Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Petr Bokoč

Příspěvky uživatele

Na předních rozích se kroutí docela hodně, zvedat notebook za jeden roh bych se celkem obával. Kombinace malé tloušťky, plastové základny a přecijen ne zrovna nejnižší hmotnosti si tady vybírá svou daň... klávesnice se ovšem neprohýbá téměř vůbec, což mě docela překvapuje. Musím opravdu brutálně zatlačit na prostřední část mezi klávesy, aby byl vůbec znatelný pohyb, a i tak je se to pohne tak o 0,1 mm – nevybavuju si v poslední době notebook, který by se na prostředku klávesnice kroutil méně. Ale to kroucení na rozích to zase vyvažuje, tam to je opravdu znatelné.

Fakt to není pohodlné. Konektory jsou vzadu uprostřed, takže abych strčil něco do USB, musím notebook otočit a podívat se tam - jinak se mi neustále stávalo, že jsem se snažil nacpat třeba externí disk do HDMI. A navíc ta sluchátka - kabel pak opravdu neustále leze na klávesnici a před displej, to se u konektorů na boku nestává.

No, asi se zasekneme u definice toho "výrazně". I to Core i7 v nejnižší konfiguraci je výkonově jen těsně nad plnotučným Core i3-2330M a Core i5-2467 se výkonem pohybuje ještě o kus níže.

Dost taky samozřejmě bude záležet na hře – třeba World of Tanks je hodně populární titul s dost prasácky udělaným, na procesor velmi náročným enginem. Navíc umí využít jen jedno jádro na 1,6 GHz (2,3 GHz v turbu) to nebude žádné terno.

Zkusíme časem sehnat od Aceru tu druhou nejnižší konfiguraci s Core i3-2367M a GT 640M a naměříme, jak se výkon změnil. Chvíli to ale potrvá.

No jo, já taky optickou mechaniku využil naposledy při instalaci Windows na svůj domácí stolní počítač, a to je už asi rok – od té doby nikdy, v práci ani žádnou nemám. Nicméně ať se nám to líbí nebo ne, spousta uživatelů podle všeho optické mechaniky stále vyžaduje a je to pro ně důležitý parametr při koupi. Třeba ji ani nevyužijí, ale stejně vidí nějaký Ultrabook a řeknou si "To nemá mechaniku, jó? Tak od toho pryč!". Acer viděl díru na trhu, Ultrabook s ODD tady ještě nebyl, a tak ji zaplnil. Navíc tam u M3 není nacpaná na úkor něčeho jiného, cenu notebooku nezvyšuje, takže proč ne. Jasně, taky by se mi osobně líbila na jejím místě třeba větší baterie, ale co naděláme :).

Koukám na recenzi na Notebookchecku. Jejich zátěžový test je podobný jako náš: my spouštíme FurMark a Prime95, oni to samé a k tomu ještě Battlefield 3. Ten Battlefield mi připadá už trochu zbytečný, i naše kombinace dostane notebook do zátěže, do jaké se v jakémkoliv běžném využití včetně her dostane jen výjimečně a krátkodobě. V každém případě jsme ani po dvaceti minutách FurMarku a P95 nezaznamenali žádný throttling a počítač se nikdy nepřehřál (nedošlo k automatickému vypnutí) – topil, ano, ale nevypínal se. Okolní teplota byla klasicky pokojová, nějakých 21 stupňů.

Na Notebookchecku měli stejnou konfiguraci jako my, ale u nás se opravdu žádný problém neprojevil. Spodek a zadní strana notebooku byly docela roztopené, ale vypnutí jsme ani po dlouhém týrání nedocílili a teploty rostly skutečně pomaleji než bývá obvyklé. Možná měli na smůlu na horší kus, těžko říct.

Ta věc je tak hrozně ošklivá, až se mi líbí...

No, u displejů je to takové těžké, je to totiž hrozně individuální. Dovolím si ovšem tvrdit, že naprostá většina lidí si špatného barevného podání ani nevšimne, minimálně dokud je na to někdo neupozorní nebo dokud si neporovnají naživo třeba kus barevného papíru a jeho naskenovanou verzi na tom displeji. Pokud neupravujete fotky a obecně neděláte s grafikou, barvy vám mohou být v podstatě ukradené – a pokud se grafikou zabýváte, budete stejně nejspíš používat externí displej, už jen kvůli rozlišení toho v notebooku.

