Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

NEC PA271w: 10bitový vládce moderních 27" (recenze)

16:9 na pracovním monitoru? Ale fuj. Když se ale jedná o 2560 × 1440 bodů, možná i ten nejvíc konzervativní grafik po chvíli pookřeje. Už nadpis naznačuje, že nový Japonec se povedl a to nejen v klasických atributech monitoru. NEC vyšší modely z PA doslova narval funkcemi. Bonus: pravda o 10 bitech pro barvu a návod ke zprovoznění.

Jak je to tedy s těmi 10 bity (i v praxi) a plynulými přechody?

Bity a zase bity

Jestli čekáte, že vám dám definitivní odpověď na otázku vyřčenou v názvu kapitoly, zklamu vás. A to přesto, že jsem zjišťováním a zkoušením strávil mnoho hodin. Nejprve je potřeba ujasnit si, co všechno je u monitoru udáváno v bitech barevné hloubky. Kromě nějakého zpracování v elektronice monitoru (i na základě ICC/ICM, zkráceně často prostě jen "calc"), je to LUT tabulka (v lepším případě 12bitová), videovstup (osmi nebo desetibitový) a především panel (zobrazovač) samotný. Zatímco u TN je to šest bitů (nyní typicky asi šest bitů + A-FRC = osm bitů), u VA a IPS pak bitů přímo osm.

Posléze se začaly objevovat panely, které se chlubily panelem se zobrazením 1,07 miliardy barev (tedy 10 bity na barevný kanál), ale pravděpodobně u všech (tedy včetně HP DreamColor LP2480zx, přestože to na základě špatné dokumentace nemohu jednoznačně tvrdit) se jedná o osmibitové panely plus A-FRC. Právě p-IPS u NEC PA241w, PA271w a asi také PA301w by měly být prvními skutečně plně desetibitovými panely. V následující tabulce, kterou jsem se pokusil nějak sestavit na základě recenzí a informací u výrobců, mám nejistotu u několika položek LCD HP. Víte-li s jistotou, že je některá hodnota jinak, dejte mi vědět, tabulku opravím.


Interní zpracování (Matrix based ICM)LUT (Look-Up Table)VideovstupPanelMatrice
HP DreamColor LP2480zx16-bit12-bit10-bit8-bitS-IPS
HP ZR30w16-bit10-bit10-bit8-bitH2-IPS
Eizo ColorEdge CG303W16-bit12-bit8-bit8-bitH-IPS
Eizo ColorEdge CG245W16-bit12-bit10-bit8-bitH-IPS
NEC MultiSync 2690WUXi216-bit12-bit8-bit8-bitH-IPS
NEC MultiSync PA241W a PA271W16-bit14-bit10-bit10-bitp-IPS

 

Když tedy jedině nové NECy umožňují skutečně deset bitů na barevný kanál, co potom na webu Eiza dělá například tato ilustrace…

…nebo proč v návodech na zprovoznění 10bitového zobrazení na Quadro a FirePro od Nvidie, resp. AMD najdeme také zmíněné rozdíly i na mnoha dalších typech (např. vč. Dellu UltraSharp 3008WFP)? Odpovědí bude zřejmě právě nasazení technologie A-FRC v kombinaci s přesnějším vnitřním zpracováním a také více jak osmibitovou LUT.

Co v praxi potřebujete pro 10bitové zobrazení?

  1. Odpovídající aplikace. V současnosti vím o těchto:
    • Zoner Photo Studio 12 a 13
    • Adobe Photoshop CS4 a CS5
  2. U operačního systému už moc vybírat nemusíte, zprovoznění by mělo být možné například nejen ve Windows 7 a Vista, ale třeba i v XP. Ve Windows 7 a Vista musíte vypnout Aero. Také bublinová nápověda na funkcích tlačítek nebo v systémové liště vám 10bitové zobrazení zhatí.
  3. LCD monitor, který z 10bitového zobrazení těží. Ideálně (ač jsem proti LCD s 8 bity + A-FRC nesrovnával) zřejmě plně 10bitový p-IPS s 10bitovým vstupem.
  4. 10bitový výstup DisplayPort na grafické kartě, což se týká některých modelů Nvidia Quadro a několika ATI FireGL/FirePro

Jak to zprovoznit, naše testy

Nejdříve si sami zkuste, kdy vašemu osmibitovému zobrazení dojde dech.

