Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Kingston SSDNow V+200: rychlý SSD za dobrou cenu

Kingston patří díky silné distribuční v ČR síti bezesporu mezi nejčastěji zvažované volby nejen při nákupu pamětí, ale i SSD. Ve své mainstreamové řadě označené jako SSDNow V+ nedávno přešel také na řadiče SandForce SF-2281 a v minirecenzi se podíváme na 120GB model série V+200.

Proč je V+200 levnější než HyperX SSD

Kalifornská společnost s rudou hlavou ve znaku sice jednoznačně ovládá trh s paměťovými moduly, ale na trhu s SSD její postavení tak výjimečné není. Oproti třeba OCZ přechází na nejnovější technologie později a nijak výrazně se nepodílí na rozvoji odvětví. Kingston ale od začátku boduje svými kity pro snadný upgrade. Za určitý příplatek můžete získat šikovný USB rámeček a především software Acronis True Image HD pro snadné klonování. Anebo ližiny jakožto redukci k osazení 2,5" SSD do 3,5" pozice.

Další předností nabídky Kingstonu je bezesporu nyní už široká škála modelových řad a kapacit. Kingston je sice  primárně kategorizuje na čtyři skupiny (pro uživatele, byznys, systémové integrátory a v poslední řadě nadšence), lepší je ale právě rozdělení do různých modelových řad:

 • SSDNow V100 – kompletně pod taktovkou Toshiby (řadič i NAND flash), 250/230 MB/s (jen 64GB verze zapisuje max. 145 MB/s), v PCMark Vantage kolem 20 000 bodů, až 6,4 W v aktivitě, 1 W v idle.
 • SSDNow V200 – oproti V100 už podporuje SATA 6 Gb/s. Sází na řadič JMicron JMF66x, 256GB model umí 300/230 MB/s, 64GB pak jen 260/100 MB/s. Kingston uvádí až 32 000 iops pro čtení 4kB bloků, u zápisu pak max. 4000 iops.
 • SSDNow V+100 – řadič Toshiba T6UG1XBG i NAND flash od stejné firmy. Základní parametry: sekv. čtení/zápis – 230/180 MB/s, příkon při aktivitě/idle – 3,5/0,05 W.
 • SSDNow V+200 – řada V+ přešla od Samsungu přes Toshibu až k SandForce SF-2281. 535/480 MB/s jsou teoretické max. hodnoty sekvenčního čtení/zápisu, konkrétně 120GB verze má zvládat až 85 000 iops u čtení 4kB bloků a 55 000 iops při zápisu dat téže velikosti. U příkonu Kingston uvádí něco kolem 0,5 W v idle a 2 W při zápisu.
 • SSDNow KC100 – podobný V+200, pro zaujetí firemních zákazníků je tu ale pětiletá záruka. U 120GB verze Kingston uvádí max. 555/510 MB/s. 
 • SSDNow S50 – dostupný pouze v 32GB variantě a míněn tedy především jako SSD pro systémy, kde by jinak sloužil pevný disk s malou kapacitou. 130/60 MB/s.
 • SSDNow S100 – malé kapacity (8 a 16 GB) této řady jsou určeny pro stavbu systémů, kde SSD slouží buď jen pro systém nebo například jako swap.
 • HyperX SSD – opět SandForce SF-2281 ale se synchronními NAND flash. Uváděné rychlosti čtení/zápisu dosahují 555/510 MB/s, či 95 000/60 000 iops u 4kB bloků (a počítáno v operacích za jednotku času).
 • HyperX 3K SSD – prakticky stejný jako HyperX SSD, ale obsahuje levnější NAND Flash navržené pro 3000 cyklů PE (program, erase). Oproti HyperX SSD navíc k dispozici i levnější 90GB kapacita.

Možná se ptáte, čím se tedy vlastně liší SSDNow V+200 od dražšího HyperX SSD. Stejné kapacity, stejný řadič, 25nm NAND flash. Rozdíl tkví přece jen v NAND flash. Zatímco u HyperX SSD je použit rychlejší synchronní design pro NAND flash a špičkové SSD Kingstonu splňuje standard ONFi 2.0, u V+200 výrobce ušetřil použitím asynchronní logiky. V praxi to znamená 50 MB/s pro kanál namísto 200 MB/s. Dalším rozdílem je 5000 cyklů PE u NAND flash modelu HyperX proti 3000 cyklům PE u V+200.

Při běžných scénářích použití byste se ani tak neměli obávat, že se dostanete k hranici životnosti buněk. Tomu koneckonců pomáhá právě i řadič SandForce s algoritmy pro kompresi dat a použitím odkazu na redundatní data. Rozdíl mezi HyperX SSD a SSDNow V+200 je stejný jako u konkurenčního OCZ (Vertex 3 vs. Agility 3) a několika dalších výrobců. Co je ale důležité, rozdíl pozná i vaše peněženka.


Příplatkový upgrade kit obsahuje USB rámeček pro 2,5" disky, rozšířující ližiny pro pozici 3,5"
a CD s Acronis True Image HD. Ta funguje i pro klonování disků jiných značek.

Základní parametry SSDNow V+200 120GB:

 • řadič Sandforce SF-2281
 • TRIM ano
 • rozhraní SATA 6 Gb/s
 • rozměry 101 × 69 × 9,3 mm
 • hmotnost 118 g

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Koukám dobře, nebo V+200 v žádném z těch grafů není? :-D

Je tak rychlej že ho ani nevidíš :D . Pardon za OT, ale nedalo mi to.

