Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Monitory používající DisplayPort 1.3 budou už letos, Samsung je chystá na léto

Na DisplayPort 1.3 coby novou generaci rozhraní pro připojení monitorů, která umožní pokrok v rozlišení obrazovek (nebo vyšší obnovovací frekvence), čekáme už docela dlouho. Od vydání finální specifikace je to již téměř rok a půl. Letos by se ale nové rozhraní už konečně mělo na trhu objevit. Dokonce již někdy v polovině roku se totiž mají objevit monitory používající DisplayPort 1.3 v nabídce Samsungu.

Nejvíc očekávaným přínosem DP 1.3 jsou asi 4K monitory schopné vysokých snímkových frekvencí. První LCD používající nový DisplayPort budou ovšem o něco skromnější. Má jít o obrazovky s rozlišením 3440 × 1440 a obnovovací frekvencí 144 Hz, kterou se právě už do klasického DP 1.2 nevejdou. Podle webu Overclock3D chystá Samsung takováto LCD v úhlopříčkách 35 a 30 palců a mají mít zakřivené panely s technologií typu VA. Tyto detaily nápadně připomínají panely AU Optronics, o nichž jsme slyšeli zprávy předminulý týden, takže je možné, že Samsung použije právě je.


Zakřivený Samsung S34E790C s rozlišením 3440 × 1440 bodů. Ovšem jen s 60Hz panelem

Podstatná informace je, že uvedení těchto monitorů se údajně chystá už ve druhém či třetím čtvrtletí tohoto roku, tedy již velmi brzy s ohledem na to, že se doposud nedá sehnat grafika, která by DP 1.3 uměla. Varianta s úhlopříčkou 35 palců by údajně měla být vypuštěna již během druhého kvartálu (tedy v dubnu až červnu), třicetipalcový monitor pak v třetím.

 

Podporu DisplayPortu 1.3 zatím přislíbilo AMD pro Radeony s architekturou Polaris založené na 14 či 16nm procesu. Tyto grafiky jsou očekávány spíše až v třetím čtvrtletí, takže minimálně první z monitorů by byl na trhu bez nich. Nicméně je možné, že grafiky Nvidie s architekturou Pascal vyjdou o něco dříve a DisplayPort 1.3 pravděpodobně budou (vzhledem k tomu, že půjde také o nová GPU) podporovat taktéž. Načasování, které pro monitory s DisplayPortem 1.3 Overclock3D uvádí, by teoreticky mohlo být s očekávaným příchodem odpovídajících GPU synchronizováno, ovšem úplně nutné to není. LCD totiž budou fungovat i na DisplayPortu 1.2 nebo HDMI 2.0, jen s nižší frekvencí.

VESA DisplayPort 1.3 VESA DisplayPort 1.3
VESA DisplayPort 1.3

 

Zpráva je každopádně pozitivní v tom, že by se technologie DP 1.3 měla prosazovat rychle, i když samozřejmě zatím nevíme, zda budou podobně agresivně nastupovat i jiné typy panelů než tito „křiváci“ s poměrem 21:9. Hodně vyhlížet budeme už zmíněné 4K panely s vysokou obnovovací frekvencí, ale kromě nich by DisplayPort 1.3 měl umožnit také připojení 5K obrazovek (tj. s rozlišením 5120 × 2880 bodů) po jediném kabelu, zatímco dnešní modely vyžadují dva nezávislé výstupy.

Zdroj: Overclock3D

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Škoda že DP 1.3 zvláda 4K len na 120Hz, pri použití HDR dokonca len na 60Hz. Pre budúcnosť to mohlo byť rovno 144Hz pre oba varianty.
http://4k.com/wp-content/uploads/2015/09/displayport_1.3_amd-100631863-o...

Jen taková otázka, nVidia už teda podporuje Adaptive Sync (FreeSync)? Protože ten je automaticky součástí DP 1.3 standardu ??? Pascal by měl, pokud chtějí používat DP 1.3

Automatickou součástí myslím není. V DP 1.2a je Adaptive-Sync volitelné a tak by to mělo být i v DP 1.3, jinak by to najednou musely umět všechny monitory s tím vstupem což bych nečekal (aspoň v nebližší době).

Podproa v Pascalu by byla fajn, ale tipl bych si spíš, že jestli Nvidia vůbec vyměkne, tak to nebude takhle brzo. Když nic jiného, tak si budou chtít udržet ty příjmy z licencování G-Sync...

Jak to bude s kabely? Protože už teď je problém sehnat FUNGUJÍCÍ třímetrový DP 1.2 kabel, tedy aby podporoval 3840x2160@60 Hz a pětimetrový snad ani neexistuje. Takže když DP 1.1 umožňoval i desetimetrové kabely ... DP 1.3 budou jen půlmetrové?
Před rokem jsem si totiž pořídil 40'' 4K monitor a už od začátku jsem měl problém sehnat fungující 3m kabel, v Česku ani jeden, nakonec jsem nějaký našel na Amazonu; i když teda poštovné z USA vyšlo dráž než samotný kabel. A pětimetrový jsem nikde ani nenašel. A když teď tak namátkou procházím, tak se pořád tady nic neprodává, všechno jen do dvou metrů.
Moje zkušenost je, že nestačí jen "DP 1.2 kabel", ale musí mít explicitně napsáno, že podporuje 4K@60 Hz (případně 21,6 Gbps), jinak prostě funguje jen na 30 Hz.

Reklama
Reklama