Reklama

Lukáš Fiala

Příspěvky uživatele

Stránky

Stránky

Máte pravdu, na GRUB jsem nakonec přešel taky a Windows z něj bootují v pohodě.

Distribuce jako Antergos nebo Manjaro jsou zajímavé, nicméně uvnitř je to pořád Arch a ten uživatelskou přívětivostí zrovna nevyniká. Obavy bych měl třeba z instalace closed-source programů nebo i z toho rolling release - tam je přece jen o něco větší riziko, že se něco rozbije, než když člověk zůstává u jedné verze (zvlášť když si nainstalujete něco z AUR a autor to pak přestane udržovat). Smysl by to mohlo mít, jestliže je Arch opravdu svižnější než Ubuntu, jak se říká.

To bych úplně neřekl, kvalitní zdroje vyrábí například i Delta Electronics nebo FSP Group.

Tak jasně, tak to asi pojede, ale budu mít pořád jen 1 GB jako s 2× 512 MB.

Když jsem ten počítač kupoval, tak 2 GB už se montovaly celkem běžně (i když možná ne do nejlevnějších kancelářských pleček).

Provozuschopnou desku s nForce 2 mám, kdyby taková archeologie někoho zajímala, jen modulů pro případné testování netradičních konfigurací se nedostává. Na to, že je to v podstatě první generace dualchannelových čipsetů, tak se dvěma 512MB moduly "co dům dal" (oba oboustranné) to jede na první dobrou. Údajně by to mělo umět fungovat i v konfiguraci např. 3x 512 MB, tedy s nestejně velkou kapacitou v jednotlivých kanálech. Tři stejné moduly ale nemám a s 512 + (512 + 256) to nejede - to jsem zkoušel.

BIOS je nejnovější a efektivní pracovní frekvence pamětí je 700 MHz s CL5, to i kdyby nějakou náhodou ty paměti nedávaly, tak se to projeví nestabilitou, ne poloviční kapacitou.

Nene, sloty jsou čisté, posledních pár let byly obsazené. Problém není v tom, že by jeden z modulů byl špatně zastrčený, ale v tom, že i když nabootuju jen s jedním, deska použije jen 1 GB.

No jasně, ale režim výběru textu a klávesnice Dvorak je trochu jiný kalibr, nemyslíte?

Nikdo se proti mé představě nespikl, ty systémy jsou přesně takhle navržené. Když nainstalujete Ubuntu podle toho, co vám nabízí instalátor, skončíte s jedním uživatelským účtem s právem použít sudo. Totéž u Windows, skončíte s jedním uživatelským účtem, který může provádět administrátorské úkony.

Buď má uživatel k dispozici ajťáka, který administrátorské úkony udělá za něj, nebo je odkázaný sám na sebe, admin práva potřebuje a když si počítač rozbije, je to jen jeho problém. Srovnávat to s auty není moc na místě: BFU za volantem může vážně ublížit sobě i jiným účastníkům silničního provozu, BFU s root právy na svém domácím počítači si může akorát rozhasit operační systém.

Oč je lepší, když má uživatel přístup k administrátorskému účtu a může se do něj přepnout, než když má pravomoc používat sudo? V obou případech může provádět úkony, které vyžadují vyšší úroveň práv, pouze v jednom případě to ale obnáší zbytečné úkony navíc, jen kvůli takové filozofické výhodě, že "by ty akce měl dělat vědomě". A toho buď je schopen, a pak klidně může mít sudo, nebo toho schopen není a nepatří mu do ruky ani jedno. Jenže v takovém případě je to jako řídit auto se zamčenou řadicí pákou a s tou většinou nedojedete tam, kam potřebujete.

Rozhodně by uživatel měl mít právo nainstalovat si nějakou aplikaci. Vím, že Windows se dají zamknout tak, aby to nešlo, ale tak to doma nikdo používat nebude. V Linuxu si člověk bez sudo ani nenainstaluje záplaty systému, které mohou opravovat nějaké díry do systému, takže nemít sudo pravomoci je ještě větší zběsilost, než je mít.

V zásadě s vámi souhlasím, téměř ve všem. Pokud vám vyhovuje chování Firefoxu na Linuxu, nenutím vám to windowsovské - ale pokud máte dual boot a používáte Windows i Linux, je určitě pohodlnější mít chování sladěné.

Nesouhlasím ohledně použití sudo. Linux potřebuje zvýšené pravomoci na každé uprdnutí, takže nováček se velice rychle naučí vnímat to jen jako zbytečný opruz. Jaký je přínos k bezpečnosti, když má uživatel právo použít sudo a zadává vlastní heslo?

Fedoru jsem před pár měsíci zkoušel na virtuálním stroji, už nevím, co se mi tam nelíbilo (možná něco s fonty?).

K poslednímu odstavci - váš příspěvek na mě zase působí tak, že ho napsal linuxový elitista pohrdající všemi uživateli, kteří si neumí sami překompilovat jádro.

Já toho ale zase tolik neladím. Nejpodstatnější je asi ta regulace větráků a to bylo potřeba udělat jen na domácím stroji (na něj instaluju Linux kvůli tomu, abych měl sjednocené prostředí, když někdy pracuju z domova) – v práci jsem měl původně vykopávku, kde větrák regulovat nešel, a letos jsem dostal ultrabook, kde to není potřeba. S tím sjednoceným prostředím vás zcela chápu, to je fajn mít, pokud potřebujete dělat něco na serveru a zkoušet to u sebe.

Konkrétní distribuce prosím klidně uveďte. A celkem by mě i zajímalo, jakou má vaše distribuce podporu, jestliže je to opensource odnož (to zní jako openSUSE nebo CentOS). U nás ve firmě není sjednocené prostředí, část lidí má Windows a ti, kteří mají Linux, mají buď klasické Ubuntu s Unity, nebo Linux Mint, takže mi připadá jistější jít s davem než se pouštět do nějaké exotiky, kde mi s případnými problémy nikdo neporadí (zatímco pro Ubuntu člověk téměř vždy najde řešení čehokoliv na oficiálních fórech nebo AskUbuntu).

To už není placement produktu do seriálu, ale placement seriálu do trapné reklamy na Apple. Který navíc tvrdí, že za to nezaplatil ani korunu.

Stránky

Reklama
Reklama
-->