Reklama

Lukáš Václavík

Příspěvky uživatele

Stránky

Stránky

Ale no tak. Televizní reklama přece funguje jinak. Buď vidíte reklamu, nebo film. U nás vedle sebe existuje reklama i obsah. A opakuji, že já nikomu nic nepřikazuji ani nezakazuji. I v podcastu jsem říkal, co je podle mě morálně správné. Není na to žádný zákon, který by zakazoval blokování reklam. Jde mi jen o to, aby si ti, kteří ji blokují, uměli přiznat, že nejednají férově.

To s tím placením je validní argument. Třeba tahle diskuze přesvědčí naše vedení, že se s tím něco udělá. Pak nám zaplatíte pár korun, za které budeme moci zaplatit další autory, abychom furt nepřicházeli s křížkem po funuse. ;-)

1. Ano, spousta našeho obsahu je převzatá odjinud. U technologického zpravodajství to tak ale většinou funguje, protože hlavní události, které čtenáře zajímají, se odehrávají mimo Česko, víceméně jen v USA. Za to se nestydíme a ještě vždycky na všechny zdroje poctivě odkazujeme. Kromě toho tady ale týdně vychází několik recenzí nebo úvah a i ty převzaté novinky dost často doplníme o kontext nebo názor, který v původní zprávě chybí.

2. Podcast je a bude vždy subjektivní záležitost, kde budou hlavně naše názory a i nějaká vata, protože mluvíme spatra bez předchozí přípravy. Téma obvykle volíme chvíli před natáčením, teď to bylo pár hodin předem. Má to být povídání, jako bychom se s vámi bavili o počítačích třeba někde u piva.

Nejsem si jistý, jestli můžete zjistit, že někdo blokuje i ty měřicí skripty. Každopádně v našem zájmu je, aby čtenáři neblokovali ani skripty, ani reklamy.

Pokud s tím něco uděláte, budeme jen rádi. :)

To pročištění trhu a všude placený obsah bez reklamy je podle mě utopie. Ale kdyby k tomu mělo dojít, nejrychlejší cestou je ty nekvalitní a reklamou prolezlé weby přestat navštěvovat.

Já doufám, že všechna pravidla nemusí být někde napsaná a schválená oběma stranami. Že je v lidech, aby sami poznali, co je správné a špatné. Jak by pak společnost vypadala, kdyby zákony myslely na každou drobnost? Nemůžu nikomu používání Adblocku vymluvit, ale mé duši by na klidu dodalo vědomí, že si alespoň takový člověk uvědomí, že dělá něco "špatně".

Považovat obrázky v článku za nicneříkající balast srovnatelný s reklamou mi nepřijde fér. Na to můžu stejně podivně říct, že takový obrázek vydá za tisíc slov, nebo že obsah článku netvoří jen ta napsaná písmenka, ale i ty myšlenkové pochody, které probudí v čtenářově mozku. :)

1. Díky.

2. To doufám nikde netvrdím. Hodnota je například v tom, že může články doporučit ostatním a návštěvnost nám zvýšit. Problém je ale, pokud jeho Adblocker blokuje i měřicí skripty. Pak se ten uživatel vůbec nezapočítá do návštěvnosti, nevidí reklamy, a tak je fakticky jen zátěží serveru.

Mně je jedno, co dělají oni, i když to z profesního hlediska prostě sleduju. Doupě jsem dával jako příklad Petymu kvůli tomu zablokování článku. Nevím o jiném webu, kde by měli takhle tvrdá pravidla.

Takže vy říkáte, že je naprosto v pohodě využít nějakou službu, ale nezaplatit za ní? Nebo jak to mám pochopit?

Každý příměr lze zpochybnit. Ale proč to s pirátstvím přirovnávám já?

