Reklama

Lukáš Václavík

Příspěvky uživatele

Stránky

Stránky

Ano, tak to funguje. Mobil má jedinečný identifikátor, který přes NFC předá terminálu (ten k internetu připojený je) a opačnou cestou zase terminál mobilu řekne, že platba byla úspěšná.

I těch 0,5 Mb/s je dost na streamovanou hudbu (běžný bitrate 128 nebo 192 kb/s). Nejvyšší tarif s 2 Mb/s dovolí teoreticky stáhnout 900 MB za hodinu, 10 GB by bez přestávky dal za půl dne. Je třeba chápat, že tady je ten rychlostní limit umělý, tudíž není problém dosáhnout vždy maximální rychlosti.

Nechápu, co do toho furt taháte pokrytí.

Ten elektromotor je tam hlavně jako podpora pro šlapání, neutáhne 45 km jen sám o sobě.

Ten 2/1 Mb/s už je přece použitelný. Dá se s tím streamovat hudba, nebude to příliš brzdit ani při surfování nebo psaní e-mailů. Agregace je všude, tady ji jen uvádějí. Fakt nejde vyhradit pásmo pro každého uživatele zvlášť.

Ježíši díky, já jsem idiot. Myslím na A, píšu B. Opraveno.

Jako GPS nebo přes mobilní sítě, tedy trilaterací tří a více vysílačů. http://xenon.colorado.edu/spotlight/kb/gps_basics/ThreeCircles.001.png

Jak by se zjišťovalo, kdo to opravdu bude schopen postavit tak rychle, jak uvádí? ČTÚ to má pojištěné tak, že definuje podmínky, jak rychle musí operátoři s danými frekvencemi sítě postavit. Jinak hrozí pokuty a odebrání licencí. Staré vedení na to kašlalo, to nové operátory hlídá (imho) dobře.

Těch pár miliard jsou pro všechny tři operátory drobné. Získají tím exkluzivní licenci na 15 let s tím, že jim to pak úřad zase prodlouží (už za méně). Tady jsou jinak větší výnosy na místě, protože úřad a MPO už v minulosti tvrdily, že peníze z aukcí chtějí formou dotací dát zpět mezi providery, aby mohli budovat rychlý internet v místech, kde není.

Na druhou stranu, redukce je v balení. Menší kablík u sluchátek snad ničemu vadit nebude.

Já věřím, že to tak někde mají, jen jsem žil v představě, že veškerá optika se vede v zemi. :)

Tak to se tam na tu optiku na sloupech zajedu o víkendu podívat na kole, mám to docela kousek. :)

Fakt netuším, jak to bude. Komu raději přidělit peníze? UPC, které už tu optiku má a může ji rozšířit dál, nebo lokálnímu providerovi, který si akorát koupí kapacitu a přeprodává to po jiné technologii dál?

ČTÚ sám přiznává, že český trh je kvůli drobným Wi-Fi providerům hodně deformovaný/fragmentovaný. Máme prý relativně 20krát (!) více poskytovatelů internetu, než je v Evropě běžné. S tím rozdělováním ještě bude sranda.

Ta kritéria pro rozdělování peněz se ještě mají upřesnit. Teoreticky by asi mohli něco dostat i poskytovatelé Wi-Fi, ale museli by sami být k internetu připojeni optikou a Wi-Fi používat až na té poslední míli. Jenže oni budou většinou sami propojení nějakým jiným bezdrátem.

Všechna čest před lidmi, kteří dokázali přinést rychlý internet v době, kdy Český Telecom brzdil rozvoj. Takovým bych osobně ty dotace přál, protože věřím, že by je využili účelně. Jenže do ani jiné technologie běžící v přecpaném pásmu 2,4 nebo 5 GHz bych žádné peníze neinvestoval. EU i ČTÚ chtějí, aby v budoucnu ta rychlost šla až ke 100 Mb/s, to přes outdoor Wi-Fi moc dobře nepůjde.

ČTÚ počítá s reálnou rychlostí u koncového uživatele. Bude to měřit přes svůj server umístěný na páteři v peeringovém centru NIX.cz. Appku už na to mají. https://www.netmetr.cz/cs/

Stránky