevztahuje na firmy. Nevztahuje se pouze na licenci enterprise. Všechny firmy, které používají Windows Pro, upgrade zdarma na W10 využít mohou. A takových firem je obrovské množství.

Další věc je ta, že oproti nástupu W7 jsou nyní všechny technologické weby (obdorné i technologický bulvár) plné negativních hodnocení, komentářů, které radí počkat, často pak i totálních nesmyslů (dlužno říct, že u W8 toho bylo ještě násobně víc). Kromě toho se často zdůrazňuje, jak se někde ojediněle nepovedl upgrade, jak ojediněle něco nefunguje - je to klasický přístup, kdy negativní zpráva přitáhne více čtenářů. Přitom v naprosté většině případů uživatelé na problém nenarazí.

Jinak bych si troufl tvrdit, že větší vlna ještě přijde někdy na jaře, kdy se začne více mluvit o tom, že akce je časově omezená (pokud tedy současně bude vysvětleno, že licence je zdarma nafurt, jde jen o to ji získat do konce června nebo července nebo kdy ten termín je). Vím o několika firmách, kde W10 intenzivně testují a přechod plánují (sice licence windows je relativně zanedbatelná částka v nákladech na zaměstnance, ale každé "katování kostů" je fajn).

A ohledně té podpory - mne osobně naopak překvapilo na základě osobní zkušenosti, jak je podpora široká i pro starší stroje a starší hw. Sám jsem to zkusil instalovat na sedm let starý noťas od HP - upgrade proběhl bez problémů, vše okamžitě funkční. Dále jsem zkusil upgradovat několik počítačů stáří od jednoho do tří let - problém nastal pouze na jednom z nich, kde je mírně netypická konfigurace. V daném PC je kromě jedné novějí GeForce je přidaná starší GeForce 6200 TurboCache, čili skoro 12 let stará karta. Až do W8 to bylo bez problémů, až teď nastal drobný zádrhel v tom, že nové ovladače už tuto kartu nepodporují a starší ovladače se snažil systém neustále updatovat na novější verzi. Ale tam pomohlo skrytí updatu (lze to velmi snadno, MS na to poskytuje nástroj) a teď už je to také ok. Takže z hlediska hw je i na W10 podpora velmi široká, v zásadě srovnatelná s W7 (jen to některé věci chce řešit trochu jinak).

A je ta licence skutečně "nafurt"? Není to tak, jak jak se dá snadno odtušit z již řečeného a sice že ať už upgradeujete z jakékoli licence (OEM nebo "krabice"), tak v každém případě získáte pouze OEM licenci Win 10, což znamená že tu licenci můžete mít skutečně nafurt (čemuž snad nevěří ani Ti největší Windows lover´s) a nebo taky jen na týden? :-)

Je to normální OEM licence, tedy dokud máte zařízení, máte licenci. Chápu, že proti MS je v módě se vymezovat, ta firma si za to může mnoha kroky sama, ale je zbytečné v tom svatém nadšení ze sebe dělat hlupáka. Utnout stamiliony licencí po nějakém týdnu si nedovolí ani Microsoft. Podmínky jsou jasně dané, pokud by je takhle skokově změnili, tak na soudní vyrovnání s tou vlnou žalob by neměli ani oni.

Prostě pokud provede upgrade, dostáváte zdarma časově neomezenou OEM licenci na konkrétní stroj, kde jste upgrade provedl. Nic víc, nic míň. Jakékoli předchozí licence vám stále zůstávájí, tj. můžete tam klidně zpátky instalovat předchozí OEM licenci W7/W8, nebo pokud jste upgradoval krabicovku, můžete tu krabicovku dále použít jak na tom samém stoji, tak i na stroji jiném, ale jen tu konkrétní krabicovku W7/W8, co máte. Na ten další stroj se licence W10 zdarma už nevztahuje. Prostě dostanete zdarma jednu OEM licenci.

Fakt nevím, co víc by se k tomu dalo dodat. Zapomeňte na chvíli na to, že se jedná o nenáviděný Microsoft. Prostě nějaká firma nabídla svým zákazníkům, kteří si zakoupili jejich předchozí produkt (a jen ten produkt bez jakéhokoli dalšího příslibu), že jim v době od-do věnuje časově neomezný novější produkt vázaný na jedno konkrétní zařízení. Je možné, že se někdy v budoucnu objeví nějaký nový placený upgrade na ještě novější verzi, ale to se nikdy nedá věštit s jistotou.