  • spusťte Zoner Photo Studio a zkuste udělat takovýto přechodový filtr (raději více tmavších tónů šedé):
  • stáhněte si ramp.psd z webu AMD a sledujte vertikální proužkování po několika pixelech

Proč tomu tak je? Osm bitů umožňuje 256 odstínů šedé a to je daleko méně než je počet řádků nebo sloupců LCD displeje. Výsledkem je viditelný krok každých například sedm (mezitím stejných) pixelů. Deset bitů rozšíří počet tónů šedé na 1024 a to už je i na panelu s vysokým rozlišením krok jen asi každé dva pixely.

Abych sám vyzkoušel rozdíl mezi 10bitovým a 8bitovým zobrazením, sehnal jsem u českého zastoupení Nvidie Quadro FX4800 (za vstřícnost děkuji) a nainstaloval zkušební verze Zoner Photo Studio 13 a Adobe Photoshop CS5. Mimochodem, pokud by se někdo více zajímal o to, co je vlastně tohle Quadro zač, tak podobně jako Quadro 5000 neodpovídá přesně žádné GTX 400 (je nejblíže GTX 465), tak i FX4800 nemá svůj desktopový ekvivalent. Kdybychom ji chtěli popsat, tak je GTX 260-192 s jediným šestipinovým přídavným napájením, trochu vyšším taktem, 10bitovým DisplayPortem (ne však v Mac verzi) a stereo 3D výstupem.

Na zprovoznění 10bitové zobrazení poskytuje svoje návody jak Nvidia, tak AMD a abyste nemuseli hledat, mám pro vás odkazy přímo na příslušná PDF.

Jak udělat v Zoner Photo Studio 13 vhodný gradient pro testy už ukazuje obrázek výše, ještě je důležité předtím tvořit 48bitový obrázek a také zapnout podporu 10 bitů. A nezapomeňte vypnout Aero.

Pokud máte grafickou kartu FirePro/FireGL, tak musíte ještě v ovladačích zatržítkem vynutit 10 bitů (viz návod výše), u Nvidia Quadro v tento moment vše rovnou funguje.

V Adobe Photoshop CS5 musíte hlouběji do nastavení (v CS4 je toto nastavení kolem OpenGL trochu jinde):

A také tentokrát i v ovladačích Quadra pomocí připraveného profilu vynutit 10 bitů na barevný kanál:

Přestože jsem si sehnal veškerý odpovídající hardware i software a NEC PA271w navíc disponuje funkcí Picture by picture, nebude jednoduché vám nějak rozdíly ukázat. Fotky berte tedy spíše jako dokumentační, i když na obrázcích rozdíl mezi osmibitovým DVI a desetibitovým DisplayPortem trochu vidět je (chyba sice přibude i na jemné desetibitové zobrazení, ale zvýrazní se na osmibitovém):

 

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

no ja jsem nadseny, po dlouhem cekani konecne monitor o kterem ma smysl nejen uvazovat :)

na KVM switch se tesim, sice se to dalo resit jiz ted normalnim dataswithem, ale prepinat monas a jeste k tomu dataswitch se me nechtelo, take pokud to tento monas resi sam, tak to bude super :)

Pěkné a mimo mé možnosti. Za ty prachy bych si spíš koupil půl Toyoty Celicy 6th gen :D

preco nerobia minitory s vacsim rozlisenim?
taketo rzlisenie by som dnes povazoval za standard ved na solidnu pracu s viacerimi oknami nemoze dostacovat momentalne smiesne benze rozlisenia ako (1366x768) (1440x900) ved to je o triedu horsie ako bolo pred par rokmi 1280 x 1024 hlupe sirokouhle rozlisenie co dnes vsade frci je pouzitelne akorat tak na filmy ale nie na pracu. Dokonca ani klasicke webove stranky to sirokouhle rozlisenie neni pouzitelne.
Dnesne zakladne minimum by som dal 1920x1200 kde sa daju dat normalne aspon 2 dokumety vedla seba.
Je to taky problem vyrabat obrazovky s vacsim rozliskom?
ved ked si dam vedla seba 3 klasicke monitory 1280x1024 otocim ich o 90 stupnov
tak mi vznikne prekne rozlisenie: 3072x1280 keby spravili taky monitor a troska zmensili roztec bodom na 27-28 palcov to by bola pracicka a cena do 10 tisic samozrejme ved tie 3 minitory by spolu toko nestali...

Sirokouhlost LCD jde ruku v ruce s jinymi "pokroky" jako leskle displeje u notebooku, kapacitni dotykove displeje apod. Vetsina potencialnich zajemncu v tom problem nevidi, ci to dokonce vita.

