Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Enermax Eco80+ v minirecenzi: není Eco jako Eco

Enermax nedávno potichu doplnil svoje řady o novou sérii. Zdroje Eco80+ jsou levnější než Modu82+, jsou i levnější než Pro82+, ale zase jsou dražší než mnoho jiných podobně výkonných zdrojů s pevnou kabeláží. Obhájí Enermax svou lehce prémiovou cenu a naváže na úspěchy Liberty i zmíněných Modu a Pro?

 

Lákadla, vnější provedení, kabely

 

Společnost Enermax se už podruhé za sebou v očích čtenářů stala nejlepším výrobcem počítačových zdrojů (viz poslední vítězství, na stupních vítězů stanul dále Seasonic a Corsair), každý další produkt na téma PSU od této firmy má tedy v ČR zasloužený díl pozornosti. Jedním z těch novějších a současně cenově nejdostupnějších je řada Eco80+.

Evropské zastoupení tchajwanského výrobce nám k recenzi zaslalo takovou zlatou střední cestu: EES500AWT-01 je schopen, jak už název napovídá, dodávat kontinuálně pět set wattů. V řadě Eco80+ najdete dále ještě zdroje s výkonem 350, 400 a 620 W. Varianta, kterou jsme měli k otestování, se navíc honosila označením CrossFireX. To obnáší zřejmě nějakou certifikaci od AMD a vyzkoušení, pro jaké karty a jaké Multi-GPU konfigurace je zdroj s jistotou použitelný. Příslušná stránka na game.amd.com pro EES500AWT říká toto:

Produkt

Počet karet

ATI Radeon HD 48901
ATI Radeon HD 48701
ATI Radeon HD 48501
ATI Radeon HD 48302
ATI Radeon HD 46702
ATI Radeon HD 46502
ATI Radeon HD 45502
ATI Radeon HD 43502

 

U Eco80+ o výkonu 500 a 620 W existuje samozřejmě i varianta s certifikací SLI, o certifikovaných konfiguracích byste se dočetli na SLIzone. Probili jsme se první marketingovou vějičkou, bohužel to byla zároveň ta nejpraktičtější či nejrealističtější. Dál už chvílemi Enermax tak trochu perlí. Takže hlavní krásné samolepky z krabice pěkně pohromadě:

     

AMD Game Ready je zřejmě další zbytečné logo neříkající oproti existujícímu CrossFireX Certified nic užitečného, samolepka s certifikací 80Plus už je podstatně důležitější. Zdroj i na síti se 115VAC dokáže předvést účinnost 80 až 86 % při zatížení od 20 do 100 %.

Nejvíce matoucí je asi zelené logo Eco80+ s podtitulem Milujme naši Zem. Eco totiž neznamená nějakou zvláště ekologickou řadu, ale řadu ekonomickou. Se svou účinností těsně na 80 % totiž Eco80+ tvoří chvost nabídky Enermaxu. Tchajwanci mají v současnosti už většinou zdroje splňující alespoň 80Plus Bronze a nové Modu87+ potom s přehledem i 80Gold (na 230 VAC tyto zdroje dosahují v docela velkém rozsahu účinnosti nad 90 %).

Úsměvnou vlastností je Gaming Ready!, což obnáší kompatibilitu s Core 2, Core i7, Athlony a Phenomy. Nekompatibilita zdroje typu ATX s procesory by byla přinejmenším raritou. Zdroj svým filtrováním elektromagnetických vln splňuje normu CE EMC EN61204 a při teplotě do čtyřiceti stupňů Celsia je schopen provozu 24/7. Pod názvem SafeGuard se skrývá běžná sada ochran proti přehřátí, příliš vysokému napětí, proudu apod. (OCP, OVP, AC UVP, DC UVP, OPP, OTP, SCP & SIP), což má zřejmě na svědomí integrovaný obvod z následujícího obrázku:

Skoro všechny další úžasně znějící technologie (Magma Fan Inside, SpeedGuard, AirGuard) se týkají ventilátoru. Enermax Twister Magma umí při 1500 rpm 69,15 cfm (117,5 metrů krychlových za hodinu) a hlučnost z jednoho metru je přitom do 18 dBA. Enermax má pro své větráky z řady Twister patentovaná ložiska a zvláštně pokrocené lopatky ("netopýří křídla") mají zlepšit průtok vzduchu proti tradičnímu návrhu. Větráky Enermaxu jdou snadno rozdělat a vyčistit, ve zdroji se záručními pečetěmi to ale trochu ztrácí smysl.

Co přesně nám chtěl Enermax sdělit technologií AirGuard, to opravdu netuším, neboť podobný návrh mřížky i rámečku ventilátoru známe z mnoha dalších zdrojů. Aktualizace: Jedná se o prolis směrem dovnitř tak, aby došlo ke dokonalejšímu směrování vzduchu (takže stále asi nic převratného).

