Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Live Mesh skončil, nahradil jej SkyDrive. Nakope zadek Dropboxu?

Je to oficiální: SkyDrive pro Windows nahrazuje starší Live Mesh. Obě služby jsou ale rozdílné. Nyní Microsoft především konkuruje populárnímu Dropboxu. Základní kapacita SkyDrive se tenčí, další gigabajty si ale můžeme dokoupit. Synchronizované úložiště přitom není jedinou funkcí čerstvě vydaného klientu. Jaké trumfy si Microsoft nachystal?

Zdarma 7 GB, jinak dostanete až 100 GB za tisícovku ročně

Zvěsti nelhaly a dnes máme konečně možnost užít si cloudové jednotky SkyDrive integrované do operačního systému. Vyšel klient pro Windows i Mac a k tomu proběhly změny dotýkající se kapacity služby. Takže to vezmeme všechno pěkně popořadě. Dosud jste byli zvyklí, že Microsoft poskytoval úložiště SkyDrive o kapacitě 25 GB. Přistupovat k němu šlo prakticky pouze přes webové prostředí, pokud nepočítáme klienty pro mobilní telefony. Aktualizovaná verze vyšla před pár dny pro platformu Windows Phone. (Klient pro Android se prý chystá na léto.) To byl pouhý předvoj, který předcházel mnohem důležitějšímu kroku.

Tip: SkyDrive: je a bude důležitější než pevný disk v počítači?

Webové verze je opravdu fajn, díky HTML5 a dalším webovým technologiím se vývojářům povedlo dát dohromady velmi funkční prostředí. Dokonce v ní jde soubory přetahovat rovnou na webovou stránku, čímž je zahájeno jejich nahrávání. Zbavili jsme se otravných dialogů a jedna z významných bariér padla – webový SkyDrive se chová částečně jako Průzkumník, když můžeme přímo do webového prostředí přetahovat soubory.

Bohužel už nelze zpětně vytáhnout soubory z prohlížeče. A především, s dostupnou kapacitou se úložiště odjakživa vybízelo k synchronizaci s počítačem. Tím by se konkurovalo zavedenému Dropboxu. Koneckonců vás baví přetahovat data do prohlížeče a stahovat je z webu zpátky do počítače?

 

Právě Dropbox ukázal, že nejprostší řešení je obvykle to nejlepší. Vytvoří vám na disku složku se stejnojmenným názvem, přičemž její obsah se průběžně synchronizuje se vzdáleným serverem. Nyní se mu SkyDrive opravdu přiblížil. Než se dostaneme k samotnému klientu pro počítač, podívejme se na změny ohledně kapacity.

Místo původních 25 GB dostanete zdarma jen 7 GB

Kdysi obří cloudová jednotka se nepoměrně smrkla. 7 GB sice ve srovnání s původními 25 GB působí docela chudě, jde o více než poloviční redukci, avšak při pohledu na konkurenci Microsoft zvlášť pozadu není. Největší konkurent na poli synchronizovaných cloudových úložišť (ve smyslu popularity), Dropbox, v základu stále nabízí pouhé 2 GB. Redmondští jej s lehkostí strkají do kapsy.

Stávající uživatelé, kteří dosud mohli využívat plných 25 GB prostoru, stále mohou z nynějších 7 GB bezplatně upgradovat. Nutno podotknout, že na webu stojí popisek informující o dočasném upgradu. Pokud to chápeme správně, dočasný stav platí pro tuto nabídku. Jestli ji stihnete využít, celých 25 GB prostoru vám již zůstane. Takže abyste si pětadvacet gigabajtů mohli nechat, okamžitě přejděte na web SkyDrive.com a jednejte dle instrukcí.

V horní části stránky by se vám měla ukázat informační lišta:

Odkaz v ní otevřete a všimněte si první položky v nabídce tarifů. V kolonce SkyDrive zdarma klepněte na tlačítko Zdarma upgradovat.