Já mám 23" Samsung 2343NW s rozlišením 2048*1152 a nemůžu si jej vynachválit. Za 3600 to byla super koupě, až tedy na 2 výměny kvůli bzučení transformátoru, kdy jsem na třetí pokus dostal monitor, u kterého se dá při pár nastaveních vydržet. Stejně mi ale ještě stále připadá na práci rozlišení malé a nejraději bych, kdyby vymysleli tenhle NEC s TNkem a cenou kolem 10 000 :).

K tomu p-ips a 10-bit. Sám uvažuju o modelu PA241w. Ale podle toho co jsem zjištoval je zřejmě ve 241w panel LM240WU4-SLB1 (mimochodem stejný jako Dell U2410) a v tomhle 271w je LM270WQ2. Což je tedy vlastně h-ips. A podle tftcentral ani jeden není nativně 10-bit, ale 8+FRC. viz - http://www.tftcentral.co.uk/search.php?query=-IPS&select=panel a http://www.tftcentral.co.uk/articles/panel_parts.htm Tohle v praxi asi není momentálně až tak zásadní, spíš mě zaráží že panel ve 241w je shodný s U2410. Neví o tom někdo víc?

Na prvním odkazu má TFTcentral tu 27" taky jako p-IPS (ale ona je to stejně v podstatě podmnožina H-IPS). Teď je otázkou, zda se to nerozlišuje ještě nějak jemněji než tímto základním označením a nehraje roli pak nějaká verze elektroniky apod. Nechce se mi věřit, že by NEC dělal kolem toho takové haló, kdyby to bylo už dávno známé 8-bit s A-FRC.

Mirek Jahoda napsal:

Málokdo chce bejt zklamanej žejo, no to je pochopitelný. Jenže NEC má asi roční spoždění za konkurencí modelů se vstupem 10bit takže se neni co divit že dělaj taky trochu rámusu.
Každej výrobce vám potvrdí že do 2.000EUR dneska nedáte na trh 10bit monitor na grafiku abyste na tom něco vydělal bez FRC.
Takže tomu radši věřte abyste pak nebyl moc zklamanej :-)

Tak pěknej Novej rok!

plně 10bit?
Na tftcentral zase tvrdí, že jde 10(8-bit + AFRC) a to "p-ips" je jen název NECu.
taky tvrdí, že monitor požívá lcd panel/modul LG Display LM270WQ2 tedy stejný jak v DELLu U2711.
http://www.msc-ge.com/download/displays/dabla_allg/lm270wq2-sla1.pdf
tady je odkaz na ten datasheet LG Display LM270WQ2

Viewing Angle(CR>10) View Angle Free (R/L 178(Typ.), U/D 178(Typ.))
Pixel Pitch 0.2331 mm x 0.2331 mm
Color Depth 1.07 Billion colors, 10Bit with A-FRC
Pixel Format 2560 horiz. By 1440 vert. Pixels RGB stripes arrangement
Luminance, White 350 cd/m2 (Center 1Point, Typ.)

Jestli máte monitor zapůjčený přímo od NEC, nešlo by se jich zeptat jaký skutečně LCD panel monitor používá? děkuji

Žádost o vyjádření do NECu zaslána.

Já tady trochu shrnu "globalizační bagatelizování" výrobků uvedené v různých příspěvcích.

"Všechny automobily jsou stejné, neboť ve všech ABS systémech aut je procesor Intel 8086.:-) Vyberte si nejlevnější auto a ušetříte."

Stejně je to i s LCD monitory.
NEC PA241W a Dell U2410 jsou naprosto stejné protože podle pisatele mají stejný panel, psali to na internetu.:-)

Ovšem teorie má několik vad:
Gamut NEC/Dell 107%/110%
Lut Tabulka NEC/Dell 14bit3D/12bit
Spotřeba NEC/Dell 95W/75W
Svítivost 360/400cd/m2

Tady vídíte jak jsou stejné NEC PA271W a Dell U2711:
Gamut NEC/Dell 107%/110%
Lut Tabulka NEC/Dell 14bit3D/12bit
Spotřeba NEC/Dell 117W/113W
Svítivost 300/350cd/m2

Ale rozhodně počet pixelů u obou sedí, ten je naprosto stejný.
NEC a Dell dodržují VESA standardy.

Podle příkonů a svítivosti bych řekl, že i počet CCFL trubic bude u Necu o něco vyšší.

