Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Google Drive (Disk): Dropbox i SkyDrive mohou zůstat v klidu

Cloudové úložiště od Googlu je konečně tady. Přesně se naplnila naše očekávání. To ale neznamená, že jsme nadšení. Protože už dobře známe konkurenční služby, máme ke službě Drive několik ALE.

Google Drive už je tady

Včera večer přišel od den D (jako Drive a Disk), spekulace se naplnily a Google konečně vydal vlastní úložiště v duchu konkurenčních služeb jako Dropbox, SkyDrive a jiných. Jako poslední z hlavní trojky (Microsoft, Apple a Google) přišel se službou, která spojí web, mobily i stolní počítače, mohl se poučit z cizích chyb a přinést něco, co ostatní neumí.

Už loni v létě, kdy se o staronovém Drivu začalo poprvé mluvit, jsme správně odhadli, že Google jej vytvoří jako pouhou nadstavbu Docs. Původně to byl jen online kancelářský balík, který postupně dostal velkou diskovou kapacitu a možnost ukládat libovolné typy souborů. Byl to vlastně webový disk, takže název Docs byl matoucí. Později přibyl i jednoduchý klient pro mobily s Androidem a posledním metou se měla stát aplikace pro desktopy. Ta přišla včera a s ní konečné přejmenování Docs na Drive.

Web se prakticky nezměnil, adresa docs.google.com nyní vede na drive.google.com a nebýt několika změn v rozložení prvků, asi byste si Drivu nevšimli. Aplikace pro Android se také pouze přebarvila. Kdo měl nainstalované Docs (Dokumenty), rázem má i Drive (Disk).

Hlavními novinkami kromě názvu je větší základní kapacita (pět místo jednoho gigabajtu) a nové (dražší) tarify, pokud vám bezplatný prostor nestačí. A pak je to samozřejmě klient pro Windows a Mac OS X (chystá se i pro Linux), který soubory z webu automaticky synchronizuje na pevný disk. To je vlastně všechno.

Promarněná šance, nebo poslední dílek skládanky?

Ač jsme si podobu Drivu přesně namalovali už před osmi měsíci, čekali jsme, že Google přinese nějaký bonbónek navíc. Nepřinesl. Drive je tuctová služba, která ale zapadá do ostatních produktů Googlu. Zklamáním nejsou funkce, ale nedostatek inovací. Funkčně bohatý byl už předtím i balíček Docs.

Google samotný se na blogu chlubí těmito hlavními taháky:

  • Možnost tvořit a sdílet dokumenty s ostatními. Lze vkládat komentáře, úpravy, a nechávat si posílat upozornění, když těchto možností využije někdo jiný.
  • Data jsou bezpečně uložená a jsou přistupná odkudkoliv.
  • Vyhledávat lze nejen v názvech souborů, ale také v jejich obsahu. Obrázky je možné převést pomocí OCR na text a v něm pak také vyhledávat, případně lze využít obrazové vyhledávání a najít na fotkách hlavní motivy.

To všechno zní náramně, ale v Docs jsme si to užívali už dávno. Za sebe bych ještě dodal bohatý prohlížeč desítek různých souborových formátů. Stačí do Drivu nahrát různé obrázky, videa, zvuky, vektory, archivy apod. – ve webovém prostředí je otevřete i s náhledem, aniž byste museli instalovat další software.

 

Z uživatelské hlediska se cení pouze možnost synchronizovat soubory s cloudem bez prohlížeče. Na disku si necháte vytvořit novou složku Drive, kam se natáhne obsah ze vzdáleného úložiště. Nahrát do ní můžete libovolné soubory, upravovat je, přejmenovávat či mazat a ke stejným změnám dojde i na ostatních připojených zařízeních.

Dokumenty pouze na webu

Možná si říkáte, co se stalo s nativními dokumenty (tabulky, prezentace nebo texty) z Docs. Na pevný disk se stahují pouze odkazy, které vás přesměrují na web. Zde je první promarněná příležitost Googlu. Pro balíček MS Office už totiž nabízí doplněk Cloud Connect, díky němuž můžete upravovat soubory z Docs přímo ve známém prostředí od Microsoftu. Pokud by se soubory otevřely rovnou na počítači, měl by Google Drive obrovské plus.

