Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Gigabyte GTX 680 Super Overclock: extrémní takty, extrémní chlazení

Mastodont od Gigabyte s šíleným chladičem předčí hned v několika ohledech vše, co se zatím běžně prodávalo. Obrovská karta patří k nejvýše taktovaným GeForce GTX 680, je osazená obrovským chladičem s neobvyklou koncepcí, vapor chamber a hned devíti heatpipe a pěticí pořádně rychlých ventilátorků.

Gigabyte GTX 680 Super Overclock (GV-N680SO-2GD): výkon především

Gigabyte GTX 680 Super Overclock (GV-N680SO-2GD): výkon především

Gigabyte před nedávnem na předváděcí akci po Evropě předváděl i kartu, která ohromila nezvyklou a hodně odvážnou koncepcí trojslotového chlazení. Tehdy jsme ještě hádali, jestli jde jen o koncept, nebo se něco podobného odváží pustit i do prodeje.

Nakonec jsme se dočkali a rovnou u nejvýkonnějších modelů obou konkurenčních výrobců čipů – výrobce před pár dny uvedl i obdobně koncipovaný Radeon HD 7970 a jen o malinko dříve představil i kartu postavenou na GeForce GTX 680 – Gigabyte GTX 680 z řady Super Overclock.

Jde o jednu z nejvýše taktovaných GeForce GTX 680, a je na to také náležitě vybavená. Ale nepředbíhejme.

Základní takt jádra je 1137 MHz (referenční GTX 680 běží na 1006 MHz), udávaná průměrná hodnota GPU Boost je 1202 MHz (u referenční 1058 MHz) a paměti jsou z původních 6008 MHz přetaktované na 6200 MHz.

Kartu nám do testu zapůjčil přímo Gigabyte a byla bez krabice a běžně dodávaného příslušenství.

Rozměry karty jsou impozantní. Na fotografii je v porovnání s trpaslíkem z opačné strany – low-profile Radeonem HD 7750, na jehož recenzi se taky můžete zanedlouho těšit.

Samotná karta je nezvyklá a pokud bychom ji budeme porovnávat s běžnými kartami, dojede na to. Zatímco běžně se výrobci snaží dosáhnout rozumného kompromisu se slušným výkonem, dobrými provozními vlastnostmi, rozměry a zajímavou cenou, u GV-N680SO-2GD je vše podřízeno co nejvyššímu výkonu.

Na obrovské kartě je tříslotové chlazení. Po straně je pětice 40mm ventilátorů, které vyfukují vzduch směrem ven z karty.

Gigabyte GTX 680 Super Overclock GV-N680SO-2GD  Gigabyte GTX 680 Super Overclock GV-N680SO-2GD  Gigabyte GTX 680 Super Overclock GV-N680SO-2GD  Gigabyte GTX 680 Super Overclock GV-N680SO-2GD

Gigabyte GTX 680 Super Overclock GV-N680SO-2GD  Gigabyte GTX 680 Super Overclock GV-N680SO-2GD  Gigabyte GTX 680 Super Overclock GV-N680SO-2GD  Gigabyte GTX 680 Super Overclock GV-N680SO-2GD

Čtyři z vetnilátorů jsou nalepené vedle pasivu, pátý už (asi kvůli přístupu ke konektorům přídavného napájení) nepřesahuje šířku karty.

Gigabyte GTX 680 Super Overclock GV-N680SO-2GD  Gigabyte GTX 680 Super Overclock GV-N680SO-2GD

Na spodní straně karty je masivní kovový plát.

Gigabyte GTX 680 Super Overclock GV-N680SO-2GD  Gigabyte GTX 680 Super Overclock GV-N680SO-2GD

Vypadá to, jakoby šlo o kovový rozvaděč tepla, ve skutečnosti plní ale spíše úlohu výztuže a ochranného krytu, je totiž kus nad součástkami plošného spoje.

 

Délka karty je téměř přesně 29 cm, o pár milimetrů ji přesahuje jeden z konektorů. Víc byste potřebovat neměli, konektory přídavného napájení jsou vyvedené do strany.

