Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Dok Razer Core pro externí GPU jde na trh. Pro AMD i Nvidie, ale vyjde draho

Minulý týden se oficiálně objevila technologie XConnect, což je jméno AMD pro systém externích grafických karet (s podporou „plug and play“ a odebírání za chodu) připojených přes rozhraní Thunderbolt 3. Firma na nich spolupracovala (kromě Intelu) také s firmou Razer, která vytvořila první implementaci – dok pro desktopovou grafickou kartu Razer Core. K tomuto boxu, který teď do jisté míry představuje referenční implementaci „ukazující cestu“ máme nyní další informace.

Nejdůležitějším detailem je, že není jen příslušenstvím pro konkrétní notebook. Po Razeru Blade Stealth a dalším modelu, který přijde letos, by měl fungovat s jakýmkoliv dalším budoucím zařízením, které má Thunderbolt 3 a patřičnou podporu v BIOSu. To má být například čerstvě vydaný NUC Skull Canyon, který byl již s Razer Core také předveden. Proto se bude dok dát koupit i samostatně, nejen vázán na notebooky Razer. A také podpora pro grafické karty je univerzální, tedy jak pro Radeony, tak pro GeForce.

AMD XConnect, dokovací box pro externí grafiku Razer Core

Rozměry boxu jsou 35,3 × 10,5 × 22,0 cm a dovnitř lze dostat kartu s délkou až 31 cm – za předpokladu, že zabírá jen dva sloty a nemá externí radiátor v případě vodou chlazených karet. Maximální velikost je 31,0 × 15,2 × 4,4 cm. Příkon může být až 375 W, výkon zabudovaného zdroje je ovšem 500 W, takže zbývá rezerva. Tu může jednak používat přes kabel Thunderbolt připojený notebook k napájení a nabíjení, jednak periférie. Dok má totiž čtyři porty USB 3.0 a gigabitový Ethernet, takže funguje jako základní dokovací stanice.

 

Radeony i GeForce

Razer uvádí podporu pro Radeony R9 280, 290/290X, dále karty řady 300 a R9 Fury a R9 Nano. U Nvidie pak je třeba karta s architekturou Maxwell – modely řady GTX 900 od GTX 950 výše (včetně GTX Titan X) a GTX 750 Ti. U AMD jsou již plně validovány ovladače pro odebírání a připojování doku za chodu notebooku. Ovladače pro Nvidie zatím pro „plug and play“ certifikaci nemají, ovšem eventuálně by měly být plně připravené také (údajně by to mohlo být už v dubnu). V případě, že je softwarová podpora perfektní, má Windows 10 plně podporovat odebrání karty za chodu. Pokud byste nepoužili volbu „bezpečně odebrat“ a náhle kabel vytáhli, spadnou aplikace, které na externím GPU běžely, OS má ale situaci ustát.

Razer Core s minipočítačem NUC Skull Canyon (Zdroj: PC Perspective)
Razer Core s minipočítačem NUC Skull Canyon (Zdroj: PC Perspective)

Razer Core bude fyzicky dostupný v dubnu, předobjednávky je možné posílat už teď. Zařízení je ovšem docela nákladné, takže případní zájemci ohlížející se na rozpočet budou muset počkat na nějaký navazující levnější produkt. V případě koupě s notebookem od Razeru šasi Core vyjde na 399 dolarů (tato nabídka by měla platit i zpětně pro ty, kdož nepočkali a jeden z validovaných notebooků už pořídili). Samostatně ovšem vyjde na 499 dolarů (s daní v přepočtu 14 500 korun), takže půjde o hodně drahou záležitost, a to ještě předtím, než se připočte samotná grafika. Útěchou může být snad jen to, že box se v následujících letech bude dát použít pro více generací GPU.

 

Kompaktně s mobilním GPU

Razer Core je docela veliká záležitost. Nicméně na trhu by se měla obejvit i kompaktnější řešení založená na mobilních grafikách. Acer například na CeBITu vystavuje krabičku, také určenou pro Thunderbolt 3 a vybavenou grafikou GeForce GTX 960M. V tomto případě má být údajně cena zhruba 300 eur i s daní (okolo 8000 Kč), ovšem GPU nebude stát další peníze navíc. Také tento dok umí napájet notebook a poskytuje tři porty USB 3.0 (a audio výstup); zezadu jsou dva DisplayPorty, HDMI a konektor RJ-45 pro Ethernet.

Zdroje: AnandTech, PC Perspective, Liliputing

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Ta cena je Teda extrémní... Neexistuje náhodou nějaká redukce z PCI-E na ten thunderbolt? Možná je to blbost, ale když si vezmu že kolik těch redukci již je :D

Existuje. Má jí Asus pro Asus desky. Musíš ale připojit i DP. :)

S životností bych byl velice opatrný, protože Razer nepatří mezi "trvanlivé držáky" a kvalita často pokulhává. Obzbláště, když je v tom i napájení (zdroj).

Další věc je ještě morální zastarání. Nevím jestli už jsou testy, nakolik je grafika bržděna propustností Thunderboltu 3 (4x PCIe 3.0). Předpokládám, že to nebude až tak hrozné. Ale i tak pak přijde Thunderbolt 4, nebo nějaká verze AMD XConnect co bude mít 8x PCIe 3.0 a bude to zase někde jinde.

Takových testů je dost, tady 2 z techpowerup (stránka summary):
https://www.techpowerup.com/reviews/NVIDIA/GTX_980_PCI-Express_Scaling/2...
https://www.techpowerup.com/reviews/AMD/R9_Fury_X_PCI-Express_Scaling/18...
existuje pár her, které jsou na pcie hodně citlivé (Ryse), jinak často stačí i 4x PCIe 1.0 bez velkého propadu.
Thunderbolt 3 se sotva objevila ještě se ani pořádně nedají koupit zařízení, takže o thunderbolt 4 bych se aspoň 2 roky nestaral. A AMD Xconnect není nic jiného než toto, jen s nálepkou amd (ani nevím proč, vzhledem k tomu, že jediná věc od amd jsou grafika a ovladače k ní), takže taky jen tak novější nebude.

no proste elegantni blbost kde na stole bude shluk kabelu za velkej financ, naprosto okrajova zalezitost pro par jedincu ktere to stejne prestane bavit, a to jeste vlastne nevime jak kvalitni to bude a jak strasne super to bude delat te grafice uvnitr

Vůbec bych nebyl tak kritický. Naopak základní myšlenka mi přijde super. Avšak aktuální provedení není úplně ideální. Tento box by měl být součástí komplexní dokovací stanice, ke které by byly připojeny monitory, klávesnice, myš, ethernet, repráky.

To vlastně všecno splňuje. Snad jen ne ty reproduktory, které by musely být vedené přes monitor (což je realizovatelné).

Taková stanice existuje - říká se jí stolní počítač :-) A za cenu tohoto docku dostatečný herní počítač (bez grafiky) pořídí člověk taky. Tedy to ta cena pěkně zabíjí.

Co spravi Razer za 500$ Akasa bude mat za 100$...

Reklama
Reklama