Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Pište rychle a pohodlně. Znáte tyto tipy a triky? [Windows Phone]

Oproti jiným platformám má Windows Phone jednu slabinu, a sice neumožňuje vyměnit výchozí klávesnici za jinou. Proto lze jen ladit klávesnici od Microsoftu a využít její potenciál na maximum. Jak si psaní co nejvíce zpohodlnit? Ukážeme vám pár triků.

Klávesnice ve Windows Phone v podstatě nabízí jen dvě radikálnější proměny. Přepnutím na klávesnici určenou pro jiný jazyk se dočkáte jiného zážitku, dalším je pak ovládání napovídání s automatickými opravami. Nejprve si prozradíme, jak spravovat klávesnice. Otevřete Nastavení | klávesnice, kde pokud vám na seznamu již přidaných klávesnic nějaká chybí, klepněte na přidat klávesnice.

Na seznamu dostupných klávesnic vždy i velikost slovníku, pokud je k dispozici. Jeho instalaci se nevyhnete, i kdybyste o navrhování slov při psaní neměli zájem, systém ji totiž neustále připomíná. Instalaci aktualizace týkající se jazykové podpory proto proveďte. Chcete-li se některé přidané klávesnice zbavit, podržte na požadované verzi prst a klepněte na odebrat.

Nestačí vám jedna klávesnice? Přidejte další
Nestačí vám jedna klávesnice? Přidejte další

Použití anglická klávesnice

Proč mít vedle české klávesnice přidanou ještě např. anglickou? I kdybyste si psali pouze s Čechy, diakritika v SMS není optimální a někomu psaní bez diakritiky připadá rychlejší. Česká verze má v rozložení navíc napevno zabudované další znaky, abyste mohli ručně zadávat diakritická znaménka. Protože prostor není nafukovací, jsou jednotlivé klávesy užší. Na anglické klávesnici se proto někomu píše lépe.

Při psaní se mezi jazykovými mutacemi přepínáte klepnutím na tlačítko poblíž mezerníku, jež označuje aktuální jazyk, např. CES nebo ENG. Pokud na něm podržíte prst, otevře se přehled všech dostupných klávesnic. Tato nabídka se hodí, pokud máte více než dvě klávesnice a chcete se v nich rychle zorientovat a přepnout se hned na tu správnou.

Tipy pro rychlejší psaní

Trik s podržením klávesy budete využívat častěji. Zejména pro českou klávesnici platí, že podržením zobrazíte další varianty písmena, typicky jde o verze s háčkem či čárkou. Znaky a čísla najdete po klepnutí na symbol &123. Při psaní adres webových stránek využijete klávesu pro zadání domény prvního řádu, což je v Česku .CZ. Opět ale podržte prst na klávese – tak rozbalíte nabídku s dalšími doménami. Nejste tedy vždy omezeni jen na to, co přímo vidíte na klávesnici.

Podržením klávesy často odkryjete podnabídku
Podržením klávesy často odkryjete podnabídku

Samostatný oddíl dostali smajlíci a grafické emoji. Po vložení některých znaků (zavináč) nebo smajlíka se klávesnice automaticky přepne zpět na písmena. Klávesnice dále zvládá automaticky opravovat překlepy, v případě české mutace pak přepisuje slova bez diakritiky, aby diakritiku obsahovala. Automatické opravy nicméně nejsou stoprocentní.

Nacházíte-li se na konci věty, poklepejte na mezerník. Tím vložíte tečku a za ní mezeru. Pokud na klávesnici marně hledáte čárku, stačí, abyste podrželi prst na klávese pro vložení tečky. Ta totiž vždycky obsahuje podnabídku s dalšími znaky. Klávesnice se přizpůsobuje i prostředí. Samostatnou tečku uvidíte v SMS, zatímco při zadávání adres v prohlížeči tečky nepoužíváme, takže tam tečku jako samostatnou klávesu nespatříte.

Automatické opravy

Klávesu Shift najdete na začátku druhého řádku odspoda. Při klepnutí se chová jako Shift, poklepáním z něj však uděláte Caps Lock. To není všechno. Pokud si rozmyslíte, že by nějaké slovo měla mít raději všechna písmena malá, nebo naopak velká, slovo poklepáním označte a pak klepejte na Shift. Slovo bude mít najednou všechna písmena malá, nebo velká, aniž byste jej museli celé ručně přepsat.

