Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Intel chce prý aktualizací mikrokódu překazit taktování zamčených CPU Skylake

Koncem loňského roku (lze říct, že skoro k Vánocům) a začátkem letošního se na platformě Intel stala milá věc: výrobci základních desek přišli na to, jak umožnit přetaktování procesorů Skylake bez odemčeného násobiče. Tedy také levných dvoujader, Core i3 nebo nižších čtyřjader jako Core i5-6400. Pro řadu desek jsou již dostupné upravené BIOSy, ovšem nad touto levnou cestou k výkonu (tedy na pořizovací náklady, zvýší se vám tím ale spotřeba kvůli vypnutí úsporných funkcí) se možná stahují mraky.

Jak lze vidět v diskusích, panují mezi lidmi obavy, že Intel využije situace, kdy si chyba čipů Skylake vynutila aktualizace mikrokódu, a přibalí k ní i změny, které taktování levných CPU přes BCLK zase zatrhnou. Bohužel to vypadá, že nemusí jít jenom o spiklenecké teorie bez reálného základu. Zvěsti, že Intel připravuje nějakou formu protiútoku proti přetaktování Skylek mimo „K“ modely, nyní už publikovalo více asijských médií. Přišla z webu XFastest, ale také z tchajwanského serveru BenchLife.info, který byl doposud relativně spolehlivý. Lze se tedy obávat, že jak se říká není kouře bez ohýnku.


Desktopový Skylake (Core i5-6400) v desce Gigabyte Z170-D3H

Podle BenchLife se určité známky toho, že se Intel snaží zalátat „díru“, která přetakování umožňuje, dají vypozorovat už na aktuálně distribuované opravě mikrokódu. Ta ovšem zatím přetaktování nezamezila, podle uživatelů by nyní stále mělo fungovat. Nicméně v době, kdy se bug způsobující pády systému pod Prime95 objevil, kolovala informace o tom, že oprava proběhne ve dvou krocích. Podle BenchLife by se případná „sabotáž“ měla odehrát právě až v nějaké z dalších vln aktualizací mikrokódu. Precedent existuje, v roce 2013 takto Intel bránil podobně partyzánskému taktování Haswellů na čipsetech jiných než Z87.

Pokud se tyto zatím asi ne příliš zaručené zprávy potvrdí, bylo by přetaktování zamčených CPU znemožněno na nových deskách, které by měly patřičný mikrokód v BIOSu už z továrny a také na nových várkách CPU, které by již měly aktualizovanou verzi z výroby. Na existujících deskách s neaktualizovaným BIOSem by nicméně mělo taktování fungovat dál, a také u již existujících CPU ho Intel nemůže znemožnit. Aktualizace mikrokódu jsou totiž volatilní – do čipu se nahrávají při každém spuštění a nepřežijí v něm restart nebo vypnutí.

 

Aktuálně vycházející aktualizace mikrokódu je tedy asi rozumné kvůli stabilitě CPU nainstalovat, ovšem v následujících měsících si před flashováním nových BIOSů raději dejte pozor a počkejte si na reference. Tedy pokud vám na přece jen nestandardním taktování zamčených procesorů přes BCLK záleží; pokud netaktujete, není se přirozeně proč vzrušovat.

Sky OC: Přetaktování zamčených CPU pro LGA 1151 přes BCLK na deskách ASRock
Sky OC: Přetaktování zamčených CPU pro LGA 1151 přes BCLK na deskách ASRock

Zdroje: WCCFtech, BenchLife, XFastest

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

tak ale to se dalo odzačatku čekat,proč by teda prodavaly procaky s Kačkem o par tisic draž když jde taktovat bez ka,to bylo jen otazkou času,a jestli to nebyl reklamní tah pro koupi intelu,chvily to nechat aby to šlo taktovat a pak po lepších statistikach o prodejnosti to zas zatrhnout,po druhe už,nevadí:DDDD

V článku se mluví o taktování přes BCLK což pokud vím je základní frekvence pro všechno, a od ní se násobí. Takže BCLK se dala stabilně zvedat jen o málo (asi 3-5%), protože různé sběrnice jsou na to citlivé. Takže CPU s odemčeným násobičem je něco úplně jiného.

U Skylake na ní už ty ostatní věci nevisí a když má deska připojený extra generátor taktu, tak se podle všeho dá stabilně zvýšit docela o dost (i 50 % a víc).

Tak to sem neveděl, bylo mi divný, že by jim tak vadilo pár procent, díky.

microcode update se přeci běžně stahuje jako aktualizace Windows, což ve W10 je automatické, bez možnosti tomu zabránit ...

Tak možnost zabránit tomu je jednoduchá - zakázat službu windows update.

"We are the Borg. Lower your shields and surrender your ships. Resistance is futile" ... v tomto případě Wintel, ale i tak celý nápad drhne už při vyslovení. I když se to nemusí líbít, Microsoft si přes Windows 10 vynutí co chce, jen oni vědí, co je pro vás dobré. Takto hloupé řešení by nepoužil nikdo. Ne, Intel to omezí přes bios, tím vymaže i škůdce z minoritních systému a vnutí to jako svou opravu.

Předpokládám, že ti co dobrovolně použivají Win 10 si zde nestěžují...

ja mam win 10 pomalu odzačatku co to vyšlo a parada sice pc použivam jen na net na filmy na převod hudby na lepší format totež i s videem a sem tam si zahraju a nikdy jsem nemněl problem a ani v ničem ba naopak odezva je po čase odost lepší než u win 7 či 8,1 kde stou odezvou už nebylo neak extra stejne jako zezačatku,i když ano je pravda že vše se odvíjí co si naistaluješ a co nechaš po startu zapnute ale i tak bych win 10 hodnotil kladně,každopadně každy ma svuj nazor to nikomu neberu,to šmirovani mi vadi trochu ale to je jen o použivani ne o data a jejich obsah to by pak microsoft jednou mohl čelit velke žalobě

Já mám taky desítky od začátku a největší otrava byla s upgradem systému. Pak se využil nový product key a proběhla standardní čistá instalace na všech počítačích. A desítky šlapou naprosto v pohodě. Takže si taky nemám důvod stěžovat. A ono oblíbené odesílání informací jde jednoduše zakázat v nastavení.

Reklama
Reklama