Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Hackeři napadli Světovou antidopingovou agenturu a zveřejnili zdravotní záznamy Kvitové a spol.

Skupina hackerů, která si říká Fancy Bear, zveřejnila zdravotní záznamy 25 sportovců z LOH v Riu. Dokumenty pocházejí z databáze Světové antidopingové agentury (WADA), ta dnes únik také sama potvrdila s podezřením, že hackerská skupina je z Ruska. Podle ní jde o odplatu za zveřejnění informací o státem podporovaném dopingu v Rusku a následné vyřazení tamních atletů z olympiády.

Zdravotní záznamy Petry Kvitové byly v uniklých materiálech také
Zdravotní záznamy Petry Kvitové byly v uniklých materiálech také (foto: FB Petra Kvitová)

Útočníci se k informacím dostali pravděpodobně pomocí phishingové stránky, kde získali uživatelské jméno a heslo pro přístup do databáze ADAMS (Anti-Doping Administration and Management System).

Skupina Fancy Bear hlásá, že chce odhalit korupci ve WADA a zneužívání tzv. terapeutických výjimek. To jsou zvláštní přípravky, které lze považovat za doping, ale agentura je na doporučení lékařů sportovců toleruje. WADA tak podle Fancy Bear poskytuje licenci na doping.

 

Začátkem týdne Fancy Bear zveřejnila údaje čtyř amerických sportovkyň. Teď přidala 25 dalších. Mezi dokumenty je i česká tenistka Petra Kvitová nebo parťačka Lucie Šafářové z deblu Bethanie Mattek-Sands. Dále unikly záznamy sester Williamsových, německého diskaře Roberta Hartinga, britských cyklistů Froomeho a Wigginse nebo hvězdné americké gymnastky Simone Biles.

Zveřejněné dokumenty:

  • USA: Simone Biles, Elena Delle Donne, Serena Williams, Venus Williams, Bethanie Mattek-Sands, Brittney Griner, John Conger, Dagmara Wozniak, Deanna Price, Kathleen Baker, Mcquin Baron, Michelle Carter, Sam Dorman, Tervel Ivaylov Dlagnev
  • Velká Británie: Bradley Wiggins, Charley Hull, Christopher Froome, Heather Fisher, Sam Townsend
  • Německo: Robert Harting, Franziska Hentke, Christina Obergföll, Christian vom Lehn, Christian Reichert
  • Dánsko: Blume Pernille
  • Rusko: Misha Aloyan
  • Polsko: Natalia Madaj
  • Rumunsko: Royana Cogianu
  • Česko: Petra Kvitová

Jak píše BBC, u žádného ze sportovců nebyla odhalena žádná nepovolená látka, jen terapeutické výjimky. U Kvitové šlo o albuterol a formoterol. Ty uvolňují dýchací cesty a užívají se k léčbě astmatu.

via BBC

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

V této souvislosti je opravdu zajímavé, že všechny špičkové tenistky jsou těžké astmatičky. :D

Však všichni vrcholoví sportovci jsou vlastně skoro na pokraji smrti. To je samá transfúze, kyslíkové stany, astma apod. Zajímavé je, že prakticky nikdo nemá nemoc, která by se léčila něčím zklidňujícím. Všichni mají nemoc, která se léčí povzbuzovákem. Ale má to dobrý konec, jakmile ukončí kariéru, nebo mají fyzické zranění, které ji ukončí za ně, všechny nemoci zmizí.

Stejně jako kortikoidy. Jako reálného astmatika mě tohle docela poctivě sere.

Já jsem těžký astmatik co s astma bojoval tréningem nikoliv prášky apod. kokotiny pokud to bylo samozřejmě možné. Dnes mám astma pod kontrolou tak že mě nesrazí na kolena ale sere mě to protože kdybych jej neměl tak to já sbírám ty zlata na olympiádě. :D :D :D
Bohužel boj s těžkým astmatem je nekonečný i když máte natrénováno. Je to hendikep na celý život a není moudré nechodit na pravidelné plicní/dechové testy a při fyzické zátěži sebou nenosit sprej. (ehm nenosím sebou sprej :D)
Taký je hrozné nepochopení společností tedy lidí co astma nikdy neměla. Pak mi takový laik řekne. "Ty chudáčku zase kuckáš?! To máš zase astmateček?! Vždyť i vrcholový sportovci na Olympiád mají astma a dávají si to!!!
Za takový keci bych střílel když to potom vidí jak ti profesionální lemry "sportovci" si napíší lehký hendikep a by mohli pobírat legálně doping.

Prečo látky Clenbuterol(zakázaný a stopka s výrobou) a jeho slabšia odnož Salbutamol(Albuterol) boli zakázané?Lebo potom ako sa tieto lieky dostali na trh sa viac ako 80% športovcov zapísaných na OH nejakým čudným zázrakom stali astmatici :))
Salba solídna "predtréningovka" ;),kondička sa zvýši,sila taktiež aj svalová hmota je chránená pred katabolizmom.

Kdysi mi kolega říkal: "Ty si myslíš, že tu Tour de France jezdí na chleba se sádlem?".

Reklama