Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Live Mesh skončil, nahradil jej SkyDrive. Nakope zadek Dropboxu?

Je to oficiální: SkyDrive pro Windows nahrazuje starší Live Mesh. Obě služby jsou ale rozdílné. Nyní Microsoft především konkuruje populárnímu Dropboxu. Základní kapacita SkyDrive se tenčí, další gigabajty si ale můžeme dokoupit. Synchronizované úložiště přitom není jedinou funkcí čerstvě vydaného klientu. Jaké trumfy si Microsoft nachystal?

SkyDrive se postavil Dropboxu. Jaké nadstandardní funkce nabízí?

Klient pro SkyDrive konkuruje Dropboxu

O klientu pro počítač jsme se několikrát zmínili, stejně jako podobnost s Dropboxem, takže už nebudeme zdržovat. Stáhnete ho z adresy apps.live.com/skydrive. Web je lokalizovaný do našeho jazyka, podobně jako samotný program, takže se v něm neztratíte. Předesílám, že uživatelé starších Windows XP mají smůlu, klient oficiálně hlásí kompatibitu s Windows Vista a novějšími.

Oficiální web klienta SkyDrive pro Windows je lokalizován do češtiny Oficiální web klienta SkyDrive pro Windows je lokalizován do češtiny

Instalace probíhá prakticky zcela samostatně, z vaší strany skoro nevyžaduje zásah. Když doběhne, spustí se navíc průvodce, který vám pěkně popíše, co a jak. Microsoft vás rozhodně nechce odradit zbytečnou složitostí.

Instalace SkyDrive pro Windows Složku SkyDrive lze umístit zcela libovolně  Nastavení aplikace SkyDrive SkyDrive pro Windows 

Průvodce také naznačuje, že se SkyDrive transformoval. Z nesmělé cloudové jednotky se stává synchronizované úložiště, díky němuž můžete ke svým (stále aktuální) datům snadno přistupovat z různých strojů. Vedle počítačů to mohou být třeba mobilní telefony.

Přihlášení je první ze tři akcí, co musíte provést. Kromě zadání svého uživatelského jména a hesla si můžete vybrat, kam se složka s názvem SkyDrive uloží. Podobně, jako se Dropbox ukládá do uživatelského profilu ve Windows, se na stejné místo ve výchozím stavu hrne SkyDrive. Celá složka tak může stát bok po boku Dokumentům, Obrázkům a dalším známým případům. Pokud ovšem chcete, můžete si cílový adresář umístit, kam si přejete.

Následující krok se vás zeptá, zda byste rádi ke svým souborům přistupovali z daného počítače. Kromě toho, že můžete využívat cloudového úložiště, slouží klient jako prostředník mezi vámi a vaším počítačem. Oceníte ho na dálku. Tuto předvolbu je možné změnit později v nastavení.

Je to složka. A její obsah se synchronizuje s cloudem

Novinka v podobě klienta pro počítače není v podstatě nijak převratná. SkyDrive do jisté míry nabízí přesně to, co nám dlouhá léta bez zaváhání poskytoval Dropbox. (Sice v jednu chvíli naše soubory mohl prohlédnout kdokoli, ale stejně ho máme rádi.) V Průzkumníku si jednoduše najdete příslušně pojmenovanou složku a s lehkostí větru z ní a do ní přesunujete data, přičemž aplikace běžící na pozadí se stará o to, aby se pozměněné a nové soubory a složky odeslaly na server. A samozřejmě obráceně stahuje do počítače novinky ze serveru, přesně jako Dropbox.

Ikonka v oznamovací oblasti je animovaná, indikuje tak (ne)činnost. Podobnější informace prozradí její popisek.

Na rozdíl od Dropboxu jsem si ale nevšiml, že by nám Microsoft umožnil sdílet soubory přímo z Průzkumníka. Webové prostředí přitom nabízí vynikající možnosti sdílení. V tomto od nás tedy má SkyDrive pro Windows mínus. Jak je na tom obsah složky, poznáte podle indikačních ikonek v Průzkumníku. Upřímně, lehce bychom si je spletli s těmi v Dropboxu.

