Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

HP ZR30w: Obr s 30bitovými barvami a 2560 × 1600 px

Aktualizováno: Když se na trhu objevil monitor HP LP3065w, působil trochu jako zjevení. 30" kolos s IPS panelem za cenu kolem 30 000 Kč byl jako z říše snů. Nyní se na něj pokouší navázat panel HP ZR30w, jenž přidává 30bitové barvy, DisplayPort a podporu dynamického kontrastu. To vše za cenu lehce převyšující původní model.

První seznámení, parametry

Nový model 30" LCD panelu HP ZR30w postavil výrobce na dnes již osvědčené technologii H2-IPS, která oproti původní H-IPS přináší o trochu úspornější provoz a lepší propustnost světla. Pokud se podíváme na oba panely po designové stránce, tak u nového modelu najdete přepracovaný podstavec, jehož vnitřní část již není rozčleněna do tří oddílů pro odkládání drobností, změnilo se rozmístění USB portů (nyní dva vzadu a dva na levé straně, původně všechny čtyři na levé straně) a monitor dostal stříbrný vyjáproužek po svém obvodu. Lehce se změnila i podoba ovládacích tlačítek. Kromě typu panelu a s ním souvisejícími oblastmi jsou tedy změny spíše kosmetické.

Pár změn se oproti předchozí verzi odehrálo i v oblasti portů. Ze tří DVI portů zbyl jediný, zbytek byl nahrazen trochu perspektivnějším DisplayPortem. Zachovány zůstaly čtyři USB porty, změnilo se jen rozmístění. Pokud byste toužili po vybavenějším panelu (co do počtu vstupů), můžete se poohlédnout po Dellu 3008WFP, který nabízí D-Sub, DVI, HDMI, komponentní, kompozitní a S-Video vstup.

   

Na příslušenství se tentokrát příliš nešetřilo a k monitoru dostanete kompletní kabeláž včetně DisplayPort  a USB kabelu. Zklamání pak ale přineslo dodávané CD, na němž jsem očekával alespoň barevný profil. Chyba. Najdete na něm pouze manuál v několika jazycích. Pokud byste zatoužili po reproduktorech, můžete si je dokoupit a osadit do zadního držáku.


V porovnání tentokrát najdete 30" NEC MultiSync 3090WQXi, který nejen svojí cenou míří do profesionální sféry. Jako jediný 30" monitor totiž nabízí OSD menu s propracovaným nastavením a RGBCMY barevným prostorem. Ostatní 30" monitory nabízejí jen korekci jasu a v tomto případě ještě zapnutí dynamického kontrastu.


                                                   

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

V mínusech máte 2x zmíněnou cenu.

Já bych řekl, že to ani tak moc nevadí. Protože ta cena si dva mínusy zaslouží :-D

30bit a víc barvy umí i HD5870. Eizo je zmiňuje u svých monitorů co tohle umí a jsou připojené přes Display Port.

K čemu má toto konstatování přesně sloužit?

asi k tomu ze majitele HD5870 a 10 bit panelu by si labusnicky uzivali desktop windows v 10 bitu, a vsechno ostatni stejne jako majitele jineho HW v 8bitu :))

aneb mame 10bit, ale zato se nam ve hrach tajlovacky vykreslujou tak ze to vypada hnusne, kam ten svet speje?

V tomhle mě dostala Mafie II, to nebe má občas opravdu hodně odpornou posterizaci, má snad 16bit barvy bo co..

No třebas k tomu, že nepotřebuju FireGL za opravdu hodně vysokou částku, abych mohl využít vyšší barevnou hloubku? Kdybych jako amatér chtěl deep colors, tak si koupim jen obyčejnej R5870 (nebo vyšší) a nějakej solidní monitor co to umí. A nebudu muset platit až tak moc..

Podle mě to za zmínku stojí ne? Rozdíl mezi FireGl a R5870 je dost slušnej.

10bit umej i ty levne profi karty, ne jen ty drahe :)

navic ma 10bit tak male uplatneni ze jedine kde to bezny uzivatel vyuzije je vpodstate jen desktop Windows :)

jednim slovem zklamani

Souhlas, za tu cenu je to nějak hodně málo..

10bit IPS panel a také interní zpracování (ve 30bit hloubce) přeci umí starý známý DELL 3008WFP. Nebo ne?

uz nejaku tu dobu mam na stole presne tento panel, no som z neho viac nez sklamany. po par dnoch sa zacali prejavovat jeho skutocne "prednosti", a to vo forme neprijemneho preblikavania a zvlastnych blikajucich ciar viditelnych pri tmavsom obsahu. podla reakcii na nete je ludi s podobnymi problemami omnoho viacej. tak si spravte zaver o kvalite tohoto produktu. nuz aj ked kvalita zobrazenia je podla mna uplne postacujuca, ale reklamovat 13Kg opachu je uz trochu pruser...