Klepněte na Zdarma upgradovat Probíhá upgradování úložiště Nyní máte místo 7 GB k dispozici opět 25 GB 

Tím se dostanete ze sedmi gigabajtů zpět na pětadvacet. Pokud vám uvedený postup nefunguje, patrně jste nesplnili podmínky. To znamená, že jste službu buď během posledních 60 dnů nepoužili, a/nebo zde nemáte uložen ani jeden soubor. Pakliže jste měli uloženy více než 4 GB dat, byl u vás proveden upgrade automaticky. Nebo aspoň bude v nejbližší době.

Konečně placené úložiště. Až 100 GB za tisícovku na rok

Pokud se v tabulce s tarify rozhlédnete pořádně, zjistíte, že nám Microsoft přesně podle pár měsíců starých zvěstí nabízí možnost zakoupit si kapacitu navíc. Pakliže vám zdarma dostupných 7 GB (potažmo 25 GB) nebude stačit, budete moci sáhnout do peněženky a kapacitu doplatit. Konkrétně k dispozici na výběr z těchto tarifů:

  • SkyDrive zdarma: bezplatně 7 GB (dočasně 25 GB)
  • SkyDrive +20: 20 GB za 190 Kč na rok
  • SkyDrive +50: 50 GB za 480 Kč na rok
  • SkyDrive +100: 100 GB za 960 Kč na rok

Další komentář, myslím, není třeba. Pouze dodávám, že placená kapacita se přičítá k té zdarma dostupné. Když tedy zvolíte nejlevnější tarif SkyDrive +20, budete disponovat úložištěm o velikosti 27 GB, respektive 45 GB, pokud budete mít základní kapacitu navýšenou, viz výše. Dropbox cenami nekonkuruje. Za 100 GB dáte 199 dolarů ročně. Schválně si to přepočítejte na české koruny. Co se týče čísel, máme pro vás ještě jedno: soubor nahraný na SkyDrive může být až 2 GB velký. Pro srovnání, při nahrávání přes web stále existuje drastičtější limit. Povolená velikost jednoho souboru je 300 MB, přičemž nedávno to bylo ještě méně.

Když se vrátíte na hlavní stránku, bude informační liška v horní části pravděpodobně pro změnu lákat na stažení klientu pro osobní počítače. Takže teď se pustíme do té zajímavější látky.

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Myslím, že se zapomnělo na asi největší pecku SkyDrivu, kterou je propojení s Office Live. Takže i na cizím PC bez Office můžete svoje soubory v cloudu otevírat, editovat, atd., bez ukládání na disk a přes https. Pro mě největší plus proti Dropboxu. Mínus - nemá klient pro Android, který má zase Dropbox hodně vychytaný. Snad ho dodělají.

Velká výhoda Live Mesh byla možnost synchronizace více PC bez nutnosti internetu. Pouze po lokální síti, neomezován kapacitou. Jaké se nabídne alternativní řešení?

Já doufám, že Mesh hned neskončí, protože má nemálo výhod. Některé byli v textu zmíněny. Umožňuje:
- synchronizaci mezi počítači (s vynecháním cloudu), ten libovolná kapacita
- vybrat si libovolnou složku, kdekoliv  na disku a tu synchronizovat.
- vybrat si z cloudu jen některé složky pro synchronizaci na konkrétním počítači.
To vše zřejmě SkyDrive neumí a to vše používám (něco jen zálohuji, něco přenáším mezi PC, něco používám na více PC atd).

To je spatny to je spatny. Minimalne to musi umoznit, abych neco jen zaarchivoval do cloudu, cili mel jen v cloudu a nne na lokalnim notebbooku a neco synchronizoval jako online zalohu. Bez tohoto rozdeleni to nema moc smyslu, prece nebudu drzet na vsechn pripojenych zarizenich veskery obsah sveho cloudu. Nebo jsem tady neco spatne pochopil?

pochopil jsi to dobre.. jedinym resenim je zalozit si 2 ucty, 1.pouzivat na synchronizaci, 2.jako uloziste v cloudu ( pouzij Gladinet klient, nebo pres web)

No, zatím jsem z toho rozpačitý. Neumí to ani polovinu toho, co Mesh - nelze označit složku pro synchronizaci, což by ani nevadilo, kdyby tu SkyDrive složku šlo připojit jako písmeno disku. A to nejde. Takže na nic a z Meshe asi přejdu na Dropbox, ty 2 GB mi bohatě stačí.