Vzdálený přístup k vlastnímu počítači. Konečně něco, co Dropbox nemá

SkyDrive pořád srovnáváme s Dropboxem, má to ovšem logiku. Jde o jeho úhlavního nepřítele. A kdyby Microsoft nepřišel s ničím zajímavým, s ničím navíc, neměli bychom důvod Dropbox opouštět. Redmondští nám rozhodně poskytují slušnou základní kapacitu. K tomu si lze poměrně levně dokoupit další desítky gigabajtů. Naproti tomu nemůžeme z prostředí Průzkumníka sdílet soubory. Tolik k prozatímnímu srovnání obou služeb. Nyní se podívejme na funkci, která by pro mnoho z vás mohla být zásadní.

Pokud Dropbox něco neumí, pak je to zpřístupnit obsah na vzdáleném počítači. To je rozhodně zajímavé eso, které si Microsoft nechal v rukávu. Pokud tuto funkci v klientu SkyDrive povolíte, můžete se ke všem datům na pevném disku dostat klidně z počítače na druhé straně planety. Povolení ke vzdálenému přístupu se nastavuje na každém stroji zvlášť. Podmínkou rovněž je, že cílový počítač musí být zapnutý a připojený k Internetu. Kdo by to byl řekl.

 

Pokud vám zrovna nestojí v cestě nějaký problém technického rázu, můžete ve webovém rozhraní na SkyDrive.com rovnou vybrat spárovaný počítač. Jako bezpečnostní prvek zvolili inženýři z Redmondu náhodně vygenerovaný číselný kód, který obdržíte formou zprávy SMS na svůj mobilní telefon. Potenciální útočník by tak kromě vašeho hesla musel mít u sebe také váš mobil, což je dost nepravděpodobný scénář. Pokud si to nemyslíte, službu raději nepoužívejte.

Procházení vzdáleného disku probíhá stejnou formou, jako když procházíte obsah přímo nahraný na SkyDrive. V kontextové nabídce obvykle najdete dvě možnosti. Vzdálená data můžete buď stáhnout do stávajícího počítače, případně je lze zkopírovat do SkyDrivu. Celé to funguje překvapivě dobře.

Pokud budete muset něco oželet, pak je to sdílení složek mezi počítači, které Live Mesh nabízel. Nyní musíte synchronizovaná data automaticky nahrávat do cloudu. Tento krok ze strany Microsoft ale je pochopitelný, SkyDrive se konečně stává oním středobodem celého počítačového světa, jak si ho představují Redmondští.

Pakliže se ještě ohlédneme za Dropboxem, ten nám umožňuje vybrat složky k synchronizaci. SkyDrive vám ale na každý připojený počítač nahraje obsah celého úložiště. Nyní se jistě u mnoha z vás miska vah přiklonila zpátky na stranu Dropboxu. SkyDrive mu popravdě v základních funkcích zase tak zdatně konkurovat nedokáže.

Chybí mu tedy především možnost selekce složek a sdílení z Průzkumníka. Naproti tomu umí zpřístupnit obsah vaše počítače na dálku. Jako obvykle je tedy čerstvý produkt od Microsoftu plný rozporů. Tolik k prvním dojmům. A jak se nový SkyDrive líbí vám? Bude vám Live Mesh chybět?

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Myslím, že se zapomnělo na asi největší pecku SkyDrivu, kterou je propojení s Office Live. Takže i na cizím PC bez Office můžete svoje soubory v cloudu otevírat, editovat, atd., bez ukládání na disk a přes https. Pro mě největší plus proti Dropboxu. Mínus - nemá klient pro Android, který má zase Dropbox hodně vychytaný. Snad ho dodělají.

Velká výhoda Live Mesh byla možnost synchronizace více PC bez nutnosti internetu. Pouze po lokální síti, neomezován kapacitou. Jaké se nabídne alternativní řešení?

Já doufám, že Mesh hned neskončí, protože má nemálo výhod. Některé byli v textu zmíněny. Umožňuje:
- synchronizaci mezi počítači (s vynecháním cloudu), ten libovolná kapacita
- vybrat si libovolnou složku, kdekoliv  na disku a tu synchronizovat.
- vybrat si z cloudu jen některé složky pro synchronizaci na konkrétním počítači.
To vše zřejmě SkyDrive neumí a to vše používám (něco jen zálohuji, něco přenáším mezi PC, něco používám na více PC atd).

