Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Dnes končí fáze všeobecné podpory Windows Vista, přísun záplat bude omezen

Windows Vista byla systémem, který měl pro Microsoft znamenat nové období. Jedním z projevů, které byly navenek pozorovatelné, byla zkrácená technická podpora. Idea, že budou lidé přecházet na nový systém záhy po jeho uvedení, byla mylná. Že něco takového funguje u Applu, neznamená, že to bude fungovat v mnohem větším a rozmanitějším světě Windows. Mezi dvěma světy existuje příliš mnoho rozdílů. A přestože se nástupnická Windows 7 stala prodejním trhákem a všeobecně velice oblíbeným systémem, od Visty lidé obvykle utíkali, protože ji neměli v lásce. Zbytek naopak neměl důvod ji zahazovat, tak na ni zůstal. Sen se rozplynul.

Technická podpora byla nakonec prodloužena, díky čemuž příliv zdarma dostupných záplat pro Vistu neustane úplně, ale značně se omezí. Nyní se již do systému nebude nijak zasahovat, pouze se budou látat zranitelnosti. Alespoň budete následujících pět let v bezpečí. Pokud chcete víc, máte možnost si za jiné typy aktualizací zaplatit. Dnes, 10. dubna 2012, končí fáze všeobecné podpory a místo ní nastupuje fáze rozšíření podpory. Ta skončí 11. dubna 2017, což bude také úplný konec životnosti Windows Vista. Vzhledem k tomu, že ji aktuálně nepoužívá moc lidí, to za pět let bude trápit asi skutečně málokoho.

 

V té době by měla být na trhu nejen Windows 8, ale také jejich nástupce. Připomínám, že pro Windows 7 budou vycházet aktualizace až do roku 2020. Aktuálně se tento systém nachází ve fázi všeobecné podpory, což mu mj. zajistí nový Internet Explorer 10, až vyjde. Ve Vistě tento prohlížeč nespatříme právě kvůli tomu, že systém přešel do druhé fáze podpory. Tak zní oficiální vyjádření redmondských. Pokud vám nevyhovuje, že budete zásobeni pouze bezpečnostními aktualizacemi, přejděte na Windows 7. Nebo si počkejte na podzim na Osmičky.

Tržní podíl Windows Vista podle Net Applications aktuálně dosahuje 7,65 %. To není úplně zanedbatelné číslo, každý měsíc se ale pravidelně snižuje. V minulém roce měl systém ve stejném měsíci podíl 10,73 %, čili zase tak dramatický pokles zase není. Do fáze všeobecné podpory se včera také přesunula sada Microsoft Office 2007.

Zdroj: Neowin

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Vistu mám na svém hlavním PC od počátku a jsem s ní spokojen. Na odpovídajícím železe šlapala a šlape v pohodě. Nemám zatím důvod měnit. K všeobecnému pokřiku davu, že je to špatný systém, jsem se nikdy nepřipojil, protože to špatný systém nebyl a není. :)

Ja mam W Vista sp2,AMD sempron +2600 1.6GHZ 1 jadro,2Gb Ram DDR 400MHz,HDD 80GB Sata-Pracovní stroj a vistu normalně provozuju je rychlejší než W7 a XP

Proto je škoda že Windows Vista už nebude plně podporována...

Vistu mám na svém hlavním PC od počátku a jsem s ní spokojen. Na odpovídajícím železe šlapala a šlape v pohodě. Nemám zatím důvod měnit. K všeobecnému pokřiku davu, že je to špatný systém, jsem se nikdy nepřipojil, protože to špatný systém nebyl a není. :)

Keď vyšla bola na hardware tej doby neskutočne nenažratá :-).
Na súčastnom železe beží  ako po masle a je to skoro ako Win.7. Ale ja som svoje odladené XP-čka za ňu tiež nevymenil :-).

Neříkalo se něco o nenažranosti i o win XP v době vydání? ;)

Koupil jsem si onehdá nejvyšší verzi Visty, byla pěkně mastná. Sliby, že nejvyšší verze bude mít spoustu  extra obsahu navíc byla lež - tedy podvod. Produkty MS používám a jsem s nima většinou spokojen, ale dávám si na MS pozor a moc mu nevěřím.
Čím víc humbuku dělá kolem nové technologie, tím pravděpodobněji z nás dělá šašky. Z poslední doby například Silverlight. Jeho evangelisti poskakovali na pódiích o přesvědčovali, že je to budoucnost, skvělé efektivní a vůbec budoucnost. Spousta lidí do toho investovala a stejní evangelisté teď poskakují a milují Metro. Na Silverlight se v tichosti a bez funusu vykašlali. A cirkus jede dál.
Hal

Souhlasím

Reklama