Gigabyte GTX 680 Super Overclock GV-N680SO-2GD  Gigabyte GTX 680 Super Overclock GV-N680SO-2GD

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Nemohli byste do dalsiho testu zaradit 1ghz edici Gigabyte HD7970 3GB? jeji cena se jiz dostala pod hranici 10tisi s DPH coz z ni cini jednu z nej karet v teto cenho hladine na trhu.
http://www.czc.cz/gigabyte-hd-7970-ultra-durable-oc-3gb/103539/produkt
 
Jeji 900Mhz HD7950 3GB varianta taky uz klesla dosti na cene a lze ji poridit temer pod 8tis s DPH
http://www.czc.cz/gigabyte-hd-7950-windforce-3-3gb/102795/produkt
 

Teď tu mám seštosovaných dalších pět nových grafik, co hoří víc než tyhle pár měsíců staré modely. Až se jich zbavím, tak uvidíme. A bacha, ta OC verze HD 7970 myslím není GHz edice v pravém slova smyslu, je to obyč HD 7970 přetaktovaná na 1 GHz (už jen podle taktu pamětí, který je u GHz Ed. 6000 MHz efektivně)

Tak to chladnie karty je maximalisticke a zasluzi si pozornost, ale ako mohli dizajnerovi tejto karty dovolit taky preslap s tymi ventilatorcekmi na boku. Ja jednoducho neverim, ze by dva alebo tri poriadne velke axialne ventilatory nenarobili vacsi prievan na tom najpredimenzovanejsom chladeni a kartu neuchladili este lepsie bez toho aby som pri hrani Crysis neplasil susedov. Ved ta spotreba nyvyse ide hlavne na vrub tych 5 motorcekov tociacich sa 9000ot/min.

Nemôžem súhlasiť s hodnotením karty. Nepochopil som tento koncept už pri predstavení karty a nechápem ho ani teraz. Zatiaľ čo u 5xx rady Gigabyte bodovali vysoko efektívnym vapor-chamber chladením v relatívne kompaktom dvojslotovom prevedení s tichým trojvetrákom a to aj u vysoko taktovaných SOC modelov, táto urevaná prerastená tehla ničí celú reputáciu série SuperOverclock. Nemôžem si ukrútiť hlavu z toho. Aj predchádzajúce SOC boli karty s nekompromisným potenciálom aj čo sa týka extrémneho taktovania pod dusíkom, ale zároveň s fabrickým chladičom to boli tché a praktické karty aj pre bežného usera, čo tento úlet rozhodne nie je.
Keby aspoň karta podávala pri pretaktovaní výkon evidntne vyšší, než je možné dosiahnuť na iných kartách, ale takty okolo 1300 MHz nie sú ničím výnimočné ani u konkurencie. Pre mňa je to rozhodne fail.
 

1) Jaká je testovací sestava, nějak jsem to nenašel, alespoň procesor a paměti...?
2) Nevíte, jak jsou na tom s tichostí, především v idle jiné nereferenční edice GTX680? Nechci vodníka, ale třeba Phantom, Twin Frozr, AMP!?

Že bych to tam... aha, ne, tak na třetí stránce před testy je tam o ní asi jen půlstránka. Ale jo, chybí to v nadpisu kapitoly.

Z nereferenčních tam máme otestovanou aspoň kartu od Gigabyte s WindForce 3X s tím, že problémy s hlučností v idle by měl řešit novější firmware.

Ha, díky, já věděl, že jsem to někde přehlédl, pěkná sestava.

Sorry, zas budem za hnidopicha... pre spotrebu v Crysis si napísal: "V následujícím grafu je spotřeba sestavy v náročné statické scéně v Crysis. Grafické karty v ní dosahují o poznání vyšší spotřeby než při běžném hraní, snad se dá říci, že jde o maximální hodnoty, na které se ve hrách běžně dostanete."
 
Síce si to napísal tak šalamúnsky (čo je to bežné hranie?), ale z tvojho článku o PowerTune vs GPU Boost vyplynulo, že súčasná generácia Radeonov a GeForce sa správajú veľmi rozdielne čo sa spotreby týka. Ohodnotiť to jediným číslom je rovnako zlý nápad, ako by bolo hodnotenie výkonu podľa jediného testu, o kotom navyše vieš, že výkonové pomery v ňom výrazne vybočujú z priemeru.
 