Než jsem si koupil Dell 3008WPF, tak jsem měl tři dny HP LP3065w. Naštěstí z eshopu a s možností jej do 14 dní vrátit. To byl strašný monitor, měl jakési "moaré", byl nesmírně nepříjemný na oči, barvy vůbec neodpovídaly S-IPS panelu, nulové nastavení.

S Dell 3008WPF naprostá spokojenost i po 2 letech - kromě výborných barev a displeje bez "moaré" má navíc HW scaler, kompletní OSD nastavení a obrovskou sadu vstupů.

Tak to já se LP3065 zastanu. Nedávno jsem ho tu projel sondou, můžu případně nahodit výsledky. Až na špatnou černou (nevím, jestli je Dell 3008WFP v tomto lepší, je to myslím taky S-IPS) a absenci OSD (která zase zřejmě dělá panel dost rychlým a vhodným pro hráče) je už z továrny solidně nastavený (aspoň kus, který máme v testlabu) a po kalibraci takřka bezvadný (až na tu černou a tím pádem kontrast). OSD mi tedy moc nechybí, možná by se hodilo přepnutí (a skutečné ořezání) gamutu na sRGB v případě potřeby. Žádné moiré a ani jiné anomálie na něm viditelné nejsou a když potřebuji menší rozlišení, pustím tam 1:1 z grafické karty. Ten monitor neměl dlouho za cenu kolem 25k konkurenci.

Naprostý souhlas s panem Jahodou. Kromě horší černé se jedná o perfektní panel, žádné moiré nebo jiné kazy v obraze jsem za víc jak rok používání nezaznamenal. A protože občas na něm i hraji, tak absenci OSD beru jako výrazné plus.

Mirku, a porovnával jste jej s Dellem? V době, kdy jsem kupoval, to bylo 30t za 30" HP versus 50t za ten 30" Dell, a je to nejlépe investovaných 20t navíc do PC, co jsem udělal :)

A o chybějící OSD, vstupy a scaler u HP nejde (až tak). Jde o obraz.

Problém asi je v tom, že každý máme jinak citlivý zrak a vidíme trošku jinak. Mě podání HP vadilo, doslova se mi vlnil a blikal před očima, písmo nebylo dokonale zaostřené. Bylo tam takové "plavání" pixelů, shimmering. Nevadilo to pro filmy, ale písmo v programátorském editoru bylo katastrofální.

Pracoval jsem na něm 3 dny a celou dobu nadával. LP3065 měl taky mizerné podsvícení, výrazné mapy (viditelně tmavší rohy).

Tyto zkušenosti nejsou jen moje (nebyl to vadný kus monitoru), na fórech si na podobné věci stěžovalo více lidí.

Ten monitor měl sice 30", ale byl ve všem ošizen.

Zlatý Dell :)

Přeměřil jsem teď podsvícení na Mirkově LP3065 a není to až taková katastrofa. Nejhorší je levý horní roh, kde je pokles o 24 %, jinde je pokles u okrajů do 20, vpravo dole jen 14 %. To není nic výjimečného ani u podstatně menších monitorů. Dell jsem měl v ruce v jeho předchozí verzi a rozhodně to nebylo o moc lepší. Tím nechci tvrdit, že to nemůže být u verze 3008 vylepšeno, ale dost bych o tom pochyboval. Odchylka kolem 20 % je u takovýchto panelů zcela normální, výjimkou byl jen porovnávaný NEC 3090WUXi, který je ale cenově a svými možnostmi trochu někde jinde.
Co se týče vlnění a rozostření, tak jsem zkoušel i trik s editorem a nic takového jsem u tohoto panelu nepozoroval. Spíš bych se přikláněl k nějaké vadě kusu nebo menší série, ale rozhodně bych neodsuzoval monitor jako celek na základě několika negativních ohlasů. Osobně si myslím, že je vzhledem k ceně LP3065 lepší volbou než ZR30w, případně bych se přikláněl k příplatku za Dell 3008WFP.

