Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Hlučným boxom AMD odzvonieva. Nový stock chladič je podstatne tichší

Je všeobecne známe, že malé chladiče dodávané spolu s procesorom nie sú ktovie ako účinné a konštruované k nejakému ďalšiemu ladeniu pretaktovaním. S uponáhľaným ventilátorom zvládnu odviesť zhruba také množstvo tepla, čo procesor vyžiari na defaulte.

Zatiaľ čo u boxových chladičov Intelu môžeme i pri maximálnych otáčkach polemizovať o pomerne tichom chode (pri 2500 ot./min na 92mm rotore štuple do uší nepotrebujete), to, čo vyludzuje AMD pri bežne dosiahnuteľných 5000 otáčkach je riadny frekvenčne nepríjemný hukot.


Akustické porovnanie starého a nového boxu AMD

Nový chladič má väčší, 9centimetrový ventilátor a výrazne narástla i plocha jeho rebrovania. Snáď nie v dôsledku prekvapivej energetickej náročnosti očakávaného Zenu, ale konečne kvôli tomu, aby ani používatelia, čo nemajú v úmysle taktovať, neboli nútení kupovať nereferenčné chladiče tretích strán. Prvým procesorom, s ktorým sa bude Wraith, ako ho AMD pomenovalo, dodávať, je FX-6330. 

Špecifikované TDP je 125 W. Čínskym kolegom na webe PCPOP sa už chladič do rúk dostal a v testoch ani po pretaktovaní Vishery na 4,2 GHz (voltáž zdroj neuvádza) otáčky pri teplotách do 70 °C nepresiahli rýchlosť 2300 ot./min. Tie budú svojou hlučnosťou už zrejme celkom znesiteľné.

Chladič AMD Wraith
Chladič AMD Wraith. Z boku má i efektne podsvietené logo (Zdroj fotky: Legitreviews)

Zdroje: Overclock3D, PCPOP

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

Intel by mohl na chladičích taky zapracovat. Sice mé i7-6700 žere málo, ale naštvali mě, že ten box chladič už nemá ani měděný střed jak bývalo zvykem u dražších řad.

Však pri skylake procesoroch intel nedodáva žiaden chladič, aspoň ja som žiaden nedostal (6700k)

To platí jen pro modely "K", ne obecně.

Když kupujete intel CPU, je to loterie jaký chladič dostanete. Existuje hromada variant pasivu: vysoký, nízký, s hliníkovým středem, bez středu, s měděným středem, s měděným středem většího průměru, s rovnými žebry, se zahnutými žebry, .... U ventilátoru vám padne jeden ze 3 výrobců: Delta, Foxconn, Nidec, u každého je několik variant max. otáček. Delta je kvalitní, Nidec podstatně horší, foxconn něco mezi. Každopádně nemůžete všechny intel BOX hodit do jednoho pytle a říct jsou dobré/špatné, tiché/hlučné.

Když je to podle vás loterie a nemůžete ovlivnit s kterým chladičem to koupíte, musí se vycházet z toho, že dostanete ten nejhorší a tak se musí pak ty chladiče hodnotit.

Nějakou logiku to možná má, ale zkusme to aplikovat jinde a rozpadne se - co kdybychom při testování přetaktování rovnou říkali, že se může stát, že procesor nepoběží stabilně ani na základní frekvenci (koupě procesoru je vždy loterie a stát se to může) a na základě toho ho hodnotili, že nemá smysl kupovat?
Asi rozumnější je brát průměr/medián - tedy to co je opravdu pravděpodobné.
Jinak moje zkušenost s intel chladiči je taková, že v klidu jsou tiché, ale v zátěži se projeví (není to vyloženě hrozné, ale já mám rád ticho).

