Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Jak vypnout UAC ve Windows Vista?

Operační systém Windows Vista přinesl změny v zabezpečení systému a politice uživatelských oprávnění. Úkony, které potenciálně mohou ohrozit stabilní a bezproblémové fungování počítače, je nyní třeba speciálně potvrzovat ve zvláštním administrátorském režimu.

Pokud používáte standardně nainstalovaný operační systém Windows Vista, jistě jste si UAC již všimli. Kdykoli instalujete nějakou aplikaci nebo když se pokoušíte o spuštění programu s právy administrátora, ztmavne vám obrazovka a objeví se okno vyžadující potvrzení této akce. To je projev UAC.

Tato zkratka označuje technologii User Account Control (méně známé české označení je Řízení uživatelských účtů), která umožňuje, aby systém běžel v normálním uživatelském režimu a všechny činnosti, které vyžadují vyšší stupeň oprávnění, z něj bylo možné po potvrzení spustit. Ve Windows Vista (a samozřejmě i ve Windows Server 2008) tak není nutné pro administrátorské úkony přihlašovat uživatele s administrátorským oprávněním.

Při interakci UAC dojde k nahrazení standardní pracovní plochy tzv. secure desktop - zabezpečenou plochou. Ta reaguje pouze na okno umožňující potvrdit nebo zamítnout vyvolanou akci. Zbytek obrazovky je ztmavený, a přestože jsou vidět veškerá ostatní otevřená okna programů a zástupci na Ploše, jsou tyto prvky neaktivní.

Jak vypnout UAC, když obtěžuje?

UAC je ve Windows Vista standardně aktivováno a není důvod jej vypínat. Snižuje to odolnost systému před nevhodnými zásahy a navíc v případě vypnutého UAC nebudete upozorněni na neblahé následky svých činů. Ruku na srdce, kolikrát za den se vám při běžné práci UAC hlásí? Nemyslím si, že by to bylo více než jednou denně (i to je zřejmě nadsazené číslo).

Pokud vám přesto UAC vadí a jste si jisti, že jej nechcete/nepotřebujete, tak jej prostě vypněte:

 1. Klepněte na tlačítko Start a spusťte Ovládací panely.
 2. Spusťte Ovládací panel Uživatelské účty.
 3. Klepněte na odkaz Zapnout nebo vypnout nástroj Řízení uživatelských účtů.
 4. V dalším okně vypněte zatrhovátko a nové nastavení potvrďte tlačítkem OK.
 5. Systém si vyžádá restart počítače, po kterém bude UAC vypnuto.

Podobným způsobem můžete UAC opět zapnout.

Vypnutí zabezpečené plochy

Pokud vám vadí jen ztmavování obrazovky a přepínání systému do režimu zabezpečené plochy kdykoli, když přijde ke slovu UAC, pak byste mohli využít následující řešení. Ponechá Řízení uživatelských účtů zapnuto, ale přitom vypne přepínání do režimu zabezpečené plochy.

 1. Klepněte na tlačítko Start a do vyhledávacího políčka napište Místní zásady zabezpečení. Nalezený program spusťte.
 2. V nástroji Místní zásady zabezpečení se přepněte do položky Místní zásady|Možnosti zabezpečení. Vyhledejte a poklepejte na položku Řízení uživatelských účtů: Při zobrazení výzvy ke zvýšení oprávnění přepnout na zabezpečenou plochu.
 3. Zobrazí se okno s nastavením vlastností této položky. Volbu přepněte na Zakázat a potvrďte tlačítkem OK.

Vypnutí zabezpečené plochy ve Windows Vista Home

V případě, že používáte Windows Vista Home, použijte tento postup, při kterém budete pracovat s editorem registru:

 1. Klepněte na tlačítko Start a do vyhledávacího políčka zadejte regedit. Klepnutím spusťte nalezený program.
 2. Vyhledejte a označte větev HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System.
 3. Klepněte pravým tlačítkem do pravé plochy s hodnotami a vyberte funkci Nový|Hodnota DWORD (32bitová).
 4. Na výzvu programu zadejte název nové položky PromptOnSecureDesktop a její hodnotu 0 (nula, nikoli velké O).