Mnohem užitečnější je specifikační štítek zdroje, správnost HTML podoby níže uvedené si můžete ověřit na fotografiích balení i zdroje samotného:

EES500AWT-01

Vstupní napětí (AC)100–240 VAC, 50–60 Hz, aktivní PFC
(maximální operabilní rozsah: 90–265 VAC, 47–63 Hz)
Vstupní proud (AC)7,5–3,5 A
Výstup (DC)Dle napětí3,3 V5 V12V112V2-12 V5 Vsb
0,1–24 A0,1–24 A0,1–24 A0,5–24 A0–0,6 A0–3 A
 Kombinovaný 130 W456 W (38 A)7,2 W15 W
Celkový výkon500 W
Špičkový výkon550 W

 

Jak uvidíte za chvíli, zdroj se i uvnitř nápadně podobná zdrojům Liberty Eco, sdílí s nimi právě i výkonnostní specifikace. Jediným rozdílem je osazený ventilátor (díky nemuž připománá Eco80+ spíše dřívější zdroje Nexus) a modulární kabeláž u Liberty.

Tradiční slovníček    Účiník (power factor) a jeho korekce (correction, celá zkratka tedy PFC) je často nesprávně zaměňována za účinnost (efficiency). Co je účinnost, to určitě víte (nejjednodušeji, poměr mezi výkonem a příkonem), účiník je zase poměr mezi skutečným (ve wattech, W) a zdánlivým (ve voltampérech, VA) příkonem. Při korekci účiníku jde o to, aby se pro příkon zařízení tvářilo jako odpor (rezistor), tedy s účiníkem 1. PFC (korekce účiníku) má za úkol snížit emise harmonických složek snižujících účiník.
    Pasivní PFC je typicky realizováno pomocí cívky, aktivní PFC pak dvěma výkonnovými MOSFET tranzistory a řídící jednotkou (dioda, tranzistory). PFC se účastní i kondenzátor(y) a termistor. Ty vstupní proud upravují tak, že se jedná o téměř dokonalou sinusovku. Aktivní PFC je účinnější než pasivní, ale vzniká další vysokofrekvenční rušení, jež bývá ale zpravidla odrušeno.
   Pokud se někdo z vás náhodou ptá, co je to „Power Good signal“, tak vězte, že se je to signál, kterým zdroj počítači říká, že už je připraven a schopen napájet normálně (což není zcela okamžitě po zapnutí, ale typicky po desetině až polovině vteřiny). Power_Good (či Power_OK) tak chrání počítač proti práci s nesprávným napětí. Dříve se našlo pár výrobců, co i na tomto při výrobě zdroji šetřili, dnes už se snad jedná o samozřejmost.

Vnější provedení, balení, příslušenství

Jednotlivé parametry a přednosti vypsané na krabici Eco80+ najdete rozebrány jen o kousek výše, krabice je jednoznačně informativní, bohužel však také hodně plná marketingového balastu včetně matoucího ekologického ladění.

Příslušenství čítá šrouby pro uchycení, suché zipy pro správu kabelů, manuál a síťový kabel.

Vzhled zdroje majitele skříní s prosklenou bočnicí zřejmě nezklame. Matné černé provedení se zlatou mřížkou a vkusným specifikačním štítkem společně s pěkným opletením kabelů jednoznačně kvituji.

Kabely

Kabeláž čítá uspokojivý počet konektorů SATA a Molex, výkonu 500 W odpovídá i nabídka jednoho PCIe 2.0 (2×4 piny) a jednoho PCIe 1.0 (2× 3-piny) konektoru. Na rozdíl třeba od Arctic Cooling Fusion 550R nechybí ani konektory EPS12V pro procesory. Je dobré, že Enermax už upustil od nešikovného umístění všech SATA na jeden větvící se kabel a všech Molex na kabel další. Díky smíšenému osazení máte lepší možnosti návrhu vnitřního uspořádání komponent ve skříni.

1× ATX 24-pin (55 cm) 1× EPS 12V (či 2× ATX12V, 55 cm)

  1× PCIe 2.0 (45 cm)    1× PCIe 1.0 (45 cm)

  6× SATA (max. 75 cm)    5× Molex (max. 85 cm)

  1× FDD (75 cm)

Opletení kabeláže je pěkné, ale stejně jako u dalších zdrojů Enermax končí ještě daleko před konektory. To jednoznačně výsledný estetický dojem kazí.

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

je pěkné, že se testují takové zdroje, ale ty si 90% zákazníků bohužel nekoupí - co takhle otestovt nejčastěji prodávané zdroje od Eurocase, či v 500W např. Fortron SAGA II, který ještě také spadá do přiměřené cenové kategorie ;o)

Testovat nejlevnější zdroje je nesmysl. Ty se nekupují na základě recenzí. Celkově bych radši řešil recenze zdrojů raději spíš odkazováním na toto vybavenějších webů.