"Podle příkonů a svítivosti bych řekl, že i počet CCFL trubic bude u Necu o něco vyšší."

Tohle by platilo v případě, že bude použit jiný lcd panel/ modul. Pokud je stejný ( pravděpodobně LG Display LM270WQ2-SLA1), nemůže mít jiný počet trubic. Gamut bude taky stejný protože ten je právě "emitován" těmi trubicemi . Nicméně elektronika monitoru může barvený rozsah zmenšit to jsou právě ty sRGB,adobe RGB režimy. a ty "Standard, Full, Custom color atd..." nechají gamut plný tak jak umožňují "svítí" ccfl trubice.

Trubice jsou jiné, u NECu PA241W, PA271 MDView 271 a SpectraView Reference 241 271 je Ageing Backlight Correction = Barva podsvitu se míchá ze tří složek RGB a pomocí interního čidla se dosahuje požadované přesné barevné teploty podsvitu v čase.

Nevím co se rozumí "panelem", ale pisatelé mysleli místo panelu možná "matrici panelu" bez podsvitu.

Nejprve z čeho se skládá monitor? Samotný LCD panel/modul/display/obrazovka/matrice...atd jakkolii si to nazvetete, elektronika na zpracování obrazu, CCFL inverter(pro obrazovky s LED podsvícením není nutný), zdroj na vedení proudu/napětí a všechno je to naskládáno v plastové skříni "case".
Lampy neboli trubice jsou součástí samotného holého modulu/panelu.

Pokud monitor opravdu používá panel/modul LG Display LM270WQ2-SLA1 není možné aby v DELLu U211 byly jiné trubice. Vy myslíte, že LG LM270WQ2-SLA1 v DELLu je jiný než LG LM270WQ2-SLA1 v NECu to asi těžko:-)
Nebo jinak, myslíte že ty panely/moduly(v tomhle LG Display LM270WQ2-SLA1) co si NEC objedná-obdrží nějak rozmontovává a dává do nich svoje trubice?
Samotné trubice/lapmy v modulu taky nedělá LG ale nakupuje od jiných výrobců, jde o to-stejný panel( LG LM270WQ2-SLA1) stejné trubice, krystaly atd.

Tady vidíte rozmontovaný DELL U2711
http://lumenlab.com/forums/index.php?showtopic=8283&st=125&p=319082&#ent...

tady je dokonce zapnutý s obrazem, bez plastu "skříně" který to drží pohromadě
http://item.taobao.com/item.htm?id=7097948770 skrollujte až dolů.

Vaše tvrzení matrice+podsvit je nesmysl, podsvícení je v lcd modulu/panelu

Jestli máte čas projděte si tenhle hodně dlouhý thread o LCD matricích technologiích atd..
(jde sice o teleize ale princip zobrazení je stejný)
http://www.avforums.com/forums/lcd-led-lcd-tvs/1113353-lcd-matrices-diff...

Takže ještě jednou, snad naposledy.
Kontrolní otázka na víkend.
A/ Pokud má panel v NECu PA271W jiné parametry než v Dellu U2711, bude tam stejný panel (matrice + podsvit)?
B/ Pokud má NEC podsvětlovací turbice po trojicích RGB (Ageing backlight correction) a barva podsvitu se přesně míchá, a Dell to nemá, bude tam stejný panel?

Sorry s ideou, že v panelech jsou si všichni rovni, jsem já nepřišel....

Samotný panel modul/ LG Display LM270WQ2-SLA1
má jasně dané spcifikace a eletrické charakteristiky
popsané tady v tomhle pdf datasheetu.
http://www.msc-ge.com/download/displays/dabla_allg/lm270wq2-sla1.pdf
prostě pochybuji, že NEC panel LG Display LM270WQ2-SLA1 před smontováním do monitoru otevírá a něco v něm mění.

http://item.taobao.com/item.htm?id=7097948770 dole
Tady poprvé v životě uvidíte jak samotný "inkriminovaný" LM270WQ2-SLA1 panel/modul vypadá. Rozdíl právě v té "destičce" elekrotniky, kterou má NEC samozřejmě lepší a výkonější (ale obrazovku naprosto stejnou ano večtně podsvícení).

Pochybuji, že NEC modul před smontováním do monitoru, otevírá a nějak upravuje.

