Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

eM Client: pošťák s chatem, kalendářem a kompletní integrací Gmailu

Především pokud používáte Gmail, budete nadšení z toho, jak eM Client integruje e-mail, kalendář, kontakty a chat od Googlu. Synchronizované služby vás oprostí od navštěvování webu. Český produkt je mnohem víc než jen e-mailový klient.

Více než jen e-mailový klient

Pověst eM Client předchází, jen o tomhle produktu neslyšel každý. Nenápadný e-mailový klient se nezdá, ale pochází z českých luhů a hájů a přitom ho znají v celém světě. Když se porozhlédnete po referencích, zjistíte, že mezi zákazníky původně tuzemské firmy se řadí taková jména jako Oracle nebo automobilka Toyota. To je jednoznačně úspěch, byť se o něm paradoxně moc nemluví. Když přijdou na přetřes poštovní klienty, všichni vám doporučí Thunderbird, případně vám nainstalují Outlook a trable s licencí neřeší. Věhlas pošťák má, ale spíše mezi firemními zákazníky než běžnými uživateli.

 

Program nějakou dobu testujeme a chtěli bychom vám nyní prozradit, zda skutečně dostává svým slibům. Nepůjde ani tak o klasickou recenzi, spíše o soupis dojmů a názorů. Používáme placenou edici, avšak zdarma dostupná se od ní liší maximálně podporou pouze dvou e-mailových účtů. S tímto omezením se dá v pohodě žít, o zbytek funkcí ochuzeni nebudete. Teď jde o to, co za funkce v programu vůbec najdete. eM Client si možná vybudoval reputaci dobrého poštovního klienta, prakticky jde o všestranný organizační a komunikační nástroj. Vedle e-mailu nabízí chat, kalendář, úkoly a správu kontaktů.

„Jen poštovní klient“? Taková urážka

Sluší se dodat, že asi ponejvíce budete ze všech těchto funkcí nadšení, pokud jste spokojenými uživateli cloudových služeb Googlu. Popsat všechny funkce je proto až příliš snadné, protože tu prostě máte všeho to, co jsem již vyjmenoval. Nyní k tomu pouze dodávám, že se uvedené prvky synchronizují s Googlem. A to už není něco, co by třeba takový Thunderbird zvládl. eM Client nevidí Gmail pouze jako poštovní server, ale pěkně vám zpřístupní kontakty uložené u Googlu, dále pokračuje kalendářem, dokonce bere v potaz seznamy úkolů. A protože Google Talk najdete integrovaný do Gmailu, ani chatovací službu „pošťák“ nevynechá.

Slovo pošťák jsem dal do uvozovek záměrně, protože eM Client si takové označení nezaslouží. Nevypovídá totiž moc o jeho schopnostech, které s e-maily pouze začínají. Naopak jde o moderní komunikační platformu, respektive o platformu pro správu času. eM Client vstupuje jako komplexní kancelářský nástroj, díky němuž můžete velkou část softwarového vybavení zahodit. Schází mu možná tak textový editor a tabulkový kalkulátor, pak by vznikl paskvil, který by měl ambice vyštípat z trhu Microsoft Office. Nedělejme ale pochybný humor, protože to čeští vývojáři nezaslouží.

Ti od samého začátku chtěli konkurovat Outlooku ze sady Microsoft Office. A to se jim, myslím, daří. Mezi normální smrtelníky tenhle profesionální pošťák nepronikl, takže řada z vás nejspíš neví, co si od podobně ambiciózního tvrzení slibovat. Ani to moc nevadí, Outlook v žádném případě nedostanete zadarmo, tak proč se zabývat porovnáváním placeného a zdarma dostupného produktu. Ano, i za eM Client můžete z peněženky pár korun vyndat, ale jak již bylo řečeno, jde o volitelnou volbu, přičemž prakticky všechny funkce obdržíte v neplacené edici. A ta jednoznačně svým konkurentům ukazuje záda.

Vzhled pošťáka shazuje

Když zkusíte třeba Thunderbird, což bude jedno z nejčastěji skloňovaných jmen, když se budete pídit po nějakém bezplatném pošťákovi, dostanete poštovního klienta. Díky několika doplňkům z něj vymáčknete kalendář nebo synchronizaci kontaktů s účtem u Googlu, ale už vás to stojí další úsilí a výsledek je stále nejistý. eM Client poskytuje ucelené řešení, které pod jednu střechu a zcela logicky shromažďuje několik funkcí, které spolu souvisí. Všechno tu spolupracuje, protože se na vývoji nepodílelo několik vývojářů vývojářů z různých světadílů. Ne, tenhle produkt zpracovala jedna firma, tak podle toho vypadá.

Přehršel funkcí naneštěstí trochu bojkotuje uživatelské prostředí. Když Microsoft vydá nějaký produkt, můžete si být jistí tím, že bude naleštěný a bude vypadat k světu. I kdyby funkčně žalostně selhal, pořád vás bude lákat na líbivý vzhled. eM Client patří k výjimkám, u kterých to platí přesně obráceně. Většina výrobců si uvědomuje, že vzhled prodává. Je to jenom můj názor, ale kdybyste někomu ukázali obrázek tohoto programu, tak raději sáhne po jedné z alternativ, protože nebude vizuálem zaujat. Pěkným logem eM Client končí, první pohled na hlavní okno vás přesvědčí, že tenhle prográmek dělal někdo z lásky.