Automatické opravy lze vypnoutSlova přidaná do slovníku odstraníte tlačítkem Vymazat návrhy

Pro automatické opravy platí, že je lze vypnout. V Nastavení | klávesnice klepněte na požadovanou klávesnici a určete, zda se má Navrhovat text, Vkládat tečka po poklepání na mezerník, První písmeno ve větě nastavovat na velké atd. U anglické mutace najdete navíc možnost vypnout Word Flow (Psát potahováním prstem po písmenech).

Půjdete-li do Nastavení | klávesnice | upřesnit, najdete zde možnost vypnout zobrazování klávesy s čárkou nebo automatické přepnutí zpět na písmena po zadání smajlíka. Klepnutím na vymazat návrhy pak odstraníte slova, která jste sami přidali do slovníku. Po jednom je bohužel vybrat nelze.

Tip: Word Flow

I Microsoft svou klávesnici obohatil podobným stylem psaní, který známe ze Swypu pro Android. Funkce, kdy píšete tak, že prstem kloužete po displeji, místo abyste jednotlivá písmena vyťukávali, je ale dostupný jen v několika jazycích. Čeština ani slovenština podporovány ani po několika letech nejsou. Kdybyste psali anglické texty, můžete Word Flow na anglické klávesnici vyzkoušet. Jinak bohužel.

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Word Flow pro češtinu - nebude v desítkách?

Nemůžu si pomoct, ale já tuto funkci mám i pro češtinu.
http://postimg.org/image/5wyorxj39/
nefunguje nikterak závratně.
Možná je to tím, že veškeré nastavení mám na americký region/angličtinu (kromě času a přidané české klávesnice)

Trošku poopravím autora, mám poslednu verziu s číslom 10586.107 a Word Flow funguje i v slovenčine, takže predpokladám že bude i v CZ.Čo je ale zaujímavé i keď to nie je témou tohto článku, že k tejto poslednej verzii som sa dopracoval cez vynovený Insider/Release Preview, čo je nová voľba pre konzervatívnych užívateľov /novinky dostavajú ako úplne posledný, tesne pred oficialnym vydaním / a všade sa vypisuje, že verzia s číslom 10586.107 vyšla len pre Insider Fast. Žeby to bolo tým, že užívam Lumiu 950 XL?

Článek se týká Windows Phonu, nikoli Windows 10 Mobile. :-)

Uvedená verze vyšla den po Fast ringu také pro Slow ring. Co se Release Preview týče, tak tam Microsoft dostupnost sestavení 10586.107 oficiálně neoznámil, nicméně podle zkušeností uživatelů je sestavení pro tento aktualizační kanál dostupné. Víc se k tomu říct nedá. A jaké s tímto sestavením máte zkušenosti?

Osobně testuju na L520, došlo k velkému zrychlení, až jsem nevěřil vlastním očím, avšak aplikace občas padnou - nejvíce store. Uvidíme jestli se narazí na nějaký bug, přeci jen není v telefonu dlouho :)

To zrychlení - máte na mysli vůči předešlému buildu, nebo vůči WP?

Musím povedať,že s predchadzajúcimi chybami, ako ich opisovali iný užívatelia som sa nestretol / miznúce dlaždice apod. /, takže opravy v tejto novej verzii som akosi nepocítil, je pravda , že s času na čas sa mi 950tka reštartuje, ale mám ešte firmvér 01078.00027.15506.02020 a k novému sa neviem dopracovať. Jediný rozdiel je že podľa Antutu som výkonovo klesol o 4 priečky.

Tedy, psát česky bez diakritiky na anglické klávesnici je asi tak to nejhorší, co můžete udělat. Klávesnice si pamatuje, co píšete, takže pak vám v angličtině bude napovídat zkomolená česká slova.

Já mám třeba napovídání vypnuté, protože reálně anglicky skoro nepíši a napovídání nemusím. Jde o to, jak to člověk používá. :)

Reklama