Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Druhé GPU AMD na bázi Polaris je prý 14nm. Bude větší, než byl Pitcairn?

Informací o tom, jak budou vypadat (a jaký výkon budou mít) nová GPU, která letos přijdou na trh, zatím moc není. Není ani jasné, zda stále platí informace z léta, které hovořily o přípravě tří modelů Ellesmere, Baffin a Greenland, které měly tvořit generaci Arctic Islands; AMD poté jejich architekturu oficiálně pojmenovalo Polaris, ale o samotných čipech nic nesdělilo. Na webu se ale nyní něco objevilo díky sociální síti LinkedIn, kde se jen z inženýrů pracujících na FinFETových čipech pochlubil velikostí „svého“ GPU.

Informace odhalil inženýr jménem Jurgen Hao, který zhruba do poloviny loňského roku pracoval v AMD ve vývojovém centrum v Pekingu. Ve svém profilu uvádí participaci na čtyřech grafických procesorech, třech 28nm a jednom 14nm. Čip označený jako „dGPU projekt F“ má být vyráběn 14nm procesem (14LPP) u GlobalFoundries nebo Samsungu a údajně má plochu 232 mm². To je poměrně zajímavá informace, protože v rámci jedné generace čipů na stejném procesu obvykle s velikostí čipu koreluje jeho výkon.

Záznam o 14nm GPU AMD na LinkedIn (Zdroj: VideoCardz)
Záznam o 14nm GPU AMD na LinkedIn (Zdroj: VideoCardz)

Plocha 232 mm² by toto GPU řadila někam do mainstreamu. Pokud bychom srovnávali s dobou, kdy šla v roce 2012 na trh první 28nm GPU, jednalo by se zhruba o obdobu Pitcairnu (Radeon HD 7850/HD 7870). Relativně ale asi bude silnější, jelikož pro Pitcairn se uváděla o 10 % menší plocha 212 mm². Zároveň by, pokud je tento údaj pravdivý, šlo zřejmě o druhé GPU na výkonnostním žebříčku počítáno odspodu. Nejde totiž o čip, který AMD předvádělo na CES 2016 – podle svědectví novinářů, kterým bylo ono GPU ukázáno, by rozměr tehdy prezentovaného čipu měl být okolo 120 mm², což by pro změnu odpovídalo velikosti Cape Verde z karet HD 7750/HD 7770 (to mělo 123 mm²).

Zde stojí za to podotknout, že ačkoliv loni prosáklé zvěsti hovořily o třech čipech, AMD samotné v uplynulých měsících ve svých vlastních prohlášeních zmiňovalo jen dvě GPU, připravovaná letos na výrobu s FinFETy. Pokud by ale tyto „pozice“ zaplácl 120 mm² a 232 mm² čip, mohlo by to znamenat, že AMD letos neuvede nic výkonnějšího? Tahiti coby špička nabídky v roce 2012 měřilo 352 mm². Tato možnost tu asi je, ovšem dostupné informace jsou zatím tak útržkovité a nejisté, že závěry tohoto druhu asi ještě není možné dělat.

 

Opatrně s tím číslem

Informace na tomto profilu v LinkedIn totiž vůbec nemusí být tak zaručené, jak by se dalo čekat. Předně od odchodu dotyčného zaměstnance z firmy uplynulo mnoho měsíců, takže zde teoreticky může být řeč o GPU, které bylo mezitím zrušeno, odloženo na pozdější dobu, nebo překopáno. Teoreticky také nikdy nemuselo být zamýšleno pro uvedení už v tomto roce.

Důvodem, proč bych se zatím na udávaný rozměr druhého(?) Polarisu moc nespoléhal, jsou ona další GPU v seznamu. Jurgen Hao je označuje jako projekt C, D a E (což ale patrně nejsou nějaká interní označení, ale zřejmě naopak snaha vyhnout se nutnosti skutečná kódová jména zmínit). Pozoruhodné je, že velikosti těchto čipů moc nesedí s tím, co má AMD na trhu. Má se jednat o 100mm² a 250mm² čip vyráběný v TSMC a 220mm² čip v GlobalFoundries, vše na 28 nm. Taková 28nm GPU Radeon ale neznáme – vedle těch zmíněných výše měřilo Bonaire 160 mm², Mars/Oland 90 mm² a Hawaii 438 mm².

GPU Hawaii (TechRadar)
GPU Hawaii (TechRadar)

Vysvětlení by asi mohlo být takové, že čipy C/D/E byly zrušeny před uvedením, nebo na něj teprve čekají (což ale při 28nm výrobě nedává moc smysl). Ovšem jelikož čísla nesedí u všech tří, mohou být jednoduše chybná. Pak by ovšem mohl být stejně matoucí či chybný i onen ústřední údaj o 232 mm², které má prý měřit nové 14nm GPU.

Nicméně uvedení čipů s podobnými plochami, jaké měla GPU z počátku 28nm éry, by dávalo smysl; jejich velikost byla patrně spoluutvářena podobnými faktory (cena waferu, frekvence chyb, výtěžnost), jaké budou platit v raných fázích 14/16nm éry. Že se skutečně objeví nějaké GPU s plochou okolo 230 mm², je tudíž asi dost pravděpodobné.

Zdroj: VideoCardz

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

Tak snad ma tento 232 mm² macík výkon 390x pri spotrebe 270x za cenu 380x !! To by sa mi páčilo :)

Ale čo potom ponúknu pre top-snob trh? Nemyslim, že dualne Fiji je to čo čakajú ...

Tak ty první 2 přání možná ano, ale s cenou, to jsi určitě vedle. Určitě bych počítal s podobnou cenou jako 390(X).
Musíš brát to, že nový proces a nový fabriky se musí zaplatit a platí je zejména lidi, co kupují novinky. Až po pár měsících začne cena klesat (pokud nestoupá dolar :o) )
Jinak o High endu už jsou taky nějaký informace, čip už zachytili v Indii a listoval se tu, takže dual Fuji bude za chvíli vydané spolu s VR sety.

Přesně tak, výroba na 14nm a 16nm procesu je drahá, ceny za wafer by měly být relativně ještě horší než když začínalo 28 nm. Při uvádění nových GPU (a na novém procesu) obvykle platí, že se poměr cena/výkon skokově nezlepšuje ba spíš je horší (a pokrok v cenách se děje postupně skrz ten životní cyklus nového GPU/procesu).

Je to i tím, že výrobci zároveň vyprodávají, ale lepší poměr cena výkon budou mít patrně ty dojíždějící 28nm karty.

double post

Takže som si to pametal ružovejšie ako to vtedy naozaj bolo, ale tie 28nm karty su tu už moc dlho. U Pitcairnu, čiže HD 7870 bolo odporúčaných 349USD a pre HD 7850 249USD. Cize orezana verzia toho 14nm čipu ala 7850ka by nebola za tu cenu 380x nerealna. Moc vyskakovať zas nemôžu, bo nvidia ...

Reklama
Reklama