Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Intelu se v roce 2015 smrskly tržby i zisky, letos si to plánuje vynahradit

Čas nelze zastavit a tak je zde po třech měsících opět čas, kdy výrobci procesorů oznamují své čtvrtletní finanční výsledky, tentokrát za čtvrtý kvartál uplynulého roku. S těmi se nyní ovšem sveze i uzávěrka kompletního hospodaření za rok 2015, takže čísla budou poněkud důležitější než obvykle. Jako první má tradičně spočteno Intel, výsledky AMD by měly přibýt během tohoto týdne.

Po třetím čtvrtletí, kdy měl tržbu 14,5 miliardy USD, předvídal Intel v prognóze za Q4 2015 obrat okolo 14,8 miliard USD. Tento výsledek se podařilo přesně splnit, respektive mírně předehnat. Obrat firmy byl za závěrečný kvartál 14,9 miliardy USD. Firma měla hrubou marži 64,3 % a dosáhla čistý zisk 3,6 miliardy USD (74 centů na akcii). Zisk i tržby jsou zhruba stejné jako před rokem za Q4 2014, v porovnání s třetím čtvrtletím byl obrat vyšší o 3 %, ale čistý zisk o 16 % (za Q3 2015 byl 3,1 miliardy). Vyšší zisk v čtvrtém čtvrtletí je zdá se dán tím, že zdanění Intelu činilo místo 26,9 % jen 16,0 %, neboť firma uplatnila některé jednorázové úlevy a odpisy spojené s investicemi do vývoje a výzkumu.

Finanční výsledky Intelu za Q4 a celý rok 2015

Tržby Intelu byly stále nejvyšší v oblasti PC, divize Client Computing Group přinesla 8,8 miliardy USD, což bylo o 3 % více než v Q3 2015 (pozitivní je, že jde o růst, nicméně Q4 je kvůli Vánocům silné prodejní období). 4,3 miliardy USD vynesla stabilně rostoucí divize serverů (Data Center Group), což bylo proti Q3 2015 zlepšení o 4 %. Divize Internet of Things Group pak zaznamenala 625 milionů tržeb, což je zlepšení o 8 %. Z divize softwaru a služeb měl Intel 543 milionů USD (zhoršení o 2 %).

Finanční výsledky Intelu za Q4 2015, v meziročním a mezikvartálním srovnání
Finanční výsledky Intelu za Q4 2015, v meziročním a mezikvartálním srovnání

 

Prodeje PC čipů výrazně horší, ale za vyšší ceny

Pokud vás zajímá, jak se Intelu vyvíjí poměr mezi úspěšností jednotlivých tržních segmentů, tak meziročně se divizi PC hardwaru (Client Computing Group) zhoršily prodeje co do počtu kusů o celých 16 %, jenže průměrná prodejní cena zase vyskočila o 17 % vzhůru, takže celkově byl teď (v Q 2015) obrat nižší jen o 1 %. Tento pohyb nastal hlavně v tabletech, kde díky eliminaci slev a poklesu prodejů těchto zařízení došlo k propadu prodejů o 33 %, nicméně výrazně se zvedla částka za jeden prodaný čip (přesné číslo bohužel uvedeno není). V noteboocích byl pokles prodejů o 10 % při zvýšení průměrných prodejních cen o 6 %. Na desktopu se prodalo o 9 % méně kusů, ale za ceny o 9 % lepší.

Jinými slovy, Intel toho v oblasti PC prodal výrazně méně, ale vynahradil si to díky vyšším cenám za kus. Jako přilepšení pak měl prodeje v serverech, kde sice ceny klesly o 1 %, ale počty prodaných kusů o 7 % vzrostly, takže celkově tržby narostly o 5 %. Příjmy ze serverů tedy kompenzují stagnující či klesající výnosy z PC, ale rozdělení mezi nimi se mění jen pozvolna, takže Intel je na PC stále závislý.

BGA verze procesorů Skylake: Core M, řada U a řada H s externím čipsetem

 

Intel skončil hůř než v roce 2014

A teď již k výsledkům za celý rok 2015. Zde Intel růst nevykazuje, zejména kvůli špatné první polovině roku, kdy ekonomická situace a silný dolar vedly k náhlému propadu trhu s počítači. Intel za celý rok utržil 55,4 miliardy USD, což je o 1 % méně než v roce 2014 (tehdy 55,9 miliardy). Má také nižší hrubou marži (62,6 % proti 63,7 %). Čistý zisk za celý rok je nižší o 2 %: činí 11,4 miliardy USD, na jednu akcii 2,33 USD. Stále jde ale o výsledky, které se neodchýlily příliš daleko od předchozích úspěšných let, byť investoři mohou být zklamáni – někteří analytici například počítali, že tržby serverů porostou více.

Výsledky za rok 2015, srovnání s rokem 2014
Výsledky za rok 2015, srovnání s rokem 2014

 

Za letošní rok (2016) by nicméně Intel měl trend zase obrátit. Podle prognózy (která je ovšem stanovena při současném stavu vědomostí a mimořádné události ji mohou změnit) má celkový obrat za probíhající rok být proti uběhlému vyšší o „střední až vyšší jednociferná“ procenta – orientačně tedy asi o 4–9 %. Pokud bychom uvažovali stření nárůst o 6,5 %, znamenalo by to nárůst tržeb někam na 59,0 miliardy USD; při optimistických 9 % by se dokonce Intel dostal obratem přes 60 miliard. Za první kvartál (Q1 2016), který bývá nejslabší, očekává firma tržbu 14,0 miliardy USD, což by bylo dobré číslo, vyšší než v předchozích letech.

