Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Highendový 14nm Radeon s čipem Greenland má údajně 4096 stream procesorů

Závěrem týdne se nám tu sešla hotová minisérie informačních úniků týkajících se AMD. Když pomineme ty o přicházející procesorové platformě AM4, začala se konečně vyjasňovat podoba 14nm GPU Ellesmere a Baffin, nyní nově označovaných Polaris 10 a Polaris 11 (viz zdezde). A nakonec pro kompletnost padá nějaké to světlo i na třetí 14nm GPU, původně očekávané mezi „arktickými ostrovy,“ Greenland. Na internetu se totiž zřejmě objevily jeho částečné specifikace.

Průsak se (stejně jako loni u Fiji) vynořil na LinkedIn, kde je mlčenlivost společností často podlomena touhou inženýrů pochlubit se v „cévéčku“ svými pracovními úspěchy. Tentokrát se rozpovídal profil zaměstnance jménem Yu Zheng, manažera výzkumu a vývoje v AMD. V životopisu uvádí práci na „projektu Greenland“, což je údajně první a/nebo vlajková součást „grafického IP v9.0“, s „SOC“ architekturou v15 (čímž se asi míní fyzická implementace onoho IP do konkrétního čipu).

Co přesně by tato slova měla znamenat, nelze říct s úplnou jistotou, ale například tento týden uvedené Linuxové ovladače označují verzi shaderů v čipech Fiji a Polaris 11/10 jako 8.0. Pokud by ono „IP v9.0“ mělo souvislost s tímto číslem, pak by dotyčný Greenland mohl být architektonicky pokročilejší než Polaris. To by asi bylo další potvrzení stále pravděpodobněji vypadajícího scénáře, že toto GPU nebude součástí letošní první vlny 14nm čipů (Polaris 10 a 11) a přijde až jako příslušník generace Vega. Kódové označení Greenland ovšem jako Baffin a Ellesmere evidentně patří ke skupině Arctic Islands, což bylo starší interní označení. Je tedy otázka, zde mezi Polaris a Vega skutečně může být nějaký velký rozdíl, když původně zdá se byly vnímány jako jedna architektura.

 

Zmínka o GPU Greenland na LinkedIn (Zdroj: VideoCardz)
Zmínka o GPU Greenland na LinkedIn (Zdroj: VideoCardz)

 

Greenland má stejně shaderů jako Fiji

Hlavní novou informací je „šířka“ tohoto GPU. Podle profilu je Greenland nominálně stejně mocné GPU, jako Fiji: má nést 4096 stream procesorů (shaderů), což je pro potenciální výkon prakticky nejdůležitější ukazatel. To ovšem neznamená, že nebude mít vyšší výkon, ten byl totiž u Fiji limitován TDP, které by měl 14nm proces razantně snížit. GPU tak může mít vyšší takt a kromě toho může dojít na architektonická zlepšení, zvyšující „IPC“ dostupné sady shaderů (AMD nějaká taková slíbilo už pro Polaris).

Výkon by tedy měl být vyšší než u Fiji, ačkoliv rozměr čipu bude asi podstatně menší a únosnější pro výrobu na novém procesu. Bohužel nevíme, jak se případně změní počet texturovacích jednotek, zda budou CU stále obsahovat 64 shaderů a zda nebude použito více rasterizačních jednotek. Ze starších informací to nicméně vypadá, že Greenland má paměti HBM2, jejichž efektivní takt by mohl být až 2,0 GHz, což by dávalo při 4096bitové sběrnici (bude-li takto široká) propustnost 1 TB/s. Kapacita by při plánované dostupnosti 2, 4 a 8GB pamětí HBM2 mohla potom být 8–32 GB. Nicméně tyto podrobnosti zatím nejsou nijak potvrzeny – sběrnice může teoreticky být užší a takty nižší.