Nádherně vysvětleno. Já naopak považuji třeba takové testování Enermaxu na Extrahardware za zbytečnost, protože toto je špičková značka a až na kusový problém šmejdy nevyrábí - navíc takových recenzí jsou všude mraky - proč tedy jen neodkazujete, jak sám zmiňujete ?
Přesvědčit zákazníka, že ten šmejd s nápisem Eurocase 550W mu tu sestavu prostě neutáhne a často vyhoří už při zátěži cca 400W je bez jakéhokoliv "důkazu" většinou nemožné.

Staci sa pozriet na tunajsie forum a zostavy diskutujucich. Snad u nikoho sa nenajde Eurocase ci ina parodia na zdroj, vacsina ma aspon nejaky ten Fortron, vo velkej miere su zastupene prave tie "spickove a drahe" znacky ako Corsair, Enermax, Seasonic... Ak uz sa najde niekto s EC ci noname zdrojom, vacsinou riesi problem typu "nestartuje pocitac", "neutiahne mi to graficku kartu", alebo "aky novy zdroj kupit" :)
Takze ano, recenzie tychto zdorjov maju zmysel a dokonca by som povedal, ze prave tieto modely su najvhodnejsie pre test. Predsa len, redakcia snad vie co sa im oplati testovat, nie su to zaciatocnici na fanwebe :)

Na druhou stranu, recenzi Eurocase zdroje jsem nikde neviděl. Bylo by více než zajímavé udělat výjimku a otestovat i zdroj od této značky ;)

Jako singlovku to asi nikdo nepublikoval, ale ve srovnavacich se objevil. Dej si do googlu "šejnoha eurocase"

Díky za 'odkaz'. Jak jsem četl a viděl, tak nic nového, Eurocase na posledních místech tabulky...

Malokdo si na to troufne. Zbozi zapujcene na testovani se totiz casto musi vracet, a kdo vedome pujde do testu, kdyz vi, ze ma hodne velkou sanci pujceny zdroj znicit? Nedejboze, kdyz obcas pri sevtelnych efektech jde o zdravi redaktora? (mam pocit ze Chill na konkurencnim serveru udelal pri testu peknou paseku)
Jinak co se zdejsich testu tyka, tak bych byl pro testovani "pouzitelneho low-endu" - Fortron, Seasonic OEM, CoolerMaster, Chieftec...

Taky jsem pro.

Eurocase už Tonda Trčálek ještě za našich časů v Computeru vyzkoušel i s dalšími lacinými zdroji jako třeba Trust:http://www.zive.cz/text.aspx?textart=1&article=137010A i další levné zdroje si pak v kategorii výkonnějších vysloužily "in memoriam":http://www.zive.cz/text.aspx?textart=1&article=137090

A kdo touzi po necem aktualnim, necht si zajisti Computer 19/09.

To je sice v globale pravdou, nicmene tento web necte 90 % zakazniku a neni pro ne ani urcen.
Cilova skupina tohoto webu, stejne jako skupina lidi, kteri kupuji znackove zdroje je v jiste, rekneme korelaci.
Princip fungovani webu stoji na vysledcich navstevnosti - ctenosti.
Takze ano, mas pravdu, 1 kW PSU od Nexusu by mel vyrazne vyssi ctenost nez 500 W Eurocase.

Tak to si nemyslim, mne by recenze 500 W Eurocase dost zajimala (i kdyz si ho osobne nekoupim) a 1 kW Nexus bych ani neotviral, podle komentaru bych nebyl rozhodne sam. Spis si myslim, ze hraje roli, co se redaktorum chce testovat :)

tiez sa priklanam k recenzii zdrojov EUROCASE a nielen ich ale aj inych lacnejsich znaciek.

A kdyby tu tisíc odkazů zapršelo, efekt sněhová koule bude fungovat vždycky ;-).

proc by si je lidi nekupovali?

Ja zas myslim ze lidi co chodi na podobne weby prave sunty typu EC nekupuji :) Ja jsem EC nevzal uz roky naproti tomu beru vazne znacky -cena neni o moc vyssi (nejlevnejsi Fortrony,Seasonicy stoji o nejakou stovku vic) takze se to vyplati :)

Mým snem je mít při práci ve Win neslyšné Pc, takže se v něm vystřídalo už pár zdrojů:
Pokusím se je seřadit podle hlučnosti:

Seasonic S12 380W - nebrat, o tichém zdroji nemůže být vůbec řeč

Thermaltake TR2 Power 400W QFan, 140mm vent., 17dB, 80Plus Bronze - poměrně tichý

Enermax PRO82+ 425W 12cm - možná tišší jak Thermaltake

Enermax ECO+ 400W, 120mm vent., 80+ - hodně tichý, co si pamatuju, tak větrák měl mírně hučivý/šumivý nádech

NEXUS VALUE 430W ATX2.0, aktivní PFC, 120mm vent., velmi tichý 15.5dB - společně s předchozím Enermaxem ECO+ asi nejtišší zdroj, teď ho mám v PC, větrák je hodně tichej, skoro není slyšet (PC mám pod stolem), má mírně hučivý nádech, ale to podle mně bude mít každý větrák, nějaký hluk vydávat musí, když ten vzduch naráží na chladiče uvnitř zdroje. Ale abyste ten větrák slyšeli, tak se na ten hluboký tón musíte vyloženě soustředit.

V budoucnu si asi stejně nejspíš koupím zdroj GEMBIRD 400W CCC-PSU4X-S ULTRA tichý (pasivní chlazení), LGA. :) A pro hraní her pod něj pro jistotu umístím ručně spínaný větrák na ofuk.

Ten gembird vyzera pekne, no tichy zdroj sa da spravit bez problemov. Ja som zobral 350W fortron s aktivnym PFC, vymenil ventilator za kvalitny pomalobenzny arctic cooling za par krun a este ho spomalil odporom a je to absolutne ticho, nic nepocujem z 30cm..., len treba potom pocitat s trocha mensim zatazovanim zroja nakolko sa tak nevetra, no predpokladam ze taky zdroj ludia chcu do kanclu alebo HTPC kde je celkovy odber od 50 do 90W a to je vpohode..... Inak mna by velmi zaujimali prave testy zdrojov z radu "SMEJDY" nakolko z mojich skusenosti vecsina zakaznikov ani nevie ze ma v pc nejaky zdroj, vecsina kupuje PC, ktory je postaveny v skrinke s dodavanym zdrojom Eurocase, KME, gembird, LC..., mame obchodik s PC a PC som postavil velke mnozstvo a viem, ze drviva vecsina ludi ani nevie ze ma zroj a za nejaky lepsi ako je bezne v skrinkach nechcu doplatit, clovek im vravi ze zdroj je dolezity, no marna snaha......, len vynimocne sa niekto spyta na zdroj, aj to ho zaujima iba cislo Vykonu /500W/, znacka, kvalita nie...., znackovy zdroj ako seasonic a pod... sa predava fakt zrietka..., preto aspon my uz ked mame/musime davat lacne skrinky so zdrojom tak davame KME, zdroje su tam rexpower/maxpower a podla mna zo "SMEJODOV" su aspon celkom tiche, malo reklamacii..., hlavne rada PZD..., inac z lacnych znackovych zdrojov odporucam OEM Seasonic....

Počkej, takže Gembird bys nedoporučoval? Díval jsem se na nabídku Gembirdu a je pravda, že ostatní zdroje jsou spíš low-end a 2000Kč za pasivní 400W zdroj taky není moc. Takže radši připlatit a vzít AMACROX Calmer 400 W ( http://www.patro.cz/objects/1074732482.html?group_oid=1057014386 )? I když oproti Silentmaxx Fanless 400W a Thermaltake ( http://www.softcom.cz/produkt/zdroj-thermaltake-dualpower-380w-w0107-atx...) je ta cena pořád o dost nižší. Ten Amacrox jakoby z oka vypadl tomu Silentmaxxu a Fortron Zen 400-60GNF 400W http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=52826

http://www.odvaztese.cz/katalog/htpc-passivepower.html

FORTRON Zen 400-60GNF, 400W, ATX, fanless, pasivne PFC, 80+ bronze... ked uz potrebujes bez vrtule. Vyssie spominas enermax pro82+ 425, ja mam modu 525 a 12cm fan sa momentalne toci 518rpm. Pc je pod stolom, ostatne vrtule momentalne cpu scite sflex- 339rpm, 2x papst 12cm 816 a 822rpm. Ked vlezem pod stol, 30cm od pocitaca je jasne pocut vrtule, ked sedim normalne za stolom, nepocujem ho :) Jo a este tam mam MSI nv260oc twinfrozr. Dost ticha VGA.

este na adresu enermaxov... najhorsia ich vlastnost je, ze sa tam neda vymenit lubovolna vrtula, kupil by som aj tam scithe, predsa len ma lepsi rozsah otacok ako ta origos enermax. Aj ked v tom modu525 sa este netocila nad 800rpm (pc v zatazi berie 280W)

edit: ten Zen je aj 300W za menej ako polovicnu cenu 400W. Bezny pracovny pc utiahne bez problemov, a aj slabsi hracsky napr. s ati5770.

AirGuard = prolisovani plechu k vetraku, nikoliv jen jeho vyriznuti, nesouvisi to s kryci mrizkou :)

Reklama
Reklama