EDIT: A vlastně mi ještě došlo, jak jste ten týden mohl myslet. Ano, pokud by vám dané zařízení zdechlo (shořelo, bylo ukradeno, to je jedno) už po týdnu, pak jste prostě měl tu licenci na týden. To je ale riziko každé OEM licence. Třeba časem svážou licence s uživatelským účtem podobně jako Office365, ale to už bude imho paušální služba, to nebude současný OEM model. Tam už ale jedeme ve spekulacích.

Tak předně, necitím žádnou nenávist ani k MS, ani k Windows, ani k Linuxu, ani k Androidu ani ... Nenávist cítím k univerzální hnědé omáčce a svojí učitelce matematiky ze základní školy, budiž ji země lehká. za druhé, napsal jste to přesně tak jak si i já myslím že to je, ale problém je právě v tom, že to Microsoft JASNĚ NEUVEDL! Oni řekli "A", tedy "Máte od nás zadarmo upgrade", čimž široká veřejnost propadla euforii, ale už neřekli to "B" a to teprve bude u široké veřejnosti divizna, až to vyjde najevo. Tedy NÉ že za týden zaříznou miliony licencí, tak jsem to opravdu nemyslel, ale až se stane, třeba za týden "po uzávěrce", což se klidně stát může, že ten klimpr, na který je ta dobrácká OEM licence vázaná, prostě odejde do křemíkového nebe, tak jsem to myslel (viz. Váš EDIT, sorry :-)) Takže ještě jednou, nemám nic ani proti MS ani proti Windows, výhrady mám jen a pouze proti nepravdám, mylným nebo neúplným informacím, ale hlavně, když někdo (zpravidla diletantský pisálek) dělá z něčeho (z čehokoli) něco, čím to ono, evidentně není, nebude a nikdy nebylo. Jenže láska je slepá a když se někdo zamiloval do Windows (a všechno ostatní hodně hlasitě apriori odsuzuje), tak prostě to, co všichni ostatní vidí a právěm kritizují on, chtít vidět nikdy nebude ...

Microsoft licenční podmínky upgradu uvedl naprosto jasně a zřetelně, a kdo chce, ten je zná. Hateři ovšem lžou dál.

No, ja myslím že vzájemných "hejtů" už bylo dost, máme tady nový rok, začneme odznova. Ty tvrdíš že vše bylo JASNĚ řečeno, já tvrdím že ne. Hoď link na nějaký údaj, kde je JASNĚ uvedeno to co jsem tady nastínil já a já vpohodě uznám svou chybu, OK?
PS: Primárně by to mělo být uvedeno PŘÍMO v licenčním ujednání které má člověk přečíst a odsouhlasit hned při upgrade a tam NIC takového uvedeno není ... četl jsem je X krát ... takže kde?

Když já ti nevěřím. Nezměníš se.

No a já nejspíš taky ne.

No, je to argument, ale jaxi nic neřeší, ale jak myslíš. Když už tedy nemíníš komunikovat věcně, tak si mě nevšímej, já si nebudu všímat Tebe a budeme OK :-)

Ach jo, proč všechny kolem sebe obviňujete ze zaslepenosti, ale tu svou nevidíte.

Ta informace o upradu byla uvedena mnohokrát, přímo na webu MS je jasně napsáno, že uživatelé dostanou plnou verzi (bez jakýchkoli dovětků a výhrad). Další informace můžete najít třeba zde:

http://www.svethardware.cz/windows-10-definitivni-informace-o-podminkach...

Je to první odkaz z Googlu, je to tam jasně popsané, cituji:

Bezplatný upgrade platí během prvního roku od vydání Windows 10 a týká se Windows 7 a 8/8.1 a Windows Phone 8.1. Licence bude platná po dobu životnosti daného zařízení.

Jasně, stručně, bez pochybností.

Přímo EULA z upgradu nemám po ruce, nemám u sebe momentálně řádné zařízení s W10, ale co si pamatuju, tak to je klasická OEM smlouva se vším tím pravnickým ptydepe jako je tomu u předchozích verzí (detailní srovnání odmítám dělat, na to mám svůj čas příliš rád). Každopádně tam jsou stejné výhrady k omezenosti, jako u předchozích licencí i u ostatních výrobců s podobným typem licence.

