Konec zastaralých aplikací s FileHippo Update Checker

0

O aktualizace operačního systému se stará služba Windows Update. Podobně některé aplikace (např. od Googlu, Adobe, ale i dalších producentů) kontrolují buď na pozadí, nebo při svém spuštění, zda není na Internetu k dispozici jejich novější verze. Pokud tomu tak je, nabídnou její stažení. Mnoho programů ale žádný automatický aktualizační mechanismus nemá. Kromě toho, že vinou používání staré verze nebudete mít k dispozici poslední rozšíření a funkce, riskujete také potenciální ohrožení skrze bezpečnostní nedostatky, které jsou zpravidla řešeny právě distribucí aktualizacovaných verzí.

Procházet postupně weby autorů a firem, jejichž software používáte, abyste zjistili, zda máte nainstalovanou poslední verzi, je běh na dlouhou trať. Proto si dnes představíme až minimalisticky jednoduchý a přesto velmi užitečný a funkční FileHippo.com Update Checker.

Aplikace využívá jako zdroj informací o aktuálních verzích programů databázi serveru FileHippo.com, což je americká obdoba českého Stahuj.cz, Slunečnice.cz a dalších podobných webových katalogů softwaru.

Instalace

FileHippo.com Update Checker můžete stáhnout buď jako běžný instalační balíček (247 kB), nebo jako spustitelný soubor (243 kB). První varianta provede standardní instalaci, na jejímž konci najdete zástupce v nabíce Start. Ve druhém případě můžete rovnou spustit soubor UpdateChecker.exe, s nímž lze libovolně manipulovat – například jej můžete zkopírovat na flash disk, vypálit na CD, synchronizovat skrze nejrůznější služby apod.

My jsme zvolili první variantu.

Instalace probíhá za pomoci průvodce, který se vás v prvním kroku dotáže, v jakém jazyce si přejete komunikovat. V nabídce je angličtina, španělština, polština a japonština. Čeština a slovenština bohužel „nečekaně“ chybí. Zvolte tedy jazyk a stiskněte OK.

Následuje dialog, který upozorňuje na vhodnost ukončení ostatních aplikací během instalace, a že je možné (nám se to ale na několika testovacích počítačích nestalo), že po dokončení bude nutný restart. Pokračujte stisknutím tlačítka Next.

Poté budete vyzváni k odsouhlasení licenčního ujednání. To neobsahuje žádné záludnosti, v kostce říká jen to, že autoři nenesou odpovědnost za případné škody. Program je povoleno volně používat a šířit, přičemž se nesmíte prohlašovat za jeho autora, zpětně ho analyzovat, dekompilovat a nesmíte odstranit toto ujednání. Pokud s podmínkami souhlasíte, potvrďte je tlačítkem I Agree. Na tomto místě je také vhodné podotknout, že aplikace neinstaluje žádné nežádoucí prvky (typicky lišty pro prohlížeče), ani neprovádí žádná nechtěná nastavení.

Zbývá nastavení parametrů instalace. Pomocí zaškrtávacích políček můžete rozhodnout, zda chcete:

  • Run at Startup – spouštět FileHippo.com Update Checker při startu Windows. To doporučujeme především uživatelům, kteří by zapomínali aktualizace pravidělně kontrolovat. V tomto případě se program spustí společně s operačním systémem a automaticky provede kontrolu aktualizací. V případě, že jsou k dispozici nové verze, vás na ně upozorní. FileHippo.com Update Checker běží po celou dobu minimalizovaný v oznamovací oblasti (tj. vedle hodin).
  • Desktop Shortcut – vytvoří zástupce na ploše.
  • Start Menu Shortcut – vytvoří zástupce v nabíce Start.

Zvolené nastavení potvrdíte tlačítkem Next.

Posledním krokem je volba složky, do níž bude aplikace nainstalována. Nemáte-li důvod ke změně, zahajte instalaci tlačítkem Install.

Poté, co instalační program zkopíruje potřebné soubory a provede patřičná nastavení, dospěje do finální fáze, kdy oznámí dokončení instalace. Průvodce ukončíte stiskem Close.

První spuštění a nastavení

Aplikace FileHippo.com Update Checker se hned po instalaci automaticky spustí a schová se do oznamovací oblasti. Po krátké kontrole programů, jež máte v počítači momentálně nainstalované, a jejich verzí, zobrazí v bublině výsledek.