Z toho tvojho článku totiž vyplynulo, že ak nie je limit niekde mimo GK (CPU, engine či vsync, ...) tak GeForce dosahujú v iných hrách prakticky rovnakú spotrebu ako v tej scéne v Crysis (narozdiel od Radeonov).

Tato karta je podle mě největší fail, co mohl Gigabyte udělat. Když se kouknete na ty otáčky ventilátorů a hlučnost, tak to mluví za vše. Design je zajímavý, i když hnusný. :) Nevím proč nemohli na ten mohutný a jistě kvalitní pasiv dát klasickou trojici axiálních ventilátorů jako z edic SOC, kde je trojice nebo i dvojice axiálních ventilátorů tichá, chladí dobře a karty jsou jen dvouslotové. Dát tam ty tři axiální ventilátory, tak kdyby nVidia nezakázala zvyšovat napětí, které jádru GK104 nedělá ve zvýšeném množství dobře, tak díky nižší spotřebě i teplotám, by GTX680/670 a hlavně tato karta byla vhodná pro slušné přetatkování na vzduchu. Končí ale stabilně na 1300MHz na jádře, které zvládne i referenční GTX680 a možná i nějaká kvalitní nereferenční GTX670, třeba ta od MSI, která tu byla testována nedávno nebo i od Asusu, která dá stabilně 1285Mhz pro GPU. Ta cena je taky příšerná. :) Za tu cenu tam mohly být 4GB, které se běžně i za menší cenu u GTX680 dají pořídit. Koupě GTX680/670 se 4GB paměti bude mnohem lepší než toto monstrum, nebo lze sehnat jinak vymazlené GTX680, jako je třeba Lightning od MSI. Nevím kdo si ale tento hnus od Gigabyte koupí. Tato hnusná karta je akorát pro Stratoše, který na CZC bude nadávat na to jak je drahá a na to jak nVidia a Gigabyte nedoukážou vyrobity pořádnou grafickou kartu, jak má jen 2GB paměti, která by té jeho Sapphire HD7950, přetaktovaná mírně, bůh ví jak nakopala prdel. :) Pro jeho guru Stacha to bude taky pěkná perla, jak zkritizovat nVidii a Gigabyte. :)

Stratos a Stach nemusej mit strach, gigabyte to tozis montuje i na HD7970, a i nani tomu nijak zvlastni parametry nedali

Jo, tak to mi nějak uteklo, že tento hnus je i u HD7970. :)
V novinkách se jen zmiňovala tato verze u GTX680.
Tak jsem zvědav, co oni na to řeknou u své milované HD7970 a jak se jim bude líbit. :)

Tak jsem rad, ze sem nakoupil u asus :) dcu top ma sice garanci turba jen 1201 a ne 1202 mhz jako gigabyte :) (je hezky, jak si firmy marketingove hraji) ale kdyz sem si s tim pohral, beha mi gpu 1330 mhz. Jen pameti jsou zklamanim, pouze 6600 a hotovo. Asus je navic o tisic levnejsi. Jestli premyslite kterou 680 nejlepsi, doporucuju asus top.

 

Těch 1330MHz se ti podařilo s jakým napětím? Šlo to běžně, nebo jsi musel kvůli zvýšení napětí, zapojit kabely od Hotwire k základovce od Asusu ze série RoG?

Ahoj, slo to bezne. Hadam ale, ze to je diky dobremu airflow ve skrini. Mam nejaky obrovsky vetrak v bocnici. V zatezi ma grafika v BF3 59 stupnu. Posunul sem power target s dodanou utilitou od asus na max, to je 159% memory clock 6600 a gpu mam 1260, ale samo se to hazi na 1330 pri hrani her, evidentne je tam rezerva. Neni vyjimka, ze to hodi i 1340 mhz. Ale hlavne ten provoz! Je to tiche.

"Samotná karta je nezvyklá a pokud bychom ji budeme porovnávat s běžnými kartami, dojede na to."
Tato věta je také poměrně nezvyklá. :-)

Reklama
Reklama