Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Hynix začne paměti HBM2 vyrábět až v Q3/Q4 2016. Pascal a Polaris jen s GDDR5?

Zatím není moc jasné, v jaké míře nasadí výrobci GPU v letošní nové generaci paměti HBM či HBM2 – zda půjde opět o jedno highendové GPU, nebo o více modelů na obou stranách barikády. Je možné, že kus trhu, který bude těmito vysokorychlostními paměťmi pokrytý, bude menší, než se čekalo. SK Hynix, jeden z původních autorů této technologie (vyvíjené ve spolupráci s AMD), totiž prozradil, že zatímco výroba HBM už běží od loňska, rychlejší verze HBM2 s vyšší kapacitou, o nichž se pro „next-gen“ grafiky uvažuje, budou asi k dispozici až na konci roku.

Jak GPU Pascal, tak Radeony s architekturou Polaris přitom mají na trh jít někdy v létě, uprostřed roku, což by znamenalo, že tyto čipy od Hynixu nebudou s to použít. SK Hynix podle informací, sdělených webu Golem.de, plánuje rozjezd masové výroby čipů HBM2 s kapacitou 4 GB až v třetím čtvrtletí a 8GB čipy začnou dokonce až v čtvrtém. První budou používat čtyři vrstvy DRAM po 8Gb, druhé osm. Do jejich uvedení budou od Hynixu dostupné asi jen stávající čtyřvrstvé „HBM1“, které mají kapacitu jen 1 GB.

GPU Fiji s HBM (Computex 2015)
GPU Fiji s HBM (Computex 2015)

 

Zdržení Radeonů s HBM2?

Zda je toto poměrně pozdější uvedení důležité, je otázka. Samsung by totiž své čipy HBM2, použitelné jako náhrada, mohl mít na trhu dříve – výrobu už oznámil, i když přesně nevíme, kdy jich bude dost pro integraci na komerčně prodávanou grafiku. Nvidia by pravděpodobně neměla problém použít jako dodavatele tuto společnost, ale vzhledem k dosavadnímu úzkému vztahu při vývoji HBM je určitá šance, že AMD bude místo toho čekat až na dostupnost pamětí od Hynixu. Existuje však asi i další možnost, že by i u této generace grafik ještě byly použité dosavadní HBM s kapacitou 1 GB a propustností 128 GB/s na jeden čip.

U Nvidie je zase asi šance na nasazení HBM2 nižší obecně, neboť si je pravděpodobně schovává jen na tzv. velký Pascal (GP100). Letos by se tak u Pascalů také nemusely objevit vůbec.

 

Tři rychlosti: 1,0, 1,6, 2,0 GHz

Podle zástupce Hynixu je v plánu vyrábět čipy s výše zmíněnými kapacitami a s propustností 256 GB/s. Bude to při zachování 1024bitové sběrnice, ovšem s efektivním taktem zvýšeným na 2,0 GHz, tedy na dvojnásobek proti první generaci HBM. Podobně jako u Samsungu se navíc počítá také s nižší kapacitou 2 GB, což by bylo realizováno dvěma vrstvami DRAM. Hynix také chystá tři různé výkonnostní třídy. Kromě nejrychlejší verze na 2,0 GHz efektivně by měla být k mání i pomalejší (a asi také úspornější) bežící na 1,6 GHz, což by dalo propustnost 204 GB/s na čip. A v nabídce mají být i čipy HBM2 s taktem 1,0 GHz, odpovídajícím HBM1, a propustností 128 GB/s. Tyto by se asi daly použít i s 28nm GPU Fiji pro zvýšení paměťové kapacity karet na 8–32 GB.

Typy HBM2 plánované Hynixem (Zdroj: Golem.de)
Typy HBM2 plánované Hynixem (Zdroj: Golem.de)

Hynix údajně v rozhovoru zmínil možnost, že by se HBM2 nemusela objevit jen na highendových GPU. Není jasné, zda tato slova musí nutně odrážet plány výrobců GPU (mohla být řeč spíše o teoretické možnosti), zástupce Hynixu ale mluvil i o čipu střední třídy. Možná je podle něj i integrace HBM2 k SoC nebo APU, pravděpodobně ale až někdy v následujících letech. O HBM(2) se uvažuje pro posílení integrované grafiky v APU Raven Ridge s architekturou Zen, ale zatím skutečně není potvrzeno, že se AMD podaří takový plán realizovat.

Zdroje: Golem.de, KitGuru

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

naštěstí Nvidia používá Samsung :D

Nastastie NVIDIA pouzije v Pascaloch GDDR5, takze nemusi cakat na HBM2 ;)

Pardon, ze vraj v juni budu prve pascal grafiky s GDDR5X:
http://videocardz.com/58462/rumor-nvidia-geforce-gtx-1080-has-gp104-and-...

Viz http://www.cnews.cz/geforce-gtx-1080-uz-v-kvetnu-bude-ale-bez-hbm2-gp104...

Ten originální zdroj je BenchLife a pokud google překydač nekecá, tak se tam píše to, že GP104 nemá HBM2, ale buď GDDR5 nebo GDDR5X. Ale podle mě to skoro určitě znamená jen GDDR5, protože tak brzo GDDR5X skoro určitě nemůže být připravená k nasazení: http://www.cnews.cz/gddr5x-uz-bezi-na-13-ghz-vyroba-zacne-v-lete-na-kart...

prosím, opravte si název v této větě:
Letos by se tak u Pacalů také nemusely objevit vůbec.

Dík za upozornění.

Reklama
Reklama