Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Disky Samsung SSD 840 a 840 Evo trpí závažnou chybou. Oprava je prý na cestě

Samsung SSD 840 Evo po uvedení požal úspěch u recenzentů a také u uživatelů je docela populární. Bohužel se však zdá, že tento disk trpí chybou firmwaru, která zpočátku unikala odhalení. Problémem je postižen také disk SSD 840, jenž je stejně jako model Evo založen na NAND typu TLC, zatímco SSD 840 Pro postiženy nejsou. Chyba naštěstí zřejmě nevede ke ztrátě dat, má ale silně negativní vliv na výkon.

Chyba se projevuje drastickým propadem rychlosti čtení některých bloků disku. Setkala se s ní již zřejmě celá řada uživatelů, alespoň dle rostoucího množství „svědectví“ na webu. Jak můžete vidět na grafu z programu HD Tach, čtecí rychlost části disku může klesnout skutečně hluboko, i když další uživatelé natolik katastrofální zpomalení nehlásí. Podstatné je, že toto zpomalení podle všeho postihuje jen staré bloky, tedy ty, v nichž jsou uložena data delší dobu (několik týdnů až měsíců). Bloky, do nichž bylo zapisováno nedávno, disk čte svou standardní rychlostí. To je také důvod, proč tento problém neodhalili recenzenti (disk jsme testovali i my). Při testování totiž na takovéto „staré buňky“ nemohli narazit.

Chyba disků Samsung SSD 840 a SSD 840 Evo drasticky zhoršuje rychlost čtení (Zdroj: Paul Combe)
Chyba disků Samsung SSD 840 a SSD 840 Evo drasticky zhoršuje rychlost čtení (Zdroj: Paul Combe)

Pomalejší rychlost čtení u dříve uložených bloků dat bohužel negativně ovlivní například rychlost nabíhání systému, spouštění programů a obecně rychlost a odezvu práce v operačním systému. Příslušné soubory totiž obvykle budou uloženy před delší dobou, pokud ovšem systém nepřeinstalováváte co měsíc. Lze tedy říct, že tato chyba poměrně závažně postihuje základní funkci SSD.

 

Oprava je na cestě

Příčina problému není zatím (veřejně) známá. Podle webu AnandTech nicméně Samsung coby výrobce o problému ví a údajně už také odhalil jeho příčinu. Ta by zřejmě měla spočívat ve firmwaru (naštěstí), nebo by aspoň měla být nějakou úpravou firmwaru řešitelná. Inženýři firmy údajně na opravě pracují, ačkoliv není známo, za jak dlouho by mohla být k dispozici. Doufejme, že dorazí co nejdříve a podaří se jí u postižených SSD plně obnovit původní výkon.

 

AnandTech doporučuje se prozatím oběma modelům Samsungu založeným na TLC raději vyhnout, pokud nyní uvažujete o nákupu SSD. To pochopitelně platí jen do doby, než Samsung chybu odstraní, nicméně k tomuto doporučení se asi lze přidat. Vývoj, ověření a publikování opraveného firmwaru může zabrat nějaký čas a do té doby bude kolem SSD 840/840 Evo panovat určitá nejistota (nelze třeba plně vyloučit vedlejší účinky či další problémy). Prozatím tedy asi bude jistější sáhnout po srovnatelném SSD od konkurence.

Aktualizováno (26.09.2014):
Přímo od zastoupení Samsungu jsme dnes dostali vyjádření k této chybě. Majitele postižených disků potěší, jelikož záplata má dle něj být k dispozici už v horizontu dvou či tří týdnů: „Společnost Samsung o snížení výkonu u řady SSD disků 840 EVO ví a usilovně pracuje na aktualizaci firmwaru, který tento nedostatek vyřeší. Předpokládaný termín vydání aktualizace je v polovině října. Aktualizace bude dostupná na webových stránkách společnosti Samsung.“


Samsung SSD 840 Evo

Zdroje: AnandTech, Paul Combe (Twitter)

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

A já stále nemohl dojít na pomalost načítání operačního systému. Od prázdnin pociťuji snižování rychlosti a z původních 10 sekund jsem skoro na 20 sekundách :-O 

Štěstí, že už jsem Samsungy zavrhl a do sestav používám a doporučuji výhradně Crucial M500.

U těch se zas vyskytuje problém se standby režimem, takže on si jeden nevybere.

Co je přesně u těch Crucialů za problém?

