Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Ministr Chovanec by chtěl odanonymizovat internet. Prý kvůli účinnějšímu boji se zločinem

Ministerstvo financí chtělo zatočit s nelegálním hazardem tím, že začne cenzurovat internet. Ministerstvo vnitra zase uvažuje o zrušení anonymity surfařů. Sám ministr to sdělil v rozhovoru pro Lidové noviny. „Kdybych teď řekl, že bych chtěl, aby každý uživatel internetu byl identifikován, tak se na mě vrhnou všichni. Ale podle mě nastala doba k debatě, jak se tímto směrem posunout,“ uvedl Milan Chovanec.

Ministr vnitra Milan Chovanec
Ministr vnitra Milan Chovanec (foto: milanchovanec.cz)

Přesné řešení nesdělil. Inspiraci ale může čerpat u autoritativních režimů, které svou síť uzavřou před zbytkem světa, případně k přihlášení (na veřejných hotspotech) vyžadují unikátní přihlašovací údaje. To se děje například v Rusku, které také aktivně bojuje proti softwarovým anonymizérům a síti Tor.

Vnitro uvažuje, že internet, kde by ke každé IP adrese nebo návštěvě webového serveru bylo dohledatelné, odkud kdo pochází, by zefektivnilo boj se zločinem. Jako obvykle by ale tato snaha omezila především ty, kteří se ničeho nelegálního nedopouštějí. Zločinci by dále využívali anonymizéry a šifrované sítě, protože s těmi vláda nic nesvede. Na to už jsme do globálního internetu příliš zapojeni.

 

Proti názoru ministra Chovance vystoupilo Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR). „Myšlenka ministra vnitra na tzv. odanonymizování internetu je skandální a přibližuje nás autoritativním režimům. Internetové prostředí zachycuje nekonečné množství často intimních dat o každém z nás a Velký bratr neměl nikdy v historii tak snadno cestu ke své existenci. Iniciativu pana Chovance může uvítat jen ten, kdo si přeje, aby kdokoli ze státní moci mohl zjistit zcela soukromé údaje z našich životů,“ uvedl předseda výkonné rady SPIR Ján Simkanič.

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

Já tedy nevím, školy nemám, ale člověk je pod svou IP při návštěvě webu dohledatelný. Pominu-li TOR tak má-li orgán důvodné podezření, tak snad soud může vydat příkaz poskytovateli připojení o poskytnutí informací o jedinci (u VPN o logy), je to tak? Takto to snad dnes běžně funguje při odkrývání org. zločinů a pedofilů. Opravte me, pokud se mýlím.

Každopádně jim to v boji proti "vloupání do emailu" opravdu nepomůže, LOL. Spíš mi to připadá jako výkřiky do tmy od neznalých lidí.

To ano, IP adresa je samozřejmě dohledatelná. Jenže co když je v plánu nějaké omezování anonymizérů, VPN sítí nebo veřejných hotspotů? Tyhle pitomé plány se musí zavrhnout, ještě než se o nich začne na politické úrovni debatovat.

To máte pravdu, ale nějak si nedokážu představit reálné omezení anonymizérů či VPN. Chápu, že oni by ty internety nejraději zakázali, nebo alespoň veřejně prohlásili za extrémistické médium. Už jen čekám na oficiální český derivát WikiLeaks. Nicméně to ale nic nemění na faktu, že tahle země se potýká s daleko palčivější problémy, které je třeba řešit.

Iniciativní blbec je horší, než třídní nepřítel

Souhlas. Pryč s takovou vládou.
Vyvolat předčasné volby a tu pakáž odstranit.

Každý bude mít na čele vytetováno své jméno! A kdo ho mít nebude, je terorista!

aha, takže nic nového. VPN už používám všude kromě domova, tak to si prostě koupím router, který umí vpn sám a budu přes to routovat všechno.

Ne, že bych dělal zase tak strašné věci, ale nechci, aby to skončilo tak, že pak budu chtít nějaké povolení na úřadě a oni mi řeknou "v ten a ten den jste byl na té a té stránce, což je hodnoceno jako rizikové, zamítá se"

Ministr Chovanec by si měl vytetovat na čelo své jméno, po celém bytě si dát kamery, jednu nosit u připevněnou na náprsní kapse saka/košile/pyžama a streamovat z nich obraz 24/7... Jen aby věděl co to znamená soukromí a že někteří ho chtějí i na internetu...

"Chovanec"
Jaké to trefné příjmení. :D

Tihle lidé se dnes hodí na jedinou věc a to darování orgánů.

Myslíš jako chovanec z .... On asi jinam nepatří. Hacker je Hacker a těžko mu někdo zabrání dělat nějaké nepravosti, skulinku si vždycky najdou a aby to ods... neviní obyčejní lidé, to snad mu nemůže projít. Já bych chtěl vědět co třeba dělá na internetu on a asi ani radši ne.

Reklama