Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Jedna paní povídala: Koupí Microsoft Nokii, nebo ne?

Hitem týdne se stala zpráva, že prý bude Microsoft vyjednávat s Nokií o možné akvizici mobilní divize. S informací přišel blogger a šéfredaktor magazínu mobile-review.com Eldar Murtazin. Může to být pravda, nebo je to kachna roku?

Že se teď Nokií nedaří, to víme. Novou krví se má stát spolupráce s Microsoftem, které jsme se detailně věnovali v únoru. Už tehdy se mluvilo o tom, že Microsoft převzal Nokii bez boje. Bude na něm závislá a podobný vztah mezi výrobcem telefonu a operačního systému zde zatím nebyl. Nový šéf Nokie Stephen Elop, bývalý ředitel byznysové divizi Microsoftu, byl považován za jakéhosi trojského koně, který měl připravit Finy na velkou americkou invazi.

Každopádně tato spolupráce má být výhodná pro obě strany a dohoda je definitivně podepsána. Jenže měsíc nato se objeví fáma o tom, že Microsoft by nejraději koupil Nokii celou. Inu, když Microsoft utratí 8,5 miliardy za prodělečný Skype, proč by v dobré náladě nepřebral i druhou firmu?

Odkud vítr vane

Eldar Murtazin je takové zlobivé dítě mobilního světa. Obzvlášť spadeno má na Nokii a Microsoft a z jeho webu, blogu či tweetů přišlo několik drbů, které se nakonec splnily. Loni jako první napsal o možné spolupráci Microsoftu a Nokie, ale také o zrušení Ovi. Tohle mu vyšlo. Některé zprávy jsou stále nepotvrzené: třeba jména nových telefonů Microkia W7 a W8 nebo to, že Elop do konce roku 2012 opustí Nokii. Zkrátka z jeho úst padá spousta tzv. „rumorů“, které někdy vyjdou, ale většinou ne. Jenže když napíše o obchodu století, začnou se o to zajímat média z celého světa.

Mark Squires, jeden z ředitelů britské pobočky Nokie, už tyto fámy popřel na Twitteru. U předchozím fám Nokia takto nereagovala (u těch, co nakonec vyšly), což možná znamená, že to skutečně není pravda. Ale Nokie nemá Murtazina ráda, už proti němu dokonce podnikla právní kroky, když dříve zveřejňoval její intelektuální majetek (čti: prozrazoval tajné informace, co chystají). To sice firmě samotné dělá reklamu, ale u nevydaných produktů zase nahrává konkurenci, která může včas reagovat.

Faktem je, že Murtazin nějaké důvěrné zdroje mít musí, což v Rusku není problém. Spousta informací i o jiných produktech pochází právě odtamtud. Ale budeme předpokládat, že poslední Murtazinův objev je pouze kachna a soustřeďme se čistě hypoteticky na to, proč by vlastně Microsoft měl zájem Nokii koupit a proč ne.

(Mluví se pouze o telefonní divizi Nokie, Finům by stále zůstal vydělávající Navteq a podíl v Nokia Siemens Networks).

Proč Microsoft koupí část Nokie

Stále se jedná o divizi, která vydělává (v Q1 2011 zisk téměř 700 mil. eur), i když každé období méně a méně. Pokud si Microsoft věří, mohl by s budoucím úspěchem Windows Phone plnit pokladnu ještě na další frontě.

Měl by plnou kontrolu na softwarem i hardwarem. Už tak kopíruje průběh Applu a jeho iPhonu. Tímto krokem by se stal rovnocenným soupeřem, reps. měl by stejnou příležitost uspět.

Zamete se soudními spory mezi Nokií a Applem.

Proč to nevyjde

Peníze. Microsoft má na utrácení přibližně 43 miliard dolarů (viz výroční zpráva). Tržní hodnota Nokie je přibližně 32 miliard. Pokud má divize, která se stará o výrobu zařízení zhruba 70% podíl na hodnotě celé společnosti (soudě dle obratu jednotlivých divizí), musel by Microsoft zaplatit alespoň 22 miliard dolarů. Hodnota Nokie ale bude jistě vyšší, připočteme všimné a znovu jsme někde nad 30 miliardami. Minimálně. Odhadovanou cenu Skypu totiž přeplatil trojnásobně.