Ano mohu potvrdit, že boxované chladiče si Intel nechává dodávat hned od několika výrobců. Především se jedná o výrobce Sanyo, Delta, Nidec, Foxconn a Fujikura. V zásadě se krom výrobce liší i v provedení. Záleží na tom, pro jakou patici je určen, ale pokud budeme brát v potaz sockety 1156/1155/1150/1151, tak se jedná o 3 základní provedení, a to v základním hliníkovém provedení, v základním hliníkovém provedení s měděným středem a hliníkové provedení se sníženým profilem. Co se týče kvality výrobců, tak nekompromisně jsou nejlepší Delta a Foxconn. Ti mají kvalitně zpracovanou vrtulku která je vyvážená a nevibruje, co se týče hlučnosti tak jsou docela tiché. U Fujikury jsou dva modely, jeden je přeznačená Delta a druhý je vlastní model (který je o poznání horší). Model od Sanya (SanyoDenki) jsem naposledy viděl u boxů na socket 775 a 1366, taky nebyli špatné. Nejhorší je však Nidec, který má roztřepené lopatky vrtulky, navíc při nižších otáčkách cvaká. Pravdou je, že by intel také mohl trochu zapracovat a vydat třeba nějaký premiový box (s heatpipe).
Co se týče situace u AMD, tak i oni si nechávají boxy vyrábět hned u několika výrobců, zde se jedná o výrobce Delta, Nidec, AVC, Foxconn a CoolerMaster. Co se týče provedení, tak je zde modelů více, záleží na řadě. Především se jedná o hliníkový box, kde se liší model ventilátoru a typ žebrování (příčné vs vějíř) a pak model s hliníkovou základnou, hliníkovými pláty protkanými heatpipe - zde je ale také několik modelů. Jedná se ale o 70mm ventilátory, které mají až 7000 otáček, které jsou regulovány v kombinaci s PWM a termistorem (který reaguje na teplotu pasivu)
Ten nový model chladiče co AMD vydalo se liší jen většim ventilátorem (konečně) a větší pasivní částí.

A co se týče toho nového AMD boxu, tak s největší pravděpodobností se jedná o ventilátor značky Delta Electronics, přesněji o model AFB0912(DH) - DH je v závorce proto, že existuje právě několik podmodelů (VH, HH, H, L, LH a podobně) a nedokážu odhadovat, jaký to přesně je typ. Odhaduju to podle počtu a tvarování lopatek. (http://www.aliexpress.com/item/AFB0912DH-12V-2-50A-9CM-9025-4-wire-cooli...)

2,5 A? To se mi nezdá, 25W má příkon ventilátor na záchod :) Už ten 70mm u dnešních chaldičů (teda aspoň ten, co mám doma) á napsáno 0,7 A a přijde mi to jako hrozně moc, vždyť to už by docela kazilo výsledky měření spotřeby v recenzích :)

Říkám, v ruce jsem to neměl, je to jen odhad. Uvedl jsem že krom modelu se ventilátory liší i podmodelem s koncovkou na konci - HH, DH, VH a podobně. Právě kvůli podmodelu se liší i otáčkama. Ani bych se nedivil, kdyby měl 2.5 A :) i ventilátory v počítačích HP a DELL mají takovou spotřebu. Většinou to funguje tak, že ty ventilátory řídí PWM regulace, a mají navíc ještě pomocí termistoru sníženy otáčky. V praxi to je tak, že tam kde končí PWM regulace, tam jako pojistka zasáhne termistor. Jinak řečeno, ventilátor sice může mít 3000 otáček, ale při správné regulaci tak vysoko ani jít nemusí. Podle fotek se ale o zmiňovaný ventilátor opravdu jedná. Však následující recenze ukáží, jak moc jsem byl blízko pravdy :)

Ak bude ako stock chladič u FX Zen architektúry, tak to bude paráda a fandím im za to...aj keď...neviem, či ste to započuli ale ja mám pocit, že ložiská na tom ventilátore sú trošku vadné.

Bude už teď, na The Tech Reportu už měli fotku krabice s FX-8370, na které je uvedené že "with AMD Wraith Cooler".

nové BOXy vypadají slušně. S BOX chladiči AMD mám asi 10 let zkušeností, od té doby se to mírně zlepšilo, ale prostě na nejvyšší otáčky to hlučí chtě nechtě. Mírně lepší jsou nové Black Edice boxů třeba u A10-7870K, ale toto alespoň dle videa vypadá na boxovaný chladič skvěle co do hlučnosti. Držím palce :)

Reklama
Reklama