Co víc ještě chcete slyšet? Je to zcela jasně a jednoznačně řečeno, bylo to řečeno už před začátkem akce. Proč se snažíte tvrdit, že tomu tak není? Opravdu vám to stojí za to dělat ze sebe takového ignoranta, který se tváří, že nechápe jasnou informaci? Opravdu vám stojí za to vyloženě lhát, že informace nikde nebyly, když je jich plný internet? Jistě, chápu, že se budete zase vykrucovat, abyste sám před sebou neztratil tvář, ono je to těžké si přiznat, že člověk ze sebe udělal veřejně pitomce, ale to se občas stane každému. Je jen škoda, že v tom pokračujete, přestože máte k dispozici mraky důkazů o svém omylu. Píšete, že máte něco proti nepravdám, ale sám je opakovaně vyslovujete. No tak... Fakt trochu soudnosti by to chtělo.

Stejně jako Zann-ovi, mně to taky není vůbec jasné. Jak je třeba definován pojem "zařízení" v případě modulárního desktopu? Jak je pak definována jeho životnost? A je zaručeno, že se tato definice nezmění, protože toto se už historicky stalo v případě XP?

Zcela mimo diskusi: jsem obeznámen s pokusy třetích stran o nalezení limitů současné (de)aktivační politiky Win10 a přiznám se, že mě to naprosto nenaplňuje důvěrou a nadšením vyměnit krabicové Win7 Ultimate za OEM Win10, stejně jako jsem nevyměnil krabicové (a "věčné") Office2010 (s možností instalace na 2 PC) za "neodolatelnou" nabídku "upgradu" na roční předplatné Office365.

Alespon trochu zapojte tu kouli, co mate polozenou na krku. Kdybyste to udelal, docvakl by vam treba evidentni fakt, ze primarne to stoji na zakladni desce. Vymenite ji = mate jine zarizeni.

Dosku som vymenil dvakrát. Windows je stále aktivovaný.

Jo, to můžete klidně měnit co chcete, máte ještě půl roku čas, to tady nikdo nerozporoval ... když už se zapojíte do debaty, tak si alespoň zjistěte fakta a pokuste se pochopit o čem je vůbec řeč, ať nejste za blbce ...

Tu sa viedla rozprava, že po vymenení dosky prestane platiť licencia. Nie je to pravda.

Slyšeli jste slovo boží :-D A důvod bude asi ten, že to říká Terepin, jak to tady tak znám. Buď podej důkaz či vysvětlení a nebo mlč, tyhle prázdné výkřiky do tmy jsou úplně na ho*no totiž ...

Ako vravím, vymenil som dve dosky a zakaždým sa Windows aktivoval naspäť. Zrejme po prenose retail licencie sa nemení na OEM, ako sa pôvodne myslelo.

A já Ti už podruhé opakuju, že si máš zjistit fakta a nepsat nesmysly! Opakuju, ještě půl roku máš čas a do té doby si můžeš i s OEM licencí dělat s PC co chceš, kapišto?!

Aha, jo ... o licencích víte prd ... omlouvám se že jsem se vůbec ptal ...

Váš Svethardware, mě skutečně betajímá, mě zajímá OFICIÁLNI prohlášení společnosti Microsoft a to, co platí a nebo neplatí, MUSÍ být PRIMÁRNĚ zakotveno v EULA ... Vaše ostatní plky jsou zbytečné, neptal jsem se na ně a mohl jste si je s prominutím ušetřit ...

Škoda, že ten svethardware přetiskl (přeložil) vyjádření Microsoftu. Je to takový drobný detail. V EULA to je taky, jen to je prostě okecané klasickou právničtinou. Co s váma, když to nechápete?

Ano, mohl jsem si to odpustit. Já vím, že upozorňovat někoho na to, že se chová jako hlupák, je pokaždé nepříjemné.

To že je to tak jak tvrdíte, je prostě Váš názor a já Vám jej samozřejmě neberu, máte na něj právo a já jsem prostě nad věcí. Vy jste jednak nepochopil moji JEDNOZNAČNOU otázku a druhak akorát potřebujete hejtovat. V EULA to samozřejmě není, Vy jste ji ani neviděl a tak jste vznesl obecný blábol typu "jen to je prostě okecané klasickou právničtinou". Mohl bych být jako Vy a říct něco v tom smyslu že mě neuráží, když mě má trouba za hlupáka, ale neudělám to, protože by to stejně nemělo význam. Buď buďte konkrétní a důkazný, nebo prostě mlčte ...

Vy nechapete elementarni pojem, co je to "OEM licence"?

Poučte mě, jsem zvědav :-)

že desiatky su malo odladene? su stabilnejsie ako windows 7 tak nech si autor nevymysla...

Reklama