Jak odinstalovat Windows 8 Developer Preview

0

Pokud jste si již s Windows 8 dostatečně vyhráli, rádi byste se jich zbavili (samozřejmě jen do doby, než přijde ostrá verze) a nejste si moc jisti, jak to provést bez trvalejších změn ve vašem systému, s největší pravděpodobností využijete aplikaci EasyBCD. Jedná se o aplikaci, která spravuje bootovací program (tzv. bootloader management tool) a může vás tak zbavit přebytečných operačních systémů v bootovací nabídce při startu počítače.

Windows 8 jste nainstalovali při zachování původního systému

Pokud jste si osmičky nainstalovali na nový diskový oddíl a při tom zachovali původní Windows 7 nebo Windows Vista, do původního stavu se vrátíte dvěma jednoduchými kroky. Nejdříve nainstalujte výše zmíněný prográmek EasyBCD, stáhnete jej např. zde (pro stažení je nutné vyplnit libovolné jméno a email v registračním formuláři). EasyBCD spusťte a v levém sloupci klikněte na tlačítko Edit Boot Menu.

V tabulce Entry byste měli najít seznam všech aktuálně nainstalovaných operačních systémů. Mezi nimi vyhledejte Windows 8 (příp. Windows Developer Preview), označte a klikněte na tlačítko Delete v pravém horním rohu. Potvrďte smazání tlačítkem Ano, uložte změny (Save Settings) a program ukončete.

S největší pravděpodobností nechcete, aby vám pozůstatky testovací verze dál zbytečně strašily na disku. Protože prosté smazání dat zde nedosáhne kýženého efektu – jednak zanecháte oddíl zaneřáděný fragmentací, jednak data systémové povahy patrně nebudete schopni vůbec vymazat – je třeba celý oddíl s Windows 8 naformátovat. Než začnete, tak se ujistěte, že kromě dat operačního systému se na disku nenachází nic, co by vám později mohlo scházet.

Klikněte na příslušný oddíl (např. v Průzkumníku) pravým tlačítkem a zvolte položku Formátovat… Systém souborů natavte na NTFS, políčko Rychlé formátování můžete nechat zaškrtnuté, příp. změňte název v poli Jmenovka svazku a formátování rozběhněte kliknutím na tlačítko Spustit.

Pokud jste využili návodu z minulého článku a nainstalovali jste si osmičky na disk virtuální, ten snadno odstraníte nalezením a smazáním zdrojového souboru (soubor s příponou vhd).

Po restartu počítače by vás již menu pro volbu systémů nemělo obtěžovat.

Instalací Windows 8 jste nahradili původní systém

Pokud jste se z nějakého důvodu rozhodli původní systém osmičkami zcela nahradit, budete muset využít instalačního média požadované starší verze. Windows Developer Preview totiž neobsahuje ani možnost upgradu (tedy z Windows 7 na Windows 8) ani možnost downgradu (tedy návrat ke starší verzi Windows).

Nabootujte systém z instalačního média (tedy DVD nebo např. i flash disku) a v rámci „nové instalace starého systému“ naformátujte oddíl, do něhož jste předtím umístili Windows 8. Pokračujte instalací starší verze Windows do příslušného oddílu.