Narušení vztahů s ostatními výrobci. U Microsoftu je pravidlem, že vytvoří systém a ten pak dodává ostatním jako OEM. Nestará se o hardware, na softwaru získá vyšší marže a nemusí investovat do vývojech nových produktů. Funguje to tak v desktopu, serverech, nejinak tomu bylo u chytrých telefonů. Tím, že by vpadl mezi ostatní výrobce, ostatní by ztratili motivaci a nebyli by rovnocennými soupeři. A přešli by třeba k Androidu.

Microsoft nemá dobré zkušenosti s vlastním hardwarem. Loňský propadák Kin jej stál snad minimálně čtvrt miliardy a to byly vyrobeny pouze dva přístroje od Sharpu.

Papírově plichta, logicky by ale obchod spíš neprošel

Tři důvody pro, tři proti. Ty proti jsou závažnější, neboť v nich Microsoft riskuje loajalitu partnerů a hlavně obrovský balík peněz. Proto si osobně myslím, že k takovému obchodu dojít nemůže a Murtazin si pouze vymýšlí. Analýza má určitě své díry, protože neznáme přesnou hodnotu Nokie ani strategické plány obou společností. Ale více z jednoho unáhleného blogpostu, reakce Nokie a pár veřejných finančních výstupů asi dohromady nedáme. Pokud k obchodu přece jen dojde, tak v naší analýze nějaké plusové body chyběly.

Zdroj: Engadget

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

No nevím, pokud je pro 3 a proti 3 pak mi nějak nedochází přínos tohoto článku, je to nula k nule, asi aby si autor pojistil oba případné závěry jak se celá záležitost vyvine, jinými slovy nepřínosná polemika o tom co kdo někde napsal. Škoda, ale snahu samozřejmě oceňuji...

Jenže jak už je v článku psáno, tak tři důvody proti jsou závažnější a sám autor píše, že takhle by se nákup pravděpodobně nevyplatil....pokud teda v tom není ještě něco, o čem se neví. Ale tak je to prostě novinka, která podle autora byla hodná napsání a podle mě je zajímavá.

Že to vyšlo 3 proti 3, je náhoda. Původně jsem nepředpokládal, že by to na body mohla být remíza, ani jsem to k ní nesměřoval. Více bodů mě ale vážně nenapadlo. Každopádně jak píše kolega nade mnou, ty proti mi přijdou závažnější, takže osobně (a to je důležité slovo, protože článek má být jinak objektivní a ne-manipulativní) obchodu nevěřím.

Otázkou je, zda velké firmy konfrontovány stagnací trhu, úbytkem podílu, nesoucí s sebou zátěž kontinuity, náročnost vlastních řešení, ztrátou tradičních trhů, omezeně úspěšné v průniku na nové trhy, nákladnými interními procesy, zkrácením vývojového cyklu, omezené inovaci, vystaveny novému rozdávání karet na trhu (cloud, x86->ARM, ..) mají před sebou jinou reálnou alternativu než se spojit.

Většinou výsledkem takových fůzí asi 1+1 nebude 2, ale nakonec i 1,3 může být dlouhobým uspěchem proti samostatné stagnaci(nepřežití). Zda budou očekávaní takových subjektů naplněna ukáže až čas.

A vazne chce MS koupit divizi mobilnich tel. + smartphonu nebo jen tu druhou? Tak nejak mi neni jasne, k cemu by jim ta divize hloupych telefonu byla a za druhe proc by ji Nokia mela chtit prodavat, kdyz tam je bota netlaci.

To z těch rumorů nebylo úplně jasné. Logicky by asi měl zájem jen o chytrá zařízení (smartphony, tablety, netbooky), ale klidně by mohl hodně upravit i Series 40. Ty už také dnes nejsou úplně hloupé, sytém by mohl zaneřádit vlastními službami a Bingem. Ty dva telefony Kin byly také "hloupé", takže Microsoft nemusí být taková platforma úplně cizí, zvlᚍ, když v Asii ještě pořád hodně vydělává.
To už je ale fakt vaření z vody, coby kdyby. Ale nemyslím si, že by si Nokia chtěla nechat pouze Series 40. Budoucnost přeje smartphonům a to by ta Elpova slova o potápějící se lodi a pomocné ruce byla postavená na hlavu :-). Takže pokud koupí, tak sakum prdum všechno.

Reklama