Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Logitech G300: herní myš pro náročné a každou ruku

Uvedení symetrické herní myši Logitech G300 uvítala 10% menšina leváků s nadšením. Bylo by ale chybou považovat G300 jen za myš pro leváky nebo pro hráče, bude se líbit každému, komu z nějakého důvodu nevyhovují rádoby ergonomické myši pro praváky, lidem s menší rukou i náročnějším pracantům.

Jsou ergonomické myši opravdu ergonomické?

Málokdo má v nabídce takové obrovské množství různorodých myší, jako společnost Logitech. A přesto v ní až do loňského podzimu dlouho scházel jeden produkt – herní myš, kterou by mohli komfortně používat i leváci. A tak zatímco většina zákazníků přivítala novou G300 celkem chladně, především Logitechem opomíjená menšina její uvedení kvitovala s povděkem.

Už před několika lety Logitech totiž z neznámého důvodu i přes nářky leváků stáhl z nabídky laserovou G3 – jedinou „našlápnutější“ myš podobného ražení, co nabízel, aniž by ji čímkoliv nahradil. A zatímco praváky zásoboval pravidelně novými herními modely nebo remaky starších a osvědčených typů v nejrůznějších cenových kategoriích, náročnější leváci se mohli při výběru myši poohlédnout leda u konkurence.

Logitech G300 gaming mouse-0000
originál

Úvodními odstavci bych jen nerad od recenze už předem odradil praváky – i těm může G300 nabídnout mix vlastností, které budou u jiných myší hledat jen stěží.

Modelové značení napovídá, že si myš nedělá ambice konkurovat špičkovým modelům pro praváky a odpovídá tomu i cena kolem 800 korun s daní. Zároveň je ale pozicovaná výše než „obyčejné“ myši logitechu nebo produkty levnějších výrobců.

Rozlišení2 500 dpi
Počet tlačítek (včetně kolečka)9
Kolečkodvousměrné
Senzoroptický
Doba odezvyaž 1 ms
KonektorUSB
Rozměry (V × Š × H)35 × 73 × 112 mm
Hmotnost85 g
Cena s DPH 800 Kč

 

Ergonomie?

Stará G3 má klasický tvar. Pokud nemáte moc velkou nebo naopak moc malou ruku, můžete ji uchopit doslova jak se vám zlíbí – pravou nebo levou rukou, do dlaně, či jen pomocí prstů a na tlačítkách a kolečku můžete mít dva nebo i tři prsty.

logitech g300 gaming mouse-0001 logitech g300 gaming mouse-0002

Právě díky této svobodě si klasický tvar oblíbil i nejeden pravák, a oblíbená je i jako univerzální řešení, když se u jednoho počítače střídá víc lidí.

V současnosti už je asi většina lidí zblb... no, řekněme raději zpracovaná marketingovou masáží výrobců a považuje za ergonomicky nejdokonalejší designérské práce, ve kterých vypadají myši jako rozplácnutá hrouda hlíny, do níž někdo obtiskl své prsty jeden po druhém.zdroj: eHow.com

Pokud náhodou nenarazíte na amatérský produkt, při jehož návrhu designér skutečně postupoval výše uvedeným způsobem a jediný, komu opravdu sedí do ruky, je samotný návrhář, ale na tvar, který prošel regulérním vývojem a jeho ergonomie se skutečně řešila, padne vám do ruky v případě, že se všechny její rozměry nebudou příliš lišit od průměrné ruky (a nechme teď stranou těch pár produktů, u nichž si můžete různé prvky díky točítkům a hejblátkům nastavit, kam chcete).

I tak vás ale „ergonomicky tvarovaná“ myš zřejmě bude nutit do toho, abyste měli ruku sice možná v nejpohodlnější, zato však jediné poloze a nedá vám možnost uchopit ji jinak, než že se zaboříte do křivek a prolisů v jejím těle. Chraň bůh, pokud máte některý z prstů o moc širší, delší nebo kratší než je standard – to už vás bude někde něco tlačit nebo řezat, nedosáhnete na některé tlačítko, protože vás myš z prolisů jen tak nepustí, a hlavně i pokud „sedne“, zůstane i tak ruka nakrčená stále stejně, často i po dobu několika hodin.

Klasika neomrzí a tolik nebolí

U myší s klasickým a jednoduchým tvarem vám něco podobného nehrozí – když vás někde něco tlačí, natočíte ruku jinak, když potřebujete dosáhnout na tlačítko, automaticky s ní pohnete, a když už při práci cítíte únavu, opřete se o ni třeba dlaní místo prstů nebo si podložíte zápěstí a myš čapnete stejně dobře shora místo zezadu.

Přímý předchůdce G300 – model G3 byl v tomto ohledu ideální a napříč celou recenzí s ním budeme dost často srovnávat. Nejen proto, že s ní po stole šoupu už pátým rokem, ale také proto, že jde o produkt podobného ražení jako G300. A protože má klasický tvar, který vyžívala po léta celá řada různých modelů, sedí na ni i označení „běžná myš“ jako na málokterou jinou.

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Máte zrcadlově otočený obrázek "Smart Buy" :).

Vtipné :-D

"Právě proto jí udělím speciální variantu ocenění „Smart Buy“" je to schválně... nejspíš kvůli tomu, že když myš zrcadlově otočíš, tak to nepoznáš, protože je symetrická :)

Reklama
Reklama