Intel Compute Card: počítač se Skylakem ve formátu kreditní karty [CES]

4

Intel už těsně před veletrhem CES uvedl procesory Kaby Lake pro desktop (ale i další oblasti, například čtyřjádra pro notebooky). I na výstavu si ale firma nechala něco hardwarově zajímavého. Předloni přišla s „Compute Stickem“, letos má Intel Compute Card. Ta částečně pokračuje v podobném duchu, je ale už na pohled pozoruhodnější. Představuje kompletní počítač s velikostí „blízkou platební kartě“.

 

Ve skutečnosti jsou rozměry o něco větší (a hlavně tlustší) než běžná kreditka, a sice 9,5 × 5,5 × 0,5 cm. Počítač má kovové hladké pouzdro s jediným konektorem na jedné straně, a zamýšlen je pro zasouvání do slotu. Idea je taková, že různá zařízení, u nichž je požadavek na „chytré“ funkce, by měla kompatibilní slot a počítačové vnitřnosti by se do něj stylem vše v jednom zasouvaly právě v podobě Compute Card. Tento modul má uvnitř vše potřebné: procesor, RAM, úložiště a síťové/komunikační adaptéry (Wi-Fi, Bluetooth) a všechna potřebná rozhraní jsou vyvedena oním jedním konektorem.

Intel Compute Card

Obrazovku, vstupy, výstupy a napájení pak tímto rozhraním obstará zařízení, do jehož slotu se karta zasune. Mohla by to být třeba smart lednička, automobilový systém, prodejní automat, ale asi také třeba chytrá televize nebo monitor, z něhož by se zasunutím stalo all-in-one PC. Zejména u těch nešťastných chytrých televizí by asi možnost takto prodlužovat jinak často ukrutně krátkou životnost „bodla“.

Intel Compute Card (Zdroj: Legit Reviews)
Intel Compute Card (Zdroj: Legit Reviews)

Koncepce této karty je tedy nakonec docela podobná (čert ví, možná i inspirovaná) modulům EOMA68 na bázi procesorů ARM, které s podobným záměrem vyvíjejí nadšenci do otevřeného hardwaru, ale bohužel velmi pomalým tempem a s pramalým ohlasem. V jeho případě byl ovšem kvůli přetrvávající dostupnosti výrobního zařízení zvolen formát a konektor karet PCMCIA (respektive CardBus), kdežto Intel šel vlastní cestou a konektor navrhl zcela vlastní. Jedná se o proprietární rozhraní, jeho základem je ale USB 3.1 typu C „s rozšířením“. Vyvedeno ven by mělo být kromě USB také rozhraní PCI Express, HDMI a DisplayPort.

Konektor na jedné straně pouzdra sdružuje všechny vstupy a výstupy i napájení (Zdroj: Legit Reviews)
Konektor na jedné straně pouzdra sdružuje všechny vstupy a výstupy i napájení (Zdroj: Legit Reviews)

Po stránce parametrů hardwaru zatím o Compute Card mnoho nevíme. Uvnitř by měly být používány 6W dvoujádrové čipy Skylake nebo Kaby Lake řady Y (dříve zvané Core M). Mají být použité i čipy s technologiemi vPro s Active Management Technology a podobnými funkcemi. Samotná karta je logicky pasivně chlazená a neobsahuje pohyblivé části, ale počítá s tím, že teplo bude odvádět kontakt plechového pouzdra se slotem a tělesem zařízení, do něhož se karta nainstaluje. Slot samotný už může být chlazen i aktivně s průvanem. Karta by nicméně měla mít i „embedded“ režim pro zcela pasivní zařízení, nejspíš se sníženými takty a příkonem.

Aktualizace:
Toto video ukazuje jakýsi malý dok, do nějž se dá karta zasunout pro použití v roli normálního (mini)počítače. Je vidět, že je nainstalován 64bitový operační systém Windows 10, systém má 4GB paměť RAM a jako procesor Core m3-7Y30 (dvoujádrový Skylake s HT a turbo taktem až 2,60 GHz, na TDP 4,5 W).

 

Intel Compute Card by jako produkt měla přijít na trh v polovině letošního roku. Intel na využití spolupracuje s firmami jako je HP, Dell, Lenovo nebo Sharp. Údajně by se snad mohlo objevit poměrně dost aplikací, kdy bude tato karta sloužit právě pro oživení monitorů, Intel prý ze strany jejich výrobců zaznamenal slušný zájem. Poptávka po nějaké možnosti, jak do monitorů snadno doinstalovat počítačový systém se vším všudy, evidentně existuje, NEC například začal používat embedded verze Raspberry Pi.

Intel Compute Card (Zdroj: Fudzilla)
Intel Compute Card (Zdroj: Fudzilla)

 

Intel Compute Card bude asi primárně zařízení určené pro embedded trh a další podobná „korporátní“ využití. Ve spotřební elektronice bych zatím nějaké velké rozšíření tohoto konceptu nečekal. Bylo by sice hezké, kdyby se objevila notebooková šasi s tímto slotem, kde by se daly vyměnit nebo upgradovat vnitřnosti, nicméně podobné nápady (včetně EOMA68) se zatím nikdy neujaly. I v tomto případě asi nejspíš selžou na tom, že vždy bude levnější vyrábět notebooky a tablety postaru. Intel zřejmě také moduly Compute Card nebude prodávat moc levně vzhledem k zaměření produktu.

Zdroje: Intel, Legit Reviews, Fudzilla

4 KOMENTÁŘE

  1. I když to není zrovna oblast ve které bych měl přehled, tak dle mého to bude prakticky výhradně embedded. Kiosky, automobilní entertainment system, terminály, kafematy apod. Případně jako „korporátní“ řešení tenkého klienta, do škol, na úřady atd. Kde by teoreticky za tři roky vyměnili jen kartičku a jelo se dál. Ale jako výměna kartičky pro bfu silně pochybuju, vždyť před pár lety intel prohlašoval, že paticová cpu skončí a vše bude BGA připájené k mobo. Ještě nedávno se spousta embedded zařízení řešila pomocí vcelku běžného desktopu.