No to už jste tady psal jak vypadá panel LM270WQ2-SLA1.
Takže proč ten DELL nemá Ageing Backlight Correction, když je rozdíl v té destičce.
Tady je popis NEC X-Light nově Ageing Backlight Correction:

http://medical.nec-display-solutions.com/p/me/en/bginfos/dp/Internet/Sub...
Toto je v PA271W také.

pro Spectrum: NEC PA241W a Dell U2410 jsou naprosto stejné protože podle pisatele mají stejný panel, psali to na internetu.:-)

Tak pozor, tohle jsem rozhodně nenapsal. Psal jsem jen o typu panelu ne o elektronice. Proto jsem se ptal jestli někdo ví víc. Naopak si myslím že ten Nec je velmi kvalitní monitor. Jenom je trochu zarážející jak Nec všude uvádí, že je to nativní 10bit p-ips. K těm parametrům: Co jsem se tak zběžně díval tak třeba spotřeba, odezva, emulace srgb mi přijde dost podobná, ale nechci tady moc teoretizovat..

No tak to vyznívá. Ony se panely = "matrice + podsvit" nevyrábí jak to mnohdy
prezentuje firma L a S.
Firma L a S mají sice koupenou licenci/pantent na technologii IPS resp PVA.
Ale to je jen licence na výrobu pouze vrstvy RGB tekutých krystalů.
Při výrobě namají moc na výběr musí dodržovat VESA standardy, takže si sice vyrobí rozlišeni např. 934x899 pixelů ale je jim to na nic, protože k tomu není karta.
Podle dotazů na foru si každý myslí, firma L vyrobí panel a bud to Dell nebo koupi nebo ne a dá do LCD nebo ne. To platí hlavně u panelů jako TN 19" Wide, kde jede o cenu a jedná se výrobek nakup - zaplat - a klidně chípni.
Pokud se jedná o grafické LCD, zadávají se požadavky svítivost, gamut, potřebuji to pro medicínu -DICOM, pro Nonstop provoz, rovnoměrnost podsvitu, životnost, vlasní japonské kondenzátory a dotaz na firmu L nebo S zní za kolik a v jaké kvalite to vyrobíte.
A když už vyrobíte matrici, pak to zamontujte do takového boxu, s tolika trubicemi. Ono vyrobit matrici a jinde dělat podsvit nejde, to LCD mělo hodně strakatý obraz od prachu.
Jinak abych zkoumaček kde co je stejné, ve všech letadlech, leteckých simulátorech je panel zase od firmy N. Pokud si kuchnete nějaké PDA či navigaci máte 80%ní pravděpodobnobnost, je tam je panel od firmy N.

Toliko na vysvětlení. I ty PDA jsou zatím jiné, stejně jak letadla a LCD.
Zatím. A myslím že je to dobře.

Pro pana Jahodu
To je co :-) viďte :-)
http://taobao.imzoa.com/dktech/lm270wq2/33_1.jpg
http://taobao.imzoa.com/dktech/lm270wq2/34_1.jpg
http://taobao.imzoa.com/dktech/lm270wq2/39_1.jpg
a to celé http://item.taobao.com/item.htm?id=7097948770

Bez urážky ale alespoň zjistíte jak vypadá samotný panel a elektronika(ta není z recenzovanýho NECu)
a rozdíl mezi slovy monitor a panel/modul :-)
pro pana "Radek Bábíček" taky :-)

a ještě jednou se omlouvám.

Nějak nerozumím sdělení, nebo tomu, na co je tento příspěvěk reakcí (je umístěn tak, jakoby reagoval na článek - pak mi to ale nedává smysl).

To je foto panelu lm270wq2 v DELL U2711:-)

Vzhledem k větám se smajlíky před a za odkazy mělo být obsahem sdělení i něco jiného než jen fotografie panelu z U2711.

Ne to ne, já jsem tím příspěvkem, shrnul dalších několik jiných s podobnými obrázky.

Zdravím, budu kupovat tento monitor, jen resim jak nekoupit "vadny displej" (mrtve body). Asi bych prezil zhasnute body, ale kdyby tam svitil cerveny subpixel by me asi netesilo...
Zaruku na to NEC nedava a dodavatele co jsem zkousel, neumoznuji kontrolu pred placenim. Nezna nekdo nejaky zpusob? A SpectraView PA271 neni reseni :-). Treba nejaky showroom, NEC kde by se dalo odzkouset, centralni sklad... nebo neco jineho. Milion displeju muze byt OK, ale nerad bych aby ten milion prvni co si koupim byl vyjimka :-). To bych snad zarucil tou prohlidkou pred placenim... I kdyz verim ze nebude problem, sichr je sichr.. Dekuji za radu...

Reklama
Reklama