Řízení uživatelských účtů ani režim zabezpečené plochy nedoporučuji méně zkušeným uživatelům vypínat. Jednak již samotná změna standardního nastavení není pro začátečníka nijak triviální, navíc tím přijde o možnost rozpoznávat, že jeho činnost už zasahuje do hloubky systému a může způsobit potenciální problémy. Jak jsem zmínil výše, tak často se s UAC nesetkáte a prevence není radno podceňovat.

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Když jsem v RSS viděl nadpis článku lekl jsem se, že to bude další z řady článků stylu UAC je o ničem, tak ho hned vypněte. Naštěstí samotný obsah mě potěšil.

UAC je podle mého dobrý mechanismus, byť ne dokonalý, ale spíše než jeho přítomnost ve Vistě bych Microsoftu vyčetl, že něco takového nebylo přítomno už ve Windows XP.

Sám jsem si na XP zvykl pracovat pod standardním uživatelským účtem, ale je faktem, že některé programy (a bohužel ne jen ty starší, což svědčí o neschopnosti, či neochotě programátorů napsat aplikaci na míru systému pro nějž je určen), prostě se standardním oprávněním nepracuje. V 95% případů ovšem takovému programu stačí přidělit oprávnění Měnit pro obsah jeho adresáře v Program Files uživatelské skupině Users.

Pro tyto změny, stejně tak jako pro instalace, jsem vždy využíval RunAs (Spustit jako), kdy stačí spustit třeba FreeCommander (nebo i CMD, pakliže chcete nastavovat oprávnění pomocí příkazového řádku) a potřebné změny provést. Někdy bylo též třeba přesunoust zástupce programů z %userprofile%\Nabídka Start do %alluserprofile%\Nabídka Start a patřičným způsobem měnit práva, protože developeři daného programu se zřejmě domnívali, že XP jsou jednouživatelský systém podobně jako W9x :(.

Možná to zní složitě, ale zvykl jsem si na tento postup práce a zmíněné změny jsem vždy, když to bylo nutné, provedl během půl minutky, takže mě to nijak neobtěžovalo a neměl jsem téměř potřebu se přihlašovat na klasický administrátorský účet.

Přesto je pro mě UAC usnadněním, protože není třeba při instalacích myslet na to, že je nutné je spouštět v kontextu jiného uživatele, stejně tak jako už spouštění Ovládacích panelů, atd. Systém si vše rozpozná a vyžádá sám a tato starost tedy naprosto odpadá. Výborná je též virtualizace filesystému, kdy systém sám přesměrovává ony všelijaké ini a xml soubory, které mnoho programů umisťuje nelogicky do Program Files, namísto do profilu uživatele.

UAC koncept je ostatně velmi podobný sudo dialogu známému např. z populárního Ubuntu Linuxu. Jediné, co bych UAC vyčetl je nemožnost nastavit např. nějaký program jako trvale povolený pro zvýšená oprávnění (mám tu např. program k TV kartě, který prostě při spuštění TV vyvolá UAC dialog), nebo neexistenci určitého limitu, kdy po potvrzení jedné akce není UAC voláno třeba po dobu následujících pěti minut, pro případ, že člověk vykonává více úprav, či nastavení. Dovedu si ovšem představit i mallware, který by zmíněného limitu využíval a tiše čekal, až uživatel něco nainstaluje a potvrdí, aby se následně mohl nainstalovat sám a bez potvrzení :/.

Velmi mě mrzí, že se o UAC šíří toliko pomluv o jeho otravnosti, protože je fakt, že se s ním člověk většinou příliš nesetká, protože normální uživatel, ba ani admin nemá potřebu pořád cosi zapisovat do Program Files, HKLM, či složky Windows. Bohužel tuto potřebu mají hlavně "pubertální křiklouni a piráti", kteří neustále někam do těchto složek kopírují cracky na pirátské hry, které instalují po desítkách a proto se s dialogem UAC setkávají na každém kroku, což se nedivím, že je poté otravuje. Ale kdo chce kam...