To je spatny to je spatny. Minimalne to musi umoznit, abych neco jen zaarchivoval do cloudu, cili mel jen v cloudu a nne na lokalnim notebbooku a neco synchronizoval jako online zalohu. Bez tohoto rozdeleni to nema moc smyslu, prece nebudu drzet na vsechn pripojenych zarizenich veskery obsah sveho cloudu. Nebo jsem tady neco spatne pochopil?

pochopil jsi to dobre.. jedinym resenim je zalozit si 2 ucty, 1.pouzivat na synchronizaci, 2.jako uloziste v cloudu ( pouzij Gladinet klient, nebo pres web)

No, zatím jsem z toho rozpačitý. Neumí to ani polovinu toho, co Mesh - nelze označit složku pro synchronizaci, což by ani nevadilo, kdyby tu SkyDrive složku šlo připojit jako písmeno disku. A to nejde. Takže na nic a z Meshe asi přejdu na Dropbox, ty 2 GB mi bohatě stačí.

Doplněno: tak už jsem tu složku našel, je to User/Pepa/SkyDrive. Dříve jsem ale měl složku hezky v rootu, teď abych lezl o tři úrovně dovnitř. No, nezbývá než počkat na další verzi, která by uměla synchronizovat jakoukoliv uživatelsky volenou složku.

Tak beru zpět, složku pro synchornizaci lze označit, jen jsem si toho při instalaci nevšiml. Takže za mne SkyDrive dobrý.

Jedna vec ma zaujima na tychto oblacikovych zalezitostiach . a to je ochrana osobnych udajov .. Zaujima to len mna alebo je to kazdemu jedno co sa deje s jeho datami ? Aky sposob sifrovania pouzivaju ? Kde sa uklada meno heslo ? Kto vsetko moze pristupit k mojim suborom ? Kde vsade je sifra pouzita a aka ? Aky je sposob sifrovania uploadu ?
Co je to za hovadina ze len jeden adresar budem synchronizovat ? Ja si chcem zvolit co, ako . kedy , ktore pocitace , umoznit zdielanie urciteho obsahu s nejakym inym live uctom .. atd ..
Co sa tyka ochrany udajov myslim ze len jedinny program sa s tym dostatocne vyhral SpiderOak .. alebo sa tiez mylim ? A vsetko to je nechranene ako sneh v lete ?

"Jako bezpečnostní prvek zvolili inženýři z Redmondu náhodně vygenerovaný číselný kód, který obdržíte formou zprávy SMS na svůj mobilní telefon."
Není to tak pravda, kód se může zaslat i na e-mail, pokud jste si to nastavili v nastavení Windows Live.

Včera bylo inovováno úložiště SkyDrive a tak mě to doporučilo stáhnout a nainstalovat i nový obslužný program SkyDrive. Už delší dobu jsem používal Live Mesh k ukládání a synchronizaci. Měl jsem pomocí Mesh vybráno několik složek z uživatelského profilu na systémovém disku C: a taky i nějakou složku z datového disku D:. Vše fungovalo k mé naprosté spokojenosti zcela samočinně a vyhovovalo mi to. Věděl jsem, že data z těch porůznu rozesetých složek se aktualizují na webu pro případ, že bych něco z nich potřeboval v momentě, kdy bych zrovna byl u cizího počítače. Navíc v úložišti SkyDrive mám i nějaké fotogalerie a jsou tam uloženy i obrázky z blogu na wordpress. Fotky jsem ze systémového disku už dávno smazal, mám jen zálohu na externím disku (na co mít taky 40 GB fotek v userprofilu, že?). Tož jsem si stejnojmenný prográmek SkyDrive stáhnul a nainstaloval. Jenže pak přišlo zděšení! Prográmek si vytvořil v mé domovské složce novou složku SkyDrive a do ní si natahal VŠECHNO (!) z toho webového úložiště, tedy i ty fotky, které v předchozím Mesh vůbec nebyly označeny k synchronizaci. A to se mi vůbec, ale vůbec nelíbí. Mám teď na céčku data, který tam vůbec nepotřebuju mít (ty fotky), další data jsou teď na disku 2x (v původním umístění a nově ve složce SkyDrive). Čili pár stovek megabytů v duplicitních a nechtěných souborech. Já se z toho picnu. Co s tím? Když dám pryč ten program SkyDrive, bude i nadále fungovat původní Live Mesh? -------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Původní text na blozích: http://paia5466.wordpress.com/2012/04/26/microsoft-zase-neco-vymikrosoftil/ http://jansa.blog.idnes.cz/c/260498/Microsoft-zase-neco-vymikrosoftil.html

Reklama