Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Java v prohlížečích skončí. Odchod bude ale pravděpodobně velmi vleklý

Tahle éra nejspíš nikomu chybět nebude, ale pokud jste z nějakého důvodu měli rádi Javu v internetových prohlížečích, zamáčkněte slzu. Oracle totiž oznámil, že Java ve formě zásuvného modulu pro prohlížeče končí. Reaguje tak na výrobce prohlížečů, kteří povětšinou ve svých produktech obecně ukončují podporu zásuvných modulů. Ty jsou dnes vnímány jako relikty minulosti, které vypomáhaly webu v době, kdy nebyly HTML a další technologie dostatečně rozvinuté.

 

Dnes však není problém za pomoci čistě webových technologií přehrávat video, telefonovat apod. Nastává tedy nevyhnutelná generační výměna. Java a další moduly webové prohlížeče vždycky strašily. Minimálně zajistily nezanedbatelné procento pádů prohlížečů a také se staly strašákem kvůli mnoha bezpečnostním problémům. Zvlášť na Javu dnes na webu skoro nenarazíte, jedna se o velmi specifické případy využití.

Odchod Javy nakonec ani nebude tak rychlý. Modul pro prohlížeče v JDK 9 přítomný bude, jen už nebude doporučováno, aby byl využíván. Definitivní odstranění z JDK a JRE přijde až v nadcházejících verzích Javy SE. A než se k nim dopracujeme, bude to nějaký pátek trvat. Je otázka, jestli ale nebude v 9. generaci Javy modul pro prohlížeče třeba pouze volitelný, takže by se neinstaloval automaticky do každého počítače. Uvidíme. Bude vám Java chybět?

Integraci s prohlížeči můžete již dnes vypnout, pokud zda Javu nepotřebujete
Integraci s prohlížeči můžete již dnes vypnout, pokud zda Javu nepotřebujete

Zdroj: Java Platform Group, Product Management blog

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

Java plugin nebo-li instalátor asku mi rozhodně chybět nebude.

vobec nejsom fanusik javy, ale ked skonci plugin tak ako budem spustat remote KVM na mojom HP microservery? nehovotiac o tom ze vo firme nam na nom este stale bezi zakaznicky portal :facepalm:

Taky si myslím, že ačkoliv na veřejném webu už na Java applety člověk prakticky nenarazí, někde ve firmách pro interní a B2B aplikace se to určitě ještě používá, protože se to prostě kdysi takhle napsalo a zatím to vyhovuje.

ČSOB stále požaduje Javu na ověření čipové karty pro přístup do businessbankingu.

Co to o ČSOB vypovídá...?

Mezi datovou schrákou, el.podpisem(Java) a vytištěným Potvrzením podání .....
https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_pub/dpr/nastaveni_kontrola.faces

chybět mi nebude, pokud všichni upraví své webové stránky tak, aby to Javu nevyžadovalo.

Reklama