Přemysl "Mr.Gentleman" Vavroušek aka DJ.Snail

Já už nejsem v puberte a ani neinstaluji nic pirátského a UAC mě otravoval u jakekoliv akce treba potvrzovat ze si chci zapnout IE nebo jiny prohlizec ci potvrzovat ze chci doopravdy otevrit poznamkovy blok atd to je hnus ja osobne se vsem divim jak jsou lidi posedly zabezpecovaním PC ja osobne jsem všechny firewaly antivirove programy vyhazel jelikoz nevim k cemu mi to je akorat vim ze pc me nabehne za 41sekund a to je pro me dulezite ne cekat tri minuty nez se vsechno z autualizuje atd. bez zabezpeceni jsem uz 5 let a nejaky viry jsem chytl 2krat tak to zformatuji a jedu dal hodina instalace OS me nezabije je mi jasny ze me označíte za debila ale ja jsem takhle spokojen muj osobni nazor ze se mi nekdo naboura do PC je tak 1OO OOO ku jedne
proc by to kdo delal a ja nejsem politik ani podnikatel aby tam neco nasel muj nazor je ze si nekdo jen masti kapsu zastrasovanim potencionalni hrozby nebo vam se uz snad nekdo naboural do systemu z venku? a jestli bude chtit tak se tam stejne dostane

Dovolím si tvrdit, že to co píšete je lež. S potvrzováním spuštění Poznámkového bloku, nebo internetového prohlížeče jsem se na Vistě nikdy nesetkal (pokud tedy nemyslíte např. potvrzení při updatu Firefoxu). Zvýšená práva je potřeba jen pro zásahy do systému, tj. pro spouštění normálních aplikací (nemluvím o těch prasácky napsaných, nebo o těch, kde jsou zvýšená práva vskutku nutná) není potvrzení potřeba. Stejně tak není třeba potvrzování při mazání běžných souborů, atd. Pokud zapisujete data do systémových složek je to váš problém. Data patří do profilu uživatele jelikož to jsou uživatelská data. A při mazání souborů např. v Dokumentech po vás Vista skutečně nechce žádné UAC potvrzení, krom standardního, zda si přejete smazat soubor do koše. Na to již ale dlouhé roky funguje klávesová zkratka Shift+Del, která maže soubory bez dotazu koše...

Přemysl "Mr.Gentleman" Vavroušek aka DJ.Snail

No nemusíte být podnikatel nebo politik, aby měl někdo potřebu hrabat se ve vašem počítači. Jde např. o získání kontroly nad strojem k rozesílání spammu, o kterém ani nevíte, nebo vysílání požadavků na některý ze serverů k tomu, aby byl přetížen a spadl. To nemusíte ani pozorovat.

Kazdej kdo ma pocitac na neco jinyho nez na zapnuti internetovyho prohlizece pripadne nejaky hry se s UAC setkava relativne dost casto. Jinak neverim tomu ze by si pirati (stejne jako vetsina uzivatelu) ve vetsim instalovali piratsky software do program filesu :)

Ne? Proč?

Také nevím, proč by neměli lidé instalovat do Program Files. Ostatně většinou jsou to právě ti rádoby odborníci, kteří instalují tu tam, tu onam, vytvářejí si všelijaké jiné, jen ne systémové složky, a pak se divý, že jim to, či ono nefunguje, že tam, či onam je vir, atd. Samozřejmě je tu možnost instalovat třeba do vlastního uživatelského profilu, např. pokud nemá člověk možnost instalovat do Program Files a program nevyžaduue zápis do HKLM, ale o této možnosti většina uživatelů ani neví. Já osobně se naopak snažím instalovat do Program Files i aplikace, které se mi chtšji instalovat jinam, např. přímo na C:, atd. - případné oprávnění si nastavím a dávám přednost pořádku, nikoliv instalacím všude možně.

Přemysl "Mr.Gentleman" Vavroušek aka DJ.Snail

@Jan Polzer

Citace:
Nemyslím si, že by to bylo více než jednou denně (i to je zřejmě nadsazené číslo).

Tohle preci nemuzete myslet vazne ! Vcera jsem prvne nainstaloval Visty a koukam na to jako blazen. Kdyz chci smazat soubor, presunout, tak musim absolvovat proklikavani se timhle UAC nesmyslem. Ani vidim prinost,a le na druhe strane neumerna buzerace uzivatele. Linux jsem sice nemel cest nikdy oladat, ale pry tam take funguje neco podobneho s pravy a urcite to neni provedeno tak hroznym zpusobem. Nelze nahodou tenhle UCA povolit respektive zkazat pro nejake trivialni ukony jako treba vyse zminene mazani/presouvani souboru mimo instalacni adresare ? Krom toho je to nutne i pri spousteni aplikaci - dokonce i tech od MS. nelze s tim neco delat ?