1. Někdo si stáhne film bez placení, což je v jistém smyslu "krádež". Nezaplatil za službu. Studiu tím nevznikne žádná vyčíslitelná škoda, protože se nic neztratilo. Kdyby stahovat nešlo, tak si ten člověk film nestáhne ani na něj nepůjde do kina. Ale film se mu líbí, doporučí jej ostatním a tím už si na něj do kina zajdou. Jeden neplatící člověk přesvědčí k placení pět kamarádů.

2. Někdo si přečte článek bez reklamy, což je v jistém smyslu "krádež". Nezaplatil za službu. Vydavateli tím nevznikne žádná vyčíslitelná škoda, protože se nic neztratilo. Kdyby číst bez reklamy nešlo, tak si ten člověk článek nepřečte ani reklamu nezapne. Ale článek se mu líbí, doporučí jej ostatním a tím už si jej přečtou (bez Adblocku). Jeden neplatící člověk přesvědčí k přečtení pět kamarádů.

Fakt jsem jediný, kdo tu podobnost vidí? Ano, také si občas bez placení stahuju filmy. Nejsem na to pyšný, uvědomuji si, že bych to neměl dělat. Ale někdy prostě není alternativa. Film u nás v kinech není, seriál nevysílají v televizi, na nosičích vyjde až za dlouho a já už ani DVD/BD přehrávač třeba nemám. A online nabídka je bídná. Tím si stahování filmů obhajuji, ale vím, že je to špatně. Nemám zkrátka žádný nárok nebo povinnost si ty filmy stahovat. Je to jen moje osobní potřeba.

U těch článků je to podobné, ale zároveň jiné. Nemám žádnou povinnost je číst, je to moje osobní potřeba. Jenže na ně nemusím kupovat lístky, čekat půl roku, než vyjdou jinde než v USA. Jsou na webu hned a navíc "zadarmo". Uvozovky proto, že tou cenou je ona reklama.

Já respektuji, že někdo Adblock používá, ať už k tomu má jakýkoliv důvod. Ale fakt mě štve, když se tváří, jako by to vlastně bylo správně.

Zkus jejich Doupě.cz, tam už s Adblockem článek nepřečteš. Ale o tom je celá diskuze. Pokud je navštěvuješ pravidelně, asi máš rád jejich obsah a je tak i v tvém zájmu, aby mohli díky reklamě žít.

Jeden člověk zrušítcí Adblock samozřejmě celý web nespasí, ale kdyby se stejně zachovala většina… U nás má Adblock více než čtvrtina čtenářů. U nich to asi bude ještě vyšší číslo, protože ty reklamy mají otravnější.

S čímž také souvisí fakt, že čím více Adblockářů bude, tím agresivnější (=dražší) reklamy budou weby nasazovat, aby kompenzovaly ty ztráty způsobené Adblockářema. A s agresivnějšími reklami bude zase více Adblockářů. Je to válka, kterou nemůže nikdo vyhrát.

Také používám Full HD a nemám pocit, že zrovna tady reklama zabere třetinu stránky.

Informace z Google Analytics jsou užitečné, byť zrovna to rozlišení moc reflektovat nejde. Full HD nelze vyplnit obsahem, protože blok s textem by takhle široký být nemohl, kilometrové řádky jsou nečitelné. Takže by se text musel třeba rozhodit do více sloupců jako v novinách (a to je divné, na webu to vypadá podle mě dost hnusně), nebo prostor vyplní další různé boxíky, sociální prvky a reklamy, což asi také nechcete.

Jinak k tomu množství reklamy. Věřte, že asi nikdo není na Cnews častěji než já (a moji kolegové). Denně tady trávím i deset hodin a tu reklamu také vidím (redaktoři nemají žádný VIP režim bez reklam) a dokážu s tím naprosto v pohodě žít. :)

Hlavně mám pocit, že reklama tady bývá alespoň tematická, tedy týkající se IT (pokud tu Google nezatáhne nějakou jinou z dřívějších vyhledávání). Žádné půjčky, spodní prádlo, banky, pojišťovny apod.

Používat pás za volantem nařizuje zákon. Blokování reklamy nikdo nenařizuje. ;)

Stránky

Reklama
Reklama