Reklama

Lukáš Václavík

Příspěvky uživatele

Stránky

Stránky

Ajaj, díky. Znovu začnu proklínat blbý vyhledávač ve WP Storu, který mi tu Gorilu nenašel. Opraveno.

Díky. Neposlušný prst stiskl klávesu o kousek vedle. :)

Dokud to nebudou veřejné betatesty, tak těch chyb neodhalí tolik. K betě se dostane jen vývojář, kterému nejspíš jde jen o to, aby v nové verzi systému bezchybně jela jeho aplikace. Což se také ne vždy podaří. Totéž ale platí i pro Android a WP.

Defaultně to není ani v jednom systému. Na iOS stejně jako na Androidu pouze vyskočí hláška, že existuje nová verze softwaru. Uživatel může, ale nemusí provést upgrade. znám dost lidí, kteří třeba s iPhonem 4 zůstali u iOS 6, protože sedmička tam byla už docela pomalá.

Ty Nokie byly o dost tlustší, což určitě hraje roli. Ohýbání těch menších iPhonů mě ale překvapuje a moc mu tedy nevěřím. Určitě to silou ohnout půjde, to bezesporu, ale samovolně v kapse? To už musí někdo mít fakt specifickou kapsu nebo způsob sezení. :)

Ještě jeden je v plánu, ale vyjde asi zítra. Apple nás nesponzoruje, Apple na Česko vlastně obecně dost kašle. Ani neposílá produkty na test, ani neinzeruje. To, že teď píšeme o iPhonu více, souvisí s tím, že je to atraktivní (čtené) téma, které je pořád aktuální. Když má nějakou konferenci Google, tak je najednou plno článků o Androidu, Chromu apod. Když má něco Microsoft, taky je to tady pořád samý Office a Windows.

Oproti přepínání oken vidím tu výhodu, že mám pak v hlavním panelu méně ikonek s otevřenými programy, každá je na zvláštní ploše. Pokud vím, co kde mám, tak se mi to zdá přehlednější. Ale jak jsem říkal i v podcastu, je dost dost zbytná funkce a fakt nevím, jak by to chtěl Microsoft prosadit.

1. Proto jsem o hovorech a SMS vůbec nemluvil, protože tam lze napadnout telefon, dva operátory, případně jejich vysílače. S tím backdoorem ale máte pravdu, už mi to asi v pátek nemyslí. :( V tomhle případě šifrování ochrání mobil jen před fyzickým přístupem.

2. Do datacenter Googlu se běžný smrtelník nedostane, takže musíme věřit tomu, že data na serverech jsou skutečně zašifrovaná. A pokud jsou a klíče má jen Google, tak se k datům nemůže dostat nikdo, kdo nemá soudní příkaz. Tedy např. NSA nemá volný přístup a nemůže se kdykoliv zaměřit na kohokoliv. (Pokud tam zase není nějaký backdoor.)

3. Jo, to máte pravdu. Ale kdo provozuje vlastní servery, tak se jistě umí ochránit a šifrování v Androidu už beztak používá. :)

Jo, to se řešilo loni. Jeden soud řekl to, co píšeš. Druhý řekl, že pátý dodatek platí a člověk se nemusí vzdávat hesla. https://www.techdirt.com/articles/20130425/08171522834/judge-says-giving...

Článek se týká dat uložených v telefonu, nikoliv dat uložených v cloudu. To není totéž. V telefonu můžete mít spoustu lokálních souborů, fotek a dokumentů, které se s cloudem nesynchronizují. Hrozí ale, že se NSA nebo někdo jiný dostane do telefonu zadními vrátky i na dálku

V cloudu je to složitější. Google šifruje data po cestě přes SSL tunel, v zašifrované podobě je má uložené i u sebe na serveru, takže to nemůže napadnout nikdo zvenčí. Ale sám Google se k datům dostane, jinak by nemohly fungovat jeho služby jako Gmail, Google Docs, Drive apod. A když on sám dostane soudní příkaz, musí úřadům nebo policii cizí data ukázat. (Není to je u Googlu, ale týká se to i Microsoftu, Applu, Yahoo a dalších).

Jediné řešení je data chránit sám. Tedy někam posílané soubory zabalit a zaheslovat. E-maily šifrovat elektronickým podpisem. A používat nějaký zabezpečený necentralizovaný chat, třeba ten nový BitTorrent Bleep.

Americký Nejvyšší soud letos rozhodl, že policie a jiní vyšetřovatelé mají při domovních prohlídkách právo kontrolovat i obsah telefonů. Pokud budou šifrované, k datům se bez hesla nijak nedostanou. Prolomit AES šifrování použité v telefonu by trvalo věčnost. Šifrování dat pomůže i při vzdáleném přístupu, což je metoda (údajně) využívaná NSA. Platí to ale za předpokladu, že v Androidu není nějaká díra, která by dovolila šifrování obejít.

Máte pravdu, doplnil jsem to. Důvod, proč jsem na to zapomněl, je jednoduchý. Passport už vlastně není moc novinka, BlackBerry už o ní mluví několik měsíců, čeká se vlastně jen na cenu a přesné datum prodeje. :)

Není to standardní postup a instalovat neověřené aplikace může poškodit systém. Nehledě na to, že získat APK instalátor není jednoduché. Technicky ano, ale právně nikoliv. Exportování z Play Storu (takové nástroje už existují) odporuje podmínkám Googlu. A moc vývojářů nedistribuuje aplikace jako samostatné instalátory. Nemají nad tím kontrolu.

Apple si už vyvíjí vlastní obvody, má pod kontrolou i systém, takže z toho železa může dostat co nejvíce. Software dělá hodně, jak ukázal třeba loni u OS X Mavericks, kde výrazně zvýšil výdrž i starších MacBooků (http://www.cnews.cz/os-x-mavericks-opravdu-zvysuje-vydrz-u-macbooku-air-...). Mobilní systém asi nemá tak velké rezervy, ale stejně…

Hodinky s Androidem Wear vydrží den, dva. Samsung u hodinek s vlastním systémem Tizen slibuje až tři dny provozu, při méně častém používání až 6 dní. To je zatím obrovský rozdíl. Hardware je plus mínus stejný, ale systémy udělá několik dní navíc. Proto by se i Watch mohly klidně dostat i na týdenní výdrž. Na keynote ale mluvili o tom, jak je jednoduché ty hodinky každou noc připnout k tomu magnetické nabíječce, což ve mě budí trochu obavy.

Stránky

Reklama
-->