Doporučujeme nejprve projít nastavení, neboť aplikace ve výchozím stavu doporučuje také instalace betaverzí. To sice není samo o sobě špatné, ale pokud používáte počítač k práci a/nebo vyžadujete stabilitu systému, doporučujeme instalovat pouze finální verze. Instalace betaverzí je naopak užitečná pro nadšence, kteří chtějí testovat připravované novinky a funkce i za cenu možných problémů.

Klepněte tedy na ikonu v oznamovací oblasti pravým tlačítkem myši, čímž vyvoláte nabídku s následujícími položkami:

  • View results – prohlížení výsledků (k tomu se ještě dostaneme),
  • Rescan for updates – spuštění skenování a vyhledávání nových verzí,
  • Customize results – zde si můžete nastavit upozornění na nové verze pro každý program zvlášť. Výchozí hodnota je Show all releases, kdy FileHippo bude upozorňovat na všechny nové verze. Volba Hide this release skryje z přehledu aktuální verzi, ale jakmile bude k dispozici další, upozorní vás na ni (užitečné například tehdy, je-li známo, že aktuální verze trpí nějakými problémy či chybou). Poslední volbou Hide all releases zcela deaktivujete upozornění na nové verze daného programu (oceníte tehdy, pokud na nové verze nemáte licenci).

  • Settings – zde nastavíte základní vlastnosti a chování aplikace FileHippo.com Update Checker. Na záložce General můžete změnit jazyk – výběr je stejný, jako při instalaci. Důležitá je záložka Results, kde je možné nastavit, zda budou výsledky zobrazeny ve výchozím či jiném prohlížeči. Právě zde také najdete předvolbu Hide beta versions, kterou zakážete zobrazování betaverzí. V sekci Custom Locations lze nastavit další cesty, jež má aplikace prohledávat (např. pokud neinstalujete do výchozích systémových složek), další záložka Connection vás bude zajímat jen tehdy, připojujete-li se k Internetu pomocí proxy serveru. V poslední kartě Advanced lze zvolit, aby se aplikace sama ukončila, pokud nenalezne žádné aktualizace, eventuálně můžete aktivovat a deaktivovat její automatické spouštění při startu Windows.

  • Zbylé tři položky kontextové nabídky slouží k přechodu na stránku www.filehippo.com, otevření okna aplikace a její ukončení.

Kontrola aktualizací

Jak si stojíte z hlediska aktuálnosti nainstalovaných programů, poznáte předběžně z bubliny, která se zobrazí krátce po dokončení skenování. K výsledkům se pak dostanete buď kliknutím pravým tlačítkem na ikonu v oznamovací oblasti a volbou View results, nebo dvojitým klepnutím na tuto ikonu.

V obou případech se ve výchozím prohlížeči (případně v jiném, pokud jste zvolili jiné nastavení) otevře webová stránka s výčtem všech nalezených programů, jež by bylo vhodné aktualizovat. Aplikace jsou zde prezentovány ikonou, názvem a číslem aktuální verze, dále je menším písmem vypsána verze, kterou máte nainstalovanou. V pravém sloupci najdete odkazy v podobě zelených šipek, skrze které můžete stáhnout poslední verzi. Nechybí ani informace o velikosti instalačního balíčku.

Aktualizace provedete stejně, jako byste proběhli instalací libovolného jiného programu ze serveru FileHippo.com – tedy po kliknutí na zelenou šipku budete přesměrování na webovou stránku, která během několika sekund nabídne stažení příslušné aplikace. To budete muset, s ohledem na nastavení zabezpečení vašeho prohlížeče, odsouhlasit. Po stažení souboru je pak instalace aktuální verze v režii příslušného průvodce instalací.

Poté, co provedete instalaci všech zastaralých programů, doporučujeme znovu provést kontrolu, kterou spustíte kliknutím pravým tlačítkem myši na ikonu v oznamovací oblasti a volbou Rescan for updates.

FileHippo.com Update Checker slibuje snadné použití a poskytuje odkazy na stažení nejnovějších verzí používaných programů. Zájemce o testování novinek potěší schopností vyhledat dostupné betaverze. Pro někoho bude výhodou fakt, že aplikaci lze používat bez nutnosti instalace. Jedinou jeho nevýhodou tak může být skutečnost, že aplikace odesílá informace o nainstalovaných programech zpět na servery FileHippo (činí tak z důvodu, aby mohla porovnat vaší verzi s poslední dostupnou), což může u některých uživatelů působit obavy o soukromí. Každopádně, chcete-li mít vždy nejnovější verze programů, tento nástroj pro vás bude skvělým pomocníkem.