Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Eizo Foris FX2431: test S-PVA pro hráče i do obýváku

Značku Eizo jsme si doposud spojovali spíše s profesionálními monitory určenými pro náročné zákazníky. Novou modelovou řadou Foris se chce Eizo přiblížit i domácím uživatelům. Už z použité matrice S-PVA je však zřejmé, že cílení na ty náročnější zůstává.

První seznámení, parametry

Eizo koncem loňského roku představilo novou modelovou řadu multimediálních monitorů Foris. Širokoúhlý FX2431 s úhlopříčkou 24,1" byl až dosud jediným zástupcem této řady. V těchto dnech se k němu přidal i další model FS2331. 

Eizo FX2431

Z tiskových zpráv a produktů uváděných v poslední době by se mohlo zdát, že se nejdůležitějším parametrem LCD panelů stala jejich tloušťka. Výrobci bojují za každý milimetr jen proto, aby do příští tiskové zprávy mohli uvést, že právě oni nabízejí tenčí panel než konkurence. U „obývákových“ LCD jsou v módě lesklé tmavé a průhledné plasty a rozličné více či méně funkční designérské kreace. Vedle těchto panelů vypadá Foris FX2431 jako z jiného světa. Strohý industriální design panelu s masivním rámem není zepředu ještě tolik znát. I při tomto pohledu ale působí celkem nezvykle válcové ozvučnice vestavěných reproduktorů na spodní hraně.

 

  

Na bočních stěnách a zadní stěně se ale návrháři v CADU evidentně vyřádili, na panelu nenajdete kousíček místa, kde by nebylo nějaké vroubkování, děrování nebo alespoň pole s logy výrobce. I když je jinak design EIZA spíš funkční, u panelu, který má sloužit v domácnosti jako multimediální centrum není jemné vroubkování, které se hůře udržuje v čistotě, moc praktické.

U panelu za více než dvacet tisíc byste asi čekali pivot. FX2431 má ale stejnou nohu, jakou známe z některých jiných modelů Eiza. Panel lze však nastavovat jen na výšku a naklápět (pod až atypicky velkým úhlem). Při pohledu na baterii výstupů na zadní stěně si ale stejně lze jen stěží překvapit, že by (byť při polovině zapojených výstupů) při otáčení obrazovky o devadesát stupňů nepřišel některý z nich k úhoně.

Nezvyklou, a v případě zapojení více PC rozhodně zajímavou funkcí, je USB přepínač (ano, přepínač, nikoliv rozbočovač) se dvěma USB konektory na vstupu i na výstupu. Může sloužit k automatickému přepínání klávesnice a myši (vstupy lze přepínat i manuálně) mezi dvěma zapojenými počítači podle vybraného vstupu obrazu). Škoda je snad jen toho, že se neobjevil i klasický rozbočovač, na multimediální centrum, ke kterému se dá připojit najednou několik počítačů, settop boxů a konzolí jsou dva obtížně přístupné USB porty málo.

Hráčům nabízí speciální režim Thru, který redukuje zpracování obrazu a tím zkracuje input lag. Bohužel jej nelze zapnout u všech vstupů, ale pouze u videa a HDMI.

Testovaný kus už má evidentně něco za sebou, a tak scházelo kompletní příslušenství. V něm najdete dva datové kabely - DVI–DVI a D-Sub–D-Sub a USB kabel A-B pro zapojení jednoho ze dvou vstupů na rozbočovači a napájecí kabel. Neobvyklým a vítaným doplňkem je dálkové ovládání. Na instalačním CD najdete kromě manuálu i ovladač a barevný profil.

Pro porovnání jsem tentokrát spíše než stejně drahý monitor vybíral model s obdobným zaměřením.


Eizo FX2431                                                          

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Na zadni nalepce je uvedeno FX2431.
http://extrahardware.cnews.cz/galerie/y_frame_index.php?17

Specifikace FX2431 uvadi podporu framerate 24Hz, to neni u pocitacovych LCD obvykle (+ navic). Nevim zda je to v recenzi zmineno.
http://www.eizo.cz/monitory/video-lcd/24/FX2431.html

Jo, ujela mi ruka. Ad 24 Hz, zmíněno to není, ale stručný popis dalších funkcí a pár drobností (i grafů) ještě doplním.

No tak s tohle cenou se v segmentu SOHO naprosto nechytají (dvojnásobek proti vynikajícímu U2410 je poněkud moc - zacálovat 12kKc jen za logo EIZO mi připadá poněkud ujeté) a v profi jsou zase lepší.

