Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Hráči si oblíbili Windows 10, která na Steamu svádí boj o první místo

Hráči byli vždycky z technologického hlediska hbitější a nebáli se novinky adoptovat rychleji. Jestliže v minulosti u nich zaznamenala z pohledu tržného podílu slušný ohlas Windows 8, dnes se pro změnu podíváme na to, jak se daří Desítkám. Ty sice nepovažujeme za systém v ideálním stavu, ale hráči se od něj odradit nenechali.

 

Statistika služby Steam prozrazuje, že se již 64bitová Windows 10 vyšvihla na druhé místo za 64bitovou edici Windows 7. Tímto tempem by se mohla za jeden dva měsíce ocitnout na špici a stát se tak nejpoužívanějším operačním systémem uživatelů Steamu. Podle Valve byly podíly a změny v používanosti operačních systémů v prosinci následující:

Operační systémy na Steamu v prosinci 2015
Operační systémy na Steamu v prosinci 2015

Sedmičky ztratily necelé procento, Osmičky se ale propadaly výraznějším tempem. Je docela zajímavé, že se skoro nehnul podíl 32bitových Sedmiček, klesala především 64bitová edice. Nadvládu Windows jinak nic neohrožuje, používá je 95,39 % hráčů, na druhý OS X zbývá pouze 3,56 % a Linux živoří se 0,96% podílem.

Zdroj: Steam via Neowin

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Souhlasím, že hráči byli vždycky technologicky hbitější, ale netuším jak s technologickou hbitostí souvisí přítomnost Windows 10 na jejich strojích. Podobná čísla bych nepochybně viděl ve statistikách dejmetomu různých těch Netflixů, Deezerů a já nevím ještě jakých online "služeb" a nemyslím si, že by to bylo tím, že na "desítkách" film, hudba nebo hra hrčí rychleji, nebo barevněji než na jiných Windows (nemyslím samozřejmě Win 98 ...). Je to IMHO dáno částečně přirozeným během událostí (mame tady desítky, píše se rok 2016, tak asi nebud mít v klimpru XPčka) a částečně už lidem došla trpělivost se zhovadilou vnucovací politikou Redmondu. Technologická hbitost se podle mě projevuje tím, jakou má hráč grafiku, filmový fanda zobrazovací panel a hudební fanda hudební řetězec a ne tím jaký má operák, protože to je z tohoto hlediska IMHO úplně jedno ...

Hráči jsou trochu jiná sorta lidí, než běžný BFU. Nepřemýšlejí nad nevýhodami, ale nad výhodami. Třeba WDDM 2.0 je něco, kvůli čemu jim stojí za to přejít i bez her s DX 12. Až budou k dispozici ty, hráčů sedmičkářů začne ubývat lavinovitě.

DX 12 je výzva, to je bez debat, trošku jsem na ně zapoměl, jak se o nich skoro nemluví, ale myslím žes to napsal naprosto přesně, je to skutečně asi jedna z mála výhod, ale vyplatí se :-)

Přesně tak, WDDM 2 je asi hlavní důvod. Dokázal bych vymyslet i další důvody pro přechod na W10, proti by mohly být staré hry využívající nějaký hnusný rootkit DRM, proti kterému už se W10 naštěstí brání a nebo pokud nějaký výrobce desky měl prasáckou OC utilitu ve formě widgetu pro W7 a která pak na nových systémech nefachá.

Ja Ti nevím čoveče jestli OC je zrovna doménou hráče. Ten ví, že na hry potřebuje pořádný stroj, tak si postaví pořádný stroj už tak nějak v základu. Co získá když přetočí CPU ze 3GHz na 4.5? Ta hra pojede rychleji? Myslím že tihle na tyhle experimenty, které vzásadě nic nepřinesou kašlou. Pořádný CPU, dostatech rychlých pamětí, rychlý disk, pořádnou grafiku a šmitec. Každá hra má nějak min. nároky, ale existuje i maximum za kterým už se nic nemění si myslím.

Nechtěl jsem aby to vyznělo tak, že OC je pařanská záležitost. V dnešní době už asi tak moc není. Ale já sám mám procák přetočený a kupoval jsem kvůli tomu K řadu CPU a desku. A kdyby mi v tom měly Win10 zabránit (což se prý někomu stalo), asi bych nebyl rád - dal jsem kvůli přetaktování do HW nějaké 2000-3000 navíc.

S těmi DRM - právě některé staré hry s hnusnými ochranami na W10 už nejdou, takže to by byl spíš důvod proti nim.

A ty ochrany už nejdou nijak obejít? Za "starých časů" to byl celkem denní chleba a dělal to kdekdo :-)

Reklama