Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Tip: zařiďte, aby šlo maximalizované okno Firefoxu snadno chytit nad panely

Běžně se v prohlížečích panely s otevřenými weby nachází v záhlaví okna, jenže pak nemáte za co chytit okno samotné, když většinu místa zabírají otevřené panely. Co s tím?

Klasický problém dnešních prohlížečů vyplývá z transformace uživatelského prostředí, k níž došlo v přecházejících letech. Jak se prohlížeče měnily a obecně začaly výrazně osekávat prvky uživatelského prostředí, aby co nejvíce prostoru a pozornosti dostával samotný web, v rámci úspor byly panely s otevřenými stránkami přesunuty do záhlaví. Má to tak většina hlavních prohlížečů. A většinu těchto prohlížečů postihuje stejný problém.

 

Protože jsou panely v záhlaví, nemáte tolik prostoru, kde chytit maximalizované okno a přetáhnout jej jinam. Pokud je stránek otevřeno více, není někdy už prostor prakticky žádný. Problém postihuje Chrome, Firefox nebo také např. Edge. Co s tím?

Pěkně to vyřešila Opera, která do záhlaví maximalizovaného okna přidala okem prakticky neviditelnou linku, která má na výšku pouze 1 bod. Ten stačí k tomu, abyste ukazatelem myši mohli najet do horní části okna a snadno ho uchopit a přetáhnout jinam. Jsou tací, jimž takové chování nevyhovuje, lze jej ovšem snadno přepnout.

Řešení pro Operu

Opeře otevřete Nastavení (Alt+P) a v sekci Prohlížeč | Pokročilá nastavení zapněte předvolbu Show advanced settings. Pak už jen výše v oddílu Uživatelské rozhraní podle vlastní potřeby vypněte či zapněte předvolbu Zakázat horní odsazení lišty listů, je-li okno prohlížeče maximalizováno.

V Opeře lze neviditelnou linku rychle vypínat a zapínat
V Opeře lze neviditelnou linku rychle vypínat a zapínat

Řešení pro Firefox

Ve Firefoxu stačí upravit jeden soubor, a tím do maximalizovaného přidat skoro neviditelný řádek navíc, čímž problém vyřešíte stejně, jako se s ním popral vývojový tým Opery. Otevřete složku s uživatelským profilem. Kdybyste nevěděli, kde ji hledat, stačí v hlavní nabídce prohlížeče dostupné pod hamburgerovým tlačítkem klepnout na symbol pro nápovědu a pak na Technické informace. Na této stránce si všimněte tlačítka Zobrazit složku.

V podsložce chrome naleznete soubor userChrome.css. Poklepáním ho otevřete a na nový řádek přidejte kód:

#main-window[tabsintitlebar]:not([inFullscreen]) #toolbar-menubar[inactive] ~ #TabsToolbar { margin-top:1px; }

Pokud složku chrome nevidíte, prostě ji vytvořte. Dále ve složce v kontextové nabídce klepněte na Nový | Textový soubor. Celý název souboru označte, včetně přípony, a přejmenujte ho právě na userChrome.css. Nyní jej můžete otevřít a přidat do něj zmíněný kód. Prohlížeč musíte restartovat, aby se v něm změna projevila. Nyní již v režimu maximalizace můžete najet nad panel a okno přetáhnout jinam.

Ve Firefoxu musíte upravit soubor userChrome.css
Ve Firefoxu musíte upravit soubor userChrome.css

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Pravé tlačítko u Firefox myši napravo od prostoru záložek ->
zatrhnout Hlavní nabídka a máme za co tahat. F11 maximalizace, myší se přiblížím k hornímu okraji, vyskočí pruh a mohu manipulovat. ;-)
Operu a Chrome neužívám.
NEPOCHOPIL jsem něco?

Zřejmě jste nepochopil, že ne každý chce mít před sebou hlavní nabídku, která zabírá moc místa a také kazí estetický zážitek. Kdo ji nepotřebuje, bude spokojenější s jednobodovým pruhem, což? :-)

Ale u Firefox jsem pochopil.
- F11 = CELÁ plocha monitoru!!! - menu nikde!!! ;-)
- myší se přiblížím k hornímu okraji - odroluje se proužek i s menu a mohu manipulovat.

Když jsem v celoobrazovkovém režimu, nemohu okno přetahovat chycením za záhlaví.

Mám HP grafárnu, Ubuntu + virtuálně Windows7, dva monitory, ve fullscreen mohu Firefox přetáhnout z jednoho na druhý.
Pokud myslíte, ve fullscreen odsunout jen část "okna-celoobrazovky", tak nejde.
Ale k čemu to je prakticky dobré posouvat fullscreen (už by to ani nemělo ten význam - "partscreen"?
Jak jsem popsal výše, najetím myši a odrolováním proužku zpřístupním prvky k ovládání okna.
Jinak HP graf. drivery umožňují různé blbinky (přetáčení, negativní zobrazování atd.) pomocí hotkey AltGr ^.

Ale k čemu je dobré posouvat okno ve fullscreenu? To nevím, o tom článek nebyl. ;-)

Já osobně jsem šťastný za to, že jsou listy v záhlaví a nezabírají cenné místo jako u exploreru. Vznesený "problém" je naprosto marginální. Dnešní monitory jsou vesměs širokoúhlé. Prohlížeče místem po stranách vesměs plýtvají, ale na výšku je každý cm dobrý. A že jsou i tací, kteří si přidají dva toolbary pod sebou už nekomentuji.

Reklama