Reklama

Lukáš Fiala

Příspěvky uživatele

Stránky

No jasně, ale režim výběru textu a klávesnice Dvorak je trochu jiný kalibr, nemyslíte?

Nikdo se proti mé představě nespikl, ty systémy jsou přesně takhle navržené. Když nainstalujete Ubuntu podle toho, co vám nabízí instalátor, skončíte s jedním uživatelským účtem s právem použít sudo. Totéž u Windows, skončíte s jedním uživatelským účtem, který může provádět administrátorské úkony.

Buď má uživatel k dispozici ajťáka, který administrátorské úkony udělá za něj, nebo je odkázaný sám na sebe, admin práva potřebuje a když si počítač rozbije, je to jen jeho problém. Srovnávat to s auty není moc na místě: BFU za volantem může vážně ublížit sobě i jiným účastníkům silničního provozu, BFU s root právy na svém domácím počítači si může akorát rozhasit operační systém.

Oč je lepší, když má uživatel přístup k administrátorskému účtu a může se do něj přepnout, než když má pravomoc používat sudo? V obou případech může provádět úkony, které vyžadují vyšší úroveň práv, pouze v jednom případě to ale obnáší zbytečné úkony navíc, jen kvůli takové filozofické výhodě, že "by ty akce měl dělat vědomě". A toho buď je schopen, a pak klidně může mít sudo, nebo toho schopen není a nepatří mu do ruky ani jedno. Jenže v takovém případě je to jako řídit auto se zamčenou řadicí pákou a s tou většinou nedojedete tam, kam potřebujete.

Rozhodně by uživatel měl mít právo nainstalovat si nějakou aplikaci. Vím, že Windows se dají zamknout tak, aby to nešlo, ale tak to doma nikdo používat nebude. V Linuxu si člověk bez sudo ani nenainstaluje záplaty systému, které mohou opravovat nějaké díry do systému, takže nemít sudo pravomoci je ještě větší zběsilost, než je mít.

V zásadě s vámi souhlasím, téměř ve všem. Pokud vám vyhovuje chování Firefoxu na Linuxu, nenutím vám to windowsovské - ale pokud máte dual boot a používáte Windows i Linux, je určitě pohodlnější mít chování sladěné.

Nesouhlasím ohledně použití sudo. Linux potřebuje zvýšené pravomoci na každé uprdnutí, takže nováček se velice rychle naučí vnímat to jen jako zbytečný opruz. Jaký je přínos k bezpečnosti, když má uživatel právo použít sudo a zadává vlastní heslo?

Fedoru jsem před pár měsíci zkoušel na virtuálním stroji, už nevím, co se mi tam nelíbilo (možná něco s fonty?).

K poslednímu odstavci - váš příspěvek na mě zase působí tak, že ho napsal linuxový elitista pohrdající všemi uživateli, kteří si neumí sami překompilovat jádro.

Já toho ale zase tolik neladím. Nejpodstatnější je asi ta regulace větráků a to bylo potřeba udělat jen na domácím stroji (na něj instaluju Linux kvůli tomu, abych měl sjednocené prostředí, když někdy pracuju z domova) – v práci jsem měl původně vykopávku, kde větrák regulovat nešel, a letos jsem dostal ultrabook, kde to není potřeba. S tím sjednoceným prostředím vás zcela chápu, to je fajn mít, pokud potřebujete dělat něco na serveru a zkoušet to u sebe.

Konkrétní distribuce prosím klidně uveďte. A celkem by mě i zajímalo, jakou má vaše distribuce podporu, jestliže je to opensource odnož (to zní jako openSUSE nebo CentOS). U nás ve firmě není sjednocené prostředí, část lidí má Windows a ti, kteří mají Linux, mají buď klasické Ubuntu s Unity, nebo Linux Mint, takže mi připadá jistější jít s davem než se pouštět do nějaké exotiky, kde mi s případnými problémy nikdo neporadí (zatímco pro Ubuntu člověk téměř vždy najde řešení čehokoliv na oficiálních fórech nebo AskUbuntu).

To už není placement produktu do seriálu, ale placement seriálu do trapné reklamy na Apple. Který navíc tvrdí, že za to nezaplatil ani korunu.

Tak dělejte ve svém volném čase testy hardware, jaké dělají kolegové zde. Nechte si vyrobit web, plaťte jeho provoz, kupte si potřebné vybavení (třeba na testování grafických karet potřebujete sestavu se silným procesorem, silným zdrojem, obrazovku 2560 × 1440 px a samozřejmě licence ke hrám), vrážejte do toho peníze z jiné výdělečné činnosti a sežeňte další autory, kteří budou psát zadarmo (když jinde jim za to nabídnou peníze). To jsem zvědavý, jak dlouho vám to nadšení vydrží!

Vážně nevím, o co vám jde. Na Cnews je všehovšudy pár statických bannerů, které nezakrývají animacemi zbytek stránky a zběsile neposkakují při scrollování. Občas nějaký PR článek, který je jasně označený a nemusíte ho otevírat. Nemáme žádné celostránkové přechody "za 5 vteřin můžete přejít na článek", nemáme reklamu v textu, která obravuje slova rušivou barvou a při omylném najetí zobrazuje vyskakovací banner, nedáváme reklamní klipy před vlastní ani převzatá videa. Jinými slovy, reklama je tu dost střídmá a jediné, o co vás zdvořile žádáme, je, abyste ji neblokovali. Nebo alespoň uznali, že její blokování není vůči autorům úplně fér.

Chápal bych, kdyby se tu objevil názor "můj počítač, můj prohlížeč, moje volba, co se bude zobrazovat a co ne". Namísto toho se tu sešlo několik revolucionářů, kteří by chtěli, aby redaktoři pracovali zadarmo. To nechápu.

Upřímně, konkrétně nVidia přestála daleko horší situace. Trojí přeznačování karet, podvádění v benchmarcích, celá kauza bumpgate (vč. toho, že akcionáři zažalovali nejvyšší vedení za zatajování informací), odhalený astroturfing, různé pochybné obchodní praktiky… věřte, že současná "kauza" s GTX 970 je jen bouře ve sklenici vody a na důvěru zákazníků nebude mít absolutně žádný vliv. Bylo by fajn, kdyby firmy takové přešlapy bolely a dávaly si na ně pozor, ale historie bohužel mluví jasně.

Chceš říct, že se nVidia přejmenuje na Albert, lidi zapomenou a pojede se vesele dál? (Nejsem si úplně jistý, jestli ti neuniklo, že Ahold = Albert a sjednocení pod jednu značku jistě nebylo vyvoláno jedním skandálem s recyklovaným masem.)

Bulharská konstanta byla u GeForce GTX 960, ne 970.

Lidi, kteří si GTX 970 koupili a pak tady v diskuzi koumali, jak ji vrátit, asi nebudou "křiklouni z tábora AMD". To by přece rovnou koupili Radeon.

Na Androidu není rychlosti nikdy dost :) Ale vážně: ta jádra se nemusí uplatnit jen ve smartphonech, ale třeba taky v serverech.

Stránky

Reklama
-->