Doplněno: tak už jsem tu složku našel, je to User/Pepa/SkyDrive. Dříve jsem ale měl složku hezky v rootu, teď abych lezl o tři úrovně dovnitř. No, nezbývá než počkat na další verzi, která by uměla synchronizovat jakoukoliv uživatelsky volenou složku.

Tak beru zpět, složku pro synchornizaci lze označit, jen jsem si toho při instalaci nevšiml. Takže za mne SkyDrive dobrý.

Jedna vec ma zaujima na tychto oblacikovych zalezitostiach . a to je ochrana osobnych udajov .. Zaujima to len mna alebo je to kazdemu jedno co sa deje s jeho datami ? Aky sposob sifrovania pouzivaju ? Kde sa uklada meno heslo ? Kto vsetko moze pristupit k mojim suborom ? Kde vsade je sifra pouzita a aka ? Aky je sposob sifrovania uploadu ?
Co je to za hovadina ze len jeden adresar budem synchronizovat ? Ja si chcem zvolit co, ako . kedy , ktore pocitace , umoznit zdielanie urciteho obsahu s nejakym inym live uctom .. atd ..
Co sa tyka ochrany udajov myslim ze len jedinny program sa s tym dostatocne vyhral SpiderOak .. alebo sa tiez mylim ? A vsetko to je nechranene ako sneh v lete ?

"Jako bezpečnostní prvek zvolili inženýři z Redmondu náhodně vygenerovaný číselný kód, který obdržíte formou zprávy SMS na svůj mobilní telefon."
Není to tak pravda, kód se může zaslat i na e-mail, pokud jste si to nastavili v nastavení Windows Live.

Včera bylo inovováno úložiště SkyDrive a tak mě to doporučilo stáhnout a nainstalovat i nový obslužný program SkyDrive. Už delší dobu jsem používal Live Mesh k ukládání a synchronizaci. Měl jsem pomocí Mesh vybráno několik složek z uživatelského profilu na systémovém disku C: a taky i nějakou složku z datového disku D:. Vše fungovalo k mé naprosté spokojenosti zcela samočinně a vyhovovalo mi to. Věděl jsem, že data z těch porůznu rozesetých složek se aktualizují na webu pro případ, že bych něco z nich potřeboval v momentě, kdy bych zrovna byl u cizího počítače. Navíc v úložišti SkyDrive mám i nějaké fotogalerie a jsou tam uloženy i obrázky z blogu na wordpress. Fotky jsem ze systémového disku už dávno smazal, mám jen zálohu na externím disku (na co mít taky 40 GB fotek v userprofilu, že?). Tož jsem si stejnojmenný prográmek SkyDrive stáhnul a nainstaloval. Jenže pak přišlo zděšení! Prográmek si vytvořil v mé domovské složce novou složku SkyDrive a do ní si natahal VŠECHNO (!) z toho webového úložiště, tedy i ty fotky, které v předchozím Mesh vůbec nebyly označeny k synchronizaci. A to se mi vůbec, ale vůbec nelíbí. Mám teď na céčku data, který tam vůbec nepotřebuju mít (ty fotky), další data jsou teď na disku 2x (v původním umístění a nově ve složce SkyDrive). Čili pár stovek megabytů v duplicitních a nechtěných souborech. Já se z toho picnu. Co s tím? Když dám pryč ten program SkyDrive, bude i nadále fungovat původní Live Mesh? -------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Původní text na blozích: http://paia5466.wordpress.com/2012/04/26/microsoft-zase-neco-vymikrosoftil/ http://jansa.blog.idnes.cz/c/260498/Microsoft-zase-neco-vymikrosoftil.html

Reklama