UAC vychází z konceptu, že uživatel pracuje se svými daty. Svá data má uložena ve svém profilu a běžné programy nevyžadují pro svoji práci admin práva, neboť pracují s uživatelskými daty.

Jiná věc je ta, že některé aplikace mají neustálou potřebu zapisovat do míst, kam nemají, ale i to je částečně řešeno pomocí VirtualStore. Přesto se samozřejmě najdou aplikace, které zvýšená práva v systému potřebují - např. různé programy, které přistupují na hardware, jako jsou všelijaké "sledovače teplot", atd., případně programy, které mění nastavení registrů - různé podivné tweak aplikace, atd. Zde je nutnost zvýšených práv pochopitelná.

Jednu věc ale nepochopím. Co dělá uživatel za činnost, že přitom musí neustále kopírovat, či mazat soubory v systémových složkách. Program se snad nainstaluje a funguje. Neříkám, že občas to není potřeba - např. některé instalace překladů pro aplikaci je nutné provést nakopírováním lokalizačního souboru do adresáře aplikace, ale toto je nutné opravdu v minimu případů. Jinak opravdu nevím, proč by měl uživatel zasahovat do nainstalovaných aplikací, či systémové složky. Zde je řece jasné, že UAC se ozve, jelikož toto je potenciálně nebezpečné riziko. Systém nemůže vědět, kdo a proč tam "hrabe". Může to být stejně tak uživatel (který by se tam "hrabat" neměl), jako nějaký vir, který se snaží pozměnit exe soubory, atd. Zde je bezpečnostní prostě na místě.

Osobně mě napadá jediná činnost, kdy má běžný uživatel neustálou potřebu zapisovat a mazat cosi v program files a to je používání cracků na hry a aplikace. Ty vskutku většinou vyžadují úpravy, či nahrazení některých souborů...

Je vidět, že jste zřejmě nikdy nepracoval na Windows XP v režimu standardního uživatele, protože jinak byste věděl, že používání systému v tomto režimu bylo sice relativně snadné, ale cokoliv nastavit, či nainstalovat bylo mnohem obtížnější než na Windows Vista s UAC. Neustálé používání RunAs, spouštění souborového manažera s vyššími právy pro nastavení oprávnění jednotlivým adresářům aplikací, atd. Ale dalo se to a za onu bezpečnost mi to stálo - nevím co jsou viry, spyware, atd.

Dnes je pro mě Vista s UAC významným ulehčením, jelikož tyto starosti odpadají a občasné potvrzení něčeho na pár kliků je stále výrazně jednodušší, než zadávání hesla a manuální změny oprávnění v souborovém systému...

Přemysl "Mr.Gentleman" Vavroušek aka DJ.Snail

V XP jsem zacinal jako nezkuseny uzivatel a zprvu jsem tyhle windows profily pouzival, ale pak se mi povedlo jadna velmi neprijemna vec. Windows odmitly se spustit a ja jako absulutni zacatecnik , ktery mel vse ulozene v dokumentech jsem sel a Win reinstaloval - v tu chvili jsme presel o vsechny data. Od te doby jsem vse vsechny data ukladal zasadne ne do dokumentu - ty jsem presmerovaval pomoci programu Junction Link Magic na "bezpecne" misto, tak aby v pripade nenadale havarie Win jsem se nemusel starat o obnovovani dat a mohl jsme primo prejit k reinstalaci.

Visty jsem zkousel prvne a pouzil jsem hned stajny pristup - vse mimo dokumenty. Vy tedy rikate, ze pokud budu mit vse k dokumentech, tak na omezeni, ktera jsem popisoval nenarazim ? A jak to je u ukladani dat na nesystemovy disk, kde nemam moznost ukladat do nejakych dokumentu ? Opravdu se omlouval - nemam tu moznost to sam nyni ozkouset.
Jinak diky za podnetne info

