Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Konsorcium World Wide Web chce definitivně skoncovat se slabými hesly

Světové konsorcium W3C oficiálně potvrdilo ustanovení pracovní skupiny, která by měla najít novou metodu pro bezpečnější a komfortnější webové přihlašování. Jako nejčastější alternativy se zmiňuje otisk prstu nebo přihlašování pomocí rozpoznání hlasu.

Před tvůrci ale stojí těžký úkol. Nová metoda přihlašování totiž musí být mnohem bezpečnější než aktuální standard počítající s uživatelským jménem a heslem a zároveň musí být jeho implementace stejně jednoduché jako současné varianty.

 

Podobné snahy však už od roku 2013 má aliance FIDO, pod kterou se sdružují celosvětové značky jako MasterCard, Qualcomm či Alibaba. Tato aliance má za poslední dva roky na svědomí API pracující napříč webovými prohlížeči a počítá se krom biometriky také se zašifrovanými USB klíči.

Toto API od aliance FIDO bude také základním kamenem pro nový přihlašovací standard konsorcia W3C, který včera oznámená pracovní skupina má za úkol vytvořit. W3C zatím však neoznámilo, kdy by se měl standard dostat do schvalovacího procesu, ostatně vše je teprve na začátku.

Konsorcium World Wide Web chce definitivně skoncovat se slabými hesly

Zdroj: Softpedia

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

Konsorcium World Wide Web chce definitivně skoncovat s poloanonymním internetem. Proč ne rovnou NFC čip do ruky jako identifikátor, aspoň do doby, než budou běžné oční skeny na větší vzdálnost ala Minority Report. Na jednu stranu má být uživatel na internetu opatrný a nedávat citlivé údaje, na druhou stranu se tlačí na to, aby se každý plebs sledoval a mocipáni měli vše pod kontrolou. Spoustě lidem je to jedno, však se taky všude přihlašují skrze identitu na FB, kde povolí aplikaci plný přístup k profilu, kterým jsou trvale přihlášení na telefonu, notebooku, tabletu, pc, ledničce, záchodě... Pak vám někdo ukradne záchod a dostane se všude.

Problém taky je, že hodně lidí se vyjadřuje k tématu, o kterém nic nevědí.

také se mi to nelíbí. Zatímco si doposud mohu bezpečnost osobních údajů zvýšit tím, že používám mnoho "falešných" účtů, byť s primitivními hesly, tak s tímto návrhem by docházelo ke spojování mé identity napříč mnohými službami. A je jedno, jestli by můj login byl panTau, nebo třeba vopičák. Každý druhý web má klauzule o poskytování osobních údajů třetí straně, takže by se to stalo zlatým dolem pro bigdataminery a posléze pro markeťáky. Podařilo by se jim spřáhnout jak můj oficiální internetový profil s tím "poloofiko", tak s tím "anonymním".

Co mám v hlavě mi zatím někdo jenom tak nevezme. Obrovská nevýhoda biometrických údajů je, že jdou těžko změnit.

Reklama