Projevem je údajně to, že po probuzení má být SSD locked což skončí zamrznutím/BSOD. Workaround, tj. zákazat vypínání napájení HDD aspoň u mne nezabralo.
https://www.google.cz/search?q=M500+sleep+BSOD+Standby&ie=utf-8&oe=utf-8...

To se mi ještě nestalo, po pravdě vidím tento problém poprvé. 

I na zdejším fóru to někoho dalšího postihlo.
http://forum.cnews.cz/viewtopic.php?f=43&t=26560

Jop, aj tam to videl vtedy "poprvé". :-P

Každopádne verím, že to Samsung vyrieši, bola by škoda keby si pošramotili veľmi dobrú povesť.

je to tak, je toho plný internet co jsem se díval a zatím, žádné opravdové řešení. Většinou to jsou spíš takové "hokus-pokus" řešení, které u někoho pomůžou a u jiného zase vůbec.

Každopádně jsem ale zjistil jinou věc. Microsoft vydal speciální záplatu pro win 7, která řeší některé problémy s SSD http://support.microsoft.com/kb/2720599

mě bohužel nešla naistalovat :(

Mám M500 v mSATA verzi v notebooku. NB uspávám třeba i desetkrát denně a bez jakýchkoli problémů.

Crucial měl co se týče spolehlivosti SW dobrou pověst, ale nynější problémy to dost kazí.

to je problem spousty SSD, delali me to Kingstony i Intely, u me vypinani napajeni pomohlo

mozna je to i kombinace desky/biosu a nekterych radicu SSD, protoze nekdy delalo a nekdy ne

Já mám skoro rok také Crucial M500 480GB a před tím 240GB a žádný problém jsem nezaznamenal.

Supr, zrovna tenhle disk mám :/.
Doufám, že ta oprava nebude spočívat v tom, že se jednou za čas celý přepíše (přešoupe data mezi buňkama).

Vzhledem k tomu, že jde o TLC čipy, tak bych na nějaké řešení pravidelným přesouvání dat moc nesázel.

Už teď ty disky zapisují dvakrát (ta technologie s SLC bufferem), takže myslím, že to až tak úzkostlivě neřeší.

Pro zajímavost Samsung EVO 120GB cca 13 měsíců v provozu:
http://www.dukon.cz/obrazky/EVO_120.JPG

U mě je to po 5 měsících takováhle pila:
http://imgur.com/lzDIPgl

A pozoruješ nějaké zpomalení startu Win oproti době nasazení toho SSD? Myšleno z vypnutého (ne uspaného) stavu. Já ne.
Ale sledovat to pro jistotu budu.

Právěže se mi už před nějakou dobou zdálo, že to bootuje nějak pomaleji a že i programy se už nespouští tak rychle jako dřív, ale zas jsem si říkal, že to je asi blbost a že se mi to asi jen zdá, tak jsem to nějak neřešil. Navíc jsem to předtím stejně nikdy neměřil, takže jsem to ani neměl jak dokázat.
Každopádně je to furt násobně rychlejší, jak HDD, takže mě to ani nějak zvlášť nestresuje, ale potěšený z toho nejsem.

Nevim jak u vas, ale ja po 3 mesisich provozu reklamoval, nastesti jsem ho bral z prace a poslal si ho k nasemu dodavateli a v poho byla reklamace uznana a vraceny penize.

Po 3 mesich 250GB EVO, zapis byl v podstate minimalni, na disku system, sw, hry, prvni jsem zacal pozorovat dlouhy otevirani prohlizece, pote nasledovalo posekavani pri hrani CS:GO, to mi nedalo, tak jsem zkusil hodit CS na plotnovej disk a najednou v pohode, to uz me vytocilo tak jsem udelal par benchmarku, mne osobne padaly rychlosti cteni i k 1MB a tam se pekne drzely, takze jsem se nasral a jak jsem pred x rokama zapovedel plotnovy disky od Samsungu kdy mi 3 po sobe vibrovaly, tak s SSD koncim tez a nic od tohoto srackovyho vyrobce uz projistotu nikdy nekoupim :)

Chyba je to sice nepříjemná, ale ne závažná. S ohledem na to, že utrpí jen performance (já zatím zásadní změny nepociťuji, používám 256GB modely ve 2 strojích), tak bych to s problémy jiných značek (mrzntí OS nebo rovnou ztráty dat) až tolik neprožíval.

Reklama
Reklama