FrameXX Home 270: monitor jako umělecké dílo (recenze)

0

Technicky jde o 27″ monitor Philips s rozlišením Full HD a panelem zřejmě typu A-MVA, kolem kterého je hezký dřevěný rám. Napájení zajišťuje nerušící průhledný kabel a další konektivita se děje už jen bezdrátově přes Wi-Fi. FrameXX běží ve vlastním prostředí na upraveném Androidu verze 4.4.2 a je zcela pasivní bez ventilátorů. FrameXX má na zadní straně úchyty na zeď, ale lze jej provozovat i na výšku. Hodil by se ovšem gyroskop, takhle musíte orientaci obrazu nastavit sami.

FrameXX zobrazuje statické obrázky, videa (Full HD i 4K v MKV bez problémů) či webové stránky. Můžete na něm střídat díla starých mistrů s fotografiemi svých produktů, k tomu na pozadí s vlastní hudbou (interní 2× 2 W repro), a to vše řízené časovačem. Dovedu si jej představit vedle krbu, jak se každý večer sám zapne, promítá náhodné vlastní fotky z dovolené, a pak se sám vypne.


 
 
 Dálkové ovládání lze nahradit jakoukoliv klávesnicí nebo myší

 

Displej je matný, a protože má věrně nahradit obraz, změřil jsem jeho vlastnosti kolorimetrickou sondou. Průměrná barevná odchylka činí 7,1 dE, hlavně zobrazení azurové a zelené není přesné. Barevný rozsah pokrývá 91,3 % barevného prostoru sRGB, chybí mu lehce v zelenomodré. Zhruba o 7 % potom gamut přesahuje v zelenožluté a zelenočervené. Tento monitor by tak nebyl vhodný na profesionální úpravu fotografií.


 
Vyvážení bílé, šedé a kontrast

 

Kontrast je ale výborných 2662:1 a tento poměr drží i při nižším jasu. Černá je opravdu černá a v základu svítí displej 320 cd/m². V nastavení není možné jas korigovat, ale skrytými tlačítky na monitoru je možné jej snížit až na 56 cd/m². Zde je možné také změnit typ zobrazení ze základního s teplotou barev 6 500K na sRGB, ale na výsledné zobrazení to nemá vliv. Homogenita podsvícení činí průměrných 79 %, přičemž nejméně podsvícený je levý horní roh (klesá ke 251 cd/m²).

Homogenita podsvícení měřená při 320 cd/m². Zelená znamená pokles jasu o 33 %, žlutá zase svítí více

FrameXX dělá přesně to, co byste od něj očekávali, a to více než dobře. Z Google Play si sice nic nedoinstalujete, ale snad neexistuje zdroj, ze kterého by neuměl přehrávat. Prostředí je přizpůsobeno pro jednoduché ovládání a umožnuje využívat automatické režimy (start do prezentace po zapnutí či playlisty). Na výběr je více rámů, aby Frame XX zapadl do různých interiérů.Zadní strana

Ovládání je v balení dálkové, ale FrameXX lze spravovat i přes vzdálený portál nebo webový prohlížeč v místní síti. Vždy ale můžete do jednoho ze dvou USB portů připojit dongle k bezdrátové myši a druhé USB využít třeba pro fl ashdisk s fotkami. Promítat lze z mnoha dalších zdrojů, FrameXX umí síťové disky (Samba, UPnP), FTP server, HTML stránku a cloudové služby Flickr a Dropbox.

Obsahuje i YouTube a má podporu Miracast z mobilního telefonu. V rámci jedné prezentace, respektive jednoho alba, lze využít jen jeden z těchto zdrojů současně, ovšem střídat fotky s videi není problém. Nutno pochválit, že upravený Android zvládá tohle všechno velmi dobře. Spotřeba displeje je 36 W, takže na doma je určitě lepší využít časovač zapnutí.

Plusy / mínusy
  povedený software
  vysoký kontrast
  více druhů rámů
  dostatečný výkon
  podpora mnoha zdrojů multimédií
  omezené využití
  spotřeba (ale s tím nelze mnoho dělat)
  nižší homogenita

 

Parametry
displej 27″ Full HD (A-MVA) Philips 273V5
OS upravený Android 4.4.2
vnitřní paměť 13 GB
rozměry / hmotnost 70,5 × 45,3 × 6,5 cm / 5,1 kg
Cena a záruka
záruka 2 roky
zapůjčil
cena 14 230 Kč