Bez provázání s Gmailem

Kdo používá SkyDrive a Hotmail, už si možná zvykl na to, že může e-mailem posílat opravdu velké přílohy. Ty se totiž okamžitě uloží do SkyDrivu a e-mailem se pouze pošle odkaz pro ostatní. Nebudete tak muset hlídat maximální povolenou velikost e-mailu (obvykle kolem 10 MB), ale pošlete třeba 200MB ZIP s písničkami a fotkami.

Tady Google promarnil další příležitost: Gmail, Drive, Music, Picasa Web Albums, Panoramio to všechno jsou izolované jednotky.

Vyšší cena

Asi nejpřekvapivější změnou je nárůst cen pro dodatečný prostor. Kdo si předtím předplácel extra kapacitu, udělal dobře, může totiž zůstat u původních tarifů. Google dramaticky zvýšil ceny, přitom kapacity nechal plus mínus stejné. Viz tabulka, kde Docs znázorňují původní tarify a Drive ty nové.

Například místo 5 dolarů za 20 GB / rok zaplatíte 30 dolarů za 25 GB. Oproti Dropboxu je to stále méně, ale to je asi jediná útěcha. Novinkou je, že tarify jsou měsíční, nikoliv roční, takže si místo můžete zaplatit pouze nárazově, když jej zrovna potřebujete.

KapacitaGoogle  DocsGoogle DriveDropboxSkyDriveiCloud
10 GB    20 USD
20 GB5 USD 
 10 USD40 USD
25 GB
30 USD
  
50 GB

99 USD 25 USD100 USD
80 GB20 USD

  
100 GB
60 USD199 USD 50 USD 
125 GB


  
200 GB50 USD120 USD
  
400 GB100 USD240 USD
  
1 TB256 USD600 USD
  
2 TB512 USD1200 USD   
4 TB1024 USD2400 USD   
8 TB2048 USD4800 USD   
16 TB4096 USD9600 USD   
Ceny za rok

Propojení s webovými aplikacemi

Hlavní novinkou, která nás opravdu mile potěšila, je propojení s aplikacemi třetích stran. Na webu už existují desítky různých editorů, přehrávačů a zápisníků, které bez problémů nahradí specializované aplikace pro počítače. Google pro Drive vydal nové SDK, díky čemuž mohou vývojáři využít úložiště pro vlastní služby. Příkladem budiž editor obrázků Pixlr, který na webovém disku najde soubory a pomůže vám je upravit. Pro prohlížeč Chrome a systém Chrome OS aktuálně najdete necelou dvacítku nástrojů podporující Drive. Pokud jste vývojáři, můžete vytvořit vlastní.

Samotný Google už Drive trochu propojil se sociální sítí Google+. V dialogu pro upload obrázků lze vybrat ten, který už máte uložený v synchronizovaném prostoru.

Google Drive v praxi

Google Drive v praxi

Další černý puntík si Google připsal kvůli (ne)dostupnosti Drivu. Ti šťastnější mohou využívat plných výhod služby už od včerejška. Na některé čekala pouze hláška, že ještě „nejsou na řadě“, takže jsou stále u původních Docs. Viz obrázek.

Google Drive v praxi

A pak jsou ještě zvláštní případy, kdy webová i mobilní verze Drivu funguje, ale aplikace pro Windows se nedokáže k účtu vůbec připojit. Do této skupiny patřím i já, už od včerejška mě ikonka Google Drivu umístěná vedle hodin obšťastňuje varováním Unable to connect. Už jsem říkal, že aplikace pro počítače jsou pouze v angličtině, zatímco mobilní a webová i česky?

Google Drive v praxiGoogle Drive v praxi

Ve skutečnosti jsem tedy nemohl vyzkoušet výhody Drivu ve Windows, ale zprostředkovaně jsem je zde uvedl od kolegy Petra Urbana. Obrázky najdete na konci článku.

Google Drive na mobilu

V tuto chvíli si můžete stáhnout aplikaci pro Android, Google ale pracuje také na verzi pro iOS. Mobilní verze je pouze prodlouženou rukou té webové. Z mobilu můžete nahrát libovolný soubor, který se pak odešle do dalších propojených zařízení. Nechybí jednoduchý editor textu a tabulek. Možná nejlepší funkcí je převod obrázků na text. Stačí vyfotit stránku knihy a Google se pokusí pixely převést na zpracovatelný text.

Google Drive v praxi Google Drive v praxi Google Drive v praxi Google Drive v praxi Google Drive v praxi Google Drive v praxi Google Drive v praxi Google Drive v praxi Google Drive v praxi Google Drive v praxi 

Zklamání?

