Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Fujitsu otestovalo nejrychlejší bezdrátový přenos. Japonci naměřili 56 Gb/s

Tokijský technologický institut a výzkumné laboratoře Fujitsu společně dosáhly rekordního bezdrátového přenosu. Zkrotily milimetrové vlny a na vzdálenost 10 centimetrů přenesly data rychlostí 56 Gb/s. Využily přitom dva signály, každý s šířkou 10 GHz. Vysílaná pásma najdeme v rozsahu 72–82 GHz a 89–99 GHz.

Fujitsu otestovalo bezdrátový přenos o rychlosti 56 Gb/s
Fujitsu otestovalo bezdrátový přenos o rychlosti 56 Gb/s

Vědci museli vytvořit úplně nové (de)modulátory a zesilovače signálu. S výsledkem jsou ale spokojení a tvrdí, že čipy nejsou ani příliš drahé. Podle Fujitsu by tato technologie mohla najít využití v komerčním provozu již v roce 2020.

 

Firma v ní vidí alternativu k optickým kabelům, které se kvůli vysokým nákladům nebo přírodním omezením nemohou dostat na všechna místa. Jenže rychlý přenos na centimetrové vzdálenosti kabel opravdu nenahradí. Ale nevíme, jak velký vysílací výkon v laboratoři použili a jaký maximální použít lze. To pochopitelně také hraje roli.

Zdroj: Fujitsu via Reddit

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

vyuziti bych videl v zalohovani prenosnych zarizeni :)
mam notebook, rekneme ze do nej nacpu dve 4TB SSD (coz by v roce 2020 nemelo byt nerealne) a chci od nej mit pravidelne zalohy (je to treba muj prenosny workstation a potrebuju ty data zalohovane...), z prace v terenu tedy rijdu domu, polozim notebook na stul a on se sam zalohuje, protoze prenest 8TB dat rychlosti rekneme 300Mbps (coz bezne zvladaj lepsi wifi routery) by trvalo skoro 3 dny (coz je docela otrava...) tohle by mi umoznilo tu zalohu udelat za pul hodiny (coz je prijatelny cas...) pritom neni potreba pripojovat zadny kabel... a urcite by to slo integrovat ke stolu zaroven s bezdratovym nabijenim, tedy uz zadne kabely k dokovaci stanici, prijdete dom, hodite notas na stul a hotovo, samo se vam to zalohuje na nas, pripoji treba na televizi, nabije a muzete si na tom pustit film, protoze prenosova rychlost je dostatecna pro komprimovany prenos obrazu (coz doufam budou televize v pristich par letech podporovat, o jak by to bylo skvele kdyby sel do bedny prenaset bezdratove obraz kodovany v HEVC, pak by to umoznilo pripojeni 4k televize, sice se ztratou kvality, ale na filmy super...)

sice to ze zacatku nebude zarizeni pro masy, ale urcite by si to naslo sve kupce i kdyby to fungovalo jen treba do 50cm :)

Zajimava myslenka. A na jakych sbernicich a radicich budou behat ty disky, ze budou zvladat cteni/zapis 7GB/s? :-D

Tahle rychlot muze byt zajimava spis pro prenos videosignalu.

Reklama