Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Jak odinstalovat Windows 8 Developer Preview

Vývojářskou verzi Windows 8 jste již otestovali, ale co když vám nyní na disku zbytečně překáží? Rádi byste se vrátili k předchozímu fungujícímu a stabilnímu systému? V následujícím návodu se dozvíte, jak testovací „osmičky“ odinstalovat.

Pokud jste si již s Windows 8 dostatečně vyhráli, rádi byste se jich zbavili (samozřejmě jen do doby, než přijde ostrá verze) a nejste si moc jisti, jak to provést bez trvalejších změn ve vašem systému, s největší pravděpodobností využijete aplikaci EasyBCD. Jedná se o aplikaci, která spravuje bootovací program (tzv. bootloader management tool) a může vás tak zbavit přebytečných operačních systémů v bootovací nabídce při startu počítače.

Windows 8 jste nainstalovali při zachování původního systému

Pokud jste si osmičky nainstalovali na nový diskový oddíl a při tom zachovali původní Windows 7 nebo Windows Vista, do původního stavu se vrátíte dvěma jednoduchými kroky. Nejdříve nainstalujte výše zmíněný prográmek EasyBCD, stáhnete jej např. zde (pro stažení je nutné vyplnit libovolné jméno a email v registračním formuláři). EasyBCD spusťte a v levém sloupci klikněte na tlačítko Edit Boot Menu.

V tabulce Entry byste měli najít seznam všech aktuálně nainstalovaných operačních systémů. Mezi nimi vyhledejte Windows 8 (příp. Windows Developer Preview), označte a klikněte na tlačítko Delete v pravém horním rohu. Potvrďte smazání tlačítkem Ano, uložte změny (Save Settings) a program ukončete.

S největší pravděpodobností nechcete, aby vám pozůstatky testovací verze dál zbytečně strašily na disku. Protože prosté smazání dat zde nedosáhne kýženého efektu – jednak zanecháte oddíl zaneřáděný fragmentací, jednak data systémové povahy patrně nebudete schopni vůbec vymazat – je třeba celý oddíl s Windows 8 naformátovat. Než začnete, tak se ujistěte, že kromě dat operačního systému se na disku nenachází nic, co by vám později mohlo scházet.

Klikněte na příslušný oddíl (např. v Průzkumníku) pravým tlačítkem a zvolte položku Formátovat… Systém souborů natavte na NTFS, políčko Rychlé formátování můžete nechat zaškrtnuté, příp. změňte název v poli Jmenovka svazku a formátování rozběhněte kliknutím na tlačítko Spustit.

Pokud jste využili návodu z minulého článku a nainstalovali jste si osmičky na disk virtuální, ten snadno odstraníte nalezením a smazáním zdrojového souboru (soubor s příponou vhd).

Po restartu počítače by vás již menu pro volbu systémů nemělo obtěžovat.

Instalací Windows 8 jste nahradili původní systém

Pokud jste se z nějakého důvodu rozhodli původní systém osmičkami zcela nahradit, budete muset využít instalačního média požadované starší verze. Windows Developer Preview totiž neobsahuje ani možnost upgradu (tedy z Windows 7 na Windows 8) ani možnost downgradu (tedy návrat ke starší verzi Windows).

Nabootujte systém z instalačního média (tedy DVD nebo např. i flash disku) a v rámci „nové instalace starého systému“ naformátujte oddíl, do něhož jste předtím umístili Windows 8. Pokračujte instalací starší verze Windows do příslušného oddílu.

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Vazeny autore , nejdrive opravte jak to nainstalovat, protoze jak jste si jiste vsiml, nikomu Vas navod na instalaci nefunguje :-)

Vazeny ctenari, spokojeny uzivatel svoje komentare zpravidla nezverejnune - z toho usuzuji, ze vetsine navod poslouzil dobre. Cely proces jsem zopakoval jeste jednou a v ruznych navodech jsem se pokousel zjistit, kde muze byt zakopany pes, zel nejspise se jedna o nejakou chybu HW nebo SW konfigurace, pro niz postup nefunguje.

Tak jsem asi unikát, protože podle návodu na instalaci do virtuálního oddílu jsem Windows 8 nainstaloval a zrovna píšu z nich. Řídil jsem se návodem doslova, šel jsem krok za krokem a skončilo to úspěšným spuštěním Windows 8 ;-)

Mi to spíše pomohlo k nemožnosti jít ted na windows 7, udělal jsem to podle návodu a bum, při startu mi to nabídne jen windows developery preview...

Ještě že jsem to neformátoval, ted jdu hledat jak to vrátit... Děkuju

Chcel by som sa opytat ako odinstalujem ked mam NB instalacku win 7 nemam lebo som ho mal predinstalovany a teraz mam na cecku win 8 ale mam zalohu win 7 v priecinku windows.old , bude to mozne ci viac menej som v haji ?

Určitě je potřeba pro změnu boot menu instalovat další program, když se to dá jednoduše udělat přes nástroje pro správu - konfigurace systému?

Je problém když sem prvně naformátoval disk s w8 a teď mi zůstaly jen xpecka ale 7 se nezobrazujou?

Reklama