Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Gmail.com už mají i Němci, pro Google to ale znamená jiný problém

S mezinárodním rozšiřováním poštovní služby měl Google několik starostí. Jeho Gmail totiž narážel na různé národní obchodní rejstříky, kde byly pod stejným názvem zaregistrované jiné firmy. Týká se to především Spojeného království a Německa, kde nakonec nemohl používat ani doménu @gmail.com, ale uživatelům nabízel @googlemail.com.

Britové už Gmail mohou používat od května roku 2010, kdy Google vyřešil spor s tamní firmou a noví uživatelé už se registrují pouze pod doménou @gmail.com. Ti původní mohli zůstat, nebo přejít, uživatelské jméno měli stejně zarezervované. Už dříve byl e-mail poslaný na adresu kralovnaalzbeta@gmail.com přesměrován na kralovnaalzbeta@googlemail.com.

Google Mail
Google Mail existuje ve Spojeném království a Německu, foto: Wikipedia

Minulý týden už Google získal značku Gmail (včetně domény gmail.de) i v Německu. Oficiálně to firma zatím nepotvrdila, ale databáze whois to dokazuje. Je pravděpodobné, že už brzy pomalu @googlemail.com zanikne i u našich západních sousedů a uživatelé celého světa budou moc adresovat pouze @gmail.com.

Tahanice v Německu přitom trvaly téměř 7 let, tamní majitel Daniel Giersch na této adrese provozoval vlastní poštovní službu G-mail. Google se s ním chtěl dohodnout už v roce 2006, kdy mu údajně nabízel 250 000 dolarů. Kolik však doména a registrovaná značka stála Google v současnosti, není známo.

 

Gmail.com není pro všechny

Univerzální doména @gmail.com ale pro Google není až taková výhra. Odhaduje se, že Gmail má asi 350 milionů účtů. V adresách nezáleží na počtu a umístění teček, takže „jan.novak“, „jannovak“ i „jan.nov.ak“ je z hlediska adresáta stejná adresa a při registraci schránky tak mají lidé s obvyklými jmény smůlu. Konkurenční Hotmail a Yahoo Mail nabízejí i další domény, Google pouze jednu. S rostoucí oblibou a počtem zařízení s Androidem ale jednou dosáhne stropu, protože adresy jako „jannovak981@gmail.com“ nebude chtít nikdo používat.

Kompaktnost a jednoduchost u tak velké služby znamená problém. Ale kdyby chtěl Google uvést Gmail i s národními doménami, narazí také. Patří mu sice gmail s koncovkami us, fr, de, co.uk nebo eu, ale například ru, cz, sk či org vlastní jiní. To by znamenalo další tahanice, odklady a náklady.

Zdroj: TechCrunch

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Jedoduchšie by bol ak by si gmail spravil doménu navyššiehos tupňa a mailová adresa by vyzerala takto:
xxxx@gmail.gmail a mal by vystarané na celý svet a všetky krajiny.

Tyhle domény jednou bude možné zaregistrovat a Google to určitě udělá, ale v případě Německa a UK by si nepomohl, protože tam jim vadil právě ten název Gmail. Kdyby byl v adrese 2×, bylo by to dvojnásobný problém :)

Reklama