Reklama

Lukáš Fiala

Příspěvky uživatele

Stránky

Stránky

V tomhle podle mě Intel plní objednávku OEM výrobců, kteří si chtějí napsat na krabici nejnovější buzzwordy (což při stagnaci DirectX je dneska asi 4K video), a v dřívějších dobách by sáhli po ultra-low-endu od ATI/nV. Výkon ve 3D byl a je pro tyto zákazníky vedlejší.

Mám to podobně. Otázka ale je, nakolik je to skutečně vina Intelu, nakolik ČNB, a nakolik toho, že hardwarové nároky her už v posledních letech tolik nerostou a vedle titulů jako GTA 5 a Witcher 3 je tu spousta nových a dobrých her, které jedou i na starším železe, a tak vnímáme přínos výkonnějšího hardware jinak než dříve.

Neřekl bych. Spamovacím botnetům je každá stará herka dobrá.

Jeho nová práce taky vůbec nemusejí být x86 procesory. My o něm sice píšeme jako o architektovi K7 a K8, ale u AMD tehdy strávil jen něco mezi rokem a dvěma (1998-99), poté léta stavěl u Broadcomu čipy pro routery na architektuře MIPS a pro Apple pravděpodobně dělal jejich upravené jádro ARM.

To je problém hotových počítačů všeobecně a týká se to všech komponent. Ale člověk, který kupuje už sestavený počítač, očekává, že to bude dobře fungovat. Jenže pokud stroj nemá alespoň laciné SSD nebo přinejmenším hybridní disk, a k tomu navíc nemá dostatek RAM, tak takový počítač je pomalý, i když je úplně nový.

Je to asi tak, jak píše SamanCZ. Neznám sice prostředí vývoje procesorů, ale pracuji ve vývoji software. Ačkoliv na tom produktu pracuje víc lidí, architekt je ten, který ostatním říká, co mají dělat a jak to mají dělat; stanovuje nějakou vizi, jak technicky dosáhnout managementem stanovených požadavků. Bez té vize, bez toho uvědomění, k čemu směřujeme, nastává chaos.

Nevíme ale, jestli byl Keller odejit (pak tam asi chaos už je), nebo jsou za tím nějaké osobní důvody, nebo co vlastně.

to je jako EU donutí natáhnout optiku k ubytovně neplatičů, aby každý teoreticky mohl mít 30Mbit internet?
Co taky jiného? Měděné vodiče by tam dlouho nevydržely.

Přesně to jsem jim tam vyplnil.

To je ovšem hodně svérázný výklad zákona. "Zvyknout si na vyskakovací okénko" sice krádež ve smyslu zákona není, ale je to používání programu v rozporu s licenčními podmínkami, tedy porušení autorského práva. Vzhledem k ceně licence WinRARu (do 5000 Kč) to asi trestný čin nebude, ale přestupek jednoznačně.

Je to určitě lepší nápad než rozdávat školákům iPady. A ta výuka nemusí zpočátku probíhat zas tak nízkoúrovňově. Předpokládal bych, že žáci začnou s nějakým klasickým hello world na PC a k micro:bit mohou dostat nějaké hotové aplikace a ovladače hardwaru s nějakým high-level API, takže si budou moct jednoduše naprogramovat třeba pager přes bluetooth (já vím, krátký dosah, ale je to na demonstrační účely) a do low-level věcí se bude pouštět jen ten, kdo bude chtít (a bude k tomu mít už nějaké hotové příklady, které už si jen upraví podle svého). Pokud se ta výuka dobře uchopí, dá se s tím vymyslet spousta věcí, a třeba i něco s reálným využitím, což školní projekty mnohdy nemají.

A já jsem si zrovna říkal, že PCIe je na trhu už něco přes 10 let a po celou dobu funguje zpětná i dopředná kompatibilita a jak je to super.

Souhlasím ale s tynytem, však si vzpomeňme, jak se ještě v roce 2007 řešilo, jestli nové high-endové grafické karty budou i ve verzi pro AGP. Jistě, v serverovém/enterprise segmentu se PCIe 4.0 uplatní, tak jako se v minulosti uplatnilo např. PCI-X, ale ve spotřebním segmentu se do toho myslím výrobci nepohrnou (tím spíš s vidinou toho, že PCIe 5.0 bude opět nekompatibilní). Leda tak v high-endu, pro karty jako Titan X, které jsou napůl pro workstation. Nebo že by přišli na způsob, jak podporovat starší i novější slot zároveň (ostatně AGP mělo taky několik nekompatibilních verzích, ale ke konci už většina karet pasovala všude).

Ale no tak, vážně musím vysvětlovat, že "s lidmi pro lidi" je už mnoho let slogan KSČM?

Jasně, já jen, abysme si rozuměli, že ta svoboda funguje na obě strany. Protože "weby jsou pro lidi" zní jako heslo z billboardu, ze kterého na nás kouká Miroslav Grebeníček.

Když mě něco se*e, nebudu to přijímat jenom protože proto.
Zajímalo by mě, co byste říkal, kdyby některý z vašich oblíbených webů detekoval AdBlock a podle toho vám odmítl zobrazit jakýkoliv obsah. Z pohledu tvůrce webu je to přece logické: od lidí, kteří mi blokují reklamu, nic nemám, a nebudu je přijímat jenom protože proto.

No, pozor na to. Itanium, IBM Power nebo SPARC byly jen pro drahé a výkonné servery, čili malý trh. Zařízení s Androidem a ARM je dnes několikanásobně víc než PC s Windows a Intelem, takže pozice x86 rozhodně není tak neotřesitelná. Již existují linuxové distribuce pro ARM, problém je především s chybějícími ovladači, protože SoC je hodně a různých řadičů, co se v ARMových tabletech nacházejí, taky. Bude to ještě dlouhá cesta, než bude počítač architektury ARM schopný se rovnat s x86, ale na rozdíl od doby před několika lety už víme, kudy ta cesta vede.

Stránky

Reklama