O Data v dokumentech jste přišel z prostého důvodu, že jste při instalaci formátoval disk. To je ale hloupost, protože při nové instalaci není třeba jej instalovat (i když chápu, že jako nezkušený jste to třeba nemohl vědět). Stačilo ponechat stávající systém souborů a o data byste nepřišel. Podívejte se prosím do diskuse pod článkem Přechod z Windows Vista na Windows 7, kde vysvětluji proč není třeba disk formátovat. Článek najdete zde:

http://www.extrawindows.cz/prechod-z-windows-vista-na-windows-7

Skutečně se domnívám, že pokud budete používat systémové, k tomuto určené složky, pak na problémy narazíte jen zřídka. Netvrdím, že se s dialogy UAC nesetkáte a ani netvrdím, že je UAC dokonalé (dovedl bych si představit i lepší implementaci), ale zároveň tvrdím, že UAC je krok správným směrem, který je možná pro někoho nepříjemný, ale zároveň je to asi jediná "páka" jak donutit programátory psát aplikace tak, aby nevyžadovali plná práva nad systémem, což je přežitek z dob Windows 9x, což je zcela jiná řada systémů (přestože jméno Windows mají s novými systémy společné).

Přemysl "Mr.Gentleman" Vavroušek aka DJ.Snail

Prave u XP je to tak, ze se systemove slozky - konkretne ty dokumenty prepisu. Tohle vim na 100% - prosim nezkousejte to sakra se to nevyplaci :) Jinak se dostal domu a dival jsem se na na staveni Vist a uz tomu zacinam prichazet na kloub. Opravdu to nebude tak zle.

Nepřepíší se, pokud se použije Opravná instalace (to vím zase já :)). Pokud nová, tak je možné že dojde k přepsání, ale mám pocit, že dojde jen k duplikaci profilu a ta data by na tom disku měla být (ovšem běžně nepřístupná) a tedy by měla být možnost je obnovit, ale nechci se teď pouštět do spekulací, protože nemám možnost to teď blíže prověřovat.

Přemysl "Mr.Gentleman" Vavroušek aka DJ.Snail

LOL!Vám někdy opravná instalace DOOPRAVDY FUNGOVALA? není možná!za Dobu mého fungování v IT jsem se nesetkal s tím že by se povedlo úspěšně dokonči opravnou instalaci a zároveň potom takhle nainstalovaný systém spustit.

Mě se to povedlo už několikrát.. (16 let v IT). Dokonce jsem jednou u PC vyměnil základní desku, procesor a grafiku, pak udělal opravnou instalaci a jelo to. Pouze mě pak otravoval Microsoft a musel jsem ty WinXP znovu aktivovat. Pokud jde o ztrátu dat po přeinstalaci WinXP, může se taky stát, když neformátujete, ale jenom přeinstalujete, že se k datům nedostanete, poněvadž k nim má právo uživatel, který má GUID, které už neexistuje. Pak musíte přes admina převzít vlastnictví celýho toho adresáře a nastavit mu nějaká rozumná práva..

Pardón, místo GUID mělo být SID (Security ID, identifikační číslo uživatele, nemění se v rámci jedné instalace Windows, i když uživatele přejmenujete)

Jestli ono to nebude tím... Pokud vámi zmiňovaná "většina uživatelů" nectí pravidla systému který používají a cpou si aplikace všude možně po disku, ať se poté nepodivují nad tím, že jsou od systému "buzerováni" chybovými hláškami a vyžadováním potvrzení... :/.

Přemysl "Mr.Gentleman" Vavroušek aka DJ.Snail

To znamena, ze kdyz budu instalovat nejakou hru, tak ji musim instalovat do program files ? Do doufam ne. Mam ve zvyku programy a hry oddelovat ze dvou duvodu. Hry zabiraji misto a kdyz je mam zvlst, tak mam prehled, kolik mista zabiraji a v pripade potreby snadno zjistim kolik mista muze byt bez biolestne uvolneno. Druhy dovod je, ze hry intaluji na nesystemovy disk za ucelem zvyseni vykonu. Ptam s etedy neni nejaky zpusob, jak nastavit napr dalsi slozku jako Program files, kam by bylo mozne instalovat programy, tak aby se jejich spousteni nedostavalo do konfliktu s UAC ? Myslim, ze tohle vice nez opodstatnene.