Nejvíc jsem ale AH531 vytýkal špatný kontrast a to už možná poznáte. Především u světlých barev (šedý text na bílém pozadí apod.) je to vážně nic moc a dost pravděpodobně budete muset při pokusu text v těchto barvách přečíst muset pohybovat hlavou – změnit úhel, pod kterým se na displej díváte, aby došlo k posunu barev někam k vyššímu kontrastu. To je podle mě s přehledem největší vada tohoto displeje a fakt mi to připadalo nepohodlné.

Na druhou stranu je tady ale problém v tom, že v této cenové kategorii (ale ani ve většině ostatních) není příliš z čeho vybírat, i když si připlatíte, dostanete třeba displej aspoň s lepším rozlišením, ale stále s mizernou kvalitou. Výrobci hřeší na to, že skoro nikdo na světě se displeji v noteboocích nijak zvlášť nezabývá (o nějakém měření sondou, které děláme snad jen my, ani nemluvě), a většina uživatelů si ani neuvědomuje, že ty panely na které koukají jsou kvalitativně tristní, takže se to dál vesele prodává a není skoro z čeho vybírat. Nad displejem si tedy můžeme postesknout, můžeme si na to zanadávat, ale nic moc jiného s tím neuděláme. Existuje pár výjimek s výrazně lepšími displeji, třeba HP Envy Spectre 14 nebo Sony Vaio SE, ale ty jsou zase cenově úplně jinde.

Shrnutí: kvalita zobrazení je únosná, to ano, používat se to dá. Není dobrá, ale taková není téměř nikde, a už vůbec ne na noteboocích do 15 tisíc. Normálně pracovat se na tom nepochybně dá, toho se určitě neobávajte. Možná narazíte na jemné rozmazávání her (displej má o něco horší odezvu), ale to je fakt hodně individuální, záleží jednak na tom, jak máte dobrý zrak, a jednak na tom, jaký typ her hrajete (horší odezva se projeví nejvíc asi u rychlých stříleček typu Counter Strike nebo Call of Duty, třeba u strategií nebo RPG si toho ani nevšimnete).

Jinak ještě k tomu AH531: pokud jej budete denně přenášet, rozhodně si kupte slušnou brašnu, nebo ještě lépe batoh – není to zrovna lehký počítač. A taky bych doporučoval nosit s sebou nějaký jemný (mikrovlánkový) hadřík, protože jinak bude notebook po týdnu vypadat hrozně – ty lesklé plasty i na základně fakt nejsou dobrý nápad.

Hehe, díky za upozornění. Já věděl že mi to někde ujede – už dlouho jsem nepsal o megabajtech :)

Skoro. Je to Omnibook 6000 s Pentiem III. XE-2 a XE-3 tuším neměly trackpoint (i když je možné že se pletu).

Tak, a kdo uhodne, co je to ve skutečnosti za notebook? :)

Dokonce 4:3 – nějak mi tam skočil špatný vertikální rozměr.

No, co jsem slyšel, tak třeba Acer vydělává na noteboocích jen minimálně, jejich marže se pohybuje v řádu jednotek procent. U většiny ostatních to bude asi podobné, minimálně u těch levnějších modelů (různé levné patnáctky apod.). A prodej pod vlastními značkami by znamenal nutnost vybudování obchodní a servisní sítě, takže by se to nakonec možná ještě prodražilo...

Lowend založený na GT 520M (nebo MX). Jádro GF119, používá paměti DDR3, má 64 CUDA cores a má 64bitovou sběrnici, takže opravdu nic extra.

http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-610M.63759.0.html

Řekl bych, že doprava z jižní Ameriky do střední Evropy by cenový rozdíl minimálně vyrovnala, takže byste měl stejně drahý notebook s horší konfigurací :)

A s tím růstem HDP: Jeden člověk má deset euro, druhý sto euro. První navýší svoje jmění o 15 procent, druhý má pořád tu stovku. Kdo z nich je bohatší?

Hmm, tak to nevypadá pěkně. Hry jsme ještě žádné nezkoušeli, každopádně se na teploty soustředíme.

Stránky

Reklama