Dá se Dell U2410 považovat za vynikající? Z testů jsem toho dojmu nenabyl (a byl při současném vybírání nějakého takového panelu sám pro sebe věru rád, kdyby tomu tak bylo). Spíše to vypadá na jednoho z jednookých (kralujících mezi slepými).

A který jednooký? zr24w?

V ceně kolem deseti tisíc je to jedna z alternativ (s podobnou chybou jako U2410). Panely (s takovou úhlopříčkou a rozlišením) s méně mouchami bohužel stojí pak už více.

Nevim zda bych hodnotu minimalniho jasu 140cd/m2 (pokud je pro model U2410 typicka) oznacil v SOHO pouziti za vyhodu.
http://extrahardware.cnews.cz/dell-ultrasharp-u2410-skvely-obraz-i-mozno...

Vzhledem k tomu, že Eizo prosperuje už dlouho, tak bych o uplatnění neměl obavy. Pro zájemce o "designové" kousky dělají monitor s vnějškem z titanu. Mimochodem moc pěkný, pokud tedy někomu jde o obal a ne co to umí.

Na jednom obyčejném S-PVA od Eiza hraju a je to skvělé.. Nicméně co sem testoval, ideální je paradoxně jejich CG řada. :D Akorát asi hráči nebudou ochotný dát 30k za monitor..

K téhle značce se člověk může stavět negativně jen pokud od nich slušnej kus nikdy neměl..

Mozna tak v posledni generaci, z meho CG211 (30ms BWB) by nejspis hrac nadsen nebyl (osobne s tim problem nemam). ;-)

Za cca 3+ roky natoceno cca 14000 hodin vizualni radosti.

14 000 hodin za tři roky? To je tedy něco (při 250 dnech ročně to vychází na skoro 19 hodin denně, při 300 zapnutých ještě pořád na 15,5 h :-), počítám-li dobře).
Jinak: asi nikdo nemůže hanit Eizo jako výrobce, společně s NECem nabízí asi ty nejlepší LCD panely. Pak už je to trochu o preferencích VA (černá, kontrast) a IPS (jiné chování v úhlech, bez anomálie VA "off-centre contrast shift"). „Industriální“ design obou se mi líbí, Adam má v článku pravdu, že zbytečné vroubkování je třeba kvůli čištění designovou chybou.

Jde o 365 dni v roce a o >3,5 roku, takze to zas az tak hrozne nevychazi (11h/den). Zaruka od EIZO je 5 let, nebo 30000 hodin provozu, podle toho co nastane drive. Takze se apriori uvazuje i s vetsim dennim vytizenim (30000/365/5 > 16h; 30000/260/5 > 23h).

Napriklad to vroubovani u CG rady nemusi byt prachu vystaveno, typicky byva zakryto hoodem (stinitkem).
http://www.eizo.com/global/products/accessories/flexscan/hoods/index.html

Ahoj, prosím ťa, nejde mi prihlásiť sa do fóra, teda ukáže mi že som úspešne prihlásený, a keď si dám obsah fóra, tak som zase odhlásený, nevedel som nájsť email na nikoho z vedenia, ani kontakt, nechcem si zakladať ďalší účet, tak sa chcem len opýtať či sa niečo menilo, alebo mi to blbne...
díki moc, a prepáč že otravujem tu, ale neviem kde inde som ťa mal osloviť...;)

Ano a to Eizo a NEC dokonce používají ve svých monitorech LCD moduly/obrazovky od "sociálních", méněcenných firem jako Samsung, LG Display, AU Optronics a elektroniku taky od "sociálních" , méněcenných firem jako STMicroelectronics, Broadcom, Analog Devices, Realtek, Texas Instruments :-). Pak nastává otázka jako moc to je Eizo a NEC:-)

Eizo pokud vím používá prakticky jen Samsung. Elektronika je jejich.. to je to co dělá rozdíl. Bez elektroniky holej S-PVA panel pokreje sotva sRGB. S ní a od Eiza klidně 95% (i víc).

To je asi jako Nikon a Sony. Nikon má všechny senzory od Sony, ale to z Nikon nedělá Sony, že? :)

U mnoha vyšších grafických monitorů má Eizo také IPS. Už kvůli hlavnímu nedostatku VA je IPS pro kritickou práci s barvami často upřednostňována.

Monitor používá LCD panel Samsung LTM240CS05
tady je datasheet toho panelu http://www.display-solution.com/pdf/tft-displays/samsung/LTM240CS05_Rev0...

Jak tak koukám tak se Eizo v parametrech celkem trefilo :-)

Reklama
Reklama