Je fakt, že já již (právě z důvodů nenutnosti formátování disku při nové instalaci) disk na oddíly nedělím. Vyhnu se tak problémům s tím, když si na počátku rozdělení disku špatně navrhnu a pak mu na některém z oddílů bude chybět místo. Např. složku Dokumenty a pod Vistou i ostatní složky z vlastního profilu lze snadno přesměrovat do jiného umístění. Pokud budu uvažovat, že máte např. disk C a D, tak si na disku D vytvořte složku Users, v ní podsložku s názvem vašeho uživatelského profilu jaký máte v C:\Users a v ní pak stejné podsložky jako je Dokumenty, Hudba, Filmy, atd. V adresáři vašeho profilu na disku C nyní vyvoláte u kždé z přesouvaných složek kontextovou nabídku pravým tlačítkem myši, zvolíte vlastnosti a na kartě Umístění máte možnost zvolit volbu Přesunout. Nyní již jen vyberte odpovídající složku na disku D a dojde k přesunutí dané složky na disk D (možná se zobrazí dotaz zda přesunout všechna data ze zvolené složky do nové - v tom případě zvolte ano). Takto postupujte i u ostatních složek. Tím dojde k přesměrování systémových složek, takže od nynějška bude např složka na disku D, tj. např. D:\Users\Vase_jmeno\Dokumenty považována za systémovou, bez toho, aby jste vytvářel nějaké duplicity.

Ve Windows XP to jde podobně - i v nabídce složky Dokumety lze zvolit nové umístění. U XP dojde zároveň i přesunu složek Hudba, Filmy a Obrázky, které jsou zde součástí složky Dokumenty.

Pokud jde o instalaci programů, pak opravdu doporučuji instalaci do Program Files. Jde také o to, jaký systém používáte. U her je ta potíž, že často zapisují svá nastavení do adresáře své vlastní aplikace. U Windows XP je tedy třeba u složky dané aplikace změnit oprávnění a povolit možnost zápisu uživatelské skupině Users, jinak se nastavení nebudou moci uložit a hra nebude fungovat správně, pokud nebude spuštěna s Admin právy. U Windows Vista existuje řešení v podobě VirtualStore, tj. hra si bude myslet, že zapisuje do Program Files, ve skutečnosti ale systém tento zápis přesměruje do speciální složky v profilu uživatele. Přesto lze předpokládat, že některé hry budou i nadále vyžadovat potvrzení UAC :/.

Pokud jde o instalace hry na nesystémový disk, tak doporučuji zkusit např. tento postup:

Vytvořte si např. na disku D složku HRY a stejnou složku si vytvořte i ve složce Program Files na disku C. Nyní vytvořte symlink např. pomocí utility Junction od SysInternals (pracuje na příkazovém řádku, ale použít jde i jiný software) ze složky C:\Program Files\HRY\ na složku D:\HRY\. Všechny hry poté instalujte do složky C:\Program Files\HRY\ a tyto budou díky propojení instalovány na disk D:\, přičemž systém si bude samozřejmě "myslet", že vše je stále v C:\Program Files a podle toho bude se soubory i nakládat...

Upozorňuji, že nemám nyní možnost to přímo odzkoušet a jelikož hry příliš nehraji, nemám ani možnost zjistit případné reakce systému u té které hry. Přesto myslím, že jsem nastínil alespoň v hrubých rysech, jak postupovat. Pro lepší informace už doporučuji nastudovat některé články týkající se přesměrování složek, atd. v KB databázy na http://support.microsoft.com/ ;).
Přemysl "Mr.Gentleman" Vavroušek aka DJ.Snail

Opravdu vycerpavajici. Az je to k neuvereni ceho se si clovek v tech Win za 5let pouzivani nevsimne. Tohle budu bez pochyby pouzivat. Jeste jednou velky dik !

Není zač, rádo se stalo. Pokud mohu poznámku, tak mnoho lidí nadává na Windows a jejich možnosti a přitom často o 90% těch možností ani nevědí. Proto se vždy snažím "šířit osvětu", protože rozhodně neplatí tvrzení, že Windows stojí za ... a vše ostatní je dokonalé a snadné :).

Přemysl "Mr.Gentleman" Vavroušek aka DJ.Snail

Tak nyní mám už Visty na trvalo a jsem opět bezradný. Prostě potřebuju smazat nejaké soubory, které mám přímo na disku D jěště z dob před instalací Visty a ne vždy jsem úspěšný a soubory z předchozí (testovací) instalace Visty. Prolejzal jsem internet a zkoušel vše možné, ale nic nepomáha. Nastavování práv/Unlocker/všelijaké zaručené postupy přes cmd, ale výsledek žádny.

