Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Intel: výrobci desek zrušili možnost taktovat zamčená CPU Skylake dobrovolně

Bývaly doby, kdy taktování nebylo záležitostí „prémiových“ komponent a tak trochu „pokračováním konzumu jinými prostředky“, nýbrž regulérním způsobem, jak dostat za víc užitku za méně peněz. Tento duch na přelomu letoška krátce zavanul, když výrobci desek objevili trik, jak přimět k přetaktování standardní zamčené procesory Skylake. Ovšem už po několika týdnech tuto možnost zase pohřbili. Intel nyní k věci poskytl prohlášení, kterým v podstatě přiznává, že rychlý konec taktování zamčených CPU byl v podstatě jeho dílem, i když výrobci desek na něj údajně přistoupili „dobrovolně“.

Vyjádření, které Intel poskytl, je poměrně pozoruhodné; dostal ho od něho web PC World, když požádal o potvrzení informace, že Intel zamezí či už zamezil přetáčení procesorů mimo řadu „K“ pomocí aktualizace mikrokódu. Mluvčí Intelu jím potvrdil, že znefunkčnění metody, kterou výrobci desek použili, bylo skutečně provedeno na této úrovni:

Intel pravidelně vydává aktualizace pro své procesory a tyto aktualizace pak naši partneři dobrovolně začleňují do svých BIOSů. Aktuální verze, kterou jsme partnerům poskytli, mimo jiného obsahuje kód, který odpovídá našemu stanovisku, že nedoporučujeme přetaktovávat procesory, které k tomu nebyly navrženy. Intel také nedává záruku na používání procesorů mimo jejich specifikaci.

Dalo by se samozřejmě diskutovat o tom, zda jde skutečně jen o „stanovisko“ a ne o faktický zásah do fungování výrobku, když je tvrdě vynuceno se tomuto „názoru“ přizpůsobit. Taktéž je asi rozdíl mezi tím, něco „nedoporučovat“ a znemožněním této činnosti. Intel ale každopádně obnovuje status quo z listopadu, než se možnost přetočení zamčených CPU přes BCLK objevila; nedá se tedy říct, že by uživatelům bral něco, co jim původně dal či slíbil. Ale asi se shodneme, že pokud by tu šlo čistě jen o dobro uživatele, byla by lepší možnost nechat mu svobodu rozhodnout se v této věci sám.

           IDF 2015: Architektura procesorů Skylake
Snímek čipu Skylake (IDF 2015)

Nejzajímavějším detailem je asi zmínka o tom, že podle Intelu výrobci tuto aktualizace firmwaru, jež rozbila funkce, které předtím inzerovali, ale nyní musejí zase stáhnout, do BIOSů dávají zcela dobrovolně. Je otázka, zda nejde o dobrovolné rozhodnutí ve smyslu „nemusíte vyhovět, ale přijdete o tu a tu partnerskou výhodu“.

Je pravda, že situace, kdy by se kvůli funkci non-K taktování musely zcela uříznout aktualizace BIOSu daných desek na několik let jejich životního cyklu, je dosti těžko myslitelná. Ovšem to by výrobcům asi nebránilo mít někde stranou experimentální či beta BIOSy se starým mikrokódem. Ale třeba ASRock ze svého webu hned odstranil všechny BIOSy, v nichž funkce Sky OC pro taktování zamčených CPU byla. To jde poněkud dál, než co by obnášelo svobodné rozhodnutí přijmout aktualizaci od Intelu.

Slajd Intelu k přetaktování Skylake z doby vydání těchto CPU
Slajd Intelu k přetaktování Skylake z doby vydání těchto CPU

 

Moc softwaru nad hardwarem...

Každopádně zde ale máme doklad, že Intel toto prolomení své obchodní politiky neviděl rád a že zrušení těchto funkcí ze strany výrobců desek je důsledkem jednání z jeho strany. Je to při hlubším zamyšlení docela zvláštní, že se takováto hardwarová záležitost dá „ošetřit“ softwarově. V situaci, kdy se zamčenému CPU Skylake na čipsetu Z170 zvedl takt BCLK nad nějakých 103 MHz, původně procesor nebyl stabilní. Pak výrobci desek vydali aktualizaci, a nejednou takové přetaktování stabilní být mohlo. A po další aktualizaci již zase není. Doufám aspoň, že to má i nějaké technické opodstatnění a ta nestabilita není čistě arbitrární.

Zdroj: PC World

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

"Je otázka, zda nejde o dobrovolné rozhodnutí ve smyslu „nemusíte vyhovět, ale přijdete o tu a tu partnerskou výhodu“."

Co je na tom za otázku? Myslíte si, že Intel bude koukat jak si s ním vytírají zadek? Je jasné, že pokud to chtěl zaříznout, tak nezačal postávat před "fabrikama" výrobců desek s bombónama.
Občas si tu připadám jako v mateřské školce. Vy byste strpěl, kdyby Vám někdo z Vašich odběratelů/prodejců kazil Vaši obchodní strategii a marketing?

A to píšu jako někdo, kdo čekal, že to Intel přejde protože:
1, Mohlo mu to přinést nějaké prodeje navíc (upgrady) u nadšenců taktovačů
2, Vzhledem ke způsobu a omezením to není nijak atraktivní, čili bych nečekal pokles prodeje u standardních zákazníků

Možná to zaříznul, protože se to rozjelo moc (alespoň u výrobců desek)?
Koneckonců ti nadšenci si způsob asi najdou...

EDIT:
Možná to vyznělo jako, že Intel musel vyhrožovat, ale to si nemyslím. Uvědomte si, že jde o obchodní vztah. Intelu IMHO stačilo říct, že si nepřeje, aby obcházeli jeho nastavení procesorů a pochybuji, že by výrobci desek zašli tak daleko, že by šli proti přímému vyjádření obchodního partnera - dodavatele.

Preboha, ved zda sa ze si dobre informovany, tak naozaj vidis RELEVATNY DOVOD preco by rozumna firma v pozicii intelu sa vobec zaoberala hentakym `pretaktovanim`????
Ze si par vyrobcov MB snazi urobit marketing na takejto kruto `beta` funkcii??? 8-O

-> uz samotni `pretaktovavaci` tvoria zlomok trhu
-> predaje su biedne, necudo ked realny vykon CPU posledne roky rastie zanedbatelne... takato novinka by mozno navnadila praveze ludi na nejake udgrady
-> ako pises, tento styl OC je znacne `ghetto` a ma k bezproblemovosti znacne daleko, takze poziciu ich ZDIERACSKYCH Kciek ohrozit realne nemoze...

Jednoducho intel sa sprava ako fanaticky socialny inziner (podobne ako MS) a hentakym pristupom si UPLNE ZBYTOCNE este viac kazi meno!!!!

Informovaný nejsem. Kdyby ano, asi bych to předpokládal :-)

To, že ten důvod nevidím já, přece neznamená, že neexistuje. Tyto důvody pro jsem napsal taky, ale ty důvody proti neznáme asi nikdo! Intelu určitě vyhovuje stav, kdy jsou vysoké ceny a tedy marše i za cenu malých prodejů. Kdyby ne, zlevní.

Intel se určitě nechová jako fanatik. Takové rozhodnutí sice budí obrovské emoce na HW serverech, ale jsem přesvědčen, že je to rozumný a chladný kalkul na základě předpokládaných přínosů a nákladů(ztrát). Ty ztráty nemusí být jen finanční. Třeba si tuto možnost taktování šetří až bude bojovat proti konkurenci:-) Mně přijde zajímavé, že to trvalo tak dlouho. Buď mu začalo vadit, že se jedná o masovou záležitost nebo to tak dlouho analyzoval nebo...

Úvaha: Koneckonců Intel si v současné době nemůže dovolit vydat příliš výhodný produkt, kterým by mohl ohrozit budoucí prodeje (existenci) AMD. A určitě existuje spousta dalších důvodů, proč mu vyhovuje stav na trhu takový jaký je a nechce ho měnit.

Informovany nepochybne si - v zmysle ze takyto `ghetto` OC je takmer bezcenna zalezitost a nema ziadny relevatny vyznam okrem temy na tliapanie pre par `nadsencov` a ITckarov plus nejaka lubiva nalepka na krabici MB.

Ak by na tuto zalezitost intel `hodil bobek` tak garantujem ti, ze sa nic s jeho predajmi a segmentovanim nezmeni viac ako v medziach statistickej chyby... ;o)

Nepripada ti to podurovnove, ze sa taky gigant vobec zaobera niecim takym malichernym a titernym, ako moznostou ze nejakych par jedincov si radsej ako `Kcko` kupi o 30 eur lacnejsi CPU a hentak KRIPLAVO ho vytaktuje???

Prave naopak, myslim ze intelu by to mohlo skor pomoct - pretoze par blaznov by si kupilo ich nove CPU len preto, ze si mysli jak ich `paradne` vytaktuju (a inak by ich samozrejme nekupovali.

Kdezto takto naopak intel podporuje (OPRAVNENE!!!!!!!) paranoje proti roznym aktualizaciam -> ked si vyrobci coraz viac zvykaju na neziaduce ` updaty` a samozrejme si este viac kazi beztak BLBE MENO a je za `evil company` :o(

Samozřejmě že to je záměrné znemožnění taktování..

Podle mě arbitrární je, ale Intel na výrobce asi nemusel až tak moc tlačit. Koneckonců nějaká segmentace trhu je důležitá i pro výrobce základních desek. Potřebují něčím odlišit produkty s vyšší cenou, na kterých mají lepší marže. Umělé omezení výkonu na levnějších produktech je prostě způsob jak víc vydělat, a to v mnoha oborech.

Ono je to celkem jasné - intel do svých updatů od teď bude dávat kód pro znemožnění taktování. A asi skutečně je dobrovolná věc, jestli výrobci budou tento kód začleňovat do svých BIOSů, ale potom nemůžou čekat opravy jiných chyb a to si žádný výrobce na triko nevezme.

Dobre robia, ja by som zakázal aj tie internety!

Samozřejmě, že se to Intelu nelíbilo, mně bylo hned jasné, že to nějakým způsobem zatrhne. Intel na lidi, jako na zákazníky z vysoka s*** (kašle), nemáš peníze na K procesor, tvůj problém, taktovat prostě nebudeš. Nakonec zatlačil na výrobce (to mu vždycky šlo) a ti tuto funkci samozřejmě „dobrovolně“ stáhli :-)

Reklama
Reklama