A krom toho se zdá, že trvají na přetaktovaném SSD.

a ha takze nie som jediny co ho tam nevidi, som si myslel ze to ma byt ten V+100 a je tam len preklep, ale tak ten to asi nebude...

Po refreshi stránky byste to už měli vidět v pořádku.

Víte někdo popsat jestli je ten rozdíl mezi HyperX 3K SSD – a HyperX SSD zásadní? Dá se nějak z praxe odvodit ta zkrácená životnost? Děkuji.

Podle tohoto článku na AnandTechu by to při modelu něčeho jako běžná zátěž mělo vydržet přes 100 000 dnů. Detaily přímo na tom odkazu.

Ano, ale pro 256 GB SSD s 200 GB volných buněk.

Je to natolik individualní, že takovéto zevšeobecnění tam uvedenených výpočtu asi není na místě.

Otázka je také, jak moc je to z praxe :-)

Pokud bys to přečetl, tak by jsi věděl, že je to přímo z praxe a to ještě u power-usera, který zapíše denně více než běžný uživatel.
PS: množství volného místa nehraje skoro roli. Není problém vymyslet jednoduchý algoritmus, který prohodí obsah nadužívané buňky s buňkou málo používanou(tzn ve které jsou statická data), když rozdíl dosáhne třeba 100 zápisů(tzn výsledný write amlification z tohoto pouze 1%).
Kapacita samozřejmě hraje významnější roli (životnost de facto roste/klesá lineárně s kapacitou).

1. Četl jsem to a považuji tuto urážku za zbytečnou. Jen číst je většinou málo.
Byť se jedná o čísla z praxe, ten výpočet je stále pouze teoretický a praxe může být jiná(skutečná životnost).
.
EDIT: Jak jsem koukal na začátek vlákna, tak ten odkaz je asi to o co původně tazateli šlo(pokud nechtěl srovnání). Bohužel, jak je vidět pouze příspěvek na který reaguji, tak jsem se v tom zamotal.
.
2. On počítal s volnými buňkami. Předpokládám tedy, že to
daný řadič/firmware neumí. Četl jsi to? ;-)
.
3. Každý používá počítač jinak. Těch 7GB za den je možná hodně, ale taky je to může být jedno překopírované DVD, stažený a smazaný HD film. BFU může zatěžovat disk mnohem víc než znalejší uživatel.
A proto:
"Je to natolik individuální, že takovéto zevšeobecnění tam uvedenených výpočtu asi není na místě."
.
4. Kapacita hraje stejnou roli, jako počet možných přepisů buněk. Tedy IMHO zásadní.
Zkus si přepočítat životnost na poloviční disk. V případě volných buněk bude cca 1/3? (počítal jsem to včera, znova se mi do toho nechce). V případě všech samozřejmě přesně půl.
.
5. Kolik disků má prokazatelně aplikovaný onen "jednoduchý" algoritmus? To by mě opravdu zajímalo, protože se každý výrobce chlubí akorát číslama zápisu/čtení a podle to si bude kupovat SSD jen blázen. Tuším, že Intel ano. Ostatní?

Nějak se Vám prohodily barvy u hodnocení plus mínus. :) Jinak díky za test.

"Zatímco u HyperX SSD je použit rychlejší asynchronní design pro NAND flash a špičkové SSD Kingstonu splňuje standard ONFi 2.0, u V+200 výrobce ušetřil použitím asynchronní logiky. "

kdesi bude treba zmazať "a" :)

A to mě Lukfi na tu větu upozorňoval. No, našel jsem v ní dvě jiný chyby a toho prvního „a“ navíc jsem si kvůli tomu ani nevšiml :-). Tak dík.

Jak je to s GC, má ji stejnou jako V+100, tedy použitelnou i na XP bez trimu?

Ak mozem poprosit chalanov z redakcie alebo citatelov o radu . Ako vsetci co mate SSD viete len pri beznom pouzivani SSD disku sa velmi rychlo zaplni vseliakym bordelom z bezneho pouzivania. Mam 1 tyzden nainstalovany novy W7 a moj SSD kingstone 120GB sa mi za 7 dni zaplnil z 60GB volnych na 6,8GB. Pri tom som nan neinstaloval nic ine len system a soft ktory bezne pouzivam.W7 pri spusteni  cistenia disku ho nevie vycistit.Ak mozem poprosit o radu alebo link na soft ktory by mi vedel SSD poriadne vycistit bud manualne alebo automaticky aby som nemal systemovy disk plny po tyzdnovej novej instalacii systemu.
Dakujem 

Dakujem za link, ccleaner som spustil ale ten mi uvolnil len +-3Gb.Rucne som vycistil tempy aj spustil cistenie disku windowsacke ale to mi pridalo mozno 1GB. a stale mam volne iba 9GB aktualne.Viem to este niekde manualne vycistit???Dakujem

Pomocí programu SpaceMonger si přehledně graficky zobrazíte, co vám vlastně to místo na pevném disku zabírá. Verze 1.4 je poslední bezplatnou: http://download.cnet.com/SpaceMonger/3000-2248_4-3376031.html

Dakujem, toto pomohlo
 

Reklama
Reklama