Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Minitest externích disků s USB 3.0: Zapomeňte na flashky

Neustálé zvyšování výkonu počítačů jde ruku v ruce se zvyšováním objemů zpracovávaných dat. Zvětšuje se všechno, od textových dokumentů přes multimediální soubory až po software. Tato data je potřeba někde uchovávat a často i nosit s sebou – a k tomu slouží přenosné pevné disky

Úvod

Pevné disky ještě stále patří k paměťovým médiím s nejlepším poměrem ceny, kapacity a použitelnosti. Třeba na magnetickou pásku s podobnou cenou se vejde výrazně více dat, nicméně kvůli nutnosti ji převíjet se hodí jen na zálohování; SSD nebo flashdisk je zase rychlejší, menší a odolnější, cena za gigabajt je ovšem nesrovnatelně vyšší. Externí pevný disk proto zůstává nejlepší variantou pro transport velkých objemů dat, která nechcete z nějakého důvodu uchovávat na pevném disku třeba v noteboku.

Pro test jsme zvolili osm 500GB modelů s rozhraním USB 3.0. To se úspěšně rozšiřuje na stolních počítačích i noteboocích a poskytuje výrazně lepší přenosovou rychlost oproti předchůdci s číslem 2.0 při zachování zpětné kompatibility - USB 3.0 disk tudíž můžete zapojit i do USB 2.0 nebo 1.0 slotu za cenu nižší přenosové rychlosti. Kapacitu 500 GB jsme zvolili kvůli tomu, že je momentálně asi nejrozumnější a tyto disky mívají nejlepší poměr výkonu a ceny.

diskyVšechny zvolené disky měly velmi podobné rozměry. Za tím není třeba hledat nějaké spiknutí, rozměry jsou diktovány použitím 2,5" disku (což je standard pro menší externí disky, ale třeba i notebooky) a velikost obalu je kvůli zachování mobility co nejmenší. Použitý konektor je také u všech disků stejný, jedná se o micro USB 3.0, což je opět standardizovaný formát. Disky se příliš neliší ani provozními vlastnostmi, čímž máme na mysli hluk a zahřívání - všechny testované modely je v těchto ohledech možné pochválit, nehlučí a nezahřívají se.

500GB modely mají v současnosti nejlepší poměr mezi kapacitou a cenou

Co se ale liší jsou, samozřejmě kromě designu, samotné použité disky. Z toho pramení i rozdíly mezi přenosovými rychlostmi, což je u externího disku s takovouto velikostí velmi důležitý parametr. Pokud kopírujete stovky gigabajtů dat, počítá se každý megabajt za vteřinu, protože to ve výsledku způsobí ohromný rozdíl v celkovém čase, který vám kopírování zabere. Rozdíl mezi 65 a 85 MB/s se při kopírování 200 GB dat projeví nějakými dvanácti minutami a při kopírování celé využitelné kapacity disku (465 GB) už se rozdíl blíží půlhodině.

Jak jsme testovali

K testování jsme využili zapůjčené PC od Asusu - model CG8250-CZRE03. Měření probíhalo prostřednictvím USB 3.0 konektoru přímo na základní desce. Disky byly naformátovány na souborový systém exFAT, optimalizovaný právě pro moderní přenosná úložiště.

Rychlost jsme měřili několika způsoby. Ze syntetických testů jsme použili CrystalDiskMark 3 x64, který jsme nechali přenášet 500 MB - pro větší přesnost se třemi opakováními. K tomu jsme přidali ještě test HDTune, který možná znáte například z metodiky serveru extranotebook.cz a který měří odezvu disku a rychlost čtení.

Syntetické testy jsou sice užitečné, nicméně neřeknou úplně vše. Proto jsme použili ještě praktické testy - vzali jsme sadu souborů, které jsme kopírovali na disk a z disku. Přitom jsme měřili, jak dlouho to trvá, což je přesně to, na čem záleží. Testovací adresář měl 3,19 GB, obsahoval 727 souborů ve 46 adresářích a obsahoval zvukové soubory - většinou MP3. Test tedy simuloval kopírování takové menší hudební sbírky. Prováděli jsme jej navíc při zapojení přes USB 3.0 i 2.0, abychom zjistili, jak si disky vedou i na pomalejším portu, protože s tím se stále ještě setkáváme docela často.

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Značky a některé HDD také zde http://freebit.cz

Reklama
Reklama