Vnitřnosti a chlazení Radeonu R9 Fury X (Zdroj: Hispazone)

 

Některá média již počítají s tím, že čip dříve (a zde ještě stále) nazývaný Greenland ponese v nové nomenklatuře označení Vega 10; nevím ale, zda je to již nějak doloženo. Ona dokonce existuje možnost, že Greenland byl zrušen a s chystanou rodinou Vega nesouvisí. Pokud ale zrušen nebyl, zřejmě se na trhu neobjeví letos (jen teoretická je asi možnost, že by udeřilo někdy těsně kolem Vánoc či před Silvestrem), ale bude uvedeno až v příštím roce. Roadmapa, kterou AMD ukazovalo minulý týden, naznačovala vypuštění hned zkraje roku, ale grafické provedení podobných dokumentů může mást, takže bezpečnější asi bude mluvit o prvním čtvrtletí (tedy i únor, březen), což ale asi stále ještě není zaručené.

Roadmapa grafických architektur AMD: Polaris, Vega, Navi (GDC 2016)
Roadmapa grafických architektur AMD: Polaris, Vega, Navi (GDC 2016)

Zdroj: VideoCardz

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Čiže v roku 2016 žiadny high-end na 14nm od AMD?

Myslím že s to dalo čakať, že tento rok veľké čipy na 14/16nm nebudú, či od AMD alebo nVidie. Naprieč celým spektrom od Intelu cez TSMC po GloFo/Samsung, majú všetci problém rýchlo prechádzať na jemnejšiu litografiu a na začiatkoch je veľmi malá výťažnosť, preto začínajú s malými rozmermi kde je to ešte ako tak ekonomicky výhodné. Preto pochybujem že aj nV začne vyrábať tento rok väčšie kusy ako 300mm2, bola by to extra drahá výroba skrz mizernú výťažnosť. Úspech bude ak sa dočkáme +- 500mm2 v H2/2017.

A kromě toho nejsou paměti HBM2. Budou asi až v roce 2017. Nikomu se nechce dělat highend bez nich, jen na GDDR5. A HBM1 je taky nedostatek, všechny jdou na současnou výrobu.

HBM1 jsou navic pro budouci highend nevhodne kvuli sve kapacite, asi ani AMD ani Nvidia nechtej sve budoucky high-end karty odsoudit na 4GB kapacitu

Len tie "malé čipy" uviedli už v roku 2014 (14nm Core M), respektíve 2015 u ostatných. A na druhú polovicu 2017 Intel plánuje 10nm Canonlake, Samsung bude chcieť 10nm už v Galaxy S8 a TSMC dokonca v Q1'18 7nm. Takže druhá polovica 2017 môže byť už celkom neskoro. Niečo ako teraz dvojčipová Fury, teda "ok, je to najvýkonnejšia karta, ale načo keď do roka príde rovnako výkonná s polovičnou spotrebou".

btw.: určite nieje pravidlo, že nová výroba začína malými čipmi. Teda aspoň nie preto, že by sa to nejak extra vyplatilo. Intel nimi síce začínal, ale väčšinu z nich potom predal pod cenou takže mali asi iné dôvody. Samsung zase oveľa väčšie čipy nepotrebuje, takže s ním sa to dá ťažko porovnať. A TSMC začínalo s FPGA, neviem aký veľký bol priamo kremík, ale boli v púzdre 52,5x52,5mm (Fiji má 55x55), teda určite neboli malé.

Myslím tým teda, že ide hlavne o to, či to dokážu predať, bez ohľadu na ceny. Totiž low-end je síce výrobne o niečo lacnejší, ale bude tam veľký tlak na cenu (28nm výroba je lacnejšia a ešte zďaleka nekončí). Naopak, 16nm FPGA sú síce extrémne drahé, ale viac ako rok bez akejkoľvek konkurencie (Intel začne so 14nm až koncom tohto roka) takže si ich mohli nechať adekvátne zaplatiť. Ak si aj Nvidia nájde dostatok zákazníkov napríklad v HPC (kde sú ceny a marže vyššie a hlavne "stabilnejšie") tak nevidím dôvod, prečo by si ich nemohli dovoliť už teraz. Vlastne, v minulosti už niečo podobné pár krát urobili.