To znamená, že možná není nejkrásnější, ale funkce vám budou stále připomínat, kolik úsilí vývojáře stálo vybudovat mocnou komunikační platformu. Přitom by stačilo poměrně málo, samotné uspořádání prvků se mi zdá v pořádku, jen vyměnit ikonky, pohrát si se zarovnáním jednotlivých prvků, přidat pár grafických efektů a všechno pěkně sladit. Když ale spíše průměrné zpracování nebudete řešit, zbude vám klient, z něhož budete mít radost.

Hlavní okno můžete (ale nemusíte) rozdělit na několik sekcí, takže vám bez problému zabere plnou šířku obrazovky. Konečně aplikace, která rozměrné displeje účelně využívá. Centrem dění byl ustanoven postranní panel na levé straně obrazovky, kam vždycky sáhnete, když se budete chtít přepnout do jiné sekce, například z pošty do kalendáře.

E-mail, chat, Skype, ...

Protipólem je panel na opační straně, který připomíná to, co jste zvyklí vídávat ve webovém prostředí Gmailu. Možná, že právě tímto oblíbeným freemailem se autoři inspirovali. Nevím, je to jedno, protože teď tuhle vychytávku můžete používat s každým e-mailovým účtem. Netušíte, oč jde? V téhle inteligentní lištičce se pokaždé ukáží detaily osoby, která vám píše. Máte tak po ruce kontakt na daného člověka, stejně jako máte snadný přístup k posledním konverzacím. Dovedete to ušetřit dost času. Ovšem pozor, kromě uvedených detailů se i v této liště můžete přepínat na různé pohledy, takže pak máte po jediném klepnutí na očích třeba agendu z kalendáře.

Stejně tak se vám vedle událostí ukazují zprávy označené vlaječkou, tedy ty vysoce důležité. Máte problém s pamětí? Od teď už na důležité věci nezapomenete. Do třetice se v postranním panelu můžete přepnout do chatu, eM Client podporuje jedny z nejdůležitějších chatovacích služeb, a sice Facebook nebo Google Talk, potažmo libovolnou službu na bázi Jabberu. Samotné chatování bohužel vyhlíží dost strašidelně, ikonky signalizující stav kontaktů jako by z oka vypadly těm z Mirandy. Okno s konverzí nikdy nevypadalo hůř. Pokud chatovat chcete, můžete, jen se připravte na to, že estetický zážitek nebude valný. Prostředí je strohé a ošklivé, alespoň program uchovává historii konverzací.

Seznam s kontakty z hlavního okna vyhrnete, takže se pak tváří jako samostatný kecálek ve stylu Mirandy nebo jejích kolegů. Okno s konverzací naopak do hlavního okna nepřivaříte, což by se občas hodilo. E-maily vám také nutně nepoletují nikde ve volném prostoru, ale jejich seznam se (klidně i s podoknem čtení) pěkně vyjímá v hlavním okně klienta. Možná se toho dočkáme v budoucnu. Poměrně intenzívní vývoj je nám v tomhle ohledu alespoň malou útěchou. Všechno ostatní najdete v jednom okně, pod jednou střechou, ať už jde o kalendář či o úkoly. Slíbenou integraci se Skypem jsem nerozchodil.

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Nemám důvod jej měnit za Microsoft Outlook 2010. Ale něco použitelného pro Linux (Ubuntu x64-current) by se mi určitě hodilo.

eM Client používám cca rok a jsem s ním nadmíru spokojen. Z freeware řešení bych řekl opravdu to nejlepší. Velmi doporučuji všem.

Porad zde postradam "googlove" tlacitko archivovat a prehledne seskupovani zprav, via gmail nebo thunderbird, jinak by opravdu eM Client nemel chybu.

Program jsem zkoušel před rokem a opustil ho z důvodu omezení na 2 účty. Dnes ho otestoval znovu, jelikož už mám jen 1 Gmail účet na vlastní doméně. Nechci teď dělat programu špatnou reklamu, zajisté je to velice dobrý kus software, ale... všechna data z Google účtu sice bez chyby načetl, po smazaní událostí v kalendáři už ale ignoroval jejich opakování a místo smazání současných události jsem přišel o celou řadu (musel jsem obnovovat z vlastní zálohy). Úkoly třídí podle abecedy, takže bez ručně seřazeného pořadí neznám priority (při dlouhém seznamu docela problém). V e-mailu chybí seskupování do konverzací.
Naopak má zase spoustu nastavení, kdy si člověk ušetří oproti Thunderbirdu instalaci hromady doplňků. Věřím, že až se doladí "zásadní drobnosti", tak to bude velice kvalitní a užitečný program. Teď ta synchronizace s Googlem ještě trochu skřípe.

Reklama