Víceméně ano, protože Google pouze naplnil naše očekávání, ale nepřinesl něco nového. Něco, co ještě nemá konkurence. A navrch ještě nefunguje bezproblémově. Propojení se zbytkem produktů Googlu zatím nestojí za řeč a ceny byly nepříjemně navýšeny. Na tohle jsme čekali několik let?

Jsem přesvědčený, a Google to i sám uvádí, že funkce budou ještě přibývat. Zatím však Google Drive nenabízí tak hladké propojení webu, desktopu a mobilů/tabletů, jako to umí SkyDrive nebo iCloud. A jako samotné úložiště se nemůže rovnat Dropboxu a jeho ekosystému.

Kompletní galerie Google Drive pro Windows

Google Drive v praxi Google Drive v praxi Google Drive v praxi Google Drive v praxi  Google Drive v praxiGoogle Drive v praxi Google Drive v praxi Google Drive v praxi Google Drive v praxi  Google Drive v praxiGoogle Drive v praxi Google Drive v praxi Google Drive v praxi Google Drive v praxi Google Drive v praxiGoogle Drive v praxi Google Drive v praxi Google Drive v praxi Google Drive v praxi Google Drive v praxiGoogle Drive v praxi Google Drive v praxi Google Drive v praxi Google Drive v praxi Google Drive v praxi

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Teda dva překlepy jen v perexu :)

Bohužiaľ ale Sky Drive klienta nenainštalujete na Win XP :(...

Google drive som používal asi 3 dni. V MAC OS som mal vytvorený priečinok, do ktorého som si vložil dokumenty rôzneho typu. Asi tak 1000 a cca 200 MB. Upravoval som dokumenty iba na počítači a tieto sa synchronizovali automaticky do Google drive.
A TO BOLA VEĽKÁ CHYBA!!! Nikdy sa nespoliehajte na toto nedokonalé riešenie od googlu.
- Google mi premazal asi polovicu súborov. Zrejme spôsobené premenovaním zložky na disku počas synchronizácie. Ale kto vie?
- Ďalej mi google v cieli - teda na serveri kopíruje pod seba napríklad súbor s názvom "unit1.pas". Takže na webe mam asi tak 8 rovnakych suborov pod sebou a netuším, ktorý je správny
- Počas synchronizácie aplikácia vyhodila chybu (duplicate primary key) čo je databázový problém na strane googlu. Zrejme nešťastne rozlišujú jednotlivé súbory. Chyba sa vyskytla asi 4 krát
- Občas si zmyslí, že začne synchronizovať asi 1500 súborov, aj keď zmena sa týkala asi tak 10tich - ktovie prečo?
 
Takže ďakujem za takúto službu mr. Google!!!

Google Drive je v pořádku. Nadávat můžete jen sám sobě. S pc asi vůbec neumíte, doporučuji použít videonávod z YT. 

V IT konkrétne vo vývoji sa pohybujem už roky. Chápem, že nefunkčná služba je zlá reklama. Chápem aj to, že ak niekto testuje jeden dokument, ktorý sa mu šťastne zosynchronizuje - tak môže propagovať službu ako funkčnú. Ja sa však neplánujem touto témou ďalej zaoberať do tej miery, žeby som tu prikladal screenshoty aby som dokázal moje tvrdenia iba preto, aby som Vám pane dokázal, že mám pravdu. Google drive bolo vyhodnotené odborníkmi skôr ako sklamanie, nehovoriac o tom, že je aj logické, že v úvodnej fáze synchronizačného toolsu sa môžu (a aj vyskytujú) vyskytovať chyby. 

V IT konkrétne vo vývoji sa pohybujem už roky. Chápem, že nefunkčná služba je zlá reklama. Chápem aj to, že ak niekto testuje jeden dokument, ktorý sa mu šťastne zosynchronizuje - tak môže propagovať službu ako funkčnú. Ja sa však neplánujem touto témou ďalej zaoberať do tej miery, žeby som tu prikladal screenshoty aby som dokázal moje tvrdenia iba preto, aby som Vám pane dokázal, že mám pravdu. Google drive bolo vyhodnotené odborníkmi skôr ako sklamanie, nehovoriac o tom, že je aj logické, že v úvodnej fáze synchronizačného toolsu sa môžu (a aj vyskytujú) vyskytovať chyby. 

Reklama