V prvom rade si ale všimni že intel má pred ostatnými cca rok, rok a pol náskok vo výrobných technológiách, odhadujem že bude prvý kto začne používať EUV vo veľkom. Potom porovnávaš vlastne hrušky s jablkami, veď procesory už nie sú také náročné na die size, zvlášť ak intel necíti od konkurencie zvyšovať počet jadier na CPU a Samsung v podstate začínal LPE s prdincami okolo 100mm2 ako si vlastne písal. Čo sa týka intelu, ver tomu že on žiadny čip nepredá pod výrobnú cenu. Pamätáš aké čipy začínali vyrábať AMD a nV na 28nm a kde potom skončili ? Možno to pravidlo vždy nebolo ale v súčasnej situácií to tak jednoducho je, a minimálne do nástupu EUV aj bude. Pri neodladenom procese sú cenové rozdiely na výrobu velký/malý čip podstatne väčšie ako píšeš, ak ťa 250mm2 bude stáť povedzme 200$ pri výťažnosti 50% tak za 500mm2 zaplatíš 1000$ lebo tam bude výťažnosť iba asi 20%, zákazník platí za celý wafer bez ohľadu na výťažnosť. Pre GPU sa to už neoplatí, no možno pre niekoho s malou kvantitou hej, napríklad armáda a podobne.

Jen pro upřesnění: Intel dost dlouho prodával Atomy hluboko pod výrobní cenou a je těžké říci, zda už s tím přestal.
Ty miliardy dolarů ztráty v tomto segmentu označoval tuším jako (něco ve smyslu) investice do získání podílu na ultramobilním trhu.

Jenže takový Skylake má "pouhých" 330mm2, a to je v tom procesoru spousta plochy věnována relativně nenáročné cache paměti. Takže on ten náskok zase reálně tak velký není, co se týká samotného praktického využití technologie.

To ale asi hovoríš o 10 jadrovom E-čku za baťovských 999$, mohol si uviesť zdroj. Pri mainstreame zaberá večinu plochy GPU.
http://www.anandtech.com/show/9505/skylake-cpu-package-analysis

Cache v těch 14nm procesorech právěže zas tak moc místa nezabírá, určitě ně tolik, co kdysi, kdy byly v každém CPU hned jasně vidět ty velké obdélníky. Na Skylake když se člověk koukne, tak řekně, "kam se poděly ty cache?".

http://www.cnews.cz/galerie/pictures/novinky/2015/08srpen/idf-2015:-arch...

Penryn:

http://download.intel.com/pressroom/kits/45nm/45nm_die_dualcore.jpg

Teraz keď sa tak pozerám na ten die shot a vieme rozmery čipu 9,05 x 13,52mm, povedal som si že to skúsim spočítať cez skYcár.
Takže 4 jadrá s cache zaberajú len cca 50mm2 , SA má 21mm2, bočné M+I/O má 7mm2 a GPU do 45mm2. Spolu mi to vychádza 123mm2 + ten prázdny kúsok na rohu 2,3mm2 čo robí 125,3mm2 oproti 122,4mm2 čiže odchýlku merania mám +2,4%.
No a pointa merania je že 8 jadrový CPU by sa zmestil do 160mm2 a to ak rátame dvojnásobok aj na SA a M+I/O keďže E-čka majú 4 kanálový radič RAM a ďalšie podobné vylepšenia. V tých tvojich 330mm2 by sa zmestilo 16 jadier skylake.
Počítané z tohoto > http://www.techpowerup.com/img/15-08-18/77a.jpg
Postupoval som tak že som si obrázok zväčšil na 128% aby my vychádzalo že 100px je cca 1mm, potom bolo počítanie s výsečou "Vybrať" už jednoduché a rýchle keďže dole ukazuje rozmery výseku v px.

Reklama
Reklama