Já osobně bych problém viděl právě v právech k souborům. Vlastníkem zmíněných souborů z předchozí instalace bude totiž uživatel, který v současném systému již neexistuje, tutdíž by mělo pomoci převzít vlastnictví k uvedeným souborům a plná práva a poté by již neměl být problém je smazat. Pokud se vám nebude chtít u každé složky měnit oprávnění a vlastnictví přes kontextové menu a kartu zabezpečení (nevím jakou edici Visty máte a pokud je to stejné jako u XP, tak v Home edicích zřejmě tato možnost ani není), tak můžete použít jedcnochý postup jak si do kontextového menu přidat přímo položku pro převzetí vlastnictví. Ten postup je uveden v článku na tomto odkazu:

http://www.extrawindows.cz/promena-visty-na-windows-7

zmíněný skript pro regedit stačí zkopírovat do poznámkového bloku a uložit s příponou reg, poklepat na něj a odsouhlasit jeho přídání do registru. Poté se vám u každého souboru ukáže v kontextovém menu pravého tlačítka myši položka pro Převzetí vlastnictví. Převezměte tedy oprávnění (bude potřeba souhlas UAC) a poté by již neměl být problém soubory odstranit.

Další možností - kdyby ani to nepomohlo, je spustit systém z instalačního DVD Windows Vista, případně z jiného BootCD, jako je např. BartPE a zmíněné soubory odstranit v tomto prostředí.

Pak by zde byla ještě možnost spustit Příkazový řádek s oprávněními uživatele System, který má přístup absolutně všude, ale to je jednak nebezpečné, pokud se člověk v nějakém příkazu splete a za druhé momentálně nevím přesný postup - musel bych ho dohledat, neboť si jej v tuto chvíli nepamatuji.

Přemysl "Mr.Gentleman" Vavroušek aka DJ.Snail

Kontextove menu i BartCD jsem zkoušel. Mám Home Premium a ti vlastníci tam měnit jdou. Zkousel jsem i nejaký postup s príkazem cacls. Pokud by jste našel ten návod na smazání s oprávněním systému, tak bych to ucenil.

Pokud vám nebude vadit návod v angličtině, tak ten postup spuštění Příkazového řádku s právy systému je třeba zde:

http://verbalprocessor.com/2007/12/05/running-a-cmd-prompt-as-local-system/

Přemysl "Mr.Gentleman" Vavroušek aka DJ.Snail

Diky za odpověd. S anglictinou nemám problem. Postup jsem zkusil a D:\Windows1 hlasí přístup odepren i kdyz jsem postupoval podle toho návodu

Jo, to přesměrování složek je dobrý, taky už to nějaký čas používám. Nicméně s nepohodlností UAC jsem se setkal při správě velké počítačové sítě, kde bylo potřeba automaticky (skriptem) instalovat různé programy a UAC to prostě nepustil. A RunAs nepomůže, poněvadž když chcete oprávnění pro RunAS vytvořit do souboru, musíte to stejně pro každý PC zvlášť alespoň jednou udělat ručně. Jediné, co mi pomohlo, na Vistách vypnout UAC a používat skripty spouštěné při startu počítače.

Já osobně jsem si na UAC ve Vistách už zvykl, i když ze začátku to bylo o nervy. Nejvíc mne to štvalo z toho důvodu že to strašně zpomaluje práci při instalacích a i spouštění aplikací již nainstalovaných. Přestože spustíte instalačku jako správce dlouho trvá než se zavede setup, byť jde jen o takovou volovinu jako je třeba Firefox nebo Adobe flash player, což jsou aplikace z důvěrihodného zdroje (je trapný čekat 20vteřin na cokoliv když mam 4GB Ram). Ruku na srdce kterej uživatel by si na počítač vědomě instaloval něco co nepotřebuje či nezná? UAC by měl podle mě smysl jedině v případě kontroly procesů na pozadí a k tomu mi bohatě poslouží TEA timer z programu Spybot nebo Kerio Personal Firewall, které jsou mohem efektivnější. A nejdůležitější věc je asi ta, že bez vypnutí UAC není prakticky možné vymazat to smetí v System32, které mi zůstává po odistalaci starších ovladačů. Na co mi tam asi bude 6 stejných souborů ovladačů od Nvidia grafiky když stačí 1 jediný? Standartně mam UAC zapnutý, ale jsou případy kdy se s tím opravdu nedá pracovat!

Reklama