Díky Radkově pravidelné práci jsem viděl všechny jím recenzované třicítky, kromě LP3065 jsem déle používal ještě Samsung XL30. Netvrdím, že ten Dell není lepší, ale prezentovat LP3065 (ještě asi na základě dost možná vadného kusu) jako málem nepoužitelný monitor, to jsem prostě musel vyvrátit ;-).
Ještě k těm barvám LP3065:

Před kalibrací -

Po kalibraci -

Kus reportu i s černou -

Bavíme se oba dva o něčem úplně jiném. Já se bavím o shimmeringu, jakémsi perleťovém efektu, nebo snad moaré, nevím jak to nazvat, který je na tom monitoru vidět. Možná to vyžaduje citlivost oka na určitou frekvenci podsvětlovacích trubic nebo na jisté barevné spektrum, které já mám a vy ne, ale nejsem v tom určitě sám, kdo ten 30" HP nesnese.

A toto sonda neukáže.

Nebavíme. Jen nepozorně čteš :-). Psal jsem ještě k těm barvám (které jsi zmiňoval hned při startu o LP3065).
Jinak z toho popisu onoho záhadného jevu přestávám mít představu, o co se jedná, a skoro začínám být rád, že naše oči nic takového na monitorech nevidí (jestli myslíš v anglických článcích často zmiňovaný "dirty look", tak to by mohla být obecná vlastnost IPS, obnovovací frekvence trubic u LP3065 není podle mě tak nízká, aby někoho mohla rušit a další varianta, A-FRC, se snad u LP3065 nepoužívá).

"Dirty look" není obecná vlastnost IPS, ale onoho HP. Dell 3008 jej nemá.

Před tím 30" S-IPS HP jsem měl 24" S-PVA HP a vyhovoval. Přechod na 30" HP znamenal de-facto nemožnost práce.

Otevřel jsem si editor, velká bílá plocha, nastavil monitor tak, aby uprostřed byla bílá jak jsem ji chtěl, v rozích jsem ale viděl místo bílé šedou, a písmo v editoru se jakoby "chvělo" (to nazývám oním "moaré") a působilo rozmazaně. Červená byla přepálená (je jasné, že S-IPS má sytější barvy než předchozí S-PVA, ale zde se mi zdál výrazný nepoměr RGB složek ve prostěch "R"). Také jsou na tom HP vidět jednotlivé (sub)pixely, plocha není spojitá, ale výrazně čtverečkovaná.

Práce na tom 30" HP vyloženě unavovala.

S 30" Dellem nic takového nepozoruji, už 2 roky :)

Je ale fakt, že mám dost citlivé oči, na CRT jsem vyloženě trpěl s čímkoliv pod 120Hz.

Nechci, aby se to zvrhlo v poučování, ale:

  • nejdřív ten "dirty look" :-)
  • je jasné, že S-IPS má sytější barvy než předchozí S-PVA - to vůbec není jasné a taková věta vůbec není obecně platná: o sytosti barev bude nejvíce vypovídat asi gamut, který nemá přímou spojitost s tím, zda jde o TN, IPS, VA apod.
  • velikost pixelů bude asi stejná u LP3065 i 3008, při stejné (obecně) technologii na jednom body vidět, na druhém ne, no nevím
  • a ten nejdelší odstavec jsem si nechal nakonec: jak už tu psal i Radek, popisovaný jev v editoru bychom viděli, věřím, že to bylo kusem (a nerovnoměrnost podsvícení mohla mít za následek popisovanou více šedou barvu v rozích, odchylka od maxima ale není u LP3065, na to, o jak velký panel jde, nijak výjimečná)

Shrnuto: věřím osobnímu zklamání po zkušenosti s nějakým horším kusem LP3065 (a radosti nad tím, že s o něco dražším panelem od Dellu už to pak bylo ok), ale jelikož znám dost monitorů a déle používám už druhý LP3065, opravdu si nenechám namluvit, že by šlo o nepoužitelnou hrůzu.

"si nenechám namluvit" -- k tomu asi není co dodat, drobná zaslepenost ;) Oči člověka nejsou vždy stejně vyrobená optická sonda se stejnými parametry, každý vidíme trochu jinak. Je tedy možné, že věci, které mě na 30" HP vadí (a nejen mě) nebude třeba 90% lidí řešit.

Na fórech si na "dirty-look" či moaré u HP stěžuje dost lidí, u Dellu nikdo. To je poměrně objektivní. Závěr "já sám" nic neříká, testuje jen jedny oči.

Kdybych před tou poslední větou nedodal hned několik argumentů, tak by se citovaná věta dala možná považovat za projev zaslepenosti. Když už teda nestačil ten první odkaz na ten dirty look, tak jsem se schválně začal dívat na fóra (jak si na to u Dellu 3008 nikdo nestěžuje a u LP3065 dost lidí):

Možná je někdy lepší zůstat u argumentace já (ne)vidím, než lidi (ne)vidí.

No, jeden člověk :) Obecně je na HP 3065 desítky či stovky stížností na "dirty look" na Dell tedy jedna.

To HP je obecne trosku horsi nez Dell. Moire efekt je dan asi zpracovanim obrazu, rozhodne to nebude velikosti bodu apod. Obraz se zkratka cely trosku chveje. Nejvic je to videt na ditheringovych plochach. Souhlasim s tim ze HP 3065 ma sve mouchy (teda spis masarky), ale diky sve cene byl naprosto luksusni. Nejvetsi problem vsak jako grafik vidim v podani tmavych odstinu. Prokresleni temnych mist je na nulove urovni. Podani cervene jakbysmet. V porovnani s velmi dobrym Dell U2711 je to HP pro grafiku opravdu otresne.

slo by sem postnout nejake ty diskuze kde si lidi na HP stezuji :) rad bych si je procetl, bohuzel strycek google nachazi na spojeni LP3065 a moare jen dizkuze kde se vyskytuji posty s tvim nickem a onim stezovanim

Dell 3008WFP je podle mě kvalitou zobrazení výše než HP. Sám mám Dell 3008WFP (předtím 3007WFP), tak vím. HP jsem viděl, ale nenadchnul mě. Sice jsem je neměl vedle sebe, ale...

Ještě bych rád věděl jak to je s 10-bit panelem u Dellu 3008WFP a 30bit interním zpracování barev. Tak jak jsem vyčetl možné dohady po zahraničních diskuzích.... Dá se to nějak zjistit?

to je duvod proc bych do techto "socialnich" 24/30 palcu od HP ci Dell nikdy nesel. Bud Eizo nebo Nec, i kdyz jsem o nich jeden cas dost uvazoval ale po precteni fora na problemy nekterych typu tak sem to radeji pustil z hlavy. (FS P20-2 byl taky dobrej)

Ehm, nevim teda co je na panelu za 30k socialni. Kolik by mel stat? 100k aby nebyl socialni? Myslim ze nazor Duka je dost mimo. Nakonec z nej vyleze ze ma x let stare TNko za 40k :D a bude obhajovat jaka to tehda byla pecka. Social by si za 30k koupil ojety vuz a ne monitor.

omlouvam se muj nazor je dosti zkresleny, mozna proto ze nebudu muset do konce zivota pracovat :) ne a ted vazne 30K stoji protoze to je 30 palcu ale kdyz to hodime na velikost 24 a ty jejich sunky za 12K nebo kolik to vubec stoji to sou samy defekty nevim teda jak ted ale kdyz sem se dival na ty delly a HP tak fora byla plny ne prilis spokojenych lidi.. respektive nebudu pouzivat panel jen na filmy a hry spis na stredni grafiku z toho pro me plyne ze pokud by se jednalo o panel 24 palcu tak cca 22-26K je takova dobra hranice na nejakou tu grafiku. u 30panelu by to mohlo byt 40-50K ? ten kdo bude ale hrat hry a cumet na net tomu staci i ta prisera s mizernou elektronikou od dellu hp za 8-12 K :D (samozdrejme nemyslim Dreamcolor nebo jak se jmenuje, to je jina liga)

Přepočítávat cenu na palec uhlopříčky. No dobrý to úlet, alá "sociál". Už chápu tvoje názory. Good luck in the life boy!

to samozdrejme neprepocitavam, jen sem chtel rict ze me vyhovuji (parametry, kvalita pro me potreby) panely v rozmezi kolem 22-26K (NEC,EIZO) ktere maj konkretne 24 palcu a pokud bych to mel odhadnout tak 30 palcove panely (v nynejsi dobe) ktere budou odpovidat me predstave budou pravdepodobne spis kolem hranice 40-50K.

Me samozdrejme vubec nezajima co vyhovuje jinym lidem ale to co vyhovuje me a to je zatim v teto dobe zhruha tento roztrel cen u danych uhlopricek omezeny na urcity prodejce (vyrobce panelu) samozdrejme tohle nebude platit pokud 30 palcove panely v dane kvalite konstrukce a zobrazeni nejak plosne zlevni (treba us se to stalo s timto panelem?)

dalsi vec ze treba levnejsi varianty HP a DELL lcd s uhlopriskami 24 palcu kolem tech 12-14K jsou sice vcelku v ceskych recenzich vychvalovany jako "kdovijaka" koupe (kdyz to prezenu) ale kdyz sem si pak procital zahranicni fora tak tech problemu bylo proste moc (pro me) u nekterych kusu a riskovat to ze budu mezi temi co mit stesti na dobry kus sem byt nechtel.

a tu krasnou veticku na konci "Good luck in the life boy!" tu spis budes potrebovat ty ve svym celym zivote ;)

Reklama
Reklama