Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Evga má grafiky s video výstupy uvnitř. Pro připojení VR brýlí zepředu [CES]

Na grafických kartách se v uplynulých letech různě měnily podoby chladičů, počty a typ přídavných napájecích konektorů, AMD také upustilo od propojovacích konektorů pro CrossFire/SLI. Ovšem když se to tak vezme, nějaké větší změny v konstrukci se už dlouho neudály. Zdá se ale, že nás teď jedna taková koncepční změna čeká, a to v oblasti výstupů.

To, co byla tento týden k vidění u firmy Evga na CES 2016, je překvapivě jednoduchá změna. Tato společnost zde představila kartu GeForce GTX 980 Ti „VR Edition“. Jedná se až na jeden detail o klasickou GTX 980 Ti založenou na jednom čipu GM200 (pokud jste jako já čekali, že se na vlně virtuální reality sveze dvojčipový model). Zvláštnost je v tom, že karta má jeden z výstupů videa vyvedený dovnitř skříně, místo na zadní záslepku. Jedná se o port HDMI, který používají brýle či headsety pro virtuální realitu.

Speciál od Evgy: GeForce GTX 980 VR Edition s interním výstupem HDMI
Speciál od Evgy: GeForce GTX 980 VR Edition s interním výstupem HDMI

Smyslem této konfigurace je, že se výstup vyvede místo dozadu na čelní panel skříně, kde bude dostupnější a praktičtější, neboť připojení dopředu u helmy nošené na hlavě podobně jako u sluchátek dává lepší smysl.

Čelní panel s výstupem HDMI, který se do interního výstupu zapojí, by měl zřejmě být součástí dodávky a nainstaluje se do 5,25" pozice (podle fotky by se hlavní část možná mohla odejmout a namontovat i do 3,5" šachty, máte-li ji). Na této záslepce jsou kromě HDMI také dva porty USB 3.0, které k připojení Riftu také budete potřebovat.

Evga GeForce GTX 980 VR Edition
Evga GeForce GTX 980 VR Edition

Rift potřebuje USB celkem čtyři, ovšem dvě čelní USB 3.0 by měly stačit, jelikož dodávaný gamepad je bezdrátový (a vyžaduje jen USB 2.0) a stacionární senzor vyžadující USB 3.0 může být připojen dozadu. Dvojice čelních USB 3.0 stačí pro samotné brýle a Oculus Touch, z nichž obojí potřebuje jeden.

HDMI je vyvedeno na čelní panel pětipalcovou záslepkou i s USB 3.0
HDMI je vyvedeno na čelní panel pětipalcovou záslepkou i s USB 3.0

Brýle pro virtuální realitu se začnou prodávat na na přelomu březnadubna a pokud nějak neočekávaně nepropadnou v prodejích, lze asi čekat, že ovlivní i grafické karty dalších firem. Dovnitř vyvedené výstupy a přibalené panely do skříně se tak asi stanou častější záležitostí; je možné, že HDMI začnou integrovat i přímo výrobci skříní, jako se staly standardem porty USB a audio konektory. Zatím má nicméně s tímto nápadem Evga náskok.

 

Až budete tedy někdy v budoucnu upgradovat, možná přibude další kritérium pro výběr grafiky. Ačkoliv samozřejmě nejde o něco zásadního, pokud bezpodmínečně nevyžadujete maximální eleganci, můžete tento problém snadno vyřešit třeba prodlužovacím kabelem (a ti horší z nás se určitě neleknou lepící pásky a jiných partyzánských technik).

Zdroje: ComputerBase, VideoCardz

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Je to nedomyšlené. Na Oculus potřebujete 3 USB, ale oni tam mají pouze dva, takže stejně budete muset jít dozadu za počítač a něco tam připojovat a v tu chvíli to už absolutně nedává smysl, protože aby kabely trčely z obou stran, tak to už bych to radši píchnul vše dozadu. Prostě si s tím mohli dát tu práci a to jedno USB tam přidat.
(Ne všichni mají USB 3 vepředu a někdo tam třeba nemá USB žádné)

Myslím, že by to mělo stačit, píšu to výš v textu.

Rift - USB 3.0 - čelní panel A

Oculus Touch - USB 3.0 - čelní panel B

Senzor - USB 3.0 - může být IMHO vzadu a nebude to problém.

Gamepad - USB 2.0, které bude mít každá skříň vepředu, když už nemá rovnou USB 3.0. Je bezdrátový, takže donglík může být píchnutý i vzadu.

Ono taky vývody na deskách jsou dělané vždy na dva porty a přítomný bývá jen jednou, takže tři USB 3.0 na tom panelu by už moc smysl něměly.

Vzhledem k ceně by se tam mohl ztratit i USB hub (dnes už i pod 300). Ale jinak souhlasím, že stačit to asi bude.

Možná trochu OT, nejde mi o oculus jako takovej, ale pokud to potřebuje 4xUSB tak tam prostě měli dát 4x USB, proč tak strašně plýtvat místem na panelu (klidně tam mohl být i DP), to že někdo nemá dost USB na desce je jeho problém, může si koupit pcie kartu s pár usb navíc, stojí to pár stovek, v porovnání s brýlemi pro VR a dalším příslušenstvím zanedbatelnej výdaj. I když většina skříní nějaká usb vyvedená má, tak mít to všechno zapojené u sebe přináší určitý konfort i pro BFU.

takhle se dvema USB vepredu, budou vepredu jen ty opravdu nutna USB, ty dalsi dve USB ktere OR potrebuje je stejne lepsi pripojit zezadu aby vepredu zbytecne nehyzdili jiz tak kabelovej bordel

jinak to ze OR potrebuje tolik usb je podle me jeho nejvetsi "zrudnost"

vzhledem k cene OR mi prijdou ty usb jen jako maly detail... kdo ma na to aby si koupil tyhle bryle a tak drahou grafiku, ma vetsinou i na desku co ma vyvedenych dost USB 3.0 na predni panel a i skrin co ty usb na prednim panelu ma :) takhle vam staci na skrini 2 plus na tomhle dostanete 2 :) co vic si prat :)

Reklama
Reklama