Zdroje: Intel (1, 2, 3)

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

A co je dovodom tychto optimistickych vyhliadok? Blbi uzivatelia konecne objavia `kvality` integrovanych intel GPU??? :o)))
(pretoze ostatne intel vylepsuje uz dlhe roky minimalne az zanedbatelne)

Na tom snad není co objevovat. Již dlouhodobě více jak 50% uživatelů PC jede na integrovaným řešení od Intelu, zřejmě jim to k životu stačí. Jestli jsou ti uživatelé blbí nebo ne nevím, protože generalizuje jen hlupák.

otazkou je jaci uzivatele a v jakem mnozstvi, kdys neni na vyber tak neni na vyber, ja treba provozuju v soucasnotsi 10 rendernodu, a v 6 z mich je intel s iGPU, zbyla nejnovejsi jsou postabvena na Xeonech E3-1231V3 kde iGPU neni, respektive predpokladam ze je jen neaktivni, pritom onu integrovanou grafiku vyuzivam jen na jednom z nich ktere slouzi jako server tech ostatnich a je k nemu pripojeny i starsi monitor, a vpodstate kazda renderfarma ktera pouziva desktopova CPU to maj stejne nebo dokonce tak ze tisice kusu CPU proste slouzi v zatezi kde jim je to integrovane GPU k prdu a nijak se nevyuziva

vpodstate relevantni statistiky s pocty vyuzivanych iGPU neexistuji a existovat nebudou

Teď vidím, že jsem ve svém příspěvku zapomněl napsat "Odhaduji, že...", až příliš jsem pospíchal. Jistou statistiku dělá Steam, na druhou stranu si ale nejsem úplně jist, jak detekuje duální grafiky typu igpu+dedikovaná (zvl. v noťasu), ale v tomto případě si myslím, že je to jedno - kdo to má, v běžném provozu stejně jede na igpu. V mém známém okolí nejsou jen ajťáci nebo pařmeni (ač se to zde na diskuzi nemusí zdát ;), tak opravdu tvoří menší část populace) a vím, co používají ostatní, ať už doma, nebo v práci - hlavně běžné noťase.

"protože generalizuje jen hlupák" Vzhledem k tomu, že logická indukce (jinými slovy generalizace) je jedním ze základních postupů práce ve vědě, je nutno s tímto tvrzením plně souhlasit. Protože vědci, jak je široce známo, jsou nejen hlupáci, ale také darmožrouti a pseudoelity.

Předpokládám, že víte, že logická indukce, jinými slovy generalizace, stejně jako jiné základní vědecké postupy, vyžadují určitou formu, posloupnost nebo sadu procesů, které jsou dost vzdáleny od hloupých řečí od klávesnice o blbcích.

Potrefená husa se vždycky ozve co?:D

Čím vás trefili? :D

Před 6lety nemožností jiné rozumné alternativy při koupi ntb:D Bohužel, nebo možná bohu dík, i ten 6let starý iGPU v corei5 dneska na práci a multimedia v ntb bohatě stačí.

To je uplne v poriadku `ze im to staci` -> akurat kedze im to staci tak intelicek nemoze cakat, ze budu kvoli tomu upgradovat a nebodaj si este kupovat najdrahsie CPU, aby mali co najlepsie to slavne intel GPU!!!!

Jednoducho intel trpi tou istou nenasytnostou ako MS -> nevazia si takmer monopoly `vo svojom fachu` a hladne pozeraju jak si odkusnut inde (MS - mobile OS, intel - GPU market)....
To by bolo uplne v poriadku, ak by zaroven totalne nekaslali na svoj `core biznis`!!!
(a potom sa cuduju ze ludia nechcu upgradovat)

Takhle na kvartál dopředu ty firmy mají docela dobrý odhad, znají jaké mají objednávky, skladové zásoby a tak. Skoro vždycky to vyjde, výjimkou jsou jenom situace, kdy je nějaká krize nebo něco podobného a poptávka se najednou propadne, aniž by pro to předtím byly náznaky (klienti náhle mění plány). To byla například ta první polovina roku 2015, nebo předtím rok 2012 (tuším Q2) u AMD. Za poslední čtyři roky co si pamatuju (16 kvartálů AMD + 16x Intel), tři případy. Naopak když takhle vyšší moc nezasáhla, tak je to obvykle trefa, a většinou i do středu toho odhadu nebo o něco nad něj, protože firmy rády vykazují, že předčily očekávání :)

Pokud v 3Q/2016 bude dostupný slušný ZEN může ovlivit výsledky Intelu na konci roku směrem dolů. Prodeje v 1H/2016 bych obecně očekával stagnující z důvodu vyčkávání na generaci 14(16nm) GPU.

V 3Q/2016 nebude ZEN ani náhodou. Budeme rádi, když bude běžně dostupný v roce 2017.

To je jedno. Kto caka na Zen tak nebude kupovat Intel len preto, ze Zen este nie je na trhu. Kym nebude znamy vykon Zenu, tak Intel bude stagnovat.

Většina lidí není stejná jako vy nebo já. Většina lidí, co kupují počítače, ani netuší, že počítač nějaký procesor má.

Jenže z této skupiny se značná část v poslední době obejde bez PC/NTB.

Zen je určitě až v Q4, a spíš ke konci než už v říjnu.

Asi si pomáhajú ako sa dá :D
MD obvinila populárny benchmark z neobjektívnosti, v prospech Intelu
http://www.dsl.sk/article.php?article=17929

Souvislost s článkem - 0%
Vypovídající hodnota - 0%
Vlko nikdy nedospěje - 100%

Intel nikdy AMD neobviňoval během těchto žabomyších válek?

Haters gonna hate :D

„Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